Konu Bilgileri
Konu: ilk çıkım... Hello Word :) Yazar: mesut balaban
Okunma: 1856 Yorum: 14
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

mesut balaban 04-20-2017, Saat: 04:41 PM   
merhaba arkadaşlar;

30.03.2017 tarihinde cimuka CT120SH makinasına yuklediğimiz yumurtalar 18. gunden itibaren çıkmaya başladılar.bugun 20.04.2017 son gun. çıkımlar dun yogun olmak uzere devam ediyor.
makinayı evimde boş odada kullandık. evde kimse oturmuyor. akşam ve sabah ugruyoruz. 
çıkan civcivler aynı odada doğalgaz peteğinin önünde kutu içerisinde şekerli su ve civciv başlangıc yemini koyduk
oda sıcaklığı civcivlerin usumeyeceği şekilde. zaten kombi çalışıyor.

fakat kutunun üstünüde kapattıgımızda karanlık oluyor. sıcaklık harici kutu içerisinde lamba yakmamıza gerek varmı ?

hafta sonu kafese aktarmak uzere koye gotureceğiz.

öncelikle forumdaki değerli yorumlarınız ve tecrübelerinizden cok faydanladım. ve halende faydalanmaya devam ediyorum.
emeği gecen herkese yarı ayrı teşekkür ederim.

çıkım sonrası gordugunuz eksik yanlış onerileri vb  memnuniyetle dinlerim.

kolay gelsin

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Fevzi ÜNAL 04-20-2017, Saat: 08:38 PM   
(04-20-2017, Saat: 04:41 PM)mesut balaban Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba arkadaşlar;

30.03.2017 tarihinde cimuka CT120SH makinasına yuklediğimiz yumurtalar 18. gunden itibaren çıkmaya başladılar.bugun 20.04.2017 son gun. çıkımlar dun yogun olmak uzere devam ediyor.
makinayı evimde boş odada kullandık. evde kimse oturmuyor. akşam ve sabah ugruyoruz. 
çıkan civcivler aynı odada doğalgaz peteğinin önünde kutu içerisinde şekerli su ve civciv başlangıc yemini koyduk
oda sıcaklığı civcivlerin usumeyeceği şekilde. zaten kombi çalışıyor.

fakat kutunun üstünüde kapattıgımızda karanlık oluyor. sıcaklık harici kutu içerisinde lamba yakmamıza gerek varmı ?

hafta sonu kafese aktarmak uzere koye gotureceğiz.

öncelikle forumdaki değerli yorumlarınız ve tecrübelerinizden cok faydanladım. ve halende faydalanmaya devam ediyorum.
emeği gecen herkese yarı ayrı teşekkür ederim.

çıkım sonrası gordugunuz eksik yanlış onerileri vb  memnuniyetle dinlerim.

kolay gelsin
Hayırlı olsun Çok güzeller. Bence lamba yakmalısınız.Enazında belli bir süre 24 saat suyu ve yemi görmeliler.
Isparta/Eğirdir
"Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder."
- Edouard Le Berquier
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-20-2017, Saat: 09:19 PM   
Mesut bey, ampul yakarak bulundukları ortamı bir miktar ısıtmanız lazım.

Sıcaklık ilk 1. hafta 35 derece olacak.

7. günden 10. güne kadar 32 – 33 derece dolaylarında olacak.

10. günden sonra 15. güne kadar 30 derece olmalıdır.

15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz.
Ara
mesut balaban 04-21-2017, Saat: 09:58 AM   
(04-20-2017, Saat: 09:19 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesut bey, ampul yakarak bulundukları ortamı bir miktar ısıtmanız lazım.

Sıcaklık ilk 1. hafta 35 derece olacak.

7. günden 10. güne kadar 32 – 33 derece dolaylarında olacak.

10. günden sonra 15. güne kadar 30 derece olmalıdır.

15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz.

merhaba Ümit Bey teşekkür ederim.

peki ortam ısısı istenilen ve uygun  değerlerde ise yinede ampul yakmak gerekirmi.
yani gunduz kutunun içi karanlık oluyor. kutunun kenarlarından hava laması için ufak bir şekilde 6 tane delik var. ama yinede içerisi karanlık. yani karanlık ortamda yem ve su da sıkıntı olurmu ?
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-21-2017, Saat: 01:49 PM   
Ortam ısısı istenilen değerlerde ise tabi ki extra bir ısıtma yapmanıza gerek yok, civcivlerin yem yemeleri ve su içmeleri içinde kutunun içerisi aydınlık olması gerekir. Bunu sarfiyatsız ve ısı yaymayan düşük değerli bir aydınlatma ampulü ile yapabilirsiniz.
Ara
İbrahim Selcuk 04-21-2017, Saat: 08:28 PM   
Mesut bey,

Kalorifer peteğinin yanında ısınırlar diye dusunmeyin. Bir tane Termometre koyun ısıya bakın. Eger 30-32 arasında gostermiyor ise ampul koyun.

Normal bir evin ortam sıcaklığı 22-25 derecedir. Peteğin yanı biraz daha sıcak olabilir tabi ama 35 dereceyi bulmayacaktır diye dusunuyorum. Canlı bir hayat için risk almaya değer mi ?

Kolay Gelsin
Ara
mesut balaban 04-25-2017, Saat: 01:10 PM   
(04-21-2017, Saat: 01:49 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ortam ısısı istenilen değerlerde ise tabi ki extra bir ısıtma yapmanıza gerek yok, civcivlerin yem yemeleri ve su içmeleri içinde kutunun içerisi aydınlık olması gerekir. Bunu sarfiyatsız ve ısı yaymayan düşük değerli bir aydınlatma ampulü ile yapabilirsiniz.

merhaba umit bey;

ankarada evde kutuda 10 gun kadar besleyip koye goturmeyi dusunuyorum. 
zaman ayarlı aydınalatma için ampul alacağım inşallah.

lamba 7/24 yanmalımıdır sizce ?
Ara
mesut balaban 04-25-2017, Saat: 01:13 PM   
(04-21-2017, Saat: 08:28 PM)İbrahim Selcuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesut bey,

Kalorifer peteğinin yanında ısınırlar diye dusunmeyin. Bir tane Termometre koyun ısıya bakın. Eger 30-32 arasında gostermiyor ise ampul koyun.

Normal bir evin ortam sıcaklığı 22-25 derecedir. Peteğin yanı biraz daha sıcak olabilir tabi ama 35 dereceyi bulmayacaktır diye dusunuyorum. Canlı bir hayat için risk almaya değer mi ?

Kolay Gelsin

ortam sıcaklıgına aldandın sanırım. son gunlerdeki soğuklardan dolayıda usuyup hastalanlar oldu.

şimdi benim kararsız kaldıgım.

aydınlatma için zaman ayarlı olmasına gerek varmı ? yani lamba hep yanmalımıdır ve sarı ışıkmı olmalıdır.

yada ısıtmalı ampul tercih edip kutu içeriğindeki ısıya gore kendisi kapanırsa, kut içi hep aydınlık olmayacağından sorun olurmu ?

hangisini ve nasıl yapacağıma karar vermedim.

ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-25-2017, Saat: 03:26 PM   
Mesut bey, ısı termostat ile ayarladiysaniz pek sorun olmaz isterseniz ısı vermeyecek şekilde düşük wattlı bir led ampul ekleyip, aydınlatma işini o sekilde çözebilirsiniz.
Ara
mesut balaban 04-25-2017, Saat: 06:20 PM   
(04-25-2017, Saat: 03:26 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesut bey, ısı termostat ile ayarladiysaniz pek sorun olmaz isterseniz ısı vermeyecek şekilde düşük wattlı bir led ampul ekleyip, aydınlatma işini o sekilde çözebilirsiniz.

henuz ikisinden de almadım. Sad

ikisindende alıp sizin dediğiniz gibi mi yapayım.

yoksa sadece aydınlık için ampul mu alayım.
Ara
İbrahim Selcuk 04-25-2017, Saat: 10:07 PM   
(04-25-2017, Saat: 01:13 PM)mesut balaban Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Kolay Gelsin

ortam sıcaklıgına aldandın sanırım. son gunlerdeki soğuklardan dolayıda usuyup hastalanlar oldu.

aydınlatma için zaman ayarlı olmasına gerek varmı ? yani lamba hep yanmalımıdır ve sarı ışıkmı olmalıdır.

yada ısıtmalı ampul tercih edip kutu içeriğindeki ısıya gore kendisi kapanırsa, kut içi hep aydınlık olmayacağından sorun olurmu ?

Mesut Bey,
Geçmiş olsun inşallah telef olmadan atlatırsınız. Kullanacağınız ısıtıcı ile alakalı aydınlatma kullanıp kullanmayacağınız. Eğer ışık veren bir ısıtıcı kullanacaksanız o zaman aydınlatma kullanmanıza gerek yok. Çünkü ısıtıcı açıkken hayvanlar yem ve suyu bulurlar ortamda aydınlık olacağı için sorun olmaz. Ama eğer seramik bir ısıtıcı kullanırsanız ümit bey in dediği gibi bir aydınlatma koymanız güzel olur. 
..
Öncelikle bir termostat edinin ve ona Phılıps ısıtıcı alamasanız bile bir tane normal ampul takın o şekilde ısıyı çabuk tarafından çözün. Termostatta almak istemiyorsanız en azından normal bir ampul devamlı olarak yansın(Florasan olmaz ellediğinizde sıcak olacak 50-100 watt arası normal bir ampul. ). Civcivlerin dokunamayacağı yükseklikte koyun devamlı aydınlık olması bir mahsur teşkil etmez. Yine uyuyacaklardır zor olsada. Daha sonrası için bunu devamlı yapacaksanız termostatlı bir ısıtıcı almanız en uygunudur. 
.
Daha öncedende dediğim gibi canlı hayatı burda konumuz. Ayrıca hasta civciv ile uğraşmak daha zor ve üzücü. 
.
Geçmiş olsun tekrar.
Ara
mesut balaban 05-02-2017, Saat: 10:05 AM   
(04-25-2017, Saat: 10:07 PM)İbrahim Selcuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-25-2017, Saat: 01:13 PM)mesut balaban Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Kolay Gelsin

Mesut Bey,
Geçmiş olsun inşallah telef olmadan atlatırsınız. Kullanacağınız ısıtıcı ile alakalı aydınlatma kullanıp kullanmayacağınız. Eğer ışık veren bir ısıtıcı kullanacaksanız o zaman aydınlatma kullanmanıza gerek yok. Çünkü ısıtıcı açıkken hayvanlar yem ve suyu bulurlar ortamda aydınlık olacağı için sorun olmaz. Ama eğer seramik bir ısıtıcı kullanırsanız ümit bey in dediği gibi bir aydınlatma koymanız güzel olur. 
..
Öncelikle bir termostat edinin ve ona Phılıps ısıtıcı alamasanız bile bir tane normal ampul takın o şekilde ısıyı çabuk tarafından çözün. Termostatta almak istemiyorsanız en azından normal bir ampul devamlı olarak yansın(Florasan olmaz ellediğinizde sıcak olacak 50-100 watt arası normal bir ampul. ). Civcivlerin dokunamayacağı yükseklikte koyun devamlı aydınlık olması bir mahsur teşkil etmez. Yine uyuyacaklardır zor olsada. Daha sonrası için bunu devamlı yapacaksanız termostatlı bir ısıtıcı almanız en uygunudur. 
.
Daha öncedende dediğim gibi canlı hayatı burda konumuz. Ayrıca hasta civciv ile uğraşmak daha zor ve üzücü. 
.
Geçmiş olsun tekrar.

merhaba ibrahim bey.
bilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
şimdilik zaman ayarlı sadece aydınlatma için lamba aldım. evdeki sonradan cıkan 8 adet civciv için aydınlatma olarak kullanacağım
akşam resimlerini paylaşacağım. evde 1 hafta kadar bakıp koye ısıtma ve aydınlatmalı kafese goturdugum için şimdilik termostat almadım.
teşekkürler , iyi gunler
Ara
mesut balaban 07-25-2017, Saat: 07:30 PM   
ilk cıkım ve ikinci cıkımdan suanki guncel resimler...

maşallah diyelim Smile

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Serkan TASCİ 07-25-2017, Saat: 11:30 PM   
Maşallah, rengarenkler. Sağlıcakla büyütürsünüz Insallah.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
mesut balaban 07-26-2017, Saat: 01:17 PM   
(07-25-2017, Saat: 11:30 PM)Serkan TASCİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Maşallah, rengarenkler. Sağlıcakla büyütürsünüz Insallah.

teşekkürler serkan bey. sağolun
Ara

ilk çıkım... Hello Word :) Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çıkım raporu soner adalı 8 2,966 06-11-2016, Saat: 02:55 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
  Cikim ve yeni dol kontrol lambam Ali karataş 6 2,504 06-03-2016, Saat: 07:50 PM
Son Yorum: Ali karataş
  ilk deneyim çıkım SERKAN KAPLAN 7 2,525 06-02-2016, Saat: 06:24 AM
Son Yorum: Murat Gülcek
  Çıkım Raporu İbrahim Selcuk 6 2,601 05-28-2016, Saat: 01:21 PM
  ÇIKIM Muhammed KARATEKİN 15 4,140 05-23-2016, Saat: 01:57 PM
Son Yorum: Muhammed KARATEKİN
  26. Gün yaşam var çıkım yok burak demirkapak 9 3,066 05-18-2016, Saat: 10:03 PM
  Cikim Ali karataş 5 1,905 04-02-2016, Saat: 02:29 PM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  İlk nokta atışımız geldi elhamdülillah Yusuf Türk 40 9,958 03-25-2016, Saat: 08:06 PM
Son Yorum: Erkan Şensoy
  Çıkım sepeti kolay ekonomik pratik 0 maliyet. boy 40 en 30 cm Muhammed KARATEKİN 5 2,008 03-24-2016, Saat: 10:20 PM
Son Yorum: Muhammed KARATEKİN
  yeni çıkım australop Salih AKTOP 4 1,803 03-17-2016, Saat: 03:45 PM
Son Yorum: Salih AKTOP

Hızlı Menü: