Konu Bilgileri
Konu: KuluckaMatik "Yumurtaci Pi 3" Yazar: İbrahim Selcuk
Okunma: 983 Yorum: 1
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İbrahim Selcuk 04-13-2017, Saat: 09:34 AM   
Selamlar,

Geçen sene Arduino ile yaptığım kulucka makinasını bu senede kullanmaya devam ediyorum. Üçüncü yüklemeyi yaptım ve halen düzgün olarak çalışmaya devam ediyor.
http://www.kuluckaclub.com/showthread.php?tid=7500 adresinden o konuya ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber bu sene işi biraz daha görsel ve farklı yapmak istedim ve onun için yeni bir tane yapmaya başladım. 1 Hafta da aşağıdaki şekle getirdim. Sensörler, Röleler çalışır durumda yazılım kısmında biraz daha özellikler eklemeye çalışıyorum. 
Çok fazla detaya girmeden 
- İnternet üzerinden istediğim zaman takip etme şansım mevcut.
- İnternet Üzerinden ayarlarda değişiklik yapabiliyorum.
- Cep telefonumdan kontrol edebiliyorum
- Arduino ile yaptığımın tüm özelliklerini taşıyor bunlara ek olarak çevirme için DC Motor (12V) ve Elektirikli motor (220V) desteği mevcut. 
- İki tane ısı sensörü mevcut.  (MCP 9808 ve DHT22)
.

Eğer canlı canlı görmek isterseniz. Aşağıdaki adımları takip ederek arayüze ulaşabilirsiniz.(5 Mayıs 2017 ye kadar 7/24 açık olacak )
- Android Telefonunuza PlayStore'dan RealVNC programını yükleyin. 
        - Iphone İcin: https://www.realvnc.com/download/viewer/ios/
        - Android İcin: https://www.realvnc.com/download/viewer/android/

Android İçin aşağıdaki şekilde program ayarlarını yapabilirsiniz.  
- Programın Address Book Kısmında Sağ altta Yeşil Artı (+) Düğmesine tıklayın
- Adres kısmına : 46.196.31.84 Yazın ve Create e basın.
-  Çıkan ekranda en altta yeşil "Connect" e basın
- Username: kulucka Sifre : 123456 yazdıktan sonra sağ üstten "Continue" diyin
.
Eğer internetim kesilmediyse ve masamı kimse kurcalamadı ise yeni kulucka programını karsinizda goreceksiniz. Ekranı yan tutarsanız daha iyi gorebilirsiniz. Çift Parmak kucultme buyutme yapabilirsiniz. Tabiki ayarları değiştirme şansınız bu kullanıcı ismi ve şifre ile yok.

Şuan verdiği değerler tamamen benim çalışma odamın  sıcaklığı ve nem durumu.
.
Geliştirme süreci bittikten sonra bağlantı ekranını kapatıcam ondan dolayı merak edenler için ekran Goruntusunu ekte 

Teknik Özellikler:
- Rasperry Pi 3
- 5 V Adaptör 2 A
- 16 GB Sd Card
- 1 Tane MCP 9808 ısı sensörü
- 1 Tane DHT22 ISI ve NEM Sensörü
- 1 Tane 4'lü Röle Karti
.
Çalışması için gerekli tüm malzemeler bunlar. Arduino'da olduğu gibi karışık Direnc, Led, Kablo bağlantıları yok. Fakat buna karşılık daha fazla yazılım yapılması ve temel Linux bilgisi gerekiyor.
.
Aktif Özellikler
- 0.10 hassasiyetle Isı Ayarı Yapabiliyor
- +- %3 hassasiyetle Nem Ayarı Yapabiliyor
- Çevirme için iki ayrı röleyi aynı anda kullanabiliyor. Bu sayede DC motorlarıda ileri-geri çevirebiliyor. İster Limit Switch li ister zaman ayarlı kullanılabiliyor.
- Mevcut her marka kuluçka makinasının üzerine sadece kontrol amaçlı eklenebiliyor. Bu Modda mevcut makinanız bir hata verirse Butunlesik makinalarda tüm sistemi, yada Eforstar gibi cihazlarda NEM ve ISI kaynaklarını ayrı ayrı kendisi kapatabiliyor ve kontrolu kendi üzerine otomatik alıyor yada sadece size sesli uyarı verip sisteme müdahale etmiyor. (Bu Modda ISITICININ yada NEM Makinasının bozulmamış olması gerekiyor.)
- Internet üzerinden kontrol edilebiliyor ve takip edilebiliyor.
- HDMI girişli herhangi bir monitor yada TV ye bağlayarak makinanın yanında bir kontrol ekranı oluşturulabiliyor. 
- Internete Wifi yada Cat5 Kablo ile bağlanabiliyor.
- 1 Saat kuluçka Soğutma Özelliği mevcut
-
Yapmayı Dusundugum yada Eklenebilecek Ozellkler:
- Cep Telefonu Applikasyonu ile daha rahat bir kullanım
- Direkt Cep Telefonu Applikasyonuna PUSH iletileri ile uyarılar ve alarmlar
- Camera bağlantısı ile Makinanın içini Görme 
- Arayüzden Programlanabilir Ek Röle ile Sistem hatası durumunda Kendini kapatabilme özelliği.
- İki Tane kulucka/gelişim makinasını aynı anda kontrol edebilme
- Görsel Geliştirmeler
- Kulucka Baslangic ve Bitis zamanını tam olarak gösterme
.
.

* : Hazır bir makina almak yada kendi makinanızı yapmak tamamen sizin seçiminizdir. Kendi makinanızı yapmanız demek her zaman bunun muadillerine göre UCUZ yada daha KALITE li veya KALİTESİZ olacağı anlamına gelmemektedir. Konunun yazılma amacı bu şekilde de bir kulucka makineside yapılabileceğidir bunu adım adım öğretmek değildir.

Kolay Gelsin.

Ek Dosyalar Resimler

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-16-2017, Saat: 01:06 AM   
İbrahim bey, bu sisteminiz çok güzel olmuş. Kamera özelliği olması da çok iyi olmuş, bu şekilde makine her an yanınızdaymış gibi kontrol imkanı vermiş. Güle güle kullanın.
Ara

KuluckaMatik "Yumurtaci Pi 3" Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: