Konu Bilgileri
Konu: ticari yemin süs tavukları üzerindeki etkileri- Bu AUSTRALORP sizce Nasıl ? Yazar: Halil ŞAHİN
Okunma: 14324 Yorum: 30
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Emre OZCICEKCI 04-13-2015, Saat: 09:45 PM   
Australorplarda mavi siyah cok cikiyor, her gun bir iki arkadasimda goruyorum nerdeyse,

Ek Dosyalar Resimler

'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
İsa YILDIRIM 04-13-2015, Saat: 11:28 PM   
bunun sebebi ya genetik ya da karaciğerde gelişen faaliyetlerdir, genetik konuda bilgim yok lakin karaciğerde olanlar tamamen beslenme ile ilgili. Bu da sadece ticari yemlerde olur demek yanlış olur. E vitamini ve çinko eksikliğinde A vitamini fazlalığı oluşuyor. Çünkü A vitamininin taşınması ve emilimi çinko ve E vitamini sayesinde oluyor. A vitamini fazlalığı ciltte ve tüylerde renk değişimine sebep olabiliyor.
Benim yaptığım ticari yem rasyonlarında A vitamini ve caroten kaynakları bulunuyor , lakin e vitamini daha az miktarda ya da bazen hiç olmuyor, yemlerde kullandığımız konsantre E vitamini diğer vitaminlere göre baya pahalı bir katkı, balık yemlerinde kullanıyoruz ama kanatlılarda daha az oluyor.

beklenmeyen bir renk görüldüğünde sebebini anlamak için, ticari yem kesilmeli, doğal karoten ve a vitamini içeren besin kaynakları(kırmızı et,tavuk eti,ciğer,süt,tereyağ,yumurta sarısı,balık,kırmızı lahana,havuç,şalgam, kırmızı biber gibi tüm renkli sebzeler) kesilmelidir ve E vitamini ve çinko takviyesi yapılmalıdır. bir ay sonra karaciğerde ve ette karoten kalmaz. Tüylerde genetik değilse döküldükten sonra yeni çıkacak tüyler orjinal renginde olur.
Ara
Uğur DEMİR 04-14-2015, Saat: 11:33 AM   
(04-13-2015, Saat: 03:31 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bizim gibi amatörler ticari yem kullanıyor her zaman başka alternatif yok
kendimiz yapalım derken işin içinden çıkamıyoruz rasyonu hazırlamak ayırı dert hepsinin temini ayırı dert çekmek kırmak vs ayrı en önemlisi yumurta performansı istenilen sevileyerde olmuyor

konuya biraz geç dahil oldum ama bu yem meselesi belkide bu işin en sorunlu tarafı. ben bugüne kadar hiç ticari fenni yem kullanmadım kullanmayıda düşünmüyorum. nedense içeriği hakkında bilgilendirme yapılsada ben güvenmiyorum. ahmet beyinde belirttiği gibi en çok zamanımın ve paramın gittiği işte yem meselesi, gerçekten bulması hazırlaması ayrı bir dert. yerli mısır, buğday, yulaf, balık unu vs. bunların doğalını bulmak iş ama yıllardır bu işin peşini bırakmadım bırakmayada niyetim yok. en nihayetinde doğal beslemek istediğim için bu zahmete katlanıyorum. ne yazıkki günümüz ticareti (genelini katmıyorum istisnalar hariç) ahlak çerçevesinden yavaş yavaş uzaklaşmakta. başında ticari geçen çoğu şeyden artık çekinir olduk. ticaretin özünde kazanmak vardır ama hırs işin içine girince durum değişiyor ne yazıkki. doğal ürünler ile yapılmış katkı maddesi (ilaç, hormon, hayvan artığı vs.) olmayan yem yapılmış olsa iki katıda olsa almaya razıyım. bunlar tabiki benim düşüncelerim.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
İsa YILDIRIM 04-14-2015, Saat: 09:05 PM   
Süs tavukları dünyasında ticari yem kullanmanızı önermiyorum. Lakin ticari yemler dışarıdan görüldüğü kadar kötü değil. Yemlere ilaç ve hormon konmuyor, ilaçlı yem konusunda il tarım müdürlüğü sıkı denetimler yapıyor, yem fabrikalarında ilaç üniteleri ayrı bir yere kuruluyor, ayrıca ruhsat alınıyor, müşteriden talep gelirse siparişine ilaç ilavesi yapılabilior, bu da sadece balık yemlerinde oluyor. Durup dururken kimsenin yemine ilaç katmıyoruz. Kontimine olmaması için yani diğer siparişlere ilaç karışmaması için zaten ayrı bir ünitede işlem yapılıyor. İl tarım müdürlüğü her ay düzenli olarak yem fabrikalarını ani olarak baskın yapar o anda üretilmekte olan yemden numune alır ve tahlle göndererek ilaç kalıntısı arar. Çok büyük cezası ve yaptırımları var. Kaldıki genelde yemlere konulan müşteri genelde kendi tercih ettiği anibiyotiği kendi gönderir ve yeme konulan ilaç yemin kendisinden daha pahalıdır. Hormon konusu yem fabrikaları ile hiç alakası yoktur hayvanlara direk sahipleri tarafından enjekte edilen şeylerdir yada mesela etlik civcivlerin geni ile alakalıdır.

Hayvan atıkları dediğinizde biz rendering ürünleri diyoruz, tavuk kesimhanesinin atıklarının işlenmesi ile elde edilen kan,et ve tüy unlarıdır, bunlarda günlük taze ve bir çok kontrolleri yapılmış standartlara uygun olanlar kullanılmaktadır. Kaldı ki tavuklar doğada da kan tüy ve et ile beslenmektedir.
Eğer kendi imkanınız ile uygun rasyon yapıp tavukların günlük besin ihtiyaçlarını karşılıyor isenin ne ala. Ama bunu yapamıyorsanız tavuklara sadece tahıl vererek besliyorsanız beslenmeleri yetersiz kalır ve fenni yem ile takviye etmeniz gerekir.

1990 yılından bu yana yem sektöründe çalışıyorum içeriğinde paylaşacağım. İçeriklerini görüp iyi kötü beraber değerlendirelim
Ara
Uğur DEMİR 04-15-2015, Saat: 11:07 AM   
s.a. isa bey yazınız için teşekkürler. tabiki bu konuda bizi en iyi aydınlatacak kişi sizsiniz. lakin bizlerde izlediğimiz araştırdığımız kadarı ile ne yazıkki böyle bir kanıya ulaşıyoruz. siz bu işin üretim bölümünde olmanız hasabiyle konuya vakıflığınız ve bilginiz ölçülemez. sizden çok değerli bilgiler aldık almayada devam ediyoruz. ben zaten genele hitap etmeyi sevmem, kimseyide zan altında bırakmakta istemem. işin özü bildiğimiz kadarı ile size yem yaptıran firmalar cp yem yada x firma bu yemi kendi üretim bölümlerinde kullandığı artanıda piyasada değerlendirdiği doğrultudaydı. illaki ticari tavukçuluk ve yumurta yapan firmalar bu yemlere ilaç vs. takviyesi yaptırıyorlardır. olmasa 40 günde bir tavuğun piliç olması zor günde 2 tane iri yumurta yapmasıda zor. hormon katma işinide tvde (pelin çift öteki gündem programında) gıda uzmanı birisinden duyduğum için yazdım. tabiki sizin yazdığınz daha mantıklı bu tür şeylerin yeme değilde hayvana enjekte ediliyor olması daha mantıklı geldi şimdi bana. ama hayvan kalıntısı işi daha da çetrefilli her ne kadar temiz sağlıklı olsa dahi aynı tür hayvan kalıntılarının birbirlerine yedirilmesi dinen de sakıncalıdır. örneğin büyükbaşa tavuk, tavuğa büyükbaş kemik kan unu vs. yedirilmesinde bir sakınca yok. bu konuda yem içeriği konusunda sizden açıklayıcı bir yazı bekliyoruz inşallah. hayırlı günler.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler

Düzce, Merkez

Ara
İsa YILDIRIM 04-15-2015, Saat: 10:46 PM   
Uğur Bey;

artan yemi piyasa değerlendirdiği derken ne anlatmak istediğinizi tam anlamadım.

Benim uzun yıllar çalıştığım firma yılda 1 milyon ton yem yapmaktadır. Bunun yarısını broiler yemi olup kendi çiftliklerinde kullanmakta ve yetiştirdiği tavuklardan her gün 300 bin adet kesilmektedir. Bu firma kendi çiftliklerinde kullandığı yem ile müşterilerine sattığı yem aynı yemdir aynı rasyondur. Kendine iyi başkasına kötü veya müşteriye göre iyi veya kötü yem yapılmamaktadır. Diğer firmalarda bunu asla yapmaz. İlaç ve türevelri asla kullanılmaktadır. Büyük firmalar büyük yetiştiricilere kendi rasyonuna yapmak isteyenlere veya kendi hammaddesini gönderip yem yaptırmak isteyenlere fason yem yapmaktayız. Diğer yem üreticilerinde kullandığını en ufak ihtimal vermiyorum. Çünkü böyle bir şeye ihtiyaç yok, çok pahalı bir ilaçı kilosu 1-2 tl arası olan yeme niye koyalım. Herhangi bir ilacın yeme hiçbir faydası olmaz yem kalitesini artırmaz, ekonomik avantaj sağlamaz. Tavukları 40 günde kesime ulaştıran yem değil o tavuğun genidir. Ben et civcivi alıp 2 ay fenni yem vermeden beslediğimde de o civcivler 2 ayda kesime geliyor. Fenni yem ile beslediğimiz süs tavuklarımız ise ne kadar yem verirsen ver 6 ayda onların ancak yarısı kadar oluyor. Büyükbaş hayvan yem rasyonlarına asla ve asla renderin ürünleri veya hayvansal protein kaynakları katılmamaktadır. Hayvana veya yeme veya yem yapana hiçbr faydası olamaz. Ruminant yemler ucuzdur, broiler yemler pahalıdır. Ruminat yeme yani büyükbaş yeme kan, tüy, et unu girmez. Bu hammaddeler büyükbaş yemin kendisinden pahalıdır, kötü niyetle olsa, hile niyetle de olsa, para kazanmak niyet ilede olsa katılmaz. Bunlar değerli hammaddlerdir, sadece tavuk ve balık yemlerinde kullanılabiliyor, yüksek fiyat ve yüksek protein değerinden dolayı.

İlaç konusunda daha önce söylediği gibi ayrı bir ünite kuruludur. Bu da sadce balık yeminde olmaktadır. Balık yeni ile diğer yemler tamamen ayrı fabrikalarda üretilmektedir. Tavuk ve büyükbaşta yani ruminant ve broilerlerde ilaç ünitesi hiç yoktur. Balık yeminde ise yıllık 50 bin yem üretmekte iken bunu ancak 10-20 tonu ilaçlı sipariş olmaktadır. Bu da yeme antibiyotik ilavesi ile olmaktadır. Bu yıl 15 ton çipura yemine antibiyotik koydum, o da kendi çiftliğimizdeki balıklar içindi. 15 tona konulan antibiyortiğin değeri 15 ton yeme eşdeğer veya yemden pahalıdır.

Bugün izmirde tariş yeme ziyaret ettim. Sadece büyükbaş yem üretiyorlar. Rasyonlarında hiçbir rendering ürünü yok. Ayrıca 3 ayrı yem firmasına dışarıdan danışmanlık hizmeti veriyorum. Alaşehirde bir firma yemde sadece büyükbaş yem üretmekte ve rasyonlarına hiçbir rendering ürünü katmamaktadır. Rendering ürünü katılmamış bir yem istiyorsanız büyükbaş yeminde alabilirsiniz. Benim kayınbiraderim köyde tavuklarına bugüne kadar hiç tavuk yemi almadı. Büyükbaş yemi veriyor bir sıkıntı olmuyor.

Bu başlığı konusu yemin tavuk tüylerine etkisi idi. Ben şimdi şu anda üretilen yemlerden rasyon örnekleri vereceğim.

konuyu yem rasyon hammaddeler başlığı altında devam edeceğim.

http://www.kuluckaclub.com/konu-yem-rasy...1#pid53961
Ara
Uğur DEMİR 04-16-2015, Saat: 10:53 AM   
teşekkürler isa bey bilgilendirmeler için. yine söylediğim gibi en iyi ve doğru bilgiyi sizden alacağız siz bilgilendireceksiniz bizimde aklımızda soru işaretleri kalmayacaktır.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler

Düzce, Merkez

Ara
Ender Dinçer 04-16-2015, Saat: 06:59 PM   
Benim kümesimdeki 3 aylık bir australorp da aynen bahsedilen gibi kahverengi lekeli.Ayrıca dikkatimi çeken bu horozun diğerlerinden iri oluşu.Bu horoz damızlıktan çekilmeli midir?
Ara
İsa YILDIRIM 04-16-2015, Saat: 08:20 PM   
(04-16-2015, Saat: 06:59 PM)Ender Dinçer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim kümesimdeki 3 aylık bir australorp da aynen bahsedilen gibi kahverengi lekeli.Ayrıca dikkatimi çeken bu horozun diğerlerinden iri oluşu.Bu horoz damızlıktan çekilmeli midir?

Lekeler genetik ise yapacak birşey yok. Yemden kaynaklı oluşan bir renk ise bu renk civcive ırsi olarak geçeceğini düşünmüyorum. Sizde karoten ve a vitamini içeren yem ve besin kaynaklarını keserek rengin gidip gitmediğine bakabilirsiniz.
Ara
Emre OZCICEKCI 04-17-2015, Saat: 04:51 AM   
(04-16-2015, Saat: 06:59 PM)Ender Dinçer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim kümesimdeki 3 aylık bir australorp da aynen bahsedilen gibi kahverengi lekeli.Ayrıca dikkatimi çeken bu horozun diğerlerinden iri oluşu.Bu horoz damızlıktan çekilmeli midir?

horozdan cok tavuklara dikkat etmek gerekli, renk bozuklugu ticari yem ile beslenen tavuklarin yumurtasina gecebiliyor, bundan dolayi siz ticari yem ile beslemeseniz bile yavrularinda kizarma olabiliyor, bir sonraki yavrulari temiz oluyor, saflik bozulmuyor gorsellik bozuluyor, karacigerin temizlenmesi icin zaman gerektiriyor, ondan sonra hayvan tam olarak temizlenir, yemi degisip tahil ile beslenmek iyi olucakdir, birde yemlerin icine supurge darisi fazla katilmamasi gerekiyor, supurge darisi tuyde matlasma kizarma gene goz ve ayak renginde acilmaya sebeb veriyor,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
İsa YILDIRIM 04-23-2015, Saat: 10:37 PM   
İzmir den ata sülün çiftliğinden bir renk şikayeti daha var. Üstelik cp yem kullanıyormuş. Geçen sene yumurta aldığı siyam alev sırtlı dişi sülün, kahverengi tüyleri yerine gri tüyler çıkmış, erkeğine benzemiş ve kafasından erkek gibi tepe tüyleri çıkmış. https://www.facebook.com/AtaSulun

Ek Dosyalar Resimler

Ara

ticari yemin süs tavukları üzerindeki etkileri- Bu AUSTRALORP sizce Nasıl ? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SİZCE BU YEM NASIL Ahmet ÖDÜBEK 24 10,437 09-12-2014, Saat: 01:51 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Hazır yemden tahıl karışımına geçiş nasıl olmalı? Abdullah GÖKPINAR 3 2,157 08-04-2014, Saat: 01:13 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  kendi yemimi nasıl yaparım...? Suleyman BALCİ 7 3,859 02-18-2014, Saat: 01:37 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Mısırın Tavuğa Etkileri Ahmet BULUT 16 10,974 06-01-2012, Saat: 07:29 PM
Son Yorum: Kadir YAVUZ

Hızlı Menü: