Konu Bilgileri
Konu: PAPAĞAN ÜRETİMİ Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 18100 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 04-14-2012, Saat: 01:12 AM   
#1
Yumurtlama; doğanın mucizelerinden biridir ve kafes ortamında sadece doğal ortamın taklit edilmesinden öteye gidilemediğinden başarı oranı, özellikle de bazı türlerde oldukça düşüktür. Dolayısıyla tüm şartlar eksiksiz olarak sağlansa da başarı her zaman düşük yüzdelerde olacaktır.

Üretime başlamadan gerçekten bir çift yani bir erkek ve bir dişi papağana sahip olduğumuza emin olmalıyız. Eklektüs, iskender papağanı, yeşil papağan gibi bazı türlerin haricinde papağanların çok büyük kısmında erkek ile dişi arasında fiziksel olarak bariz bir farklılık yoktur. Dolayısıyla DNA testi veya endoskopi ile cinsiyet tespitinin kesin olarak yapılması gereklidir. Yaklaşık 30-40 Avro civarında bir maliyeti olan DNA testi için göğüs veya uzun kanat tüylerinden alınacak numunelerin yurtdışına gönderilmesi gereklidir. Endoskopi ise cinsiyete ek olarak papağanın üretkenliği gibi değerli bilgileri de sunar ancak ülkemizde bu ufak cerrahi müdaheleyi yapabilecek veteriner hekim ve buna ilişkin materyal bulunmamaktadır.

Çiftleştirmek üzere seçilen papağanların sağlıklı olup olmadığı konusunda en ufak bir tereddüt bulunmamalıdır. Dolayısıyla bu amaçla yeni bir papağan alıyorsanız en az 30 günlük bir karantina süreci uygulamalısınız aksi takdirde her iki papağanınızı da kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Karantina sürecinde papağanın hareketliliği, yemesi, dışkısı, nefes alış-verişi, gözlerinin parlaklığı gibi etmenler dikkatle gözlenmelidir.

Papağanların herhangi bir sağlık sorunu olmadığına kanaat getirilirse papağanlar aynı oda içerisinde, farklı kafeslerde ve mümkün olduğu kadar uzak mesafede birkaç gün tutulmalıdır. Mesafe gün geçtikçe azaltılarak birkaç hafta sonunda kafes tellerinin arasından birbirleriyle temas edebilecek şekilde yanyana getirilmelidirler. Bu süre içerisinde çiftler rahatsız edilmeden dikkatlice gözlenmelidir. Agresif davranışlar tespit edilirse ve bunda belli bir süre boyunca herhangi bir azalma tespit edilemezse çiftlerin uyumsuz olduğuna kanaat getirilip başka bir eş denenmelidir. Eğer çiftler birbirlerini kaşıyorlar, yiyecek ikramları yapıyor, kafes tellerinden öpüşüyorlar ya da en azından agresif tavır sergilemiyorlarsa ikinci aşamaya geçilebilir.

İkinci aşamada papağanlar aynı kafes içerisine konulmalıdır. Özellikle orta ve büyük boy papağanlar kafeslerine karşı oldukça korumacı olabildiklerinden çifthane olarak kullanılacak kafesin her iki papağanın da kullanmadığı 3. bir kafes olması şarttır.

Papağanlar kafeslerine bir kez yerleştirildikten sonra acil durumlar haricinde kafese kesinlikle müdahele edilmemelidir. İdeal olanı papağanları kimsenin kullanmadığı ayrı bir oda, depo vb bir yere yerleştirilmektir. Sadece yem, su değişimi ile kafes temizliği yapılmalı ve bu bakım her gün aynı saatte ve aynı kişi tarafından yapılmalıdır. Şayet yuvalık kontrol edilmek isteniyorsa bu yuvalığın bir köşesine yerleştirilecek mikro kamerayla sağlanmalıdır. Papağanlar kendilerini güvende hissetmezlerse ve sürekli rahatsız edilirlerse kesinlikle yumurtlamayacaklardır. Bu da sarfedilen tüm emeklerin boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

Kuluçka süresi küçük papağanlarda 18-20 gün, orta boy papağanlarda 21-25, büyük boy papağanlarda ve özellikle aralarda 26-28 gündür. Dişiler genelde ancak son yumurtayı yumurtladıktan sonra tam anlamıyla kuluçkaya yatarlar. Dolayısıyla ilk yumurtanın ardından son yumurta oluncaya dek beklenilmeli ve dişi bunun ardından da kuluçkaya yatmaya isteksizse yumurtalar kuluçka makinesine alınmalıdır.

Şayet yumurtanın dölsüz olduğundan şüpheleniyorsa ve dişi herhangi bir çiftleşme emaresi olmadan yumurtladı ise yumurtalar 10 günün ardından kontrol
   


Küçük ve güçlü bir el fenerine kağıttan bir rulo takarak yumurta kontrolü yapılabilir. Karanlık bir ortamda yapılacak bu işlemde yumurtaya mümkün olan en az düzeyde müdahele edilmemeli ve yumurta ani ısı değişikliklerinden korunmalıdır. El fenerinin yaydığı ısı dahi yumurtanın gelişiminde olumsuz etki edebileceğinden kontrol son derece hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Yumurta içerisinde yukarıda sağda yer alan resimdeki gibi kılcal yapılar ve koyu bir alan gözüküyorsa yumurta döllüdür ancak soldaki gibi ise yumurta dölsüzdür ve yuvadan alınarak papağanların tekrar çiftleşmesine olanak sağlanmalıdır.

Kuluçka süresinin ardından yavrular yumurtadan çıkmaya başlarlar. Bu yuvalığın içerisinden gelecek seslerin takibi ile tespit edilebilir. Bazen nem oranının düşük olması, yavrunun yumurtanın içinde ters durması gibi nedenlerle yavru yumurtadan çıkamayabilir ve bu durumlarda şayet yavrunun çıkması 1-2 gün geciktiyse el ile dikkatli bir şekilde kırılmalıdır

   
Yavruların çıkmasının ardından çift dikkatle izlenmelidir. Şayet yavruları beslemekte isteksizlerse bir iki gün kadar beklenilmeli ve hala gelişme olmaz ise yavrular yuvadan alınarak elde beslenilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu en son seçenektir. Elde beslenen papağanlar hem hastalıklara daha açıktır hem de ileride bazı davranış bozuklukları sergilemeleri daha olasıdır.

Özellikle büyük türlerde aylar sürecek süreçte yavrular tüylenecek ve yuvalıktan çıkarak tünekte durma, yemek yeme, uçma denemelerine başlayacaklardır.
Ara


PAPAĞAN ÜRETİMİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: