Konu Bilgileri
Konu: YUMURTA KABUĞU RENKLERİ ÜZERİNE Yazar: öner gülen
Okunma: 791 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-08-2018, Saat: 01:15 PM   
#1
YUMURTA VE KABUK RENKLERİ
         Son zamanlarda bana en çok sorulan soruların başında gelen yumurtaların renkleri , vitamini , doğallığı üzerine bir araştırma yapma gereği duydum ve nihayet bu araştırmam bu akşam bitti:
         Halk arasında beyaz yumurta , kahverengi yumurta ve yeşil yumurtalarla ilgili farklı inanışlara rastlıyoruz. Kimine göre kahverengi yumurta doğal , yeşil yumurta besleyici ve beyaz yumurta temiz gibi farklı örnekler ve inanışlar var. Bu örnekler çoğaltılabilir de. Ortada sadece bir gerçek var oda tavuğun yumurta renginin ırkı ve tüy rengi ile alakalı olduğu gerçeği. Örneğin Sultan ve Ligorin beyaz yumurtlarken , Rhode İsland Red (RIR) , Plymouth Rock ve Ataks lar kahverengi tonlarında ; Ameraucana , Araucana , Legbar ve Easter Egger (Paskalya Yumurtacıları) da yeşil tonları yumurtlamaktadır.  Yumurta kabuklarına farklı renk veren şey tavuklarda bulunan bir gen. Bu gen sayesinde kabuklara farklı renklerde pigmentler birikerek , kabukta farklı renkler ortaya çıkıyor. Size biraz daha garip gelecek ama bu gen horozlarda daha baskın. Çıkan civcivler bu geni yüksek oranda babadan alıyorlar. Bunun sonucunda neler oluyor bazı uyanık üreticiler sayesinde renkli yumurtlayan Ligorin , Wyandotte gibi bazı melez tavuklar görüyoruz. Kendilerine göre bu tavuklar Ameraucana yada Araucana. Ama maalesef öyle değiller. Sadece Ameraucana yada Araucana gibi renkli yumurtlayan ırkların horozları ile farklı ırk tavukların eşlenmesinden meydana gelen Easter Egger grubu tavuklar. 
       Yumurta tavuğun yumurta kanalında normal şartlarda ortalama olarak 26-27 saat gibi bir zamanda oluşuyor. (Yumurta çiftlikleri dışında) Yumurta belirli bir oluşu tamamlayarak kanalda ilerler ve en son olarak 18-20 saat gibi bir zaman kala kabuk oluşumu meydana gelir. İşte o zamana kadar yumurtanın ne renk olacağı belli değildir. Bu gen sayesinde yumurta kabuğu rengini alır ve oluşumunu tamamlar.
         Son zamanlarda yumurtalar arasındaki kolesterol oranı , omega3 oranı arasında farklılıklar olduğu , besin değerlerinin farklı olduğu , renkli yumurtaların daha besleyici olduğu yönünde bazı hurafeler ortaya çıktı. Bu gibi durumların yumurta kabuğunun rengi ile hiçbir alakası yoktur. Üst paragrafta anlattığım gibi yumurta son kabuk oluşumuna kadar aynıdır ve aynı oluşum şekline sahiptir. Sadece kabuk renkleri farklıdır ve bu yumurtanın içine geçen bir özellik değildir. Dolayısıyla besin değerleri hepsinde aynıdır. 
       Bir yumurtanın diğerinden üstün olduğuna kabuk rengine bakarak karar veremeyiz. Bu tamamen tavukların beslenme rejimi ile alakalı bir durumdur. Örneğin Omega asitleri içeriği daha fazla olan bir yemle beslenen tavuğun yumurtası , normal yem ile beslenen tavuğun yumurtasına oranla daha fazla Omega 3 içerir. Salma olarak beslenen ve güneşten faydalanan tavukların yumurtasında , çiftlik tavuklarının yumurtasından daha fazla oranda D Vitamini içeriği vardır. Bu örneklerden şu sonucu çıkarabiliriz ki yumurta kabuğunun renginin besin değerine hiçbir etkisi yoktur. Besin değerlerini etkileyen en önemli unsur beslenme rejimi ve ortamıdır. 
        Yumurta hakkında en büyük gerçek içindeki demir , kalsiyum , çinko ve protein içeriğinin çok yüksek olmasıdır. Çocuklara kahvaltıda verildiğinde günlük besin ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılar. Çocukların beyin , kemik ve iskelet sistemi gelişimine faydası olur. Sabah kahvaltısında tüketildiğinde enerji verir ve gün boyu tokluk hissi verir. Anemi (kansızlık) hastalarına içerdiği yüksek demir içeriği nedeniyle tüketilmesi önerilir. Yumurta kas sisteminin gelişimine faydalıdır ve kasları güçlendirir. Bundan dolayı yaşlı olan kişilerinde kemik erimesi ve kas erimesi hastalıklarına karşılık haftada 2-3 tane tüketmesi önerilir. Hamile olan bayanlarda da gerek çocuk gelişimi , gerekse kendi sağlıkları için yumurta tüketimi önerilmektedir.
         Son olarak birde yumurta fiyatlarının renklerine göre farklılık gösterme sebeplerine kısaca bakalım. Ticari yumurtalarda en fazla rağbet gören ırk Ligorin’dir. Yani beyaz yumurta. Bir ligorin çiftlik ortamında yılda ortalama 320-340 arası yumurta yapmaktadır. Bu da onu bu sektörde vazgeçilmez kılmaktadır. İkinci olarak Ataks ırkı ticari yumurtada düşünülen bir ırktır. Yumurta sayısı olarak yılda 300 civarı yumurta yapmaktadırlar. Ligorin ile aralarında meydana gelen ortalama  30-40 adet civarı bir verim farkı vardır. Çiftliklerde aynı bakım maliyetleri harcandığında doğal olarak ortaya çıkan bu az yumurtlama farkının maliyetinin satış fiyatlarına yansıması gerekmektedir. Yani kahverengi yumurta beyaz yumurtadan az daha pahalı bunun nedeni doğal olması diye düşünmek yanlış olur. Bunun nedeni iki ırk arasındaki verim farkıdır. Doğal olan tek yumurta gdo suz besinlerle , salma olarak yapılan tavukçuluktur. Bu da verim olarak çok düşük olduğu için rağbet görmemekte ve yumurta fiyatları çok yüksek olmaktadır. (ÖNER GÜLEN / 07.05.2018) 


Ek Dosyalar Resimler
   
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla


YUMURTA KABUĞU RENKLERİ ÜZERİNE Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SÜS TAVUKÇULUĞU SORUNLARI ÜZERİNE öner gülen 0 764 05-02-2018, Saat: 10:14 AM
Son Yorum: öner gülen
  FACEBOOK TAKİ İHALELER ÜZERİNE -1- öner gülen 2 1,005 05-02-2018, Saat: 01:04 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  TAVUK CAMİASI ÜZERİNE (DERNEKLER VE FEDERASYON HKK.) öner gülen 0 626 05-01-2018, Saat: 12:20 PM
Son Yorum: öner gülen
  YUMURTA'NIN RENGİ Hüseyin EREN 0 1,477 12-10-2015, Saat: 12:37 PM
Son Yorum: Hüseyin EREN
  Taze ve Bayat yumurta testi A.Ümit GÜNENDİ 7 5,875 03-13-2014, Saat: 11:14 PM
Son Yorum: Mesut TAHA

Hızlı Menü: