Konu Bilgileri
Konu: Hem yumurta hemde et amaçlı hangi cins? Yazar: Yakup Turgut
Okunma: 2283 Yorum: 7
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yakup Turgut 04-18-2017, Saat: 01:10 PM   
Arkadaşlar herkese merhaba,

Foruma yeni üye oldum. Adana'da yaşıyorum. Evimin arka bahçesinde yumurta amaçlı 7 adet lohman besliyorum. 1 tanede horozum var cinsini bilmiyorum. Marketimiz var ve ordan getirdiğim sebzelerle ekmeklerle ve ayrıca buğday vererek besliyorum tavuklari.

Mesele şu; ben doğal yumurta yemek istiyorum. Evimizin önünde yaklaşık 5 dönüm boş ve otlu arsa var. Istiyorum ki tavuklarım orada yayilsin ne bulursa yesin ve organik yumurta alalım. Ama bizimkiler bir türlü çıkmıyorlar. Yem önlerine gelsin istiyorlar. Elimle tek tek tutup götürüp arsaya bırakıyorum 5 dk otlayip dağılıyorlar kaçıyorlar nereye gideceklerini bilmiyorlar. Evin yolunu bilen eve geliyor ama diğerleri asfalta çıkıyor. Tavuklara rehberlik yaparrm maksadıyla horoz aldım ama ilk başta hepsi horozla kavga etti. Şu anda alıştılar sayılır ama tavukluk içgüdüleri törpülenmiş sanırım horoz yem vermek için cagirdiginda hiçbiri gitmiyor.

Neyse lafı uzattım sadede gelelim. Ben evimizin önündeki arsada çıkıp rahat dolaşacak akşama kadar gezip kendi yemini bulacak bir cins yetistirmek istiyorum. Günlük toplamda elime 3 yumurta geçse yeter. Yeterki doğal olsun. Ayrıca zamanı gelince de kesip yiyebilelim. Bu konuda sizlerden tavsiye istiyorum. Hangi cins yetistirmeliyim? Yumurtadan mı yetistirmeliyim tavuk mu almalıyım? Bir komsumuzun kulucka makinesi var ihtiyac durumunda kullanabilirim sanirim. Et ve yumurta icin ayrı cinsler mi yoksa kombine cinsler mi beslemeliyim? Birarada beslersem sorun olur mu? Nesil bozulur mu?

Yardimlariniz icin tesekurler abilerim..

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Serkan TASCİ 04-18-2017, Saat: 04:45 PM   
[quote pid='64396' dateline='1492506648']
.....
Yardimlariniz icin tesekurler abilerim..

Lohman ırk olarak çok fazla gezinen ve dolaşan bir irk değildir. Daha çok kafes tavukculugunda randiman almakta, salma bakanlar da durumdan şikayetçiler. En azından duyduklarım bu yönde.

Elde edebileceğiniz light sussex, RIR, RIW, australorp vb gibi türler istediklerinizi yerine getirebilcek irklardir. Bunlardan elde ettiğinizde istediklerinize ulasabileceginizi umut ediyorum.
[/quote]
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Yakup Turgut 04-18-2017, Saat: 05:16 PM   
Serkan bey yorumunuz için teşekkürler.. Peki yumurta alarak başlamak uygun olur mu sizce? Kutuda kendi imkanım ile yetistirebilir miyim?
Ara
İsa DİNÇER 04-18-2017, Saat: 06:38 PM   
Yakup bey, hem yumurta hem et elde etmek istiyorsanız bence plymout cinsini deneyebilirsiniz. Yumurta veya civciv alarak yetiştirebilirsiniz.
Ara
Yakup Turgut 04-18-2017, Saat: 08:54 PM   
Isa bey pletmuth cinsi uygun gibi duruyor. Sizce yumurtadan başlamak zor olur mu yeni başlayan biri için?
Ara
Soner YAYLA 04-19-2017, Saat: 11:17 AM   
arkadaşlar ırklar için gerekli açıklamayı yapmış rır susex australorp pleymut  bunlar size gerekli olan yumurta ve et verimi verebilirler.Sizin tavuklarınız daha önce  horozla beraber durmadıkları için ve  hazır yem önlerine geldikleri için  gidip dolaşmıyorlar, ayrıca horozun dilinden anlamıyorlar.hayvanlarınızın saysı ne kadar çok olursa o kadar çok yer geziyorlar az tavuk pek gezmiyor Bizzat benim hayvanlarımda denedim.hayvanların yemini arazinin en uzağına bir yere koyun onlar  her yem yedikten sonra araziyi komple gezerler
VARLIĞINDAN UTANDIĞIM BİR GÜMÜŞHANELİ YOKTUR.
                                                             M.OLTAN SUNGURLU
                            GÜMÜŞHANELİ
Ara
İsa DİNÇER 04-19-2017, Saat: 01:22 PM   
(04-18-2017, Saat: 08:54 PM)Yakup Turgut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Isa bey pletmuth cinsi uygun  gibi duruyor. Sizce yumurtadan başlamak zor olur mu yeni başlayan biri için?

Yakup bey, civciv bakımı özen ister doğrudur. Siz gurk bir tavuk altına yatıracağınız yumurtalarla rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Yemini ve suyunu eksik etmeyin anneleri onlara gereken özeni göstereceği için bakımı zor olmaz. Kolay gelsin.
Ara
Yakup Turgut 04-20-2017, Saat: 11:26 PM   
Isa bey Soner bey yorumunuz için teşekkürler. Yeni başlayan biri için yumurtadan başlamak biraz riskli gibi duruyor. Ben en iyisi elimdeki lohmanları elimden çıkarıp yerine köy tavuğu alayım. Gurk olurlarsa da yumurta ırkı tavukların yumurtalarindan altına koyayim. Daha sonra çıkan civcivleri yetistireyim..
Ara

Hem yumurta hemde et amaçlı hangi cins? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yumurta tavuğu Mehmet Yıldırım 7 3,418 10-07-2016, Saat: 12:39 PM
Son Yorum: Ongun OSKAY
Lightbulb Safkan Cins Onerileri selim kerem yabas 6 3,067 08-31-2016, Saat: 03:30 PM
Son Yorum: selim kerem yabas
  horoz hangi ırk sizce? Burak Bahri PEKER 6 2,908 05-02-2016, Saat: 10:13 PM
Son Yorum: Yasin ÖKSÜZ
  yumurta satışı Nuri ALKAYIŞ 6 3,199 09-29-2015, Saat: 08:32 AM
Son Yorum: Mehmet GUNGOR
  tavuklarimda yumurta artisi olmuyor kaancoklar 7 3,228 06-08-2015, Saat: 12:17 PM
Son Yorum: Uğur DEMİR

Hızlı Menü: