Konu Bilgileri
Konu: Yeni kümesimizi eskisini geliştirip yapacağız inşallah Yazar: Yusuf Türk
Okunma: 16259 Yorum: 16
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yusuf Türk 01-10-2016, Saat: 02:50 AM   
Daha önce tavukçuluk deneyimimiz olmuştu
Fakat kış şartları nedeniyle sadece bir yaz yapabilmiştik
Şimdi yeniden daha ustaca yapmaya azmettik bakalım
Rabbim utandırmasın

Yaz kış yumurta tavuğu ve yumurta üretmeyi planlıyorum
Sizlerin değerli önerileri ile...

Kümes 2x5 metre boyutunda
Arazi 6 bin metrekare

Sitedeki örnek kümes lerden istifade edeceğim

Bugün hava biraz ısınınca kilit taşları çektik

Siteden takip ettiğim kadarıyla bitten epey korktum
Ve çoğunlukla demir kullanmayı düşünüyorum
Acaba çatı çıtaları ve döşemesi tahta olsa sıkıntı olurmu

Kümesi yalıtımlı yapacam yani mantolamalı
Çatı da izocamlı

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Yusuf Türk 01-10-2016, Saat: 03:18 PM   
Tavsiyesi olan yok mu

Tavukların kışın da yumurtlaması için yalıtım fikrim
İyi mi yoksa yalıtıma gerek olmadan da kümes ısısı
Yumurtlamanın devamı için yeterli mi ( yer Ankara)

Benim için daha çok kışın istikrarlı yumurta almam önemli
Yazın her yer köy yumurtası

Yumurta için ve biraz da Eti için hangi türü tavsiye
Edersiniz
Ben lohman brown düşünüyorum
Ara
Fikret BODUR 01-10-2016, Saat: 09:42 PM   
Öncelikle Yusuf bey hosgeldiniz üyeliginiz hayirli olsun.

Bildigim kadariyla yumurta verimi kisin azalir, cünkü tavuklarin 15 Saat Kadar günes isigina ihtiyaclari oldugundan bu zaman kis aylarinda 8-9 saata düstügü icin yumurta verimleri düser.Ayrica havalarin sogumasida ve serbest dolasimlari da sinirlandigin dolayi verim oldukca düser.Tavuklar tüy degisimindede yumurtlamzlar.

Yalitim fikriniz iyi kis aylarinda tavuk kümeslerinin isisi yaklasik 15 derce civarinda olmaliki iyi verim alabilesiniz.Ama YAZ VE KIS aylarinda kümesiniz yeterince havalandirmali . düsük ve yüksek cevre sicaklilari degisik isi dalgalanmalri tavuklarda verim düsüklügüne neden olur.

YUMURTA VE ETI icin
Rhode island 2,5- 3,0 kg --yillik 180-200 yumurta.
Sussex hemen hemen aynisi
Ataks
Lohman brown
Leghorn Beyaz
Hayirli paylasimlar dilerim.
Ara
Yusuf Türk 01-10-2016, Saat: 10:08 PM   
(01-10-2016, Saat: 09:42 PM)Fikret BODUR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle Yusuf bey hosgeldiniz üyeliginiz hayirli olsun.

Bildigim kadariyla yumurta verimi kisin azalir, cünkü tavuklarin 15 Saat Kadar günes isigina ihtiyaclari oldugundan bu zaman kis aylarinda 8-9 saata düstügü icin yumurta verimleri düser.Ayrica havalarin sogumasida ve serbest dolasimlari da sinirlandigin dolayi verim oldukca düser.Tavuklar tüy degisimindede yumurtlamzlar.

Yalitim fikriniz iyi kis aylarinda tavuk kümeslerinin isisi yaklasik 15 derce civarinda olmaliki iyi verim alabilesiniz.Ama YAZ VE KIS aylarinda kümesiniz yeterince havalandirmali . düsük ve yüksek cevre sicaklilari degisik isi dalgalanmalri tavuklarda verim düsüklügüne neden olur.

YUMURTA VE ETI icin
Rhode island 2,5- 3,0 kg --yillik 180-200 yumurta.
Sussex hemen hemen aynisi
Ataks
Lohman brown
Leghorn Beyaz
Hayirli paylasimlar dilerim.

Teşekkürler
Ara
Abdullah GÖKPINAR 01-11-2016, Saat: 11:08 AM   
gezme alanınız baya büyük, kapalı alanı bence daha büyük yapabilirsiniz. tek ırk bakmayacaksanız ilerde birde fazla çeşitte ırk bakmayı düşürseniz kapalı alanı ona göre yapmanızı tavsiye ederim. yeriniz müsait...
Ara
İsmail MENGİR 01-11-2016, Saat: 11:11 AM   
Yusuf bey Allah muvaffak edip,utandırmasın sizi.İzocam-strafor vb. ürünler haşere ve parazitlerin yuvalanmasına müsait maddelerdir.Onun yerine,bizim kendi kümesimizde kullandığımız sandviç paneli tavsiye ederim.Hem ısı izolasyonu(yaz-kış) olur,hem bit-pire sıkıntısından uzak olunur,montajı kolay,tekrar kullanılabilir olması artı faydalarıdır.
Ankara yaşıyorsunuz,yumurtacı tavuk temini konusunda şanslısınız;TAE ankara'da ,atak-s bu konuda çok başarılıdır.Ama sofralık tüketim dışında damızlık civcvi-yumurta elde etmek yada satmak istiyorsanız o zaman saf ırklardan Rhode Island red-Rhode Island White- Plymouth (yumurtası daha ufak olur)-New Hampshire ırklarını tercih edebilirsiniz.Kolay gelsin.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
Yusuf Türk 01-11-2016, Saat: 01:23 PM   
(01-11-2016, Saat: 11:08 AM)Abdullah GÖKPINAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: gezme alanınız baya büyük, kapalı alanı bence daha büyük yapabilirsiniz. tek ırk bakmayacaksanız ilerde birde fazla çeşitte ırk bakmayı düşürseniz kapalı alanı ona göre yapmanızı tavsiye ederim. yeriniz müsait...

Yerimiz müsait etrafı tel örgülü 30-40 civarı tavuk ile başlayıp
Artırmayı düşünüyorum

Sizler sayesinde süs ırklarına da ilgi duymaya başladım
Bu yüzden tavsiyenizi dikkate alacağım

(01-11-2016, Saat: 11:11 AM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yusuf bey Allah muvaffak edip,utandırmasın sizi.İzocam-strafor vb. ürünler haşere ve parazitlerin yuvalanmasına müsait maddelerdir.Onun yerine,bizim kendi kümesimizde kullandığımız sandviç paneli tavsiye ederim.Hem ısı izolasyonu(yaz-kış) olur,hem bit-pire sıkıntısından uzak olunur,montajı kolay,tekrar kullanılabilir olması artı faydalarıdır.
Ankara yaşıyorsunuz,yumurtacı tavuk temini konusunda şanslısınız;TAE ankara'da ,atak-s bu konuda çok başarılıdır.Ama sofralık tüketim dışında damızlık civcvi-yumurta elde etmek yada satmak istiyorsanız o zaman saf ırklardan Rhode Island red-Rhode Island White- Plymouth (yumurtası daha ufak olur)-New Hampshire ırklarını tercih edebilirsiniz.Kolay gelsin.

Değerli Fikirleriniz ve temennileriniz için teşekkürler

Ben lohman brown düşünüyordum ama atak S daha iyi
Diyorsanız ataks alayım
Ara
İsmail MENGİR 01-11-2016, Saat: 04:05 PM   
Salma olarak bakılacak ise iyi bakmak gerek.Mümkünse yerinde görmek lazım.Ama bizler için en önemli sorun bu hayvanları kolayca temin edememek.Siz Ankara da olduğunuz için şanslısınız.Aceleniz yok ise yada hızlı şekilde araştırmak kazım.Biz bu aralar deneme amaçlı 40 adet kadar nich chick hibrit tavukları salma olarak besleyeceğiz.Tecrübelerimizi buradan paylaşırız inşaallah.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp

Ara
Yusuf Türk 01-11-2016, Saat: 08:53 PM   
(01-11-2016, Saat: 04:05 PM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Salma olarak bakılacak ise iyi bakmak gerek.Mümkünse yerinde görmek lazım.Ama bizler için en önemli sorun bu hayvanları kolayca temin edememek.Siz Ankara da olduğunuz için şanslısınız.Aceleniz yok ise yada hızlı şekilde araştırmak kazım.Biz bu aralar deneme amaçlı 40 adet kadar nich chick hibrit tavukları salma olarak besleyeceğiz.Tecrübelerimizi buradan paylaşırız inşaallah.

Tecrübelerinizi bekliyoruz ben de 40 civarı yarka ile başlamayı düşünüyorum

Tae yi duymuştum "tae çıkışlı" diye
Fakat ne olduğunu bilmiyordum
Öneriniz doğrultusunda araştırıyorum ve ataks alabilirim
Fakat tae yarka satıyor mu yoksa sadece civciv ve yumurta mı satıyor
Ara
Yusuf Türk 01-12-2016, Saat: 02:56 AM   
    İlk adım
Malzemelerin (kilit taşı) nakli

Çamurdan dolayı
kümese kadar malzemeleri götüremedik

Ek Dosyalar Resimler

Ara
İsmail MENGİR 01-13-2016, Saat: 12:22 PM   
Tae mart ayından itibaren civciv olarak sadece günlük civciv satışı yapar ama bunu ancak ruhsat sahibi işletmeler alır yada Burak ARAS beyin dediği gibi arta kalan vb. hallerde fazlalık olan kısmı satılır.Bende araştırıyorum sizin için,bakalım nasip.

Ara
Yusuf Türk 01-13-2016, Saat: 07:43 PM   
(01-13-2016, Saat: 12:22 PM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tae mart ayından itibaren civciv olarak sadece günlük civciv satışı yapar ama bunu ancak ruhsat sahibi işletmeler alır yada Burak ARAS beyin dediği gibi arta kalan vb. hallerde fazlalık olan kısmı satılır.Bende araştırıyorum sizin için,bakalım nasip.

İlgi ve alakanıza teşekkürler İsmail bey
Açıkçası civciv ile başlamak biraz daha zor olsa gerek
Bizim buralarda yarka satan çok işletme var
Şu an için en mantıklısı bana bu geliyor
Sonrası ise kendi yumurtalarımızı civciv yapmak
Olmazsa civciv alıp kapasiteyi artırmak
Ara
Yusuf Türk 01-14-2016, Saat: 01:57 AM   
Bugün kaynak makinası sipariş verdim
Bir demirci çalıştırsak 2-3 çalışır en az
Ona vereceğimiz parayla makina alalım dedik
Çatıyı ve kümes önü çitleri Demir kafes yapacağım için
Makina çok işime yarayacak inşallah

Ek Dosyalar Resimler

Ara
İsmail MENGİR 01-14-2016, Saat: 11:16 AM   
(01-13-2016, Saat: 07:43 PM)Yusuf Türk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-13-2016, Saat: 12:22 PM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tae mart ayından itibaren civciv olarak sadece günlük civciv satışı yapar ama bunu ancak ruhsat sahibi işletmeler alır yada Burak ARAS beyin dediği gibi arta kalan vb. hallerde fazlalık olan kısmı satılır.Bende araştırıyorum sizin için,bakalım nasip.

İlgi ve alakanıza teşekkürler İsmail bey
Açıkçası civciv ile başlamak biraz daha zor olsa gerek
Bizim buralarda yarka satan çok işletme var
Şu an için en mantıklısı bana bu geliyor
Sonrası ise kendi yumurtalarımızı civciv yapmak
Olmazsa civciv alıp kapasiteyi artırmak

Rica ederim,alacağınız yarkalar mümkünse 1-20 haftalık olsun.Ama kesinlikle güvenilir,aşı programını tam uygulamış işletmeleri tercih edin.

Ara
Yusuf Türk 01-15-2016, Saat: 12:24 AM   
(01-11-2016, Saat: 11:08 AM)Abdullah GÖKPINAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: gezme alanınız baya büyük, kapalı alanı bence daha büyük yapabilirsiniz. tek ırk bakmayacaksanız ilerde birde fazla çeşitte ırk bakmayı düşürseniz kapalı alanı ona göre yapmanızı tavsiye ederim. yeriniz müsait...

Abdullah bey kuluçkalık yumurta temini
Konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-15-2016, Saat: 01:46 AM   
Yusuf bu yaptığın kümesin yeri Ankara'nın neresinde
Ara
Yusuf Türk 01-15-2016, Saat: 03:40 AM   
Akyurt
Ara

Yeni kümesimizi eskisini geliştirip yapacağız inşallah Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Yeni yapacağım bıldırcın kafesi için öneri. Fatih DEMİRAYAK 1 4,550 09-11-2019, Saat: 11:25 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  yeni kümes yapmak istiyorum halilcam 0 3,599 06-26-2017, Saat: 08:55 PM
Son Yorum: halilcam
  yeni kümesim için yardım. Cengiz HARMANŞA 2 5,892 09-19-2016, Saat: 10:13 PM
Son Yorum: Cengiz HARMANŞA
  Yeni Tasarımım Burak Bahri PEKER 41 48,617 06-07-2016, Saat: 12:35 PM
Son Yorum: Burak Bahri PEKER
  Tavuklar için yeni kümes projesi.. Cihat özkan 19 24,396 04-04-2016, Saat: 02:31 PM
Son Yorum: ugur torun
  Yeni Seyyar Kümesimiz :) Fatih BAYRAMOĞLU 30 33,385 03-09-2016, Saat: 11:07 AM
Son Yorum: Fatih BAYRAMOĞLU
  Bit sorunu yüzünden yeni kümes inşaatı Ümit KÜÇÜKYAVUZ 9 16,807 01-03-2016, Saat: 09:10 PM
Son Yorum: Ümit KÜÇÜKYAVUZ
  yeni kümes yapımı hakkında bilgi Cafer KOÇ 11 17,353 08-18-2015, Saat: 02:40 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Yeni Yaptığım Bıldırcın Kafesim Kemal KİPER 16 23,975 04-28-2015, Saat: 02:03 PM
Son Yorum: hakan bayraktar
  Yeni Kümes Yapımı Hasan Hüseyin YAĞMUROĞLU 45 82,912 03-29-2015, Saat: 08:51 PM
Son Yorum: Mustafa AKÇAY

Hızlı Menü: