Konu Bilgileri
Konu: Salma tavukçuluk üzerine Yazar: Davut BİBOLAR
Okunma: 3609 Yorum: 6
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Davut BİBOLAR Rainbow  11-03-2015, Saat: 08:05 AM   
Merhaba
Salma tavukçuluk(Free-Range) ve organik yumurta satışı üzerine yüzlerce soru sorulduğunu biliyorum ama benimki daha çok fikir alışverişi ve muhabbet amaçlı bir konu..birazda kafa karışıklığını gidermek için diyebiliriz..
Yumurtayı satmak benim için dert olmayacak çünkü Süt ürünleri, Bal, Yumurta gibi ürünleri satan bir şarküteri açma aşamasındayız.
en azından yumurtayı kendim üreteyim çabasındayım diğer ürünleri tedarik edeceğim kişiler gayet güvenilir kişiler, yumurta işini sorunsuzca yaptıktan sonra bal konusuna da ayriyeten el atacağım tavuklara olduğu kadar arıcılığa da hevesim var uğraşmak zevk verir..
-Başlangıç için adet olarak 500 düşünüyorum, yumurta verimi olarak kafamı karıştıran iki ırk arasında hâlâ karar veremedim AtakS ve Lohman Brown, siz olsanız hangi ırkı seçerdiniz veya başka bir ırk mı seçerdiniz?
-Kümes olarak çadır kümes biraz daha ağır basıyor. 500 adet tavuğa hayvanların refahı açısından kaç mt2 kapalı alan yapmalıyım. Çadır kümes hakkında bilgi ve tecrübesi olan abilerim ve kardeşlerimin fikirleri benim için çok değerli
-Tavukların dolaşabileceği toplam 5 dönüm alan var(her bir dönümü çitle bölünecek) yonca ve kekik ekmeyi düşünüyorum ayriyeten tavukların sevdiği ve besleyici ne ekilebilir.
-Mısır, Arpa ve buğdayı köydeki akrabalarımdan uygun fiyata alacağım yem kırma makinesi de almam gerekiyor herhalde bunlara ek olarak hangi yem veya katkıları almam gerekiyor.
-organik yumurta sertifikasının maliyeti ne olur.

Beklentiyi düşük tutarak hesaplarsak. Tavuk başı ortalama yıllık 250 yumurta desek günlük 342 yumurtaya denk geliyor
12 yumurtayı ben yesem Smile yumurtaları 15'li viyollerde satmayı düşünüyorum. günde 22 tane 15li viyolü dolduracak kadar yumurta elde edeceğim.

500 tavukla başlamak istememin başlıca sebeplerinden birisi tecrübe kazanmak ve herhangi bir kayıp söz konusu olduğunda daha çabuk müdahale edilebilir olmasıdır imkanlar ve vicdanen en fazla sorumluluk alabileceğim miktar 1000 adeti geçmez. Hayvanlar söz konusu olduğunda şöyle bir gerçek ortaya çıkıyor maalesef, kâr marjını arttırmak için hayvan sayısını da arttırmak gerekiyor ve hayvan sayısı arttıkça istenmeyen uygulamalara maddi olarak insanlar yönelmek zorunda bırakılıyor.. 10-20 bin tavuk besleyip onları tıklım tıkış yaşatarak yani hayvanları sömürerek kazandığım parayı kendi çocuğuma yediremem.. Bulunduğum il ve ilçe'de yumurta sektörü pek gelişmiş sayılmaz. kendi kümesimde başarılı olursam ve yumurtalarımıza talep artarsa kendi kümesimi aşırı derecede büyültmek yerine çevremde bu işin üstesinden gelebilecek insanları aynı etik kurallar çerçevesinde teşvik etmek bence daha mantıklı olur. Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum
Ara
Abdullah GÖKPINAR 11-03-2015, Saat: 10:12 AM   
-Ankara'da bulunan TAE den ataks alarak beslemenizi tavsiye ederim.
-ileride 1000 tavukluk kapasite düşünüyorsanız en az 150-200 m2 kapalı alan olmalı
-düşündüğünüz ürünler yeterli gibi. doğal olması için taze yeme balık unu karıştrabilirsiniz. ayrıca uğraşmak zor olmaz diyorsanız ufak bir kapalı alanda solucan üretip arada tavuklara verebilirsiniz..
-sertifika konusunda tarım bakanlığı na danışmak daha uygun...

Hayrılı olsun....
Ara
İsmail MENGİR 11-03-2015, Saat: 10:56 AM   
Allah yardımcınız olsun,
1. olarak 500 adet tecrübe edilecek,denemelik olarak çok fazla.Hiç tecrübeniz yok ise yada az ise 50-100 gibi sayılar daha uygun olacaktır.Balık unu uygundur ama belli bi noktadan sonra yumurtanın kokmasına sebebiyet verebilir.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
Mehmet GUNGOR 11-03-2015, Saat: 12:19 PM   
Çadır kümes yazın terleme yapabiliyor, havalandırmaya dikkat etmeniz gerekecektir.

Yem olarak yonca ekilebilir, Severek yiyorlar ve yumurta sarısın koyulaşmasına yardımcı oluyor
Ara
AHMET BANCAR 11-03-2015, Saat: 06:39 PM   
İSMAİL bey'in söylediği gibi bu işi öğrenmek için 500 tavuk çok yüksek bi rakam. 100 tavuk başlangıç için işinizi fazlasıyla görür. Cins olarak Ataks'den başka bi tür beslememenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Hem yumurta hem et hemde hastalıklarla mücadele konusunda lohmann cinsine fazlasıyla üstünlük sağlıyor. Ayrıca yumurta kabuk rengi satılmasını kolaylaştıracaktır. Yem bitkisi olarak yonca tavsiye ederim. Zaten bu işin vazgeçilmez bitkisi yoncadır. Umarım başarılı olursunuz.
Ara
Davut BİBOLAR 11-05-2015, Saat: 12:57 AM   
Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler.
İsmail bey ve Ahmet bey bence çok haklısınız 50-100 adet ile başlamak en herkes için en iyisi olur. Abdullah beyde AtakS konusunda sizlerle hemfikir bu öneriler üzerine lohman seçeneğini aklımdan çıkarttım.
Mehmet bey havalandırma için ekstra uğraşacağım şuan ısıtma ve soğutma konusunda ucuz ama etkili şeyler araştırıyorum Big Grin
Ara
Murat Alp 12-30-2015, Saat: 03:24 PM   
Çadır kümes ve havalandırma konularında bilgi ve tecrübe paylaşabilirmiyiz. Yaz aylarında yumurta ömrüne etkisi olurmu acaba. Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun hayırlı günler.
Ara

Salma tavukçuluk üzerine Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: