Konu Bilgileri
Konu: Ve YENİ DOĞAL-KATKISIZ YEMİMİZ HAZIR Yazar: İsmail MENGİR
Okunma: 21822 Yorum: 61
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İsmail MENGİR Wink  01-22-2016, Saat: 01:10 PM   
Merhaba arkadaşlar,yeni yemimiz 10-15 gün içerisinde üretilmiş olacak inşaallah.Yem içeriği hakkında kısaca bilgi vermek isterim.
Yemimiz yetişkin ve civciv yemi olmak üzere 2 çeşit olacak şimdilik.İçerisinde ise;Çörek otu,nar çekirdeği, kuş burnu, mısır(yerli üretim), ayçiçek(yerli üretim), kabak çekirdeği,ceviz,ardıç,keten tohumu,susam,ısırgan tohumu,hindistan cevizi,kayısı çekirdeği,badem,buğday ruşeymi,haşhaş,erik ve incir yer alacak.Bunların dışında tuz,mermer tozu ve sindirebilirliği arttırmak için bacillus grubu(doğada var olan) mantarlardan elde edilmiş enzimler yem içerisinde yer alacak.En çok önem verdiğimiz husus ise yeni yemin içinde et-kemik-kan-tüy-deri-gaga-tırnak vb. ürünler ve türevleri ayrıca sentetik ve kimyasal olan vitaminler,aminoasitler, özellikle metionin ve lizin kesinlikle olmayacak.Son olarak bu karışım sonucunda yemimiz %17,20 ham protein, 2720 kcal/kg metabolik enerji, %4,56 yağ , %6 selüloz ve yaklaşık %92-94 sindirilebilirlik oranına sahip olacak.Üretilecek yemimizin miktarı ilk başta çok fazla olamayacak maalesef o yüzden belli miktarlarda paylaşım yapabilirim.Ama isteyen arkadaşlarımızın durumuna göre üretim kapasitesi yükseltilebilir.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
Ender Dinçer 01-22-2016, Saat: 03:13 PM   
Ben adımı listeye yazdırayım şimdiden Smile
Ara
Fatih BAYRAMOĞLU 01-22-2016, Saat: 03:35 PM   
MaşAllah çok iyi dört gözle bekliyoruz tavuklarımla beraber

0541 206 11 70
https://www.facebook.com/turab.bayramoglu
AUSTRALORP-LIGHT SUSSEX -SPLASH BLUE LACED RED WYANDOTTE- BRESSE -RHODE İSLAND RED - RHODE İSLAND WHİTE-.
Ara
İsmail MENGİR 01-22-2016, Saat: 03:40 PM   
(01-22-2016, Saat: 03:13 PM)Ender Dinçer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben adımı listeye yazdırayım şimdiden Smile

İnşaalla hocam,aylık olarak ne kadar yetişkin yemi ve civciv yemi ihtiyacınızı belirtir misiniz hocam?Ona göre paylaşım yapmayı planlıyorum.

(01-22-2016, Saat: 03:35 PM)Fatih BAYRAMOĞLU Adlı Kullanıcıdan Alıntı: MaşAllah çok iyi dört gözle bekliyoruz tavuklarımla beraber

İnşaallah Fatih kardeşim ,aylık olarak ne kadar yetişkin yemi ve civciv yemi ihtiyacını belirtir misin?Ona göre paylaşım yapmayı planlıyorum.Malum bahsi geçen hammaddeleri çokça bulabilmek mümkün olamayabilir.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp

Ara
Fatih BAYRAMOĞLU 01-22-2016, Saat: 04:00 PM   
EyvAllah İsmail abi Benim 70 kadar ırk hayvanım ve büyüyen 1,5 aylık salma için Ataks var 400 kadar. İleride 1,5 ton yem giderim olacak ayda. Ancak şu an 4 çuval yetişkin 1 çuvalda civciv yemi alabilirim.

0541 206 11 70
https://www.facebook.com/turab.bayramoglu
AUSTRALORP-LIGHT SUSSEX -SPLASH BLUE LACED RED WYANDOTTE- BRESSE -RHODE İSLAND RED - RHODE İSLAND WHİTE-.
Ara
Uğur DEMİR 01-22-2016, Saat: 04:07 PM   
S.A.
öncelikle böyle bir çalışmayı yürüttüğünüz için sizleri tebrik etmek istiyorum. İnşaallah muvaffak olursunuz.
yem olayı yetiştiricilikte özellikle hobi amaçlı ve doğal üretim yapanlar için kabus niteliğindedir. hammadde temini ve üretim evresi çok zahmetli ve zaman alan işlerin başında gelir. üreticiliğin hemen hemen %60 denilebilir. yemden bende temin etmek isterim. lakin bir kaç sorum olacak.
1. Yemde kullanılan hammadeler rasyona girmeden yada karışım halinde ısıl işleme tabi tutuluyormu?
2. Yem toz halindemi yoksa pelet mi olacak? (tercihimiz kesinlikle toz halinde olması)
3. protein ve enerji oranı yeterlilik gösteriyor lakin mineral katkısı ve kabuk kalitesini arttırmak için ham soda+ext.mineral karışımı eklenebilirmi? yada gereklimidir.

zamanla konuyla alakalı birçok sorum olacaktır. şimdilik bunların cevabı alabilrsem memnun olurum.
Hayırlı cumalar.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
altan tuncer 01-22-2016, Saat: 04:47 PM   
İsmail bey öncelikle sizi tebrik ederiz çalışmanızdan ötürü.
Kullanım süresi kaç gün olur bu yemin. yaklaşık 40 adet civcivim var, bir torba alsam ''atıyorum'' 1 hafta 10 gün sonra bozulma durumu olur mu (nem, küf vs..)?
son olarak fiyat belli mi?
Ara
Mehmet Cem YAZGAN 01-22-2016, Saat: 04:55 PM   
Beni de şimdilik yetişkin 50 kg olarak listeye eklerseniz sevinirim, Mart-Nisan aylarında da civciv yemi talebimiz olur inşallah. Peki yem bittikçe talep edebilecek miyiz, yem temini konusunda bir süreklilik olacak mı ayrıca fiyatını da yazar mısınız?Aylık yetişkin yem ihtiyacım minimum 50 kg'dır.Civciv yemi ihtiyacımı civciv olduğunda ayrıca belirtirim nasipse,bu hayırlı çalışmanızdan dolayı Rabbim sizden razı olsun inşallah...
Australorp,Sussex,RIR,RIW,Bielefelder
Ara
İsmail MENGİR 01-22-2016, Saat: 05:55 PM   
(01-22-2016, Saat: 04:07 PM)Uğur DEMİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: S.A.
öncelikle böyle bir çalışmayı yürüttüğünüz için sizleri tebrik etmek istiyorum. İnşaallah muvaffak olursunuz.
yem olayı yetiştiricilikte özellikle hobi amaçlı ve doğal üretim yapanlar için kabus niteliğindedir. hammadde temini ve üretim evresi çok zahmetli ve zaman alan işlerin başında gelir. üreticiliğin hemen hemen %60 denilebilir. yemden bende temin etmek isterim. lakin bir kaç sorum olacak.
1. Yemde kullanılan hammadeler rasyona girmeden yada karışım halinde ısıl işleme tabi tutuluyormu?
2. Yem toz halindemi yoksa pelet mi olacak? (tercihimiz kesinlikle toz halinde olması)
3. protein ve enerji oranı yeterlilik gösteriyor lakin mineral katkısı ve kabuk kalitesini arttırmak için ham soda+ext.mineral karışımı eklenebilirmi? yada gereklimidir.

zamanla konuyla alakalı birçok sorum olacaktır. şimdilik bunların cevabı alabilrsem memnun olurum.
Hayırlı cumalar.

Teşekkür ederim Uğur bey,soruların cevaplarına gelirsek;
1-)Hiç bir ısıl işlem uygulanmıyor ve uygulanmayacak inşaallah çünkü ısıl işlem besinleri bozabiliyor ve esansiyel yağların uçmasına sebep oluyor bu yüzden ısıl işlem uygulanmayacak.
2-)Hammaddelerin tamamı kırılmış-ezilmiş halde olacak,ısıl işlem uygulanmadığı için pelet yada granür olmayacak,yem doğal kırık-ezik halde,toz formda olacak.
3-)Danışmanlığmızı yapan veterinerimiz yem içerisindeki mermer tozu ve hammadde içeriğinden dolayı kabuk kalitesinde sorun olmayacağını hazırladığı rasyon programı sonucu belirtti.

(01-22-2016, Saat: 04:47 PM)altan tuncer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İsmail bey öncelikle sizi tebrik ederiz çalışmanızdan ötürü.
Kullanım süresi kaç gün olur bu yemin. yaklaşık 40 adet civcivim var, bir torba alsam ''atıyorum'' 1 hafta 10 gün sonra bozulma durumu olur mu (nem, küf vs..)?
son olarak fiyat belli mi?

Teşekkür ederim Altan bey,veteriner hocamız normalde tüm yemlerin 20 gün içinde yemlerin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor,bununla birlikte bizim yemimiz çuval içinde ayrıca sılaj poşeti içine konulmak suretiyle paketlenecek.Bu sayede normal çuval paketlerine göre daha uzun süre taze kalabilecek.Bu şekilde bi deneme yapıyoruz,5 hafta sonra açılacak çuvaldan numune yem alınıp küf-bakteri-mantar oluşumu var mı yok mu analiz edilecek.Fiyat konusuna gelince yetişkin ve civciv yemlerinin kilogram fiyatı 2.00TL-2.10TL civarında olacak gibi.

(01-22-2016, Saat: 04:55 PM)Mehmet Cem YAZGAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Beni de şimdilik yetişkin 50 kg olarak listeye eklerseniz sevinirim, Mart-Nisan aylarında da civciv yemi talebimiz olur inşallah. Peki yem bittikçe talep edebilecek miyiz, yem temini konusunda bir süreklilik olacak mı ayrıca fiyatını da yazar mısınız?Aylık yetişkin yem ihtiyacım minimum 50 kg'dır.Civciv yemi ihtiyacımı civciv olduğunda ayrıca belirtirim nasipse,bu hayırlı çalışmanızdan dolayı Rabbim sizden razı olsun inşallah...

Teşekkürler Mehmet bey,yemin taze kalma süresi şimdi ki paketleme şekliyle 5-6 hafta kadar olması öngörülmekte.Bu sebepten ötürü yem üretimi 4-5 hafta da 1 kez olacak şekilde düşünüyoruz.Ortalama ayda 1 kez üretim yapacağız.Fiyat konusuna gelince yetişkin ve civciv yemlerinin kilogram fiyatı 2.00TL-2.10TL civarında olacak gibi.

Ara
Mehmet Cem YAZGAN 01-22-2016, Saat: 06:17 PM   
Bana yetişkin için 50 kg yazmanızı rica ederim
Australorp,Sussex,RIR,RIW,Bielefelder
Ara
Abdullah GÖKPINAR 01-22-2016, Saat: 06:22 PM   
emeğinize sağlık. yem nakliye konusu nasıl halledilecek. Mesela ben İstanbul dayım. farklı illerde olanlar için ayrıca gönderim ücreti olacak galiba...
Ara
İsmail MENGİR 01-22-2016, Saat: 06:45 PM   
(01-22-2016, Saat: 06:22 PM)Abdullah GÖKPINAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: emeğinize sağlık. yem nakliye konusu nasıl halledilecek. Mesela ben İstanbul dayım. farklı illerde olanlar için ayrıca gönderim ücreti olacak galiba...

Teşekkürler Abdullah kardeşim,nakliye maliyeti olacak maalesef.Bunun için kargo firmaları görüşme halindeyim ve teklif beklediklerim var.İnşaallah uygun maliyetli olacak şekilde halletme imkanımız olur.

Ara
hakan bayraktar 01-22-2016, Saat: 07:46 PM   
düşük proteinli bir yemde protein miktarını artırmak için ne yapmak gerekir?
Bilgi paylaştıkça büyür...
Ara
İsmail MENGİR 01-22-2016, Saat: 09:25 PM   
(01-22-2016, Saat: 07:46 PM)hakan bayraktar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: düşük proteinli bir yemde protein miktarını artırmak için ne yapmak gerekir?

Hakan bey selamlar Türkiye'den,protein oranı düşük yem karışımlarının protein oranı bitkisel olarak soya ve/veya ayçiçek ilavesi ile yükseltilebilir ya da hayvansal besin maddeleri ile yükseltmek isterseniz (kısa süreli raf ömrü-beklemek şartı ile ) balık unu ile yükseltilebilir ama balık unu karışıma en çok %3-5 oranında katılabilir.Bunların dışında kullanacağınız hayvansal ürünler çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Ara
hakan bayraktar 01-22-2016, Saat: 10:19 PM   
(01-22-2016, Saat: 09:25 PM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-22-2016, Saat: 07:46 PM)hakan bayraktar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: düşük proteinli bir yemde protein miktarını artırmak için ne yapmak gerekir?

Hakan bey selamlar Türkiye'den,protein oranı düşük yem karışımlarının protein oranı bitkisel olarak soya ve/veya ayçiçek ilavesi ile yükseltilebilir ya da hayvansal besin maddeleri ile yükseltmek isterseniz (kısa süreli raf ömrü-beklemek şartı ile ) balık unu ile yükseltilebilir ama balık unu karışıma en çok %3-5 oranında katılabilir.Bunların dışında kullanacağınız hayvansal ürünler çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Ben soya filizi yetiştiriyorum deneme amaçlı. Yeşeren filizleri tohum kısımları ile birlikte bıldırcınlarıma vereceğim.

Etkisini merak ediyorum,

Besin Değerleri 100 gr.
Karbonhidrat (g) 5 0.6
Protein (g) 5 0.6
Yağ (g) 1 0.1
Lif (g) 2 0.3
Kolesterol (mg) 0 0
Sodyum (mg) 30 3.6
Potasyum (mg) 235 28.2
Kalsiyum (mg) 32 3.8
Vitamin A (mg) 4 0.5
Vitamin C (mg) 20 2.4
Demir (mg) 1 0.1
Bilgi paylaştıkça büyür...
Ara
Faik Seçkin 01-23-2016, Saat: 03:10 AM   
Maşaallah... Tebrikler İsmail Abi, gerçekten takdire şayan bir çalışma. Benim de bu konudaki hassasiyetimi biliyosunuz. Gıpta ettim o yüzden Smile Allah muvaffak etsin. Hayrlı çalışmalarınızın devamını dilerim. İnşaallah bizler de bu türden çalışmaların altına imzamızı atabiliriz. Tebrikler, tebrikler...
Ara
Gökhan AKAYDIN 01-23-2016, Saat: 12:24 PM   
Elinize emeğinize sağlık. Nakliye de uygun olursa ilk aşamada deneme amaçlı 1 çuval (50kg) almak isterim.
Ara
İsmail MENGİR 01-25-2016, Saat: 10:48 AM   
Arkadaşlar,yem çuvalları için standart 50 kg olması yeterli mi yoksa 25 kg ve 50 kg şeklinde iki ayrı ebatta mı olmalı?
Ayrıca burada bir liste yapsak , yemden almak isteyen arkadaşlar isimlerini ve alacakları miktarı yazsalar olur mu?
Güncel listemiz şöyle (eksiklik yada yanlışlık var ise ilgili arkadaşımız düzeltebilir)

1-)Ender DİNÇER (yem miktarı belirtebilir misiniz hocam?)
2-)Fatih BAYRAMOĞLU - 200 kg yetişkin yemi + 50 kg civciv yemi
3-)Uğur DEMİR - 300 kg yetişkin yemi
4-)Mehmet Cem YAZGAN - 50 kg yetişkin yemi
5-)Altan TUNCER ?
6-)Gökhan AKAYDIN ?

Ara
Abdullah GÖKPINAR 01-25-2016, Saat: 10:57 AM   
Abdullah gökpınar-250 kg yetişkin yemi -İstanbul
Ara
Hasan Çakan 01-25-2016, Saat: 06:25 PM   
bunu yiyen tavuklar iyi yumurta yaparmı? Yaparsa eğer 250 kg almak isterim. Böyle doğal yemi kaçırmak istemem. Maşallah aktar gibisiniz. Nereden aklınıza geldi doğal yem üretmek. Yalnız mısır konusunda kaygılıyım. Doğalını bulmak cok zoraldı artık.

Ve YENİ DOĞAL-KATKISIZ YEMİMİZ HAZIR Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  yeni cikmis civciv yemi Okan Sancak 1 712 08-09-2017, Saat: 01:41 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Doğal Yem Tecrübem Mehmet Cem YAZGAN 3 3,179 03-11-2016, Saat: 01:45 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  Yeni, Fabrika yemleri RENDERİNG'siz Yusuf Türk 3 2,227 01-13-2016, Saat: 12:20 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Doğal beslenme-yumurta sayısı ilişkisi Abdullah GÖKPINAR 6 3,662 08-07-2014, Saat: 10:04 PM
Son Yorum: Yasin ÖKSÜZ

Hızlı Menü: