Konu Bilgileri
Konu: Çilek yetiştirirken nasıl çoğaltıyoruz.. Yazar: Banu Semiha DOKUREL
Okunma: 3019 Yorum: 6
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Banu Semiha DOKUREL 05-15-2014, Saat: 08:25 PM   
Tv deki bir tarım programında çilek çoğaltılmasını, çilekten çıkan kollarla yaptığımızda çileği yabanileştirdiğini söylediler..
programda anlatılanı uyguladım ..Paylaşmak istedim..

Birden fazla olan kökler ayrılıyor

Resimdeki gibi uzayan kollar kesilip atıldığında bitki daha güçlenip meyveleri çoğalıyormuş

Birden fazla olan kök yaprakları budanarak ekiliyor.
[![image](http://i.hizliresim.com/BXL6nv.jpg)](htt...com/BXL6nv)
Ara
Soner YAYLA 05-16-2014, Saat: 09:59 AM   
bundan olsa gerek ki çilek tarlalarının üstüne naylon poşet serildiktn sonra açılan deliklere dikim yapılıyor ve kök tutunamayan bitki mecbur büyüyor demekk ki ilginç paylaşım için tşkkürler
VARLIĞINDAN UTANDIĞIM BİR GÜMÜŞHANELİ YOKTUR.
                                                             M.OLTAN SUNGURLU
                            GÜMÜŞHANELİ
Ara
Mustafa SARIOĞ 05-16-2014, Saat: 10:58 AM   
Bende bahçemde 3 yıldır çilek yetiştiriyordum ama bir türlü fazla ürün alamıyorduk ve meyvelerde çürümeler oluyordu. Daha sonra geçen yıl naylon içine dikim yaptık. Bu yıl daha kaliteli ,erken ve bol ürün alıyoruz.
Ara
Ahmet ÖDÜBEK 05-16-2014, Saat: 12:44 PM   
Toprak konusunda yeteneksiz olduğum aşikar ama imrenmiyor değilim, allah bol bol çilek nasip etsin işallah Big Grin bu çileklerden yapmış olduğunuz reçellerin tariflerini de bizlerle paylaşmanızı dilerim.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Metin AYDIN 05-16-2014, Saat: 04:52 PM   
ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA PAYLAŞMAK İSTEDİM.
Çilek yetiştiriciliği için süzek,kumlu ve tınlı topraklar olmalıdır asit oranı yüksek topraklarda daha fazla verim elde edilir..

Çilek -10 C' ye kadar özel tedbirsiz yetiştirilebilri.
Dekara 3-4 ton yanmış çiftlik gübresi atılmalı ve buda toprak analizi yapılarak miktarı ayarlanmalıdır.
Son zamanlarda Fide temini hususnd şöyle bir yöntem uygulanır.
Aralık ve Ocak aylarında fideliklerden sokülen Firibo fidelerin yaprak ve kök uçları kesilir,Fungusitli çözeltiye batırılır ve hazırlık yapılır..-2 C de soğuk hava depolarında saklanır ve Temmuz ayında ekimi yapılır,
Çilekte dikim için ayrı zaman dilimi vardır Sonbahar,Yaz ve Kış dönemi,
Yaz dikimi (Temmuz ayında depolarda önceden hazırlanmış fide bitkileriyle yapılır,Fideler depodan çıkartılır ve bir gece suda bekletilir,sonra kökler 8-10 cm den kesilir ve 5-10 dk fungusitli çözeltiye daldırılır ve dikim yapılır..

YAZ DİKİMİ: Dikimden sonra açan çiçekler hemen koparılmalı,

KIŞ DİKİMİ: Kışları ılık geçen yerlerde dikim Ekim - Kasım aylarında yapılır,Fideliklerden sokülen yavru fide kökleri 8-10 cm den kesilir ve 2-3 yaprak kalacak şekilde budaması yapılrı ve 5-10 dk kadar fungusitli çözeltiye batırıılır ve dikim yapılır.
Derin ve çok yüzeysel dikimden kaçınılır,ve dikimden sonra bolca can suyu verilir.

SONBAHAR DİKİMİ: Eylül ayında fideliklerden sökülen yavru fide kökleri dikim yapılır,sonbahar dikiminde erken verim elde edilebilir ancak verim düşük olur.
Çilek aşırı sulamaya karşı çok duyarlıdır ve mantar hastalığının oluşmasına neden olur.

Gübreleme : İlk çiçeklenme döneminde toprak analizine göre Amonyum Sülfat verilir.daha sonra Aylık olarak Azot uygulaması yapılır,

ÇİLEK ÇEŞİTLERİ :
1) Sweet Charlee : Ticari ve en erkenci çeşittir.Meyvesi orta irilikte parlak ve açık kırmızı renklidir.
2) Earlybrite :Erkenci bir çeşittir,ilk hasatta yuvarlak olan meyveleri daha sonra komik şekillerde olur..
3) Camarose :Sofralık çeşittir ve iri meyveli ve yüksek kalitelidir.Akdeniz bölgesi çilek yetiştiriciliği için en uygun olanıdır.
4) Festival:Kısa gün çeşididir,Konik şekile sahip meyveleri içi açık dışı koyu kırmızı renklidir.Şeker oranı yüksek ve aroması oldukça iyidir,Bu çeşit Camarose çeşidine çok benzer.
5) Fern : Nötr gün çeşididir,daha çok yayla bölgelerinde her zaman meyve verme imkanına sahip bir çeşittir.
6) Cal-Giant-2 : Meyve şekli konik olup,Meyveleri Camarose ye benzer ve ortalama 30 gr. ağırlığındadır.sezon sonuna kadar iriliğini kaybetmeyen meyveler sert ve lezzetlidir.
7) Cal-Giant-3 : Pek çok hastalığa dayanıklı olan bu çeşit 7 veren özelliğinde olup kısa gün çeşididir.meyveleri tatlı ve asit şeker dengelemesi sezon sonuna kadar devam eder.
8) Cal-Giant-4 : Bir çok Toprak mantarına dayanıklıdır.Meyveleri iri ve yola dayanıklı ve orta erkencidir.
9) Cal-Giant-5 : Meyveleri iri ve düzgün şekillidir.
10) Kabarla : Sera ve açık alan için yetiştirmeye elverişlidir.yüksek verimlidir ve meyveleri orta irilikte ve sertliktedir.Akdeniz ve Ege bölgeleri için önerilmektedir.
11) Redlands Hope : Sera ve açık alan için elverişldir meyveleri orta iri ve orta sert tir.Akdeniz-Ege - Karadeniz ve Marmara bölgesi için önerilmektedir.
12 ) Gianna : Nötr gün çeşididir.Meyveleri iri sert ve düzgün şekillidir.Yayla bölgelerinde yaz boyunca meyve verir.
13) Whıtney: Nötr gün çeşididir ve meyveleri iri ve yola dayanıklıdır.Yayla bölgelerde yaz boyunca meyve verir.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
Mustafa SARPKAYA 05-16-2014, Saat: 10:32 PM   
Metin Bey güzel bilgiler paylaşmışsınız. Bu işi profesyonelce yapmak isteyenlere yol gösterici olabilir.

Peki bizim gibi küçük çapta yetiştirmek isteyenler beslediğimiz tavukların gübresini kullanabilir mi bu gibi uygulamalarda. ne oranda kullanmak gerekir...
Metin AYDIN 05-17-2014, Saat: 09:14 AM   
Teeşkkür ederim Mustafa Bey, sadece bildiğimizi paylaşmak bizi sürekli daha sıkı ve daha büyük bir aile yapıyor diye düşünüyorum...
Ben Tavuk gübresini Köpeğimin mama kuyularına yada battal boy çöp torbalarına doldurup üzerine 300-500 gr kadar 46 azot (Üre) gübre atıyorum

Teeşkkür ederim Mustafa Bey, sadece bildiğimizi paylaşmak bizi sürekli daha sıkı ve daha büyük bir aile yapıyor diye düşünüyorum...
Ben Tavuk gübresini Köpeğimin mama kuyularına yada battal boy çöp torbalarına doldurup üzerine 300-500 gr kadar 46 azot (Üre) gübre atıyorum ki (daha hızlı yanmasını sağlamak için) eğer Tavk güvres kuruysa sulandırıp poşetin yada kutunun ağzını sıkıca bağlayıp güneş gören bir yerde 3-6 ay arası bekletiyorum ondan sonsa gübre yanmış ve ilk özelliklerini asit oranını kaybetmiş ve zaralı tohum vs ler çürümüş kullanıma hazır halde oluyor.
Sonra 1 kg kadar yanmış tavuk gübresine 10-15 lt arası suyla karıştırıp 1 gün (24 saatten az olmamak üzere o karışımı bekletiyorum ve akşam üzeri bitkilerimin kök çevrelerine bitikiye direkt temas ettirmeden (!)

Teşekkür ederim Mustafa Bey, sadece bildiğimizi paylaşmak bizi sürekli daha sıkı ve daha büyük bir aile yapıyor diye düşünüyorum...
Ben Tavuk gübresini Köpeğimin mama kutularına yada battal boy çöp torbalarına (Siyah) doldurup üzerine 300-500 gr kadar 46 azot (Üre) gübre atıyorum ki (daha hızlı yanmasını sağlamak için) , eğer Tavuk gübresi kuruysa sulandırıp poşetin yada kutunun ağzını sıkıca bağlayıp güneş gören bir yerde 3-6 ay arası bekletiyorum ondan sonra gübre yanmış ve ilk özelliklerini asit oranını kaybetmiş ve zararlı tohum vs ler çürümüş kullanıma hazır halde oluyor.
Sonra 1 kg kadar yanmış tavuk gübresine 10-15 lt arası suyla karıştırıp 1 gün (24 saatten az olmamak üzere o karışımı bekletiyorum ve akşam üzeri bitkilerimin kök çevrelerine bitkiye direkt temas ettirmeden (!) yarım su bardağından az şekilde çevreleyecek şekilde döküp sonra hafiften suluyorum.
Evet bu aşamada Çok zahmetli bir iş değilmi...Big Grin ama 1 hafta geçmeden 46 azot gübreyle yarıştırmaya ben varım başkasını bilmem bitkilerin akşamdan sabaha farkettiğini rengini lezzetini...daha saymaya gerek yok...(Organik iş yapmak isteyenler için bu sadece bir öneridir..) İnşallah faydalı olabilmişimdir.
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)

Çilek yetiştirirken nasıl çoğaltıyoruz.. Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: