Konu Bilgileri
Konu: Ağaç aşılama Yazar: ALİ BEY
Okunma: 6314 Yorum: 12
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ALİ BEY 05-30-2014, Saat: 02:07 PM   
Mayıs sonu haziran başı hangi aşı yapılır erik ve badem ağacıma aşı yapmayı planlıyorum ne tür aşı yapılır ? bu konuda tecrübeli arkadaşları beklıyorum.
HOROZ KENTLİ
Ara
Kamil SAİM 05-30-2014, Saat: 02:39 PM   
(05-30-2014, Saat: 02:07 PM)ALİ BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mayıs sonu haziran başı hangi aşı yapılır erik ve badem ağacıma aşı yapmayı planlıyorum ne tür aşı yapılır ? bu konuda tecrübeli arkadaşları beklıyorum.

eriğe kayısı
kayısa erik
bademe kayısı
aşıları tutar
kayısıya kayısı
eriğe erik
tabi farklı türler gün dönümüne kadar yapılabilir. babam devamlı boru aşı yapar basittir. nette bi araştır. tabi ince iştir her adamın yaptığı aşı tutmaz.
Burak DÖRTOK 05-30-2014, Saat: 04:39 PM   
4. madde yazıyor ama erik tutmaz gibi geliyor bana ...

alıntıdır

HAZİRAN (GEÇ SÜRGÜN) GÖZ AŞISI
•Mayıs sonu-Haziran başında yapılır.
•Bu aşı, bir mevsim içinde 1 yaşlı fidan elde etmek için uygulanır.
•Daha çok uzun büyüme mevsimi olan bölgeler için önerilir.
•Haziran göz aşısı, şeftali, nektarin, kayısı, badem gibi şeftali çöğürleri üzerine aşılanabilen sert çekirdekli meyvelerde kullanılır.
•Sonbahar veya erken ilkbaharda ekilen çöğürler, çoğu kez Mayıs sonu-Haziran başında aşılanabilecek büyüklüğe erişirler.
•Bu dönemde aşılanıp sürmeye zorlanan tomurcuklar, sonbahara kadar ticari olarak satılabilecekleri bir büyüklüğe erişirler.
•Haziran göz aşısında gözler, o mevsim içinde meydana gelen sürgünlerden alınırlar, bu gözler, aşılama zamanına kadar yaprakların koltuklarında normal olgunluğa ulaşırlar.
•Ancak henüz dinlenmeye girmemiş olan bu tomurcuklar aşılandıklarında büyümeye devam ederler.
•Aşı gözü gövde üzerinde, 3-4 yapraktan sonraki bir yüksekliğe takılır.
•Gözde odunsu bir tabaka bırakılmaz.
•Aşıda kaynama çabuk olur. Çünkü sıcaklıklar yüksek, dokular körpedir.
•Aşıdan 3-4 gün sonra, anacın tepesi aşı gözünün üzerinde birkaç yaprak bırakılarak kesilir.
•Böylece anaçta tepe büyümesi kısıtlanıp, alt kısımlardaki tomurcukların sürmesi hızlandırılır. Ve buralarda küçük bitkiye, besin maddesi sağlayan yeterli yaprak oluşturulur.
•Aşıdan 10-15 gün kadar sonra anaç, aşının üzerinden kesilir. Bundan sonra tomurcuk sürmeye başlayabilir.
•Anacın başka yerinden çıkan sürgünlerin büyümelerini geriletmek için tepeleri vurulur.
•Takılan tomurcuktan oluşan sürgün kendine yeterli olmaya başlayıp, 15-20cm kadar boylanınca, anacın diğer sürgünlerinin kesilip atılması gerekir.
•Pratikte iyi sonuç veren diğer bir uygulama şekli de, anacın aşı gözünün üstüne kadar azar azar kesilmesidir.
•Böylece üst kısımlardan köklere besin maddesi gitmekte, ancak kısmi kesimlerle de aşı gözü sürmeye zorlanmaktadır.
•Haziran göz aşısı, sonbahar ve ilkbahar göz aşılarıyla ihtiyaçlarını karşılayamayan yetiştiriciler için değerli bir yöntemdir.
Salih AKTOP 05-30-2014, Saat: 07:44 PM   
Bu mevsım olurmu bılmem ama ılk baharda tomurcul acmadan erık e kaysı yaptım tutmustu bır yıl oldu beenım boyomuu gectı ılkbaharı bkleyın derlm havalar cok scak gıdıyo anaclar zıyan olur
KOCAELİ Körfez 5356702749
Ara
Natalya SENTURK 05-30-2014, Saat: 11:41 PM   
Bahçemde kiraz ağacı var( 2 yıllık) çiçekler bile açmadı bu bahar, acaba vişne aşlasak bu mevsimde olurmu?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ara
Ahmet BULUT 05-31-2014, Saat: 09:55 AM   
Bende de bir dut ağacı var kocaman oldu 4-5 sene oldu evin boyu oldu iki katlı
Rahmetli dedem bir daldan büyüttü
Gel gelelim tek dutunu görmedik püskül gibi dut gibi bir şeyler çıkıyor çiçeği hiç olmadı ama o püsküller dut şeklinde ama dut olmuyor öyle kalıyor
Ya sökeceğim kıyamıyorumda koca ağaç
Aşı ne olabilir ağaçun resmini çekeyim ben bu konuda ustalar bir baksın inşallah
Ara
ALİ BEY 05-31-2014, Saat: 10:16 AM   
(05-31-2014, Saat: 09:55 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende de bir dut ağacı var kocaman oldu 4-5 sene oldu evin boyu oldu iki katlı
Gel gelelim tek dutunu görmedik püskül gibi dut gibi bir şeyler çıkıyor çiçeği hiç olmadı ama o püsküller dut şeklinde ama dut olmuyor öyle kalıyor
Aşı ne olabilir ağaçun resmini çekeyim ben bu konuda ustalar bir baksın inşallah

bence aşıla abi bizdede meyve vermeyen bi ağaç vardı dedem aşılamıştı 2 yıl içinde meyve vermeye başlamıştı hem sen o dut un bir tarafını kara dut bir tarafını beyaz dut aşılattır.

(05-30-2014, Saat: 07:44 PM)Salih AKTOP Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu mevsım olurmu bılmem ama ılk baharda tomurcul acmadan erık e kaysı yaptım tutmustu bır yıl oldu beenım boyomuu gectı ılkbaharı bkleyın derlm havalar cok scak gıdıyo anaclar zıyan olur

Teşekürler salih bey hangi aşıyı yaptınız t göz mü yarma aşımı ?

(05-30-2014, Saat: 11:41 PM)Natalya SENTURK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahçemde kiraz ağacı var( 2 yıllık) çiçekler bile açmadı bu bahar, acaba vişne aşlasak bu mevsimde olurmu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

ağaç kurudumu yoksa çicekmi açmadı aşılamak istersen bir tarafını kiraz diğer tarafa erik veya vişne yapabılırsın.
HOROZ KENTLİ
Ara
Eren YILDIRIM 05-31-2014, Saat: 10:29 AM   
(05-31-2014, Saat: 09:55 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende de bir dut ağacı var kocaman oldu 4-5 sene oldu evin boyu oldu iki katlı

Ahmet abi ağaç kendine kısırdır yani çiçek açıyor ancak dölleyecek baska ağaç olmamasından veya o ağaçı dölleyebilecek baska bir dut türü olmadığından çiçek olarak kalıyor.Mümkünse yanına başka tür bi dut ek derim veya tabi kendini dölleyebilen baska bir dut aşılamak aşılatmak.
Ara
Kamil SAİM 05-31-2014, Saat: 11:16 AM   

Abi oyle buyukse dallar kut sekilde kesilir bizde fisare derler taze surgun vermesi saglanir surgunu verdikten sonra guzel meyvesi olan dutun taze dallarindan kesilip boru cikartilarak asi yapilir sonra asi yapilan dallar guclensin diye digerleri kesilir. Sogukta almazsa harika olur. Diger senelerde asi yapilan yer harici buyuyen yerler kesilerek buyumesi engellenir

Ahmet BULUT 05-31-2014, Saat: 11:36 AM   
Kara dut istiyorum ama bakalım nasıl yapacağız
Ara
Hemid ÖZTURNA 05-31-2014, Saat: 11:57 AM   
(05-31-2014, Saat: 11:36 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kara dut istiyorum ama bakalım nasıl yapacağız
Aşılamaya gerek yok ahmet ben sana istersen saksı bile yaparım , yada kışın bol dal gönderirim toprağa bastırırsın hangisi iyi tutarsa onu büyütürsun, ama çok arsızlar hepsi tutar yeterki bastırdığın oynamasın.

yada buradan sana yakın istersin yda benden olsun siparişi vereyim,
http://www.fidanistanbul.com/urun/1040_d...-dutu.html

onu kes yık ahmet o erkektir dut vermez neden hiç soruşturmadın buyıl söylemiştin bendede var aynısı yeni büyüttüm ama dediğin gibi çıktı hemen yıkacam fırsatım olmadı hala ayakta.
ALİ BEY 05-31-2014, Saat: 01:27 PM   
(05-31-2014, Saat: 11:57 AM)Hemid ÖZTURNA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-31-2014, Saat: 11:36 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kara dut istiyorum ama bakalım nasıl yapacağız
Aşılamaya gerek yok ahmet ben sana istersen saksı bile yaparım , yada kışın bol dal gönderirim toprağa bastırırsın hangisi iyi tutarsa onu büyütürsun, ama çok arsızlar hepsi tutar yeterki bastırdığın oynamasın.

yada buradan sana yakın istersin yda benden olsun siparişi vereyim,
http://www.fidanistanbul.com/urun/1040_d...-dutu.html

onu kes yık ahmet o erkektir dut vermez neden hiç soruşturmadın buyıl söylemiştin bendede var aynısı yeni büyüttüm ama dediğin gibi çıktı hemen yıkacam fırsatım olmadı hala ayakta.

hemid abi aşı yapsan düzelmezmi ?
HOROZ KENTLİ
Ara
Hemid ÖZTURNA 05-31-2014, Saat: 02:04 PM   
Ali'bey Benim bildiğim aşı tekniğiyle ağaç değilde aşıladığın filiz büyür ve o şekilde meyvesini alırsın, ağacın komple genini değiştirmek bana göre mümkün değil, aşıladığımız ağacın aşısı tutmama riskidevar, tutmazsa yine aynı kısır döngü devam eder, zaman kaybından başka birşey olmamış'olur , dediğim gibi sağlam dut alınır yada bilindik duttan saksı veyahut dal bastırma yöntemiyle % 90 saf ve garanti sonuç alınır.

Ağaç aşılama Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  meşe aşılama H. İBRAHİM ALAN 0 905 03-04-2017, Saat: 06:42 PM
Son Yorum: H. İBRAHİM ALAN

Hızlı Menü: