Konu Bilgileri
Konu: Tam otomatik el yapımı kuluçka makineme başladım Yazar: Ahmet KUNT
Okunma: 40841 Yorum: 93
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet KUNT 05-04-2015, Saat: 01:51 AM   
Selamlar arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım ama hızlı başlayacağım.
Kendi elyapımı kulucka makinemi yaparken burada resimlerini paylaşacağım. Ve sizlerinde bilgilerine dikkat edeceğim.

50 litrelik bir saklama kabına kurmayı düşünüyorum. 48lik hazır viyol aldım.
Viyol biraz büyük gelecek sanırım. Ama alt yandan genişletmeyi düşünüyorum.bunu yaparken strafor kullanacağım sanırım.

İç sirkülasyon için 12cm 12v fan takacağım ve sürekli calışacak. Burda fanın hava çektiği arka yuzeyini kutu duvarına yaslamayı düşünüyorum. Ve bu duvara 5mm lik 4 tane delik açayım diyorum. Bu sayede sirkülasyona temiz hava surekli dahil olacak. Delikler küçük olduğu için iç ısıyıda düşürmemiş olacak veya çok etkilememiş olacak.

8cm lik bir fanım daha var ve bunu 12cmlik fanın karşı taraf duvarına ters takacağım ki oraya açacağım delikten dısarıya fazla nemli havayı çekecek.

Lambaları yakıp sondurcek olan sensörde yine menuden ayarlanıp mesela 37.5 ile 37.8 arasindaki sicaklikta lambalari yakip sondurup ısıyı istenilen ayarda tutacak.

Gün ayarı olcak gun dusecek. 18 günden sonra çevirmeyi durdurcak. Yine bu günler ayarlanabilir.

Lambaları 5 tane 220v 10w mum ampül kullancam. Ve su bölümü 4 litre falan olacak. Çevremden duyduğuma göre lambalar su yuzeyine yakın olmalıymış. Sizce bu dogrumudur.

Bende ek olarak su kabının iç tabanını siyah renge boyayım ki su kolay nem yapsın diye düşündüm doğrumudur bu?

Fanın üst kısmına bir levha benzeri bisey takıp olusan havayı ilk önce su yuzeyine vurdurmayı düşünüyorum. Doğrumudur?

Yalnız ilk viyolumü 240rpm aldım o yuzden motor bölümünu kullanmaya gerek kalmayacak. Sadece ilerki donemde daha ucuza otomatik donme işini yapmıs olacağım.

Bu da saklama kabım
Ara
Metin AYDIN 05-04-2015, Saat: 12:36 PM   
Ahmet bey,snırım ortaya enteresan bir ürün çıkacak , ancak,tecrübelerimizi paylaşmakta fayda var yeri geldikce siz resimleri yayınladıkca evet hayır yapabiliriz,
buna göre,
* mümkün olduğunca ahşap kullanmamaya çalışın,
* lambalar monteddiğiniz ahşaba zarar verebilir
* Kablo bağlantı uçlarını izole etmeni olası hata riskini en aza indirir,

50 litrelik bir saklama kabına kurmayı düşünüyorum. 48lik hazır viyol aldım.
Viyol biraz büyük gelecek sanırım. Ama alt yandan genişletmeyi düşünüyorum.
Genişletme derken kabini parçalamayacaksınız sanırım, eğer böyle ise 60 litrelik kabin kullanmanız daha verimli olur

İç sirkülasyon için 12cm 12v fan takacağım
(12x12 220V Fan kullanmanız ayrıca adaptör almanıza gerek bırakmaz ve kullanımı daha kolay tavsiye ederim)

Burda fanın hava çektiği arka yuzeyini kutu duvarına yaslamayı düşünüyorum.
fan ile duvar arasında 2 cm gibi bir mesafe mutlaka olmalı

Ve bu duvara 5mm lik 4 tane delik açayım diyorum. Bu sayede sirkülasyona temiz hava surekli dahil olacak. Delikler küçük olduğu için iç ısıyıda düşürmemiş olacak veya çok etkilememiş olacak.

8cm lik bir fanım daha var ve bunu 12cmlik fanın karşı taraf duvarına ters takacağım ki oraya açacağım delikten dısarıya fazla nemli havayı çekecek.
Kullanacağım devrenin özelliklerinde nem sensöründen gelen bilgiye göre bu 8cm lik fan çalışıp kapanacak.
Bu iki tane fanı kabinin alt kısmın koymaktansa 8X8 olan fanı kabinin kapağına koymalısın zamanla bunun doğruluğunu tespit edersiniz,sıcak ve nemli hava kabinin üstünde oluyr ve bahsettiğiniz alanda zaten sensor doğru veri ölçümü ypamayacak yani kabinin altı ile üst aksamı aynı olmuyor

Yani 16x2 lcd ekrandan tuşlar yardımı ile nem menüsüne gelince burada mesela yüzde 65 nemi görünce fanı aç fazla nemi dışa at. Yuzde 60 a gelince fanı durdur diyecek.
Bu nem sensoru ayrica sicaklik bilgisini de ekrana verip diger lambaları ısıya gore yakıp sondurcek olan ısı sensorünün sağlaması olacak. Yani kutu içine termometre koymamıza gerek kalmayacak.

Bu zaten termostadın yaptığı komlike ürünlerde var Nem+ısı ölçümü ki sizde ayrıca termostadı kullanmöış olacaksınız

Lambaları yakıp sondurcek olan sensörde yine menuden ayarlanıp mesela 37.5 ile 37.8 arasindaki sicaklikta lambalari yakip sondurup ısıyı istenilen ayarda tutacak.

Lambaları 5 tane 220v 10w mum ampül kullancam. Ve su bölümü 4 litre falan olacak
Bu geniçlikteki bir su kabından fazla nem üretileceğinden sıkıntı yaşamanız muhtemel plastik 2 Lt plastik kaplarda 13x18 genişlikte bile 65 üzeri nem oluyor

Çevremden duyduğuma göre lambalar su yuzeyine yakın olmalıymış. Sizce bu dogrumudur. Bende ek olarak su kabının iç tabanını siyah renge boyayım ki su kolay nem yapsın diye düşündüm doğrumudur bu?

Bunun nemle bir alakası yok neden düşündünüz bilmiyorum, nem ısı ve sıvı ile oluşur

Fanın üst kısmına bir levha benzeri bisey takıp olusan havayı ilk önce su yuzeyine vurdurmayı düşünüyorum. Doğrumudur?
Olabilir ancak kapağa fan takmanız oradanda havayı tekrar aşağı dönderir ki daha verimli netice alırsınız

Yalnız ilk viyolumü 240rpm aldım o yuzden motor bölümünu kullanmaya gerek kalmayacak. Sadece ilerki donemde daha ucuza otomatik donme işini yapmıs olacağım.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
hakan bayraktar 05-04-2015, Saat: 01:44 PM   
Arkadaşım kolay gelsin..

Pek çok arkadaşın makine yaparken ve sonrasında ki en büyük düşünce orunu makine içindeki NEM dir.

Buna çözüm bulmak için çırpınır dururlar.

Aşağıda bir resim paylaşacağım. Bu nem için fikir verecektir. Yurt dışında bir çok makine içinde kullanılır.

Su kapları içerisinde dikine duran malzemeye Humidity Pad diyorlar, Türkiye de belki olmaya bilir ama bunun yerine benzer şekilde sünger kullanabilirsin.

Makine de nemi sağlamanın esas sırrı bu süngerin ısıtıcı ünite fanının hemen önünde duruyor olmasıdır.

Bir nevi ıslak termometre mantığı gibi çalışır. Sıcak hava süngerdeki suyu buharlaştırdıkça makine içindeki nem yükselir.

nem seviyesini kontrol için makine de birden fazla açılıp kapatılabilecek hava çıkış deliği olursa bir iki ayarda nemi sabit tutabilir yada artırabilirsin.
Bilgi paylaştıkça büyür...
Ara
Ahmet KUNT 05-04-2015, Saat: 01:59 PM   
Teşekkürler metin bey;
50lt lik kabı almıs bulundum. Mecburen üst kapak çerçevesine dokunmadan yanyüzeye strafor benzeri bir ekleme ile genişletme yapacağım.
Lambalar normalde plastik duyda kullanılabiliyor. O yuzden tahta yaptım. Uzun süre açıkta bıraktım bi sıkıntı olmuyor. Kablo uclarını falan sıcak silikonla kapatacağım zaten.
12v 12cm fanı almıştım zaten . Evde adaptörüm var ve 2amperlik. Bu adaptor fanlara ve devreye yeter.
12cm lik fanda kapaktamı olmalı yani. Ben kapağa bi aksam takmak istemiyorum. Açıp kaparken sıkıntı olmasını istemiyorum.
8x8 fanı kapağa yakın yukarı duvar yüzeye takacağım o zaman artık.
12x12 fanıda kapağa yakın yüzeye kısa kenarından taksam olur belki.
Sensörleri yumurtaların dibine bırakmayı düşünüyorum alt üst orana takılmadan direkt yumurtaların yanından bilgi alacağım. Muhtemelen bu yararıma olacaktır?
Devrede çift sensör varki bu sayede hem sağlama olacak hem artı olarak nem durumuna göre fan ile nem bacası olacak.
4litre fazla gelirse aradaki açıklıkları biseyle kapatırım. Onu ayarlarım artık.
Nem ısı ve sıvı ile oluşur bu doğru. Koyu yüzey ısıyı tutar. Beyaz yuzey yansıtır. Bu sebeple istenilen nem seviyesinin altında kalırsam siyah yüzey ile tutulan ısıyı artırmış olup istenilen nem değerlerine ulaşmıs olacagımı düşündüm. Dediğiniz gibi nem fazla bile gelirse gerek kalmaz boyamaya.

Hakan bey Teşekkürler.
Nem olayında sıkıntı cekecegimi düşünmüyorum. Kutuyu toplayınca denem yapacağım. Duruma ve aksiliklere göre sizlerin değerli bilgilerinizde olan yöntemlere önem göstereceğim.
Viyol ile lambalı su kabı arasına yine cekmece gibi yandan girip çıkarılabilen bir kap takmayı düşünüyorum. Bunu çıkım tepsisi olarak kullanayım diyorum. Bu tepsinin altına delikler açmalımıyım?
Bu cekmeceyi 18. Günden sonra takacağım. Orada yeri ve sürgüsü hazır olacak
Ara
Metin AYDIN 05-04-2015, Saat: 02:07 PM   
12x12 fanıda kapağa yakın yüzeye kısa kenarından taksam olur belki.
Sensörleri yumurtaların dibine bırakmayı düşünüyorum alt üst orana takılmadan direkt yumurtaların yanından bilgi alacağım. Muhtemelen bu yararıma olacaktır?
[/quote]

Ahmet bey benim kendi yaptığım makinelrde zaman zaman tespitime göre kabin boyutlarında farklı olmak üzere nem kapağa yakın oluyor ve eğer kapak arasına conta uygulama yapılamazsa da ayrı bir sıkıntı oluştırabiliyor,
kapağa yakın kümelenen nem ve ısıyı tekrar aşağı yönlendirmek çok çok daha iyi netice verir.,

Ayrıca kapaktaki aparat kullanımda sıkıntı olur derseniz 3 tl lik bir ızgara telinden basit bir koruma sizin ihtiyacınızı fazlasıyla görür..

Sensorler yumurtayla aynı seviyede olması doğru ölçüm yapmanızı sağlar..

KOLAY GELSİN.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ahmet KUNT 05-04-2015, Saat: 02:22 PM   
Metin bey çıkım tepsisi için tavsiyeniz varmı? Hakan beye cvp verirken bahsettiğim yöntem iş görürmü? Bu tepsi tabanı delikli mi olmalı?
Ara
Metin AYDIN 05-04-2015, Saat: 02:31 PM   
(05-04-2015, Saat: 02:22 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Metin bey çıkım tepsisi için tavsiyeniz varmı? Hakan beye cvp verirken bahsettiğim yöntem iş görürmü? Bu tepsi tabanı delikli mi olmalı?

Ahmet bey sanırım kullandığınız kabinin alt zeminin 33x48 gibi olsa gerek haliyle standart satılan çıkım kasaları bu ölçülere uymuyor,
30x40 olan ürünler var, Mesela manavlarda bulunan plastik çilek kasaları bu olçülee uygun ve kullanışlı,

Dışarıdan çekmeceli yapmanız sizi sıkıntıya sokar ve bu olmaz ısı ve nem kaybı yaşarsınız öyle yapmaktansa çıkım selesini makinenin üst kısmında kullanabilirsiniz hem nem olarak sıkıntı yaşamazsınız hem yer kullanımı kolaylığı yaşarsınız..
Selenin altının delikli olma mecburiyeti yok ama delikli olması işlevselliği açısından nem ve ısının nüfuz etmesi için oldukça önemli..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ahmet KUNT 05-04-2015, Saat: 02:36 PM   
Tama o zman. Cok tesekkurler.
En altta lambalı su kabı onun üstünde viyol onun ustunude çıkım selesi anladım.
Ara
Metin AYDIN 05-04-2015, Saat: 02:46 PM   
(05-04-2015, Saat: 02:36 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tama o zman. Cok tesekkurler.

Ahmet bey hatırlatmayı unuttum 5 lambanın en az 2 sini senin kontrolünde düğmeli olmasını sağlamalısın lüzumu halinde kapatmak kolaylığı içindüğme açık termostat kontrollü devam ama düğmeyi kapatında diğerleri termostat kontrollü ama 2 s kapalı gibi
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ahmet KUNT 05-04-2015, Saat: 03:24 PM   
(05-04-2015, Saat: 02:46 PM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-04-2015, Saat: 02:36 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tama o zman. Cok tesekkurler.

Ahmet bey hatırlatmayı unuttum 5 lambanın en az 2 sini senin kontrolünde düğmeli olmasını sağlamalısın lüzumu halinde kapatmak kolaylığı içindüğme açık termostat kontrollü devam ama düğmeyi kapatında diğerleri termostat kontrollü ama 2 s kapalı gibi
Bunun sebebi nedir Metine bey? 3lamba ısıtmaya yeterse 2sini kapatıp acmak içinmi?
Aslında bu sebeptense mantıklı. Bunu yaparım .
Ara
Metin AYDIN 05-04-2015, Saat: 10:24 PM   
Evet bu gibi sistemlerde herzaman hata riskini % 50 düşünmek durumundasiniz.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ahmet KUNT 05-05-2015, Saat: 01:12 AM   
arkadaşlar viyolde 18. gününü tamamlayan yumurtaların dönmesini durduruyoruz. ondan sonra yumurtaları çıkım sepetine almak zorunlumu yoksa. öylece bıraksak olurmu?
veyahut viyolü tam çıkarıp yerine çıkım sepetimi koyalım. bu değişim esnasında ısı ve nem kaybının riski varmıdır.

bu arda aliexpreste indirimli ısı ve nem ölçer denk geldi şimdi. 1.85 dolar ve ücretsiz kargo. bence kaçırmayın!
Ara
Metin AYDIN 05-05-2015, Saat: 09:24 AM   
(05-05-2015, Saat: 01:12 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar viyolde 18. gününü tamamlayan yumurtaların dönmesini durduruyoruz. ondan sonra yumurtaları çıkım sepetine almak zorunlumu yoksa. öylece bıraksak olurmu?
veyahut viyolü tam çıkarıp yerine çıkım sepetimi koyalım. bu değişim esnasında ısı ve nem kaybının riski varmıdır.

bu arda aliexpreste indirimli ısı ve nem ölçer denk geldi şimdi. 1.85 dolar ve ücretsiz kargo. bence kaçırmayın!

Ahmet bey, Çıkım sepetini kullanma maksadımız yumurtada gelişimini tamamlayan yavrunun çıkım için uygun pozisyonu almasına yardımcı olmak ayrıca bu esnada yumurtanın içerideki canlı tarafından sağa sola hareket ettirildiğini farkedersiniz ki bu viyolleyde mümkün değil.

Çıkımı tamamlanan yavrunun da yumurtadaki gibi hareketsiz olması mümkün değil belli zaman sonra hareketlenecek dolaşacak işte bu ve bunlar gibi sebeplerden dolayı daha emniyetli olan çıkım sepetlerini kullanıyoruz.

Değişim esnasında oluşacak kısa süreli nem ve ısı kaybıyla herhangi bir sıkıntı olmaz.

Aliexpresten aldığınız ürünün size ulaşması 30-40 gün aralığında oluyor diye biliyorum.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ahmet KUNT 05-05-2015, Saat: 01:44 PM   
Teşekkürler metin bey. Çok ucuz olduğu için aldım . Birgün gelir. Belki bir işimize yarar Smile
Ara
Ahmet KUNT 05-05-2015, Saat: 05:10 PM   
Arkadaşlar kutumun darlığından 12cm lik fana yer bulma zorluğu cekiyorum. Mecburen kapaga takma durumum olabilir fakat yumurtalar ile burun buruna oluyor bu seferde. Önceden bahsettigim gibi alt duvara yapıp üst koruma ile su kabina dogru bir üfürum yapmak mecburiyetindeyim galiba. Bahsettigim seklin fotosunu birazdan atayım. Degerli yorumlarınızı bekliyorum.
Ayrıca yumurtalar ile ısıklar arasına birsey koymalımıyım. Direkt ışığı görmeleri yumurtalar için sıkıntı doğurur mu?

İlk iki resimde havayı yukardan alıp önce duvara vurduruyor.

Bu son resinlerde havayı direkt su kabına doğru üflüyor. Burada yumurtaya direkt hava vurmasın diye fanın üst tarafindan kapa kadar karton benzeri bir levha koysam olurmu. Yani sanki kepin ön kalakı gibi olcak

Ara
Fevzi ÜNAL 05-05-2015, Saat: 10:02 PM   
(05-04-2015, Saat: 01:44 PM)hakan bayraktar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım kolay gelsin..

Pek çok arkadaşın makine yaparken ve sonrasında ki en büyük düşünce orunu makine içindeki NEM dir.

Buna çözüm bulmak için çırpınır dururlar.

Aşağıda bir resim paylaşacağım. Bu nem için fikir verecektir. Yurt dışında bir çok makine içinde kullanılır.

Su kapları içerisinde dikine duran malzemeye Humidity Pad diyorlar, Türkiye de belki olmaya bilir ama bunun yerine benzer şekilde sünger kullanabilirsin.

Makine de nemi sağlamanın esas sırrı bu süngerin ısıtıcı ünite fanının hemen önünde duruyor olmasıdır.

Bir nevi ıslak termometre mantığı gibi çalışır. Sıcak hava süngerdeki suyu buharlaştırdıkça makine içindeki nem yükselir.

nem seviyesini kontrol için makine de birden fazla açılıp kapatılabilecek hava çıkış deliği olursa bir iki ayarda nemi sabit tutabilir yada artırabilirsin.
Resimde ki şamandıra hangi işyerlerinde ne amaçlı kullanılmakta...
cimuka da rastladım tek parça için sipariş vermedim. Umarım anlatabildim. Örneğin keresrecilerde bulamayacağım gibi.Isparta çok büyük yer değil. Tekzen var. Baktım büyüklerinden var.Bunu suluk projemde kullanacağım.
Yardımınız olursa şimdiden teşekkür ederim..
Isparta/Eğirdir
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...
Ara
Mustafa SARPKAYA 05-05-2015, Saat: 10:47 PM   
Ahmet Bey o kadar emek veriyorsunuz kabı kesmektense bir büyüğünü almanız sizin için çok daha az uğraştırıcı ve masrafsız olacaktır.
Ahmet KUNT 05-06-2015, Saat: 12:00 AM   
(05-05-2015, Saat: 10:47 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ahmet Bey o kadar emek veriyorsunuz kabı kesmektense bir büyüğünü almanız sizin için çok daha az uğraştırıcı ve masrafsız olacaktır.
Mustafa bey Teşekkürler.
Kutuyu almıştım zaten. Elimde kalın strafor benzeri biseyde var. Ayrıca ne kadar aradıysam 50 lt nin daha büyüğünü bulamadım burada.
Fan baglantısı en iyi nasıl olmalı ?
Yumurtalara cok yakın olması sıkıntı olurmu, ben fanın arkasina delikler açıp temiz hava cekmesinide istiyordum. Yumurtalara yakın olmasi soguk etkisi yaparmi diye aklıma geliyor.
Ara
ALİ BEY 05-06-2015, Saat: 09:15 AM   
(05-06-2015, Saat: 12:00 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-05-2015, Saat: 10:47 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ahmet Bey o kadar emek veriyorsunuz kabı kesmektense bir büyüğünü almanız sizin için çok daha az uğraştırıcı ve masrafsız olacaktır.
Mustafa bey Teşekkürler.
Kutuyu almıştım zaten. Elimde kalın strafor benzeri biseyde var. Ayrıca ne kadar aradıysam 50 lt nin daha büyüğünü bulamadım burada.
Fan baglantısı en iyi nasıl olmalı ?
Yumurtalara cok yakın olması sıkıntı olurmu, ben fanın arkasina delikler açıp temiz hava cekmesinide istiyordum. Yumurtalara yakın olmasi soguk etkisi yaparmi diye aklıma geliyor.

fan tavana üflüyor.
HOROZ KENTLİ
Ara
hakan bayraktar 05-06-2015, Saat: 02:12 PM   
Saklama kapları ile çalışmak pratikte güzel gibi görünse de düşünceler ve istekler bir süre sonra saklama kaplarına yetmez olur.

Sizlere tavsiyem Melamin Kaplı MDF diğer değişle rekli mdf kullanın.

Aşağıda örnek olabilecek bir makine tasarladım.

Makinenin ölçülerini elinizdeki otomatik yumurta çevirme ünitesinin en ve boy ölçüsüne göre hesaplayabilirsiniz.

Daha uzun süre kullanılabilecek ve daha profesyonel görünen bir makine yapmış olursunuz.

Bu makinede hava akımının dolaşmasına dikkat edin. Makinenin üst kısmında duran fanın arkasından hava emilir önden sıcak hava ile aşağı gönderilir.

Yani en üst raf ile makinenin arka duvarı ve ön kapısı arasında belli bir oranda boşluk mevcuttur.
Bilgi paylaştıkça büyür...
Ara

Tam otomatik el yapımı kuluçka makineme başladım Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni yaptığım yarı otomatik Kuluçka Makinesi Serdar Kesici 4 514 03-16-2018, Saat: 10:58 AM
Son Yorum: Serdar Kesici
  Buzdolabından Kuluçka Makinesi Sizlerin yönlendirmesiyle yapalım. Safa ÇİNAR 1 341 03-05-2018, Saat: 05:31 PM
Son Yorum: Safa ÇİNAR
  Bende Başladım AB58 yapımına... İsmail ARIK 14 6,392 02-15-2018, Saat: 11:53 PM
Son Yorum: Ahmed Arif
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 2 1,768 02-14-2018, Saat: 11:12 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  Arduino Kuluçka Makinası İlk Yükleme-ön Isıtma Yıldırım SARI 4 1,503 07-16-2017, Saat: 04:41 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Amatörlükden kurtulalım. El yapımı tam otomatik kuluçka. Yıldırım SARI 14 4,620 05-26-2017, Saat: 10:25 AM
Son Yorum: Yıldırım SARI
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 2,390 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 75 44,004 05-06-2017, Saat: 10:48 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 2,845 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN
  Saklama Kabından Kuluçka Makinam tarik aksoy 5 3,190 03-24-2017, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ

Hızlı Menü: