Konu Bilgileri
Konu: BESLENMEDE MÜREKKEP BALIK KEMİĞİ ÖNEMİ Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 2031 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 04-14-2012, Saat: 01:42 AM   
#1
Papağan beslenmesinde kumun, minerallerin ve mürekkep balığı kemiğinin önemi.

Bilindiği üzere kuşların dişleri yoktur. Yedikleri tohum ve hububatlar serttir, bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmeleri gereklidir. Dişleri olmadığı için bu görevi kum yapar. Kuşun yuttuğu kum kursağına gider, aynı şekilde kursağına giden sert gıdalar, kum tanelerine sürtünerek ufalanır ve toz halinde öğütülür, böylece sindirim olayı rahatlamış olur. Verilecek kum; toz şeker büyüklüğünde, temiz, kuru ve mikroptan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ufak bir kap içinde verilebilir. Kafesin tabanına da taşlı kum konursa, kuş tabana serilen kumdan da kum ihtiyacını giderir ve ayak temizliğine de faydası olur.

Doğadaki kuş yapısının gerektirdiği mineralleri doğadan temin eder ancak kafesteki kuşun ihtiyacını bizim sağlamamız gerekir. Bu mineraller arasında en ön sırayı kuşkusuz KALSİYUM VE FOSFOR alır. Mamasına konulacak, un haline getirilmiş yumurta kabuğu, kafese asılan mürekkep baliği kemiği, az miktarda suyuna karıştırılacak kireç tozu bu ihtiyacı karsılar. Kuş malzemesi satan dükkanlarda torba içinde hazırlanmış kum ve mineral karışımını bulabilirsiniz.

Mürekkep balığı kemiği; kuşlarınızın kalsiyum ihtiyacını karşılamalarını sağlar.
Kuşlarınızın hastalıklara karşı direncini arttırarak metabolizmasının düzenli çalışmasını sağlar. Kuşunuzun kemik ve kas yapısı geliştirir.
Özellikle dişi kuşlar, yumurtlama zamanında mürekkep balığı kemiğini daha fazla tüketecek ve yumurta yapması için gerekli olan kalsiyumu karşılamış
Ara


BESLENMEDE MÜREKKEP BALIK KEMİĞİ ÖNEMİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: