Konu Bilgileri
Konu: Civcivde ölüm sorunları? Yazar: Ali Debre
Okunma: 1112 Yorum: 8
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ali Debre Question  07-26-2017, Saat: 09:22 PM   
Merhabalar toplamda 4 adet civciv vardı, 1 tanesi ayağından sakattı ve durgundu bir süredir yanlarına 3 adet daha civciv ekledim (aşılı) daha sonra 20-25.gün arası veba aşısını yaptım biraz geç kaldım bunun için. Sakat olan hala aynı durumda bir problem yoktu 5-6 gün sonra ben yokken bilader'de aşı yaptığımı bilmiyor veba + bronşit aşısı veriyor. Bundan sonra en sevdiğim büyük ve gayet sağlıklı olan civciv halsiz düştü hemen ayırdım diğer sakat olanıda ayırdım. Sağlıklı olan git gide iyice durgunlaştı sadece su içiyordu dışkısında kan lekeleri vardı 2. gün ölü buldum sapa sağlam hayvan gitti. Diğer 2 sağlamda kabardı durdu bir süre sonra geçti, aşılı 3lüde bir sıkıntı yok. Sakat olan hala aynı durumdaydı şaştım yaşadığına 1 hafta aynı devam etti yemini yiyor suyunu içiyor sıkıntı yok bahçeye saldığımda gidip bir yere yatıyordu sadece 8.gün iyice halsiz düştü yem yemiyor, dışkısı normaldi ve sabaha ölü buldum. Diğer civcivler canavar gibi koşuyolar bahçede. Neden dolayı kaybettim civcivleri tam olarak anlayamadım.

(Normalde 7.gün veba, 35.gün veba + bronşit aşısı yapıyordum)

Aşıdan dolayı arka arkaya yapınca problem oldu gibi görüyorum sizce öyle midir yoksa başka bir sıkıntıdan dolayı mı böyle bir şey oldu. En son sakat olan hayvanın son anlarında videoda var. Gözünden yaş gelmeye başladı en son.

Eriş yem veriyorum civciv başı 25gr günlük sayıya göre bölüp sabah, öğlen, akşam veriyorum. 3 günde 1 de sularına süper serum karışımından 1lt 2.5ml koyuyorum.
Ara
Serkan TASCİ 07-26-2017, Saat: 09:37 PM   
Koksidiyozdan ölmüştür diye tahmin ediyorum. Kanlı ishalden bahsetmissiniz. Aşı vücudu yorabilir ancak diğerlerinde bir sey yoksa o zaman sorun asidan değilmiş gibi görünüyor.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Ali Debre 07-26-2017, Saat: 10:43 PM   
(07-26-2017, Saat: 09:37 PM)Serkan TASCİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Koksidiyozdan ölmüştür diye tahmin ediyorum. Kanlı ishalden bahsetmissiniz. Aşı vücudu yorabilir ancak diğerlerinde bir sey yoksa o zaman sorun asidan değilmiş gibi görünüyor.

Diğerlerinde bir sıkıntı yok. 1 inde kanlı dışkı vardı, diğerinin dışkıda bir şey yoktu. Dışkıda kan'da aşıdan sonra ortaya çıktı 2 gün sonra gitti zaten.

Koksidiyoz için nasıl bir ilaç kullanabilirim? Sağlıklı civcivlere bir sorun olur mu kullanımı?
Ara
Serkan TASCİ 07-27-2017, Saat: 02:32 AM   
Veterinere gidip durumu anlatirsaniz, size uygun tedavi için ilac verecektir. Gerekli yardımda da bulunur, ona göre kullanırsanız daha iyi olur. Hastalık olmadan kullanmayı çok uygun görmüyorum. Geçmiş olsun, inşallah başka kayıp yasamazsiniz.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Ali Debre 07-29-2017, Saat: 04:28 PM   
(07-27-2017, Saat: 02:32 AM)Serkan TASCİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Veterinere gidip durumu anlatirsaniz, size uygun tedavi için ilac verecektir. Gerekli yardımda da bulunur, ona göre kullanırsanız daha iyi olur. Hastalık olmadan kullanmayı çok uygun görmüyorum. Geçmiş olsun, inşallah başka kayıp yasamazsiniz.

