Konu Bilgileri
Konu: 1 ayda meyve veren göz aşısı Yazar: BARIŞDOĞAN
Okunma: 5139 Yorum: 9
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

BARIŞDOĞAN 09-04-2015, Saat: 01:28 AM   
Ramazan bayramında dut fidanına yaptığım göz aşısı meyve ile sürgün verdi.
Zaten taze sürgünün gözü koyulduğu için gelecek bahar meyve vermesi mümkün oluyordu. Böyle bir durumu ilkkez gördüm. Dut ağacının meyvesi sürgün içinden çıktığı için biraz anlaşılır ama sonuçta taze sürgündeki göz gelecek sene meyve verecektir.. Galiba göz yeni ağaca atlayınca kıdemlendi..
Yarma aşının çiçek açması normal ama bu bana ilginç geldi, ne dersiniz?
Bakalım dut olgulaşacakmı..

Ara
İsmail MENGİR 09-04-2015, Saat: 10:08 AM   
Maşaallah,nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilirseniz belki istifade etmek isteyen arkadaşlarımız olabilir.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
Hasan Çakan 09-04-2015, Saat: 11:28 AM   
(09-04-2015, Saat: 10:08 AM)İsmail MENGİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Maşaallah,nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilirseniz belki istifade etmek isteyen arkadaşlarımız olabilir.

merakla bekliyorum yaz aylarında aşı yapılırmı
BARIŞDOĞAN 09-04-2015, Saat: 04:39 PM   
Göz aşısını çocukluğumdan beri yapıyorum, en kolay ve tahribat riski az. Bu aşıyı 21 haziran dan sonra ağustos sonuna kadar uyguluyorum. Bu aşının farklı teknikleri ve mevsimleri de olabiliyor. Boru şeklinde yapılan kullanışlı gelmiyor.
Yaptığım uygulamayı resimlendirip paylaşayım. Daha anlaşılır olur.
(Yazdıklarımın hiçbiri kendi fikrim değildir, en doğrusu olduğu anlamında değildir).
Ara
BARIŞDOĞAN 09-05-2015, Saat: 02:12 PM   
Göz aşısı yapılışı:

1) Taze sürgün kesilip orta bölümlerindeki gözden odun kısmı ile kesilir.

2) Odun kısmı kabuğu, gözü zedelemeden yukarıdan aşağı doğru bıçağın ucu ile çıkarılır. Bu çıkarma işlemi esneterek yapılmaz ise gözün iç kısmındaki yumuşak kısım atılacak odun tarafında kalır ve kabuk kısmında boşluk gözükür. Bu aşı tutmaz.. Gözün iç kısmı dolu olmalıdır.
Bu istenmeyen durum.. Üstteki delik göze ait, alttaki yaprağa ait bağ dokusu. Göz sıkıntısı yoksa ikiside dolu olsun, alttaki boş olsada aşı tutar ama yaprak hemen kurur..

Bu istenen durum..

3) Aşı yapılacak ağacın kalemden kalın taze sürgününe (yoksa eski sürgününe) T şeklinde çizik atıyoruz. Ama sadece kabuğu tam keseceğiz ama ağacın odununu çizmeyeceğiz. Hafifçe kabuğu kaldırıyoruz.

5) Gözü üstten yerleştiriyoruz..

6) Üst kısım yerleşene kadar aşağı kaydırıyoruz. T çizgisinin uzunluğunu, aşı uzunluğundan biraz fazla çizmeliyiz.. Parmağa bant yapıştırma sıkılığında iple sarıyoruz. Gözüniç kısmının oduna yapışması gerekiyor.

7) Yine Ramazan bayramında yaptığım erik aşısı..

Aşıladığımız ağacı budamaz isek ağaç sürgün atmaya meyillenmez ve göz tutar ama uzamaz. Yine Ağustos sonuna doğru yaptığımız aşı budasak bile uyur. Uyuyan gözün çevresini budarsan bahar gelince uzar. Don alan illerde geç yapılan aşılarda patlayan ama uzamayan gözler donacağı için uyuması istenen durum olur.

İhtiyacı olanlara daha anlaşılır şekilde yardımcı olabilirim..

Bu anlatım alışılmış göz aşısı yapma şeklidir, konu başlığı istisna bir durum olduğu için yazıldı.

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Hasan Çakan 09-07-2015, Saat: 11:11 AM   
başarılı bir çalışma teşekkürler
Fevzi ÜNAL 09-07-2015, Saat: 09:34 PM   
Dut aşılama çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır.Tebrikler siz aşıyı tutturmuşsunuz.Yanlız göz alınırken yaprak kesilir. Aşı bandı kullanırsanız iyi olur.

Dut aşılama yaparken T kesimi ters yaparsanız tutma olasılığı artar. Bu meyvede akıntı fazla olur. Ters T keserseniz akıntı göze zarar vermez.

Bereketli olsun..
Isparta/Eğirdir
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...
Ara
BARIŞDOĞAN 09-07-2015, Saat: 11:55 PM   
(09-07-2015, Saat: 09:34 PM)Fevzi ÜNAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dut aşılama çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır.Tebrikler siz aşıyı tutturmuşsunuz.Yanlız göz alınırken yaprak kesilir. Aşı bandı kullanırsanız iyi olur.

Dut aşılama yaparken T kesimi ters yaparsanız tutma olasılığı artar. Bu meyvede akıntı fazla olur. Ters T keserseniz akıntı göze zarar vermez.

Bereketli olsun..
Abi güzel incelikler paylaşmışsın teşekkürler. Ama ben ihmallikten bulduğum iple, bulduğum bıçakla girişiyorum.. Genellikle Erik, dut, kiraz,kayısı aşıladım çok sıkıntı olmadı.. Ağacın sağlıklı, gelişme isteğinde olması başarıyı arttırıyor.Ters T tekniği hiç aklıma gelmemişti, faydalı olabilir. Ancak yatay kesiğin üst bölümde olması dalı zedelemesi sebebiyle yinede daha uygun.
Ara
Fevzi ÜNAL 09-08-2015, Saat: 08:15 PM   
Söylediklerine katılıyorum. Ters T sadece dut için geçerli.Diğerleri için ters yapmaya gerek yok.
Eğirdir ilçemiz genellikle elmasıyla meşhur. Bunun yanında hemen hemen her meyve yetişiyor.Bahçelerimiz var. Ben ziraatta uzman değilim ama yararlı olur düşüncesiyle tecrübelerimi paylaşarak konuya dahil oldum..
Kolay gelsin..
Isparta/Eğirdir
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...
Ara
BARIŞDOĞAN 09-08-2015, Saat: 11:34 PM   
(09-08-2015, Saat: 08:15 PM)Fevzi ÜNAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Söylediklerine katılıyorum. Ters T sadece dut için geçerli.Diğerleri için ters yapmaya gerek yok.
Eğirdir ilçemiz genellikle elmasıyla meşhur. Bunun yanında hemen hemen her meyve yetişiyor.Bahçelerimiz var. Ben ziraatta uzman değilim ama yararlı olur düşüncesiyle tecrübelerimi paylaşarak konuya dahil oldum..
Kolay gelsin..

Ispartamızın yollarına bolca dut dikildi. Fakat kısır ağaçlar. Bazılarını aşılayarak gelen geçen, kurt kuş, nasiplensin istiyorum. Küçücük bir göz koyup sonra kocaman bir ağaç olduğunu görmek büyük mutluluk. Allah(c.c.)nin ilminin sınırsızlığını heryerde görüyoruz..
Ara

1 ayda meyve veren göz aşısı Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kiraz ağacı meyve vermiyor Selçuk AYDOĞDU 14 6,448 06-01-2014, Saat: 12:57 AM
Son Yorum: Selçuk AYDOĞDU

Hızlı Menü: