Konu Bilgileri
Konu: Kiraz ağacı meyve vermiyor Yazar: Selçuk AYDOĞDU
Okunma: 7657 Yorum: 14
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Selçuk AYDOĞDU 05-31-2014, Saat: 12:08 AM   
Bahçemde yaklaşık 3-4 yıllık kiraz ağacı var son 2 yıldır üzerinde çok meyvesi oluyor yarım nohut tanesi kadar büyüklüğü oluyor ama sonra dökülüyor geçen sene 1 tane numunelik meyve verdi : ) hatıra fotoğrafı çektim : ))
Yaprakları, gövdesi filan gayet sağlıklı ama nedense dökülüyor ne yapmam lazım vitamin gibi bir takviyeyemi ihtiyacı var acaba

Ara
İsmail Hakkı ÖZDİLEK 05-31-2014, Saat: 12:52 AM   
Kiraz ağacı benimde bu sene hiç meyve yapmadı ama bizim son zaman yağmur ve rüzgar epey ağaçları sarsaladı.Ama seninki farklı aslında Şubat sonu mart aylarında kullanabileceğin yarı organik gübreler var çok değil 3-4 yaşında bir ağacın kök çevresine 200-300 gr atmak kafi içersinde çok farklı mineral ve organik azot-fosfat gibi çicekten meyveye geçişlerde meyve tutumunu sağlayan maddeler var en azından önümüzdeki sene bir dene derim.
Ara
Selçuk AYDOĞDU 05-31-2014, Saat: 01:21 AM   
kimiside tek ağaç olmaz diye biliyorum diyor, galiba bir eşinin daha olması lazım diyorlar
Ara
Burak ARAS 05-31-2014, Saat: 08:20 AM   
Kiraz fidanları kendi kendini tozlayamıyor, farklı bir cins kiraz daha edinmeniz gerekir.
Ara
Caner ÇIRIKKA 05-31-2014, Saat: 08:42 AM   
kirazınız ziraat 900 ise bu kiraz kendine verimli bir cins değil yanına tozlayıcı başka bir cins kirz ister
Uğur DEMİR 05-31-2014, Saat: 10:53 AM   
bizim buralarda kiraz, ağacı eğecek kadar çok olurdu. ama bu sene buralarda da hiç vermedi Sad
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
Fevzi ÜNAL 05-31-2014, Saat: 11:27 AM   
(05-31-2014, Saat: 08:42 AM)Caner ÇIRIKKA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kirazınız ziraat 900 ise bu kiraz kendine verimli bir cins değil yanına tozlayıcı başka bir cins kirz ister
selamlar;
Tek çekirdekliler aynı anda çiçek açtıklarından meyvelerin oluşması bu çiçek durumundaki ısı ortamına bağlıdır.. Soğuklar ,don durumu olursa hiç kiraz olmaz. Derler ya geçen sene çoktu,bu sene hiç yok.
Birde kirazınız arkadaşın dediği türlerden ise mutlaka yanında başka bir yada
birkaç dalına aşılanacak dölleyici olması gerekir.(beyaz kiraz olabilir)
Biz(Eğirdir) elmacıyız.Diğer ilçe Uluborlu Napolyon kirazıyla meşhurdur.Şimdi zamanı geçti ama ölmez sağ olursak seneye isteyen arkadaşlara elma ve kiraz fidanlarından yardımcı olabilirim.
Bereketiniz bol olsun.
Isparta/Eğirdir
Mevlanaya sormuşlar:o kadar okursun,o kadar yazarsın neyi bilirsin?Mevlana şu cevabı verir....; Haddimi bilirim...
Ara
Eren YILDIRIM 05-31-2014, Saat: 12:40 PM   
(05-31-2014, Saat: 08:20 AM)Burak ARAS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kiraz fidanları kendi kendini tozlayamıyor, farklı bir cins kiraz daha edinmeniz gerekir.

Bencede kesinlikle tozlanamamaktan bariz belirti " yarım nohut tanesi kadar büyüklüğü oluyor ama sonra dökülüyor"
Ara
Tevfik ERCAN 05-31-2014, Saat: 02:03 PM   
Kiraz ağacının yapmamasının 2 sebebi vardır.Birincisi döllenme ikincisi ağacın keyfe kaçması .Eğer kirazınız Ziraat 900 gibi dişi kirazsa mutlaka van gibi yanına bir erkek kiraz ister.Ama çekirdekten kendi kendine çıkmışsa deli kiraz da olabilir.O zaman aşılamak lazım.Tek kiraza genellikle bir dalına erkek bir dalına dişi kiraz aşılarlar, erkek kirazlar erken yapar dişi kirazlar geç yapar dolasıyla kiraz sezonu başlangıcından sonuna kadar ağacınızda kiraz olur.Ağacın keyife kaçmasına gelince kiraz sürekli yukarıya doğru sürgün verir. ortadaki bir iki sürgünü serbest bırakırsınız yanlardaki sürgünlerin ucuna taş bağlayıp eğersiniz ama bağladığınız taşın ağırlığını öyle bir olacak ki normalde hava esmiyor iken taş yerde duracak ama rüzgar estiğinde de dal taşı kaldırabilecek.Bir seçenek de bütün yukarıya giden sürgünlerin ucunu budama zamanında keseceksiniz.
ÇANAKKALE
Ara
Ahmet BULUT 05-31-2014, Saat: 10:53 PM   
Benim hayalim idi bahçemden koparıp kiraz yemek
En çok sevdiğim ağaçdır
Bahçeye fidan aldığım zaman kirazı az araştırmıştım ve tozlama konusu önemli diye paylaşılmıştı cinsler geçiyordu
Bende 4 farklı cins napolyon ziraat lambert ve diğerini unuttum
Bu sene iyi kiraz oldu maşallahSmile yan yana ekmiştim
Şimdi onlarda bit gibi bişey var böcek gibi yaprakları mahvediyor
İlaç önerisi alayım sağlam yok edici ağaca zarar vermeden
Ara
Burak DÖRTOK 06-01-2014, Saat: 12:04 AM   
(05-31-2014, Saat: 10:53 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim hayalim idi bahçemden koparıp kiraz yemek
En çok sevdiğim ağaçdır
Bahçeye fidan aldığım zaman kirazı az araştırmıştım ve tozlama konusu önemli diye paylaşılmıştı cinsler geçiyordu
Bende 4 farklı cins napolyon ziraat lambert ve diğerini unuttum
Bu sene iyi kiraz oldu maşallahSmile yan yana ekmiştim
Şimdi onlarda bit gibi bişey var böcek gibi yaprakları mahvediyor
İlaç önerisi alayım sağlam yok edici ağaca zarar vermeden

ahmet bey büyük ihtimalle onlar böcek bizim buralarda kerz hastalığı denir yaprak siyah biti de deniliyor bildiğim kadarıyla bir sürü ilaç var ağaca zarar vermeden atılabilir ancak şu zamanda kirazlar oldu böcekler aşırıya kaçıp kiraza da bulaşabiliyor ... ilaç konusunda eğer kirazlar yenecek kadar olduysa topladıktan sonra ilacı atabilirsin eğer tam olmadıysa siyah yaprak biti ilacı derseniz size uygun ilacı verirler ilaç adı aklıma gelmiyor şu an hastalık böyle bişey mi ? http://www.haberler50.com/uploads/images/6882_2.jpg
Ahmet BULUT 06-01-2014, Saat: 12:14 AM   
Evet onun gibi
İşte gerçek bugün çektiğim fotolar

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Ahmet BULUT 06-01-2014, Saat: 12:14 AM   
.

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Burak DÖRTOK 06-01-2014, Saat: 12:39 AM   
(06-01-2014, Saat: 12:14 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: .

abi siyah yaprak biti ilacı istersen uygun bişey verirler sana atarsın kirazlara sarmadıysa ve kirazlar olduysa topladıktan sonra ataman daha iyi olur kiraza kimyasal bulaşmadan yenmesi en sağlıklısı ...
Selçuk AYDOĞDU 06-01-2014, Saat: 12:57 AM   
Kirazı biz diktik çekirdekten değil.
Yorumlarınızdan çok güzel bilgiler edindim fakat dişimi erkekmi nasıl anlarız Smile Yanına başka ağaç dikmemin imkanı yok ama yorumlar üzerine aşı yaptırabilirim hangi mevsimde aşı yaptırmam lazım
Ara

Kiraz ağacı meyve vermiyor Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  kivi ağacı acilll H. İBRAHİM ALAN 0 628 02-14-2017, Saat: 09:53 PM
Son Yorum: H. İBRAHİM ALAN
  1 ayda meyve veren göz aşısı BARIŞDOĞAN 9 5,953 09-08-2015, Saat: 11:34 PM
Son Yorum: BARIŞDOĞAN