Doğrudur bir veterinere gittim fakat büyük baş ile ilgileniyorum diyip başka veterinere yönlendirdi, pazartesiye kaldı. Diğer bir pilicinde dışkısında beyaz köpüklü yapmaya başladı, hangisine ne yapacağımı şaşardım.

Bir arkadaş coxidin veya Sulphamezatine kullanmamı önerdi.

Ara
Serkan TASCİ 07-30-2017, Saat: 12:15 AM   
Yazdığın ilaçları kullanabilirsin, ayrıca pirinç lapasi da verebilirsin.
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Fevzi ÜNAL 07-31-2017, Saat: 01:38 PM   
(07-30-2017, Saat: 12:15 AM)Serkan TASCİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazdığın ilaçları kullanabilirsin, ayrıca pirinç lapasi da verebilirsin.

Selamlar

Net bilgilenmek için araya giriyorum.
Bulgurun verilebileceğini pirincin tavuklara zarar verdiğini okumuştum. Huh Geçenlerde pirinç ve ince bulgur karışımı tavuklarınız yesin diye bir dost bırakmıştı pirinç ve bulgulru ayırmak için baya uğraşmıştım.Boşuna zorlanmışım zararlı değilse. Yaşım58 58 ama okuduğumu unutmam Wink 

Konu ile bilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum..
Isparta/Eğirdir
"Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder."
- Edouard Le Berquier
Ara
Serkan TASCİ 07-31-2017, Saat: 10:02 PM   
Fevzi bey, aralara girmeniz güzel. Burada amaç birbirlerimizin bilgilerinden faydlanarak en doğru yolu bulabilmek ve yardımcı olabilmek. 

Tek taraflı beslenmek nasıl ki insan sağlığını olumsuz etkiliyor benzer durum kanatlilarimizda da geçerli. Biliyoruz ki tavuklar, etoburdur. Hem doğada buldukları böcek vs gibi canlıları hem de yeşil bitkileri ve tohumlarını tuketirler.

Egerki tek taraflı beslenirlerse çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Pirinç sürekli verilirse kursakda şişme yaptığı için zararlı olabilir bu konuda düşüncemiz doğru. Ancak ishal oldularsa islatarak verebiliriz. Zararlı olabileceğini düşünmüyorum.
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Fevzi ÜNAL 07-31-2017, Saat: 11:37 PM   
(07-31-2017, Saat: 10:02 PM)Serkan TASCİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fevzi bey, aralara girmeniz güzel. Burada amaç birbirlerimizin bilgilerinden faydlanarak en doğru yolu bulabilmek ve yardımcı olabilmek. 

Tek taraflı beslenmek nasıl ki insan sağlığını olumsuz etkiliyor benzer durum kanatlilarimizda da geçerli. Biliyoruz ki tavuklar, etoburdur. Hem doğada buldukları böcek vs gibi canlıları hem de yeşil bitkileri ve tohumlarını tuketirler.

Egerki tek taraflı beslenirlerse çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Pirinç sürekli verilirse kursakda şişme yaptığı için zararlı olabilir bu konuda düşüncemiz doğru. Ancak ishal oldularsa islatarak verebiliriz. Zararlı olabileceğini düşünmüyorum.

Bilgi için teşekkür ederim.
Isparta/Eğirdir
"Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder."
- Edouard Le Berquier
Ara

Civcivde ölüm sorunları? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Civcivde Kanlı Dışkı Ender Dinçer 1 1,649 03-15-2015, Saat: 12:25 AM
Son Yorum: MKemal KÖSE

Hızlı Menü: