Konu Bilgileri
Konu: Gurk bıldırcın Yazar: Sahin uysal
Okunma: 3241 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sahin uysal Bug  08-14-2015, Saat: 03:22 PM   
Merhaba sayın ağabeylerim ve ablalarım bu ilk konu açışım ve bugün kayıt oldum bir kaç sorum olacaktı konu doğru yerdr değilse özür dilerim

1)ben yaklaşık 8 gün önce gurk cin kırmamın altına bıldırcın koydum yaklaşık 16 adet bir kaçı çatladı ama 13 tane hala daha var ve kırılanlarla gelişimi izledim bugün kü çatlakta civcivin çoğu yeri gelişmiş ve ona bağlı sarı birşey vardı yani yumurtaları döllü
Civcivler nasipse çıkınca onlara bakarmı? Altına dölsüz bir tavuk yumurtası var belki tavuk civcivini görünce diğerlerini istemez diye tavuk koymadım.

2)bıldırcınlar büyüyünce kaçarlar mı? Yani ne zaman kafese atayım?

3) bu bildircinlar tavuklara alışınca tavuk gibi aksam olunca kümese kendi girerlermi?

4)ve son soru bu bıldırcınlar ileride büyüyünce kuluçkaya yatarlarmı??
Ara
Serkan TASCİ 08-14-2015, Saat: 04:34 PM   
Merhaba, foruma hoşgeldiniz. Sizi daha iyi tanıyabilmek adına üye tanıtım bölümünde kendinizi forum tanıtım şablonuna gore tanıtırmısınız. Aradığınız sorulara en kısa zamanda üye olan arkadaşlardan cevaplar gelecektir.
Ara
Serkan TASCİ 08-14-2015, Saat: 05:58 PM   
(08-14-2015, Saat: 03:22 PM)Sahin uysal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba sayın ağabeylerim ve ablalarım bu ilk konu açışım ve bugün kayıt oldum bir kaç sorum olacaktı konu doğru yerdr değilse özür dilerim

1)ben yaklaşık 8 gün önce gurk cin kırmamın altına bıldırcın koydum yaklaşık 16 adet bir kaçı çatladı ama 13 tane hala daha var ve kırılanlarla gelişimi izledim bugün kü çatlakta civcivin çoğu yeri gelişmiş ve ona bağlı sarı birşey vardı yani yumurtaları döllü
Civcivler nasipse çıkınca onlara bakarmı? Altına dölsüz bir tavuk yumurtası var belki tavuk civcivini görünce diğerlerini istemez diye tavuk koymadım.

2)bıldırcınlar büyüyünce kaçarlar mı? Yani ne zaman kafese atayım?

3) bu bildircinlar tavuklara alışınca tavuk gibi aksam olunca kümese kendi girerlermi?

4)ve son soru bu bıldırcınlar ileride büyüyünce kuluçkaya yatarlarmı??

Tavuğun altına sadece bıldırcın yumurtası koyman iyi olmuş. Tavuk onları kendi civcivleriymiş gibi çok güzel bakar. İçgüdüsel olarak bıldırcınlar uçma eğiliminde olsalar bile gurk tavukla beraberken onu taklit etmeye çalışırlar. Yani belli bir süre uçmazlar, anneleri engeller zaten. Eğer korunaklı bir yerdeyseler (kedi vs tehlikesi yoksa) aynı tavuk gibi kümeslerine gelirler. Uçsalar bile geri kümeslerine gelirler.
Ancak genede yabani hayvan olmaları nedeniyle tam olarak güvenmemek gerek. Gurk olma ihtimalleri gerekli şartlar sağlanırsa olabilir.
Ara
Murat Alp 10-13-2015, Saat: 12:50 AM   
Kuşadası ekodosd dan Yalçın abi anlatmıştı bıldırcın çıkarmış ve büyütmüş şartları bilmiyorum ama tahmin etmeye çalışıyorum... Tavuklarla bir yayılıp akşam kümese giriyormuş bu ara rast gelirsem danışır ayrıntılarıyla öğrenirim, varsa resimleri paylaşırım. Bol şanslar.
Ara
Refik Arda 06-30-2016, Saat: 05:17 PM   
Bıldırcınlar ekosistem olarak tavuklara göre biraz farklılar. Ben kendim yaklaşık 3 yıldır yetiştiriciliğini yapıyorum. İlk olarak şunu söyleyebilirim. Günlerini denk getirdiğinizde tavuk altına atınca tavuk civcivleri ile birlikte çıktıklarında anneleri zannederek tavuğun arkasına takılıyorlar. Kimi tavuk dışlıyor ancak birçok cins kendi yavrusu gibi arkasında gezdiriyor. Bıldırcınlar tavuklara göre daha kısa sürede olgunlaştıkları için (Erkek 38, Dişi 40-42 günde erginliğe ulaşıyor.) 2 haftalık olunca kafese almanı öneririm. Bıldırcının gurk olması tamamen doğal ortamı yaratabilmene bağlı. Bıldırcınların vazgeçilmezi kum zemindir. Kumun içerisine yada toprağa yuvalarını yapar etrafını ayrıkla örüp yumurtalarını oraya bırakırlar. Bir anaç bıldırcın 8 taneden fazla yumurtanın üstüne yatmaz. Ayrıca doğal ortamda büyütmek bıldırcınların için risk oluşturmakta. Çevredeki etçil ve kemirgenler anaç ve yumurtaları rahat bırakmayacaklardır. Bıldırcınların üreme ekosistemi büyük koloniler halinde göç edip yumurta döneminde o bölgeyi mesken tuttukları için popülasyonlarını korumalarında yardımcı olmakta. Benim bilgi ve birikimlerim bunlardan ibaret. Saygılar.
Ara

Gurk bıldırcın Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  5 ci doğal gurk tavuğumun yavruları çıktı ELMAS BAŞTOPÇU 2 1,548 09-20-2016, Saat: 01:05 PM
Son Yorum: Murat Gülcek
  Yem yemeye kalkmayan gurk Raif Demirtaş 1 1,335 07-01-2016, Saat: 01:54 AM
Son Yorum: burak demirkapak
  Tavukların gurk olması için ne yapmalıyım. isa Bingöl 8 3,918 05-20-2016, Saat: 11:59 AM
Son Yorum: Cihat özkan
  Birden fazla gurk tavuk aynı yerde kalabilirmi? Ali Yılmaz 9 4,622 10-18-2015, Saat: 05:20 AM
Son Yorum: Ali Yılmaz
  gurk tavuk kalkmiyor serdar çelepçıkay 3 2,135 05-30-2015, Saat: 11:29 AM
Son Yorum: sezginpazar
  Gurk tavuklar ... Ali Yılmaz 7 3,993 05-14-2015, Saat: 02:35 PM
Son Yorum: Ali Yılmaz

Hızlı Menü: