Konu Bilgileri
Konu: Hazır yemden tahıl karışımına geçiş nasıl olmalı? Yazar: Abdullah GÖKPINAR
Okunma: 2721 Yorum: 3
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Abdullah GÖKPINAR 08-04-2014, Saat: 12:28 PM   
Merhaba, yemcilerden aldığımız hazır yemleri hayvanlarımız belli bir yaşa gelene kadar mecburen yediriyoruz.Ama belli yaşa geldiklerinde artık daha doğal beslenmeleri için tahıl-yeşillik-yemek artığı (bulgur-pirinç pilavı yada başka ne verilebilirse) vermek istiyorum çünkü ben de birçok arkadaşımız gibi doğal(en azından doğala yakın) yumurta ve et tüketmek istiyorum. Benim sorum da tam burada ortaya çıkmakta şöyleki;
1-Hayvanlarımız kaç haftalık olana kadar hazır yem yedirmeliyiz?
2-Hayvanlarımız hangi yaşa eriştikten sonra tahıl-yeşillik-yemek artığı (bulgur-pirinç pilavı yada başka ne verilebilirse) verilebilir? Ve uygulama özellikle alıştırmak-sevdirmek için nasıl olmalı?
3-Doğal antibiyotik-sirkeli su (karışım oranı ne olmalı?)-sarmısaklı su v.b ne zaman verilmeye başlanabilir?

Niyetim daha doğal-düzgün yumurta-et tüketmek.Hergün yumurta yapmaları gerekmiyor.Doğal olsun 2 günde bir olsun.
Tecrübeli arkadaşlarımız bu konuda yardımcı olup yönlendirirlerse çok sevinirim.Teşekkür ederim
Ara
Uğur DEMİR 08-04-2014, Saat: 01:02 PM   
S.A.
bu işin bilimsel tarafını bilmiyorum ama kendi uygulamamı anlatayım. birincisi sirkeli su olayı 5 lt 'ye 1 çay bardağı kadar konulması kafi ben civcivler 1 haftalık olduktan sonra hafta 1-2 kez veriyorum. doğal elma sirkesi. 1 aylık olduktan sonra sarımsak limon körü hazırlıyorum (mevcut çok olduğundan ben 5 lt hazırlıyorum bana 1 ay anca gidiyor) sularına yine sirkede uygulama aynı şekilde veriyorum. dediğiniz gibi civciv yemi diye tabir edilen hazır yemi mecburen kullanılıyor gerçi ben kullanmamaya özen gösteriyorum çok zor durumlarda kullanıyorum. civciv 40 günlükten sonra iyi bakıldığı takdirde diğer hayvanlara verdiğiniz tahılları verebilirsiniz tabiki kırılmış olması gerekli mısırı ve buğdayı ilk zamanlar yemeyeceklerdir sonra (aç kalınca Smile ) yiyorlar merak etmeyin yeşillik olayı ve yemek artığınıda bu süre zarfında yiyebilirler bir sorun olmaz. 3 haftadan sonra hazır yemin içine azar azar buğday, mısır, arpa kırığını katarsanız meraktanda olsa yiyorlar sonraki iki haftada oranı çoğaltın hazır yemi en aza indirin. sürüde zayıf ve güçsüz olan civcivler var ise ayrı bakım yapılarak diğerleri ile aynı seviyeye gelene kadar ayrı besleyin. imkanınız var ise buğday ve mısır kırığını hafif nemlendirin toz biber ve balık unu bulayarak verin buda alışmada çok yardımcı oluyor.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
Eren YILDIRIM 08-04-2014, Saat: 01:08 PM   
Herhangi hayvan fark etmez yem değişikliği yavaş yavaş yapılır ki hayvan yeme adapte olsun tavuklarda ilk 2 ay büyümenin hızlı olduğu buna bağlıda gereksinimlerin fazla olduğu aylar o yüzden bu aylarda hazır yemler iyi olacaktır sonra 15-20 günde yavas yavas diğer yemlere geçiş yapılabilir.

Sarımsaklı suyun vs verilmesinin yaşla alakası olduğunu düşünmüyorum sonucta hayvanlara zararı olmayan faydalı şeyler oldukları söyleniyor.

Ha şu da var hayvana aylarca hazır yem yedirseniz dahi o yemlerden hayvanın arınması ette 1 ay kadar ancak sürer sürmez bile.
Ara
Abdullah GÖKPINAR 08-04-2014, Saat: 01:13 PM   
Benim sussexler 8 haftalık oldular.Bende birkaç gündür haşlanmış mısır ve bulgur veriyordum çeşit olsun diye.Hazır yeme balık unu karıştırıyorum.Dünde sarımsak-soğan-domates ile yapılan doğal antibiyotikten verdim ayrıca içine mısır unuda kattım (bu şekilde havuçta koyunca tüyleri gür ve parlak oluyor) verdim severek yediler.Sirkeli suya başlayaım o zaman hemen.Haftada 1 kere mi verilmeli sirkeli su? Birde sarımsaklı su da verenler var.sarımsaklı suyu hangi aralıklarla uygulamak faydalı olur?Kırmızı toz biberin faydası nedir?
Ara

Hazır yemden tahıl karışımına geçiş nasıl olmalı? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ticari yemin süs tavukları üzerindeki etkileri- Bu AUSTRALORP sizce Nasıl ? Halil ŞAHİN 30 17,932 04-23-2015, Saat: 10:37 PM
Son Yorum: İsa YILDIRIM
  SİZCE BU YEM NASIL Ahmet ÖDÜBEK 24 13,442 09-12-2014, Saat: 01:51 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  kendi yemimi nasıl yaparım...? Suleyman BALCİ 7 5,048 02-18-2014, Saat: 01:37 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA

Hızlı Menü: