Konu Bilgileri
Konu: Saklama Kabından Kuluçka Makinam Yazar: tarik aksoy
Okunma: 4093 Yorum: 5
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

tarik aksoy 03-22-2017, Saat: 03:13 PM   
Merhabalar,

Bu siteyi (özellikle Ahmet Bulut'un konusunu) ve farklı forumları araştırarak saklama kabından basit bir makina yaptım. Makina otomatik değil, yumurta çevirme işlemini elle yapacağım günde 2 kere ve 180 derece. Aliexpressden 3 adet termostat almıştım. 12v luk iyi olanda ondalık değer olmadığı için kullanamadım. Diğeri 220v olduğu için çekindim. Basit 2 dolarlık açık devre termostat kullanıyorum 12 v. Açıkçası videolarda falan da başarılı olduğunu gördüm, keza yorumlarda da.

Saklama kabı 30 lt. Dışını straforla kapladım. 6 adet italyan, avize duyu yerleştirdim kapağa. 4 adet 15w, fana yakın 2 adet 28w ampul taktım. Kabın ölçülerine uyumlu olacak şekilde, sebze kasasını keserek içine yerleştirdim. Üstüne çıkımda civciv ayakları zedelenmesin diye plastik ince delikli tel serdim. En altta 5 lt lik pet şişelerin altlarını keserek 2 adet çanak hazırladım. Birinin içine komple bulaşık süngeri attım ancak ona su koymadım. İçi boş olan çanağı su ile doldurdum ve nem %48 civarlarında. Diğerini çıkım zamanı kullanacağım. Çanaklar hizasında yanlardan iki delik açtım ve içlerinden akvaryum hortumu geçirdim. Bir ucu çanak içlerinde diğer ucu dışarda bu hortumların. Dış uçlarına da pet şişe kapağı geçirdim. Su takviyesi gerekince 1,5 lt lik pete ılık su doldurup, bu kapakla kapatıp, el basıncıyla çanağa su dolduruyorum dışarıya hiç sızıntı yapmadan. (pet şişe kapaklarını buna göre ince deldim)

Yumurtaların 2 cm alt hizasından ve her bir kenarda olacak şekilde kabın alt kısmına 4 delik açtım kurşun kalem genişliğinde. Üst kapağa ise yan kapak kulplarına yakın şekilde toplam 2 adet delik açtım. Ekstradan orta yükseklikte 2 yedek delik açtım ama bantla kapadım, çıkım zamanı yeterli havalandırma için ihtiyaç olur diyerek.

Fanı, havayı yukarı üfleyecek şekilde kapağa monteledim 4 adet vidayla. Yine alieskpresten aldığım ufak nem ölçerle de nemi kontrol ediyorum. Bu cihaz aynı zamanda ısıyı da ölçüyor.

Şimdi size sorularımı ve çekincelerimi söyleyim, yardımınızı bekliyorum.
1)Hava deliği sayısı yeterli midir yoksa fazla mı?
2)Civalı termometre ve higrometre aldım ancak acayip değerler verdi güvenemedim. Videodaki kare masa saatimin termometresi ve nem ölçerin termometresiyle ısıyı kontrol ediyorum. Birbirine yakın değerler. (Max 0.2 derece farkediyor.) Termostat kalibrasyonu buna göre yaptım, sizce yeterli midir?
3)Nemi tek bir kaynağın ölçümüne güvenerek ayarlıyorum bahsettiğim gibi. Güvenilir olur mu sizce?
4)Termostatın sıcaklık alt üst değerini 0.1'e ayarladım çok salınım olmaması için hedef değer ise 37.7'e ayarlı. Lambalar yanıyor (15 sn.), sönüyor (30 sn.), sonra tekrar yanıyor. Sanırım ortalama süre böyledir. Bu şekilde sık açılıp kapanması devreye veya lambalara zarar gelir mi?
5)Sebze kasasının plastiği bir miktar plastik kokusu yayıyor. Bu zarar verir mi civcivlere?

Cihazın videosu:

https://youtu.be/N3K-jyrk1LU
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-22-2017, Saat: 10:50 PM   
Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışayım,

1. Hava delikleri bu hacim için yeterli sorun olmaz.
2. Dijital modül termometrenin kalibrasyonu için bir şey diyemem, civalı kaliteli bir derece ile karşılaştırma yaparak sapma değeri ne kadar kontrol edin. Kaliteli civalı termometre genelde doğru dereceyi verir.
3. Nemi çoğumuz tek bir kaynaktan ölçüyoruz, ölçtüğümüz kaynağın kalibrasyonu tamsa sorun olmaz.
4. Termostatın ayar aralığını çok az tutmuşsunuz. 0.3 aralık sorun olmaz ve sık sık devreye girip çıkmaz. Çıkış röle kontakları kıza zamanda bozulmaz.
5. Bir arkadaşın acemice yaptığı bir kuluçka makinesinde aşırı plastik kokusu hissetmiştim, o o kadar kokuya rağmen çıkım almıştı.
Ara
İsa DİNÇER 03-23-2017, Saat: 04:45 PM   
Tarık bey sağlıklı çıkımlar diler, başarılarınızın devamını temenni ederim.
Ara
tarik aksoy 03-24-2017, Saat: 12:25 AM   
(03-22-2017, Saat: 10:50 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışayım,

2. Dijital modül termometrenin kalibrasyonu için bir şey diyemem, civalı kaliteli bir derece ile karşılaştırma yaparak sapma değeri ne kadar kontrol edin. Kaliteli civalı termometre genelde doğru dereceyi verir.
3. Nemi çoğumuz tek bir kaynaktan ölçüyoruz, ölçtüğümüz kaynağın kalibrasyonu tamsa sorun olmaz.
4. Termostatın ayar aralığını çok az tutmuşsunuz. 0.3 aralık sorun olmaz ve sık sık devreye girip çıkmaz. Çıkış röle kontakları kıza zamanda bozulmaz.
5. Bir arkadaşın acemice yaptığı bir kuluçka makinesinde aşırı plastik kokusu hissetmiştim, o o kadar kokuya rağmen çıkım almıştı.

Ümit Bey 2 adet civalı termometre var farklı markalarda. Birisi baya fason, diğerini de az önce akvaryumcudan aldım. Yazımda bahsettiğim saatimin dijital termometresi var, hem nem hem sıcaklık ölçen minik dijital ölçer var kapağın üstünde, ayrıca bir de vücut ısı derecesi ölçer var. Hepsiyle de denedim hepsi de farklı değerler veriyor. İki dijital birbirine yakın değerler vermişti (0.2 fark vardı) ancak dijitaller ortalama 37.6 derken civalılar 38.5 - 39 falan diyor. Hangisine güveneceğimi bilemedim...
Ara
tarik aksoy 03-24-2017, Saat: 12:26 AM   
(03-23-2017, Saat: 04:45 PM)İsa DİNÇER Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tarık bey sağlıklı çıkımlar diler, başarılarınızın devamını temenni ederim.

Teşekkür ederim İsa Bey.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-24-2017, Saat: 02:16 AM   
(03-24-2017, Saat: 12:25 AM)tarik aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-22-2017, Saat: 10:50 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışayım,

Ümit Bey 2 adet civalı termometre var farklı markalarda. Birisi baya fason, diğerini de az önce akvaryumcudan aldım. Yazımda bahsettiğim saatimin dijital termometresi var, hem nem hem sıcaklık ölçen minik dijital ölçer var kapağın üstünde, ayrıca bir de vücut ısı derecesi ölçer var. Hepsiyle de denedim hepsi de farklı değerler veriyor. İki dijital birbirine yakın değerler vermişti (0.2 fark vardı) ancak dijitaller ortalama 37.6 derken civalılar 38.5 - 39 falan diyor. Hangisine güveneceğimi bilemedim...

Bizlerin kalibrasyon imkanı olmadığı için hangisinin kesin doğru olduğuna yanıt vermemiz çok zor. Bana sorarsanız kaliteli civalı termometreler hep tercihim olmuştur, ama kuluçka için mutlaka kontaklı termometre kullanmak durumundayız. Civalı ve dijital termometrelerin arasındaki ısı değeri çoğu zaman bir, iki dereceyi geçmiyor, zamanla tecrübe ederek ikisi arasında ortalama bir değer tutturabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ara

Saklama Kabından Kuluçka Makinam Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 76 54,779 11-11-2018, Saat: 04:35 AM
Son Yorum: Murat Fatih ÖZDEMİR
  Yeni yaptığım yarı otomatik Kuluçka Makinesi Serdar Kesici 4 1,235 03-16-2018, Saat: 10:58 AM
Son Yorum: Serdar Kesici
  Buzdolabından Kuluçka Makinesi Sizlerin yönlendirmesiyle yapalım. Safa ÇİNAR 1 838 03-05-2018, Saat: 05:31 PM
Son Yorum: Safa ÇİNAR
  Saklama Kabından Yaptığım Makina akif kadı 1 804 02-25-2018, Saat: 02:12 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 2 2,738 02-14-2018, Saat: 11:12 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  162 yumurta kapasiteli yeni makinam Tolga Demir 2 2,265 12-30-2017, Saat: 08:07 PM
Son Yorum: MUSTAFA KILIÇ
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 3,333 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 3,907 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 6,970 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  [ Saklama Kabından El Yapımı Kuluçka Makinesi ]-Sabit Konu Mustafa SARPKAYA 49 119,376 11-19-2016, Saat: 06:30 PM
Son Yorum: Ferhat PİLAYDIN

Hızlı Menü: