Konu Bilgileri
Konu: Demir Profil + Betopan Kumes Tasarimim Yazar: İbrahim Selcuk
Okunma: 2662 Yorum: 7
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İbrahim Selcuk 04-06-2017, Saat: 08:18 PM   
Gecen sene foruma Google Sketchup ta tasarladigim kumes planini koymustum. Gerek gelen yorumlardan gereksede yil icinde ustunde dusunerek yaptigim eklentiler ve cikarmalardan sonra 19 Martta yapimina basladim ve 8 gunde iki kisi gunde 6-7 saat calisarak ana hatlari ile kumesi son asamasina getirdik.  
http://www.kuluckaclub.com/showthread.ph...OZTvjt94uU 
adresinden ilk tasarladigim tasarimi gorebilirsiniz. Hernekadar planda 1 yil icinde ciddi degisiklikler yapmis olsamda bu sekilde tasarlayarak onceden kafamda ne yapmam gerektigi ve nasil yapmam gerektigi konusunda ciddi bir yardimi oldu planlarin.

Ilk plana gore farkli yapicagim 3 bolum var. Birincisi folluklari boydan boya koymaktansa kumesin bir kosesine toplamaya karar verdim. Ikinci olarak Tunekleri yatay yapmaktansa kumesinde iki tarafina capraz destekler ile yapmaya karar verdim. Ucuncu olarak ise kumesi tam kapali bir yer yapmaktansa tuneklerin alt kismini tel ile yapip acik birakmaya karar verdim. Bu belki kis aylarinda sicaklik ile ilgili bir sikinti yaratabilir ama temizlikte ciddi bir rahatlik saglayacagini dusunuyorum. Eger sicaklik olarak rahatsiz eder ise her zaman kapatma sansim var yada kisin kapali yazin acik yapilabilecek bir altyapida yaptim ileriye donuk planlari.

Malzemeleri gecen yaz almistim. 30 x 40 profil 50 adet ve 50 tanede 8 mm betopan. Bu malzemeye toplamda 2400 TL gibi masraf yaptim. 2016 yaz basinda. 1500 Tane akilli vida kullandim. 200 TL. Yaklasik 40 Litreye yakinda benzin yaktim kaynak yaparken jenerator icin.  

Gelelim ne yaptigimiza.

Ilk Once Buyuk parcalarin kaynaklanmasini elektirik olan bir yerde tamamladik.

Daha sonra yapilan parcalar traktor ile kumesin oldugu araziye goturuldu. Bu fotografta gorulen parca 5 Metreye x 3.75 Metre. Yan tarafta duvara yaslanmis bir sekilde kumesin tavanini ve dikmeleri olusturucak parcalari gorebilirsiniz.

Burda yapilan ilk taban parcasinin yere montaji gozukuyor. 4 Kose beton destekler uzerinde yerden 50 cm yuksekte. Her iki metrede bir gerekli yerlere ekstra destekler atiliyor. Cunku maliyeti biraz dusuk tutabilmek icin kullandigimiz profiller biraz ince ve desteksiz esneme yapiyorlar 2 metreden genis uzunluklarda,

Bu Yukardaki resimde dikine duran ilk kisim giris kapisi olucak.

Burdaki iki fotografta dikmeler konulmaya basliyor. Arazide elektirik olmadigi icin burda kaynak Jenerator ile yapiliyor. Tum kaynak islerini burda yapmamizin sebebi jeneratorun benzini cok yakmasi. 

Dikmeler arasina yatay baglantilar atiliyor. Hem duvar kisminda hem tavan kisminda yatay baglantilar esnemeyi engellemek ve yapiyi biraz daha kuvvetli kilmak icin. Her ne kadar demir olsada ustune kaplama gelmeden esneme hatri sayilir bir sekilde var. 

Demir profil isi bitmis 5 x 3.75 metrelik ilk bolum. Aynisindan bunun yanina bir tane daha gelecek. 

Ayni birinci 5 metrelik kisim gibi ikinci 5 metrelik kisimda yapilip araziye tasiniyor ve ilk yapilan kismin sonuna ekleniyor. Suan 10 x 3.75 metrelik kumesin iskeleti artik gorunmeye basladi. 

Iskeletin onden gorunusu. Bu asamada esasinda profillerin zimparalanmasi, antipas surulmesi ve boyanmasi lazim. Ama ne yazik ki vaktimiz sinirli bunu sonra yapmayi dusunuyoruz.

Ilk betopan panellerin konulmus hali. Tum iskelet bu malzeme ile kaplanacak.  

Arka tarafin kaplanmasi bitti. Bu arada kapi cercevesi profilden yapildi. Isten kaytarmak icin devamli fotograf cekiyorum. Bu sanirim 5'inci gunumuz ve gercekten cok yoruluyoruz.

Tavanlar disinda kaplama bitmek uzere. Bu asamada tek bir eksigimiz var oda bir merdiven.

Merdiven bulundu. Fazlaliklar kesiliyor. 

Tavan Kaplamasi bitti. Ustune daha sonradan ihtiyac olursa celik sac malzeme konulucak. Yagmurdan biraz daha iyi korunsun diye.

Zemin kaplamasi yapildi. Betopan biraz esnek bir malzeme bundan dolayi ustunde yurumek cok guvenli degil. Onun icin alta OSB ustune betopan olucak sekilde yerler kaplandi.

Bundan sonra ise sag ve sol acik kalan kisimlar cesan demir izgara yapilacak, Tunekler duvarlardan capraz sekilde gelicek.  Folluklar en dip kisimda olacak. 

Evet toplamda  8 gunde iki kisi calisarak  bu yaklasik 40 metre kare bir kumes yaptik. Kaba malzeme dedigim gibi 2.300 tuttu. Fakat bunun disinda hesaplanmasi gereken OSB + Akilli Vida (200 Tl civari)+ Benzin (40 Litre civari) + Kaynak Elektrodu (3 Kutu)+ Sipral Tasi (4 Tane)  gibi ek harcamalarda oldu. Bunlarin maliyetini tam olarak tutamadim ne yazik ki.

Simdi sirada tunekler ve folluklarin yapimi var. Ancak Haziran ayinda basliyabilecegiz yapima.  Birde boyama ve dis havalandirma camlarinin yerlerinin yapilmasi var. Yemlikler suluklar alinacak takilacak. 

Yani kisaca daha cok is var.
Kolay Gelsin. 

.

.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-06-2017, Saat: 09:15 PM   
İbrahim bey, gayet güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. En son 2 resimde orta kısımda biraz bel verme gibi bir durum mu var, ben mi öyle görüyorum. Ortadan bir veya iki dikme verip, tavan kısmı daha güçlü hale getirilebilir mi.
Ara
İsa DİNÇER 04-06-2017, Saat: 11:00 PM   
İbrahim bey, gayet güzel bir çalışma olmuş. A. Ümit GÜNENDİ'nin dediği gibi son 2 resimde orta kısımda biraz bel verme gibi bir durum mu var, öyle görünüyor. Bizce sorun gibi gözükeni siz canlı olarak daha iyi görüp halledersiniz. Çalışmalarınızda başarılar diler. İçerisi  güzel ve sağlıklı hayvanlarla doldurmanızı dileri.
Ara
İbrahim Selcuk 04-06-2017, Saat: 11:12 PM   
(04-06-2017, Saat: 09:15 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İbrahim bey, gayet güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. En son 2 resimde orta kısımda biraz bel verme gibi bir durum mu var, ben mi öyle görüyorum. Ortadan bir veya iki dikme verip, tavan kısmı daha güçlü hale getirilebilir mi.

(04-06-2017, Saat: 11:00 PM)İsa DİNÇER Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İbrahim bey, gayet güzel bir çalışma olmuş. A. Ümit GÜNENDİ'nin dediği gibi son 2 resimde orta kısımda biraz bel verme gibi bir durum mu var, öyle görünüyor. Bizce sorun gibi gözükeni siz canlı olarak daha iyi görüp halledersiniz. Çalışmalarınızda başarılar diler. İçerisi  güzel ve sağlıklı hayvanlarla doldurmanızı dileri.

Evet Aynen dogru gozlem.  Ucuz olsun diye profilleri ince aldik. Ozellikle ust ve alt profilleri 3mm kalinliginda almamiz lazimdi. Bir deneyim oldu. Dediginiz direkleri haziran ayinda folluklar ve yunekler ile yapicam insallah.

Tesekkurler.
Ara
Burak Yazıcı 04-07-2017, Saat: 03:03 PM   
Kolay gelsin hayırlı çalışmalar. Kümesi yaparkan bütçe varsa masraftan kaçmadan yapmak gerekiyor yani yapmışken tam yapılması gerekiyor, 

yoksa ilerde geliştireyim demeye kalkınca bu sefer çok zorlanıyoruz ayrıca bazen yıkıp yeniden yapmak gerekiyor. Bi kere güzel bi kümes yapınca 

neredeyse ömür boyu gider bize. Sizinkiside ömürlük olur inşallah. Bişe soracam bu arada alt kısımların yanlarını kapatacakmısın abi çünkü alttan

soğuk gelir. Eğer kapatacaksanda bence açılır kapanır yapki gübre birikince alırsın.
Ara
İbrahim Selcuk 04-08-2017, Saat: 05:00 AM   
(04-07-2017, Saat: 03:03 PM)Burak Yazıcı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kolay gelsin hayırlı çalışmalar. Kümesi yaparkan bütçe varsa masraftan kaçmadan yapmak gerekiyor yani yapmışken tam yapılması gerekiyor, 

yoksa ilerde geliştireyim demeye kalkınca bu sefer çok zorlanıyoruz ayrıca bazen yıkıp yeniden yapmak gerekiyor. Bi kere güzel bi kümes yapınca 

neredeyse ömür boyu gider bize. Sizinkiside ömürlük olur inşallah. Bişe soracam bu arada alt kısımların yanlarını kapatacakmısın abi çünkü alttan

soğuk gelir. Eğer kapatacaksanda bence açılır kapanır yapki gübre birikince alırsın.

Hayır önümüzdeki kışı boyle geciricem. Bir durumu gorucem.  Cunku zaten hali hazırdaki kümesin kapalı yerini kullanmıyorlardı hep açık yerde geceliyorlardı. 

Tesekkurler.
Ara
Tamer Sezen 04-26-2017, Saat: 05:08 PM   
kolay gelsin iyi çalışmalar.
çok güzel oluyor elinize saglık.
bitmiş resimlerinide bekliyoruz.
Ara
İbrahim Selcuk Photo  05-02-2017, Saat: 05:21 AM   
(04-26-2017, Saat: 05:08 PM)Tamer Sezen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kolay gelsin iyi çalışmalar.
çok güzel oluyor elinize saglık.
bitmiş resimlerinide bekliyoruz.

Ara

Demir Profil + Betopan Kumes Tasarimim Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  yeni kümes yapmak istiyorum halilcam 0 381 06-26-2017, Saat: 08:55 PM
Son Yorum: halilcam
  DEMONTE KÜMES PROJEM abdullah bulut 19 7,736 12-27-2016, Saat: 04:39 PM
Son Yorum: abdullah bulut
  Otomatik kümes kapısı projem Mehmet İnsel 9 4,144 12-24-2016, Saat: 08:44 AM
Son Yorum: abdullah bulut
  kumes selim kerem yabas 2 1,646 12-09-2016, Saat: 05:46 PM
Son Yorum: Tamer Sezen
  Kazlar icin kumes selim kerem yabas 1 1,326 10-04-2016, Saat: 11:46 AM
Son Yorum: Faruk ALGÜL
  Kümes burak demirkapak 8 3,949 07-26-2016, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: Murat Gülcek
  Yeni Tasarımım Burak Bahri PEKER 41 16,903 06-07-2016, Saat: 12:35 PM
Son Yorum: Burak Bahri PEKER
  Kümes Yapım Aşamaları. Tamer Sezen 8 4,091 05-28-2016, Saat: 10:58 AM
  Tavuklar için yeni kümes projesi.. Cihat özkan 19 7,246 04-04-2016, Saat: 02:31 PM
Son Yorum: ugur torun
  Kümes Yapımı Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorum. Tamer Sezen 9 4,496 03-11-2016, Saat: 04:40 PM

Hızlı Menü: