Konu Bilgileri
Konu: Pleymut üretim Yazar: Mahmut OLCASER
Okunma: 6374 Yorum: 12
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mahmut OLCASER 08-24-2014, Saat: 03:15 PM   
Firmalardan alınan pleymouthların civcivlerini kendimiz çıkarsak yavrularda verim düşüklüğü olurmu lohmanlar gibi gerçi pleymouth hibrit değil diye biliyorum ama aklımda soru işareti kalmasın istedim
Ara
Eren YILDIRIM 08-24-2014, Saat: 04:48 PM   
Tae'nin plymountlarının yavruları aynen çıkmıyor örnegin simsiyah yavru dahi veriyor.
Ara
Kamil SAİM 08-24-2014, Saat: 09:41 PM   
Piyasada saglam saf kan bir iki kisi elde etmis durumda.. simdilik safkan plymouth olarak satilan her tavuk safkan plymouth degil
Serkan TASCİ 08-25-2014, Saat: 10:10 AM   
Ankara plymouthlarını satanlardan birisine sorduğumda, sorun olmayacağını bunların hbrit olmadığı için aynı yavruları alabileceğimi söyledi.
Ara
MehmetDurukan 08-25-2014, Saat: 10:32 AM   
bir adet pleymuth rock horozumuz var fiyatı uygun olursa onun için tavuk yada yarka düşünüyorum . elinde olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa memnun olurum .birbirimize destek olduğumuz sürece başaramayacağımız yokarkadaşlar üzerime düşen ne varsa yardıma hazırım ...
Ara
Mahmut OLCASER 08-25-2014, Saat: 06:06 PM   
Bende 1 kişiden daha sorun olmayacağını duydum ama emin olmak istedim sadece
Ara
Kamil SAİM 08-25-2014, Saat: 10:48 PM   
Amac sadece verimse sorun olmuyor bizim ataks ler bile orjinallerden elde edilme degil ama deli gibi yumurtluyorlar Smile ayni şekilde plymouth diye satilanlarda öyle Smile
Mahmut OLCASER 08-26-2014, Saat: 01:51 AM   
Anladım teşekkürler
Ara
Burak ARAS 08-26-2014, Saat: 07:14 PM   
Ankara tavukçulukta satılanlar hibrit horoz fazlalıkları. Atak-s leri ilk günden dişi-erkek olarak ayırabilmek için çubuklu geni katmışlar, bu yüzden horozlar çubuklu (pleymouth benzeri) tavuklar siyah olarak çıkmakta. Ankara tavukçulukta dişi çubuklu hayvan bulunmaz bu yüzden.
Ara
Eren YILDIRIM 08-26-2014, Saat: 09:59 PM   
(08-26-2014, Saat: 07:14 PM)Burak ARAS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ankara tavukçulukta satılanlar hibrit horoz fazlalıkları. Atak-s leri ilk günden dişi-erkek olarak ayırabilmek için çubuklu geni katmışlar, bu yüzden horozlar çubuklu (pleymouth benzeri) tavuklar siyah olarak çıkmakta. Ankara tavukçulukta dişi çubuklu hayvan bulunmaz bu yüzden.

Tae den çıkan çilli hayvanların duruşlarının,vücut yapılarının plymounthlara pek benzememesinin açıklaması oldu gibi.
Ara
MehmetDurukan 08-27-2014, Saat: 09:42 AM   
elimde olan ataks yarkalarım varonlara başka horoz temin etmişdim ama iyi biraustrolorpda bence fenaolmayacakdır bakalım kuluçka club dostlarımızdan temin edebilceğimi umuyorum
Ara
Mustafa AŞLAMACI 08-28-2014, Saat: 11:14 AM   
atak s ler ve ankara çaparı (çillisi) tae nin ürettiği hibritler olup , üretiminde rhode island red ve plymouth rock kullanılmıştır, ankara çillisinin genetik açıdan yüzde 70 i plymoth rock, yüzde 30 u rhode island red tir. atak s ise yüzde 60 rhode island red yüzde 40 plymouth rock tır. bu hibritlerin kaçıncı nesilde elde edildiği sır olarak saklanıyor.

ancak yurt dışında atak s renginde black star olarak bir hibrit üretilmektedir. bu hibritler ile atak s ler farklıdır.

black star lar plymouth rock tavuk ile rhode island red horozun çiftleşmesi sonucu İLK nesilde elde edilir . elde edilen civcivlerin hepsi siyah olup dişi ve erkekler arasında tek fark kafalarının üzerindeki beyaz noktadır. beyaz noktası olan civcivler barred geni taşıyan horoz civcivleridir. tamamen siyah olanlar ise barred genini çekinik olarak taşıyan tavuklardır. tavuklar büyüdüğünde siyah olup boynu kırmızı olacaktır. horozlar ise plymouth rock renginde olup yer yer kırmızı tüyleri bulunduracaktır.

ancak atak s lerde ve ankara plymouthunda(çaparında)ki durum biraz daha farklıdır bir kaç nesil boyunca süregelen çaprazlamalar ile anaç hatlar oluşturulup üretilmektedir.
Ara
OKAN TİKTAŞ 11-21-2016, Saat: 09:14 PM   
Teşekkürler bilgilendirme için ..
Ara

Pleymut üretim Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: