Konu Bilgileri
Konu: hindi kuluçkada yumurtlar mı ? Yazar: Burak DÖRTOK
Okunma: 24473 Yorum: 23
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burak DÖRTOK 06-09-2014, Saat: 12:34 AM   
Evet konu başlığı biraz saçma oldu farkındayım ama 12 mayısta yatırdığımız gurk hindinin altına 20 yumurta koydum bugün öğleden sonra çıkımlar başladı en on 10 tane çıkmış civciv vardı ama altında daha çatlamamış 17 yumurta var surprised yani 10 + 17 = 27 yumurta ... hatta 5 gün önce bir yumurtayı da altından aldık cılk olması nedeniyle yeni etti 27 + 1 = 28 Tongue

şimdi sorum şu hindi kuluçkaya yattığı zaman yumurtlar mı bu mantıksız soruyu sormamın nedeni ya bende unutkanlık başladı yada sayma özürlüyüm diye düşünmeye başladım ciddi ciddi fazladan 8 yumurta çıktı acaba bu yumurtaları hindi yattığı dönemde yumurtlamış olabilir mi daha önce böyle bir şey gören duyan yaşayan oldu mu ?

buda hindi civcivlerin fotosunu çekemedim en kısa zamanda yüklerim bu fotoğraf 1 hafta öncesine ait

Ek Dosyalar Resimler

Mustafa SARPKAYA 06-09-2014, Saat: 02:11 AM   
Yumurta sayisi az geldiyse 8 gun boyunca tam uatmamis ve yumurtlamistir. Benim ordegimde olmustu aynisi. Ben 15 yumurta koydum 30 gun sonra baktim hala cikan yok. 34. Gunde cikimlar basladi. Megerse hayvan 5 gun daha yumurta yapmis ustune. 20 yumurtaya yatmis.
İsmail Hakkı ÖZDİLEK 06-09-2014, Saat: 02:17 AM   
Bende oldu tavuğun altına 11 yumurta koymuştum aslında biraz beklemek gerek gurk olmaya başladığı gibi yumurtaları koydum.Hiç bakmadım 21 gün sonra 12 civ civ çıktı : ) ve çıkmayan 5 yumurta daha vardı.
Ara
Burak DÖRTOK 06-09-2014, Saat: 09:56 AM   
yumurtayı kesti sandık yatırdık demek ki sonradan 8 yumurta yaptı yada ben mi yanlış saydım ama bu imkansız gibi birşey zaten 18 yumurtayı çıkarabiliyormuş bende 20 tane koydum eminim ya kafayı yicem surprised bir diğer konu da şimdi kalan yumurtaları bekleyecekmiyim cılk mı değilmi nasıl anlarım hayvanda kalkmıyor kendisi kalkana kadar bekleyim mi ?
Huseyin KILIÇ 06-09-2014, Saat: 11:28 PM   
Burak Bey Öncelikle Hindi Kuluçka Zamanında Benim Bİldiğim Hindi 16 Yumurtası olur fazla yumurtlamaz siz 20 tane koymussunuz yani hindinin 16 yumurtayı bulmadan altına başka hindi yumurtası koymussunuz ondan dolayı fazladan yumurtası olmasın ...?
Ara
Burak DÖRTOK 06-10-2014, Saat: 12:00 AM   
(06-09-2014, Saat: 11:28 PM)Huseyin KILIÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burak Bey Öncelikle Hindi Kuluçka Zamanında Benim Bİldiğim Hindi 16 Yumurtası olur fazla yumurtlamaz siz 20 tane koymussunuz yani hindinin 16 yumurtayı bulmadan altına başka hindi yumurtası koymussunuz ondan dolayı fazladan yumurtası olmasın ...?

hüseyin bey dediğiniz olabailir ancak yatırdığımız yeri kendisi seçti hergün yumurtluyordu ve biz hergün alıyorduk altından nedeni de oraya tavuğun biri dadandı Smile o da yumurtlamaya başladı sonra hindi yumurtlamaz oldu bizde yatırdık ama altına 20 yumurta koydum sonradan yumurta arttı demekki yumurtlamış sizin dediğinizde olabilir bilmiyorum ama artık gözüm görmüyor nedeni sevinç şu anda en son 14 çıkmış hindi civcivi vardı Big Grin çok güzeller birde kalan yumurtaların cılk olup olmadığını anlayabilirmiyiz ?

not : fotoğraflar dün çekilmiştir

Ek Dosyalar Resimler

Burak DÖRTOK 06-10-2014, Saat: 12:42 AM   
(06-10-2014, Saat: 12:26 AM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu olay benimkilerdede oluyor hemen hemen bütün kanatlılarımda yaşadım,kaz da tavukta ördekte hindide,çok dengesiz yumurtladıkları oluyor kuluçkada iken.

peki serhat bey bu sonradan yumurtladığı yumurtaları ne yapmam lazım çıkım yakın mı değil mi nasıl anlarım her yumurta çıkana kadar bekleyecek miyim ?
Ahmet ÖDÜBEK 06-10-2014, Saat: 01:16 AM   
Yumurtaların arasında hiç yoksa birer gün fark vardır fazladan 8 yumurta en son yumurta ile ilk yumurta arasında 8 gün bu süre çok fazla, bence bir iki gün daha bekleyip yumurtaları altından alın yatan başka bir kanatlınız var sa onun altına koyun ya da makınaya gelişim devam ediyor olabilir, eğer böyle bir imkanınınz yoksa çıkanlarla yetinmek zorunda kalacaksınız, bu arada hindi çok hassas bir hayvandır hemen strese girer, yavrularını kolay kolay bırakmaz, çok güzel annelik yapar hayırlı olsun civcivleriniz.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Burak DÖRTOK 06-10-2014, Saat: 01:39 AM   
(06-10-2014, Saat: 01:16 AM)Ahmet ÖDÜBEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yumurtaların arasında hiç yoksa birer gün fark vardır fazladan 8 yumurta en son yumurta ile ilk yumurta arasında 8 gün bu süre çok fazla, bence bir iki gün daha bekleyip yumurtaları altından alın yatan başka bir kanatlınız var sa onun altına koyun ya da makınaya gelişim devam ediyor olabilir, eğer böyle bir imkanınınz yoksa çıkanlarla yetinmek zorunda kalacaksınız, bu arada hindi çok hassas bir hayvandır hemen strese girer, yavrularını kolay kolay bırakmaz, çok güzel annelik yapar hayırlı olsun civcivleriniz.

Ahmet bey yorumlarınız için teşekkür ederim şu an yatan başka kanatlı yok malesef makina da yok 1-2 gün daha bekleyeceğim sonra bırakacağım ama 3 tanesinde hareket var yumurtaların o canımı sıkıyor onları telef etmek istemiyorum ...

(06-10-2014, Saat: 01:23 AM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-10-2014, Saat: 12:42 AM)Burak DÖRTOK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-10-2014, Saat: 12:26 AM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu olay benimkilerdede oluyor hemen hemen bütün kanatlılarımda yaşadım,kaz da tavukta ördekte hindide,çok dengesiz yumurtladıkları oluyor kuluçkada iken.

peki serhat bey bu sonradan yumurtladığı yumurtaları ne yapmam lazım çıkım yakın mı değil mi nasıl anlarım her yumurta çıkana kadar bekleyecek miyim ?

burak bey tüm civcivler çıktıktan sonra o sonradan yumurtladığı yumurta kalıyor zaten tabi bazen içinde ölenlerde oluyor bende en son yumurtlananı ayırt edemiyordum kalan yumurtaları makineye koyuyordum sonra makinede çıkanca gece gurkun altına koyuyordum ama bazen aralarında çok fark oluyor ayırt ediyor gurk bakmıyor..tabi bu kuluçkada yumurtlama çok sık oldugu için ben artık gurk un altına koydugum yumurtaları çizmeye başladım mürekkepli tahta kalemi ile günlük bakıyorum yeni yumurta olursa alıyorum.

serhat bey kalan yumurtalara bugün babam eski usülle kontrol etti un eleğini ters çevirip tel kısmının ortasına yumurtayı koydu 3 yumurta durup durup sallanıyordu sallananlar da civciv var dedi mantıklı bir yöntem ama ne kadar doğru sonuç verir orasını bilemem Smile haliyle ya içinde varsa canlıysa diye bekliyorum altından alıp kırdığımda gelişmekte olan civciv görmektense bir kaç gün daha yatırmayı düşünüyorum civcivlere de yem vermeye başladım.
Burak DÖRTOK 06-14-2014, Saat: 11:19 PM   
28 yumurtadan 15 çıkım oldu ancak bugün hindileri anneleriyle birlikte bahçeye saldık başında bekliyorduk ancak kısa bir süre başlarından ayrılınca yavrulardan bir tanesi sağsak kuşu kapıp götürdü koştum ama yetişemedim malesef bir yavru gitti kaldı 14 yavru bundan sonra saldığım zaman başından ayrılmayacağım yada telle çevrili seyyar bişey yapmayı düşünüyorum yokse bütün emekler boşa gidecek Crying
Ahmet ÖDÜBEK 06-15-2014, Saat: 12:33 AM   
Geçmiş olsun kanatlı hobiciliğinde böyle şeyler çok sık oluyor, saksağan, karga, kedi bunlar başlıcaları bunlara önlem almak kolay dediğiniz gibi dışarıya tel örgüden bir salma iş tamam, ancak asıl sinsi olan gece biti denilen lanet şey hayvanları en savunmasız anlarında zayıf bırakıyor, gündüz bakıyorsunuz bi şey yok turp gibi hayvan üç günde pert, büyük geçmiş olsun.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Burak DÖRTOK 06-15-2014, Saat: 01:21 AM   
(06-15-2014, Saat: 12:33 AM)Ahmet ÖDÜBEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçmiş olsun kanatlı hobiciliğinde böyle şeyler çok sık oluyor, saksağan, karga, kedi bunlar başlıcaları bunlara önlem almak kolay dediğiniz gibi dışarıya tel örgüden bir salma iş tamam, ancak asıl sinsi olan gece biti denilen lanet şey hayvanları en savunmasız anlarında zayıf bırakıyor, gündüz bakıyorsunuz bi şey yok turp gibi hayvan üç günde pert, büyük geçmiş olsun.

Ahmet bey saolun bu gece bitini yeni duydum ama bilmedğim bişey değilmiş kırmızı bit diye biliyordum adını ama şimdi araştırdım gündüz saklanıp gece hayvanlara geliyormuş bizde gündüz hayvanlara bakıyoruz bit felan var mı diye yarın ilk iş kümes kontrolü yapmak olacak bunu yok edecek etkili bir ilaç önerebilirmisiniz peki büyük ihtimal kümeste çıkacak bunlardan ... bu arada hindiler güvende sayılırlar onlara kümesten ayrı bir yere ufak kümes yaptım ama gurk tavuğun 6 civcivi de öldü geçen hafta bu bitten olabilir hayvanlar iyi besleniyordu sabah ölü çıkıyordu birer ikişer derken 6sı da öldü canım sıkıldı şimdi bu bit durumuna iyiki yazdınız bunu hiç aklıma gelmemişti bu durum.
Ahmet ÖDÜBEK 06-15-2014, Saat: 01:35 AM   
Bit için benim ilaç önermem uygun olmaz veteriner arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar. Ben size benim kullandığım ilaçları söyleyim siz bit ilacı alırken bunu da göz önünde bulundurun isterseniz, Alltoks diye bir ilaç var dökme çözelti büyükbaşlar için kullanılan bir ilaç ancak ben tavuklara kullanıyorum, büyükbaşlarda sırt kemiği hizasınca dökülüyor, ben kanat altına uyguluyorum az miktarda ( bir iki damla) ancak bu ilacı önermiyorum sakın yanlış anlaşılmasın, ben kendi uygulamamı söylüyorum. Kümesi chrysamed ile ilaçlıyorum, ayrıca kümeslerimi mümkün olduğu kadar sık kontrol ediyorum, badanasını temizliğini aksatmamaya çalışıyorum, kümeslerin köşelerini ahşap yerlerin altlarını devamlı kontrol ediyorum, bir çok hobici kümeslerin badanasına pek dikkat etmez sadece dezenfekte için olduğunu düşünür, ancak badananın şöyle bir faydası da yadsınamaz, kümesteki herhangi bir olumsuzluğu daha çabuk farkedersiniz, örneğin bu gece bitinin yuvalarını daha kolay bulursunuz bulundukları yere yakın duvar hafiften siyah siyah lekelenir. Kümesi önce kontrol ediyorum sonra bir güzel pürmüzle yakıyor, ilaçlama yapıyor ve badanasını yapıp talaşını seriyorum benim uygulamam bu şekilde.

Ek Dosyalar Resimler

-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Burak DÖRTOK 06-15-2014, Saat: 01:56 AM   
abi çok saol verdiğin bilgiler için şimdi araştırdım biraz kümes için Blotic diye bir ilacın çok etkili olduğu söylenmiş tavuklara uygulanması sakıncalı olabilirmiş ama tavuklar için su ile karışım yapıp uygulayabileceğim bir ilaç isteyeceğim veterinerden kümes içinde bu Blotic'i kullanmayı düşünüyorum ramazandan önce halladelim bu işleri hayvanlar rahat etsin benimde kafa rahatlasın Big Grin tekrar saolun Ahmet bey ...
Burak DÖRTOK 06-17-2014, Saat: 12:33 AM   
kalan 14 yavrudan bu sabah bir tanesi daha ölü çıktı galiba annesi ezdi hayvanı kaldı 13 gerçekten çok zorlu hindi bakımı nazı çok Smile

Ek Dosyalar Resimler

Ahmet ÖDÜBEK 06-17-2014, Saat: 01:22 AM   
Hindi büyüdüğü zaman da nazlı bi hayvan bakma öyle kaba saba durduğuna duygusal Big Grin yavruları ölür strese girer, yumurtadan civciv çıkamaz strese girer, eğer sürüyle yetiştiyse sürüsünden ayırırsın strese girer stresin sonu ölümle sonuçlanır genellikle benim başıma geldiğinden biliyorum. Ben 3. hindide anladım bu durumun stresten kaynaklandığını, birincisini sürüsünden ayırmıştık strese girdi, birini eşinden ayırdık, bir tanesi de yavru çıkaramadı hepsi de mefta
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Burak DÖRTOK 06-17-2014, Saat: 01:30 AM   
Ahmet bey bu kadar zahmete değer mi derseniz bence değer eti gerçekten güzel eti için değer ayrıca hindi görsel şov özellikle erkeğin kabarması ama bu ölümler bizde de sinir stres yapmıyor değil Sad
Murat KALGIDIM 06-17-2014, Saat: 01:46 PM   
(06-10-2014, Saat: 12:00 AM)Burak DÖRTOK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2014, Saat: 11:28 PM)Huseyin KILIÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burak Bey Öncelikle Hindi Kuluçka Zamanında Benim Bİldiğim Hindi 16 Yumurtası olur fazla yumurtlamaz siz 20 tane koymussunuz yani hindinin 16 yumurtayı bulmadan altına başka hindi yumurtası koymussunuz ondan dolayı fazladan yumurtası olmasın ...?

hüseyin bey dediğiniz olabailir ancak yatırdığımız yeri kendisi seçti hergün yumurtluyordu ve biz hergün alıyorduk altından nedeni de oraya tavuğun biri dadandı Smile o da yumurtlamaya başladı sonra hindi yumurtlamaz oldu bizde yatırdık ama altına 20 yumurta koydum sonradan yumurta arttı demekki yumurtlamış sizin dediğinizde olabilir bilmiyorum ama artık gözüm görmüyor nedeni sevinç şu anda en son 14 çıkmış hindi civcivi vardı Big Grin çok güzeller birde kalan yumurtaların cılk olup olmadığını anlayabilirmiyiz ?

Işık ile kontrol edemiyormusunuz ???
ALANYA 0 536 741 65 01 - muratklgdm@hotmail.com
Ara
Burak DÖRTOK 06-17-2014, Saat: 11:01 PM   
(06-17-2014, Saat: 01:46 PM)Murat KALGIDIM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-10-2014, Saat: 12:00 AM)Burak DÖRTOK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Işık ile kontrol edemiyormusunuz ???

o anda hiç aklımıza gelmedi ama yumurtaların içi dolu fakat civcivler ölmüş çıktı hepside tüylenmiş ama ölü çıktı nedenini bilmiyorum
Burak DÖRTOK 06-22-2014, Saat: 12:20 AM   
Değerli kuluçka club üyeleri hindi bu sabah yumurtladı ! surprised acaba civcivleri bırakır mı diye şüpheleniyorum bu sabah bir tane yumurta altında duruyordu ilginç olan hayvan yumurtayı gagasıyla altına çekiyor sanki onuda çıkarmak istiyor gibi yumurtayı aldım altından bakalım yarın da yumurtlayacak mı yumurtaya başlarsa yavruları bırakır mı ?

Ek Dosyalar Resimler

hindi kuluçkada yumurtlar mı ? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  beyaz hindi Levent COŞKUN 3 2,540 06-17-2014, Saat: 02:24 PM
Son Yorum: Murat KALGIDIM
  HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ Ahmet BULUT 7 5,217 05-26-2014, Saat: 04:34 PM
Son Yorum: Burak DÖRTOK