Konu Bilgileri
Konu: Chia katkılı mama Yazar: isa Bingöl
Okunma: 2305 Yorum: 3
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

isa Bingöl 06-13-2016, Saat: 02:19 PM   
Civcivlere; haşlanmış yumurta, çörek otu, keçi boynuzu unu, mısır unu, irmik, bebe bisküvisi, bebek maması, keten tohumu ve chia karışımlı mama yapmak istiyorum.

Chianın ya da diğerlerinin civcivlere zararı olur mu?
Oranları nasıl yapmalıyım?

Chianın fiyatı nette 40-50 tl arasında, ama BİM'de yarım kiloluk paketi 6,50 tl (Neden bu kadar ucuz anlamadım, acaba nette satılanların farklı bir çeşidi mi)

Chia:
Chia tohumu M.Ö. 3500’lerde Maya ve Aztekler tarafından beslenme ve medikal alanında kullanılan bir yağlı tohumdur. İçerdiği omega-3, çözünür-çözünmez lif, protein, vitamin, mineral ve doğal antioksidanlarla fonksiyonel besin kapsamına girmektedir.Chia tohumu yüksek oranda α-linolenik asit içeri. Bu yağ asidi uzun zincirli omega-3, EPA ve DPA’nın öncülüdür. Chianın içerdiği toplam yağın %75’ini omega-3 oluşturur. Bu yönüyle chia önemli bir omega-3 kaynağıdır.

100 gramında 34-40g lif içerir. 100 gram chia tohumu tek başına sağlıklı bir yetişkinin alması gereken günlük lif ihtiyacını karşılamaktadır. Lif içeriği kinoa, amarant, keten tohumu ile karşılaştırıldığında çok yüksektir. Öyle ki chianın 100 gramı yaklaşık 34 gram lif içerirken; keten tohumu 27,3 gram, amarant 6.7 gram, kinoa 7,0 gram lif içerir. Chia bu özelliği ile kardiyovasküler ve diyabet gibi birçok hastalığa karşı koruyucudur ve kilo denetimini sağlamada kullanılabilir.

Protein içeriği coğrafi yer, yetişme ve işlenme koşullarına bağlı olarak %15-23 arasında değişmektedir. Ancak mısır, pirinç, yulaf, arpa gibi tahıllardan ve amarant, kinoa gibi tohumlardan daha fazla protein içermektedir, 18 çeşit aminoasit içermektedir.

Chia iyi bir B vitamini kaynağıdır. Diğer tahıllarla karşılaştırıldığında mısır, soya fasulyesi ve pirince göre daha fazla niasin içerir, tiamin ve riboflavin içeriği ise bu tahıllarla benzerdir.

Chia tohumu mükemmel bir mineral kaynağıdır. 100 gram süte göre 6 kat kalsiyum, 11 kat fosfor ve 4 kat daha fazla potasyum içerir. Ispanak, mercimek ve karaciğer kadar iyi bir demir kaynağıdır.
Ara
Burak ARAS 06-14-2016, Saat: 09:34 AM   
Haşlanmış yumurta ve mısır unu karışımı bence yeterli olur, su emip şişen tarz tohumlardan civcivler özellikle uzak tutulmalı.
Ara
Cihat özkan 06-15-2016, Saat: 03:57 AM   
chia tohumu nedir ? türkiyede bulunan yetişen bişeymi ?
Chianın içerdiği toplam yağın %75’ini omega-3 oluşturur demişsiniz bir sürü vitamin özelliği daha önce kullanan varmı Arkadaşlar...
Ara
isa Bingöl 06-15-2016, Saat: 02:23 PM   
(06-15-2016, Saat: 03:57 AM)Cihat özkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: chia tohumu nedir ? türkiyede bulunan yetişen bişeymi ?
Chianın içerdiği toplam yağın %75’ini omega-3 oluşturur demişsiniz bir sürü vitamin özelliği daha önce kullanan varmı Arkadaşlar...

Türkiye'de yetiştirilmiyor diye biliyorum.
Tohum ve baharat çeşitlerinin karıştırılarak civcivlere mama yapıldığını okuyorum sürekli, bende araştırma yaparken bu tohum dikkatimi çekti BİM'de görünce de aldım. Ama Burak bey civcivlere tavsiye etmiyor.
Ara

Chia katkılı mama Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Civcivlere mama Burak ARAS 6 7,074 03-23-2017, Saat: 07:53 PM
Son Yorum: İsa DİNÇER

Hızlı Menü: