Konu Bilgileri
Konu: Makinede 2. Deneme İçin Yardım Yazar: Mehmet KURU
Okunma: 2574 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mehmet KURU Question  04-07-2015, Saat: 01:40 AM   
Slm arkadaşlar. makinenin ilk denemesinde bıldırcın çıkımlarını aldık yardımlarınız için teşekkürler. Şimdi sıra makineyi tavuk yumurtasında test etmeye geldi.Bugün test amaçlı 8 adet tavuk yumurtası koydum, 3 gün sonrada boş kalan yerlere bıldırcın yumurtası koyacamki aynı gün çıkım sepetine alabileyim.
1 ) 3 gün sonra bıldırcın yumurtalarını koymak için kapağı açmam gelişmekte olan tavuk yumurtalarına zarar verecekmi?
2) Isı bıldırcındaki gibi 37.7 derece ayarladım gelişim nemi ise %56-58 civarı. sizce değerler iyimi? tavukla bıldırcının nemi bazı yerlerde farklı bazı yerlerde aynı görünüyor doğrumu?
Makinede 2 farklı kanatlının yumurtası olacağından dolayı önermek istediğiniz katmak paylaşmak istediğiniz bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim
Ara
Hasan ÇETİNEL 04-07-2015, Saat: 10:38 AM   
Makinanın kapağını açıp yumurtaları koymanız tavuk yumurtalarına zarar vermez. Bu kadar hassas olmaya gerek yok. 2-3 saat bile 25-30 derecede tutup makinaya koysanız sorun olmayacaktır. Tabi içinizinde rahat olması için süreyi kısa tutabilirsiniz.

Nem değeri iyi sayılır. 50-55 arasıda kurtarır sizi. Makine içindeki nem farklılıkları yumurtaları çok etkilemez. Tabi +-5 ten fazla olmamak kaydıyla. Bi yerde 50 iken başka yerde 55 olması normal. Makinanın alt tarafı üst tarafına oranla daha nemlidir.
Ara
Uğur DEMİR 04-07-2015, Saat: 11:20 AM   
yumurtaları koymak bi sorun oluşturmaz asıl sorun çıkım yerine aynı yumurtaları koymayın bıldırcınlar daha hassas oluyorlar civcivler çıktıktan sonra kendilerine gelene kadar bıldırcınların üzerine yada yumurtalarının üzerine çökebilirler buda çıkamamalarına hatta ölmelerine sebebiyet verebilir. aynı yerde olmayacaksa sorun yok ama olacaksa mutlaka aralarını ayırın.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
İsmail MENGİR 04-07-2015, Saat: 12:28 PM   
Çıkım sepetini basitçe bir tel yardımı ile ayırabilirseniz daha sağlıklı olup, farklı cinslerin haciminden kaynaklı ezilme,zarar verme gibi durumların önüne geçilmiş olabilir.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
Mehmet KURU 04-07-2015, Saat: 04:44 PM   
Arkadaşlar cevaplarınız için hepinize çok teşekkürler. çıkım sepetini tellerle ayırmayı daha özce denemiştim fakat o uyanık bıldırcınlar çıktıktan sonra tellerin arasından geçip öbür taraflara gitmişlerdi. neyse bunu bir şekilde ayarlarız asıl büyük problemleri sizlere danışmak istiyorum.
Makineyi 2 gündür nem tutturmak amacı ile boş çalıştırmıştım ve nemi %55 e tutturup dün 8 adet tavuk yumurtasını yüklemiştim. ve nem kabım(dondurma kabı) ağzına kadar su doluydu üzeride delikli streç ile kaplıydı,
1 ) Galiba yumurtaları yüklerken makineyi hafif sarstım ve suyun yarım bardak kadarı makinenin zemine dökülmüş fakat ben bunu dün yükleme yaparken farkedemedim. bugün kontrol amaçlı gittimki nem ölçer %68 gösteriyor bir baktım makinenin zemininde su var anca bugün farkettim. suyu bezle silmek için mecbur daha 2. günden kapağı yarım dakikalık açmak zorunda kaldım umarım büyük zararlara yol açmamışımdır.bu arada tabii yumurtalar 1 gün boyunca %68 neme maruz kalmış oldu. şimdi zemindeki suyu bezle sildim nem %55 %56 civarında geziyor.
2 ) Kullandığım çevirme sistemi çimuka conturn 30. bildiğiniz üzere conturn 30 un her gözü 5 tavuk yumurtası büyüklüğüne göre yapılmış fakat ben 5 tavuk yumurtasını dizdim kenarda yarım yumurtalık kadar boşluk kaldı ve yumurtalar kıl payı ayakta duruyor gibiydi.sanki ufacık bir sarsıntı olsa hepsi 5 yumurtada birbirinin üstüne devrilip yatacak gibiydi. bu yüzden dün conturn'ün 3-4 defa ileri geri yatmasını bekledim ve baktımki yumurtalar yerinden oynamıyor bu iş tamamdır dedim.Fakat bugün gittiğimde 5 yumurtanın birbiri üzerine sağa doğru yattığını gördüm. yani yumurtalar tamamen yanlamasına yere uzanmış vaziyette değil fakat tam sivri uçun üzerindede durmuyor hafif 10-15 derece kadar yana doğru yatık duruyorlar. Bu durum problem yaratırmı? yumurtaları tam sivri ucun üzerinde dik duracak şekilde düzeltmem gerekirmi? düzeltsem bile kenardaki yarım yumurtalık boşluk olduğu sürece ertesi gün yine hafif üst üste yatacak gibi görünüyorlar.
Ara

Makinede 2. Deneme İçin Yardım Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Emko 3722 için yardım MUSTAFA KILIÇ 3 1,155 01-04-2018, Saat: 10:26 PM
Son Yorum: MUSTAFA KILIÇ
  Nem Tahliye Için önerilerinize Ihtiyacım Var Nihat ÇAMLIBEL 3 1,610 06-08-2017, Saat: 12:37 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Nem Otomasyonu İçin Ne yapmalıyım? Berk Demirakı 1 1,697 02-26-2017, Saat: 11:04 PM
Son Yorum: Tolga Demir
Question acil yardım lütfen soner adalı 10 5,769 05-18-2016, Saat: 11:32 AM
Son Yorum: soner adalı
  otomatik nemlendirmek icin burak demirkapak 12 8,604 06-04-2015, Saat: 03:14 PM
Son Yorum: Metin AYDIN
  kuluçka makinesi ısıtmak için kullanılınırmı? Burak Bahri PEKER 5 3,083 05-29-2015, Saat: 04:31 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT
  ACİL YARDIM ... EMKO ESM-4430 Fabrika ayarları... !... Metin AYDIN 1 2,373 05-09-2015, Saat: 11:55 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Kalibrasyon için termo-higrometre İsmail MENGİR 2 2,296 03-25-2015, Saat: 02:32 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Ab 58 modeli nem acil yardim Mehmet BOZ 11 5,428 06-08-2014, Saat: 08:46 PM
Son Yorum: İsmail ARIK
  Yardım Süleyman SAKALLI 4 2,465 05-21-2014, Saat: 07:41 PM
Son Yorum: Süleyman SAKALLI

Hızlı Menü: