Konu Bilgileri
Konu: AÇIK ARAZİ SALMA YUMURTA TAVUKÇULUĞU HAKKINDA. Yazar: İlyas KIRDÖK
Okunma: 361554 Yorum: 32
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İlyas KIRDÖK 08-24-2013, Saat: 05:02 PM   
MERHABA.
SALMA YUMURTA TAVUĞU KONUSUNDA FAALİYETTE BULUNMAK İSTİYORUM. BAŞLANGIÇ OLARAK YAKLAŞIK 1000 TAVUK İÇİN
1-NE KADAR ARAZİ UYGUNDUR?
2-KAPALI/KÜMES NASIL OLMALIDIR?
3-FOLLUK KONUSUNU NASIL HALLETMELİYİM ? ÖRNEK VARMI..
4-1000 TAVUK İÇİN KAÇ ADET HOROZ BESLEMELİYİM.?
5-TAVUK CİNSİ OLARAK NE TAVSİYE EDERSİNİZ?
6-KAÇ AYLIK ALMALIYIM?
BAŞKAÇA SORULAR AKLIMA GELMİYOR.. ANCAK AYRINTILI CEVAP ALIRSAM SEVİNİRİM.
Mustafa Ozan SAYILGAN 08-25-2013, Saat: 01:29 AM   
1) 1 tavuk için minimum 4 metre kare resmi standart diye biliyorum fakat fazla olursa 1 tavuk için çok daha iyi olur.
2) hem kapalı hem açık şart (yabani kuşlarla temas riski ve kaçınılmaz hastalık,iklim,yabani hayvanlar,hırsızlık tehlikesi vs.)
3) 100 tavuğa 25 folluk, 1000 tavuğa 250 folluk yapar...folluklar rahat ve seri bir biçimde yumurta toplayacağınız bir şekilde olsun...40cm x 40 cm yeterlidir....3 katlı olsa yanyana 80 tane ortalama eder....32 metre uzunluk 30 tan 90 cm yapar hemen hemen.
4) lohman brown, ligorin, atak-s, atabey, plymouth rock vb hibrit....tabi yıllık bir tavuktan minimum 300 almanız şart.....hormonlu olmayacağından ötürü....Horoz beslemeniz daha doğal olur fakat yem tüketimini arttırır....10 tavuğa 1 horoz dersek 1000 tavuğa 100 horoz olur ve çok çok zarar edersiniz....1 horoz günde 100 gram yem yerse günlük horozlara bile 10 kg yem gidebilir....zaten amaç yumurta olduğundan horoza gerek yok....süs olsun diye 10-15 tane araya salın....hibritlerde sonraki kaliteli nesli elde etmek sanırım çok zor.....ha dersinizki ben LİGHT SUSSEX besleyecem yıllık 250 yumurta işimi görür ve civciv alıp sürekli yeni üretirim orası ayrı.....Türkiyede yumurta tavuğunun üretimi yok diye biliyorum....ama varsada haberim yok..
5) kendiniz civciv olarak başlarsanız daha kaliteli yetiştirebilirsiniz
6) başlangıç maliyeti olarak civciv çıkarın yumurtadan ama sonraki yetiştirme maliyeti yüksek olabilir...çünkü tavuk maksimum kapasiteye 8 ay sonra başlarsa 8 ay cepten yiyecekler yani...
7) Fason üretimde yapabilirsiniz yani başka firma adına.
8) 10 lu organik yumurta migros MM de 7 tl ye gördüm keskinoğlunun yani siz bu fiyata satamazsınız çünkü bunun çok ıvırı zıvırı reklamı vs. var büyük firmalarla baş etmek imkansız kesinlikle.
9) aşı, vitamin, bakım vs. masrafları
10) herşeyden önce garanti günlük vereceğin anlaşmış olduğun firma...çünkü bu işte pazar işin yüzde 90 diyebilirim.
11) alan yoksa elinizde günlük 30 koli yumurtayla kalırsınız çok dikkat edin
12) önce anlaşın sonra işe girin
13) batma riski de var yıllar sonra kapınıza mercedes çekme ihtimalide var Big Grin
14) soğuk hava deposu da lazım....bir tavuk günlük 100 gram yese 1000 tavuk günlük 100 kg yem gider....çuval 50 kg 70 tl olsa günlük 140 tl yem gider...30 koli yumurta satsanız 1000 tavuktan günlük....kolisi organik olduğundan 10 tl ederse 300 tl eder....vs diğer masraflar göze alınınca ortalama günlük 100-150 tl size kar kalır....doğal olan pahalı olmak zorunda yoksa karınız çok az olur...
15) günlük 50 gram yem verseniz diğer ihtiyacını börtü, böcek ot vs. olsa aylık 2000 tl cepte kalır....
16) görüldüğü üzere en küçük gram değişiklikleri bile kar oranınızı çok büyük etkiler..
17) bu işe girmeden size tavsiyem araziye karşık mera ot ekimi yapın.....8-10 çeşit tohumu karıştırın alana serpin iyice sulayın ve iyice köklendikten sonra tavukları günün belli aralıklarında yada alan çok çok geniş ise sürekli salıverin...
18) yeşillik çok önemli özellikle yonca ekilirse harika olur diye düşünüyorum çünkü yüksek oranda protein içerir.
19) kümes projeleri çok kullanışlı , sağlam, hijyenik olmalı.
20) vergi verme de ihtimaller arasında...bakanlıktan onay alma durumuda var...kaçak olarak riskli olabilir
21) Sık sık ilaçlama yapılmalı ufak bir salgın size başladığınız yere getirebilir yada kurtarırsanız hayvanları o ay zararına çalışmış olursunuz yumurta verimi düştüğünden
22) Aklıma gelenler bunlar şimdilik abi eksiklerde olabilir.

NOT : VERDİĞİM RAKAMLAR, ORANLAR, BİLGİLERİN TAMAMEN YILLARDIR İNTERNETTEN, ORDAN BURDAN VE BU FORUMDAKİ DEĞERLİ ABİLERİMDEN EDİNDİĞİM BİLGİLERDİR....YANLIŞ VARSA ŞAHSIMA AİTTİR....DİĞER ABİLERİMİZ ÇOK DAHA DEĞERLİ BİLGİLER VERECEKTİR...BENDE BU İŞİ GELECEK YILLARDA DÜŞÜNÜYORUM AMA BAKALIM İNŞALLAH NASİPSE....KOLAY GELSİN ABİ SAĞLICAKLA KALIN Smile
6 Australorp (avustralya)
1 Light Sussex
32 melez köy tavuğu-horozu
Ara
Yasin ÖKSÜZ 08-25-2013, Saat: 01:23 PM   
Merhabalar,
Anadolu insanımın girişimci ruhu!
Bu işin şakası olmaz.Her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap etmeniz lazım.
En önemli şey pazar.Aldığınız ürünü paraya çeviremezseniz; altın olsa bir işe yaramaz.1000 tavuktan günlük 1000 yumurta alsanız bile batarsınız.
Pazar işi biraz farklı bir şey.Yaşadığınız bölge şartları,sosyal durum çok önemli.Ürettiğiniz ürünü tüketebilecek sosyo ve ekonomik durumda olması lazım.
İşe ufaktan başlamak belki daha iyidir.Hem işin geliri giderini daha rahat hesaplarsınız,hemde pazar işinde çok fazla zorlanmadan büyüyerek devam edersiniz.Ürünün kalitesi fark edilerek,artan talebe göre üretimi artırmak.Büyük firma ve üreticiler ile rekabet etmek, veya etmeye çalışmak yerine sizin ürününüzün kalitesi müşteri tarafından onaylandıktan sonra ; talebi karşılamak daha iyi olur.
Arazi konusu ne kadar geniş olursa o kadar iyidir.1 tavuğa 10 m kare altında ki alanlar sadece görüntü amaçlıdır.Tavukların yemlenmesine katkı sağlamaz.Tavukları açık havada yemle beslemeye benzer.Zaten organik diye üretilen yumurtaların yüzde 80 i organik falan değil.Günde 2 saat tavukları dışarı salmak, hükümlülerin cezaevi avlusunda tur atmalarına benzer.Arazinin etrafı hatta üstünün kafes teli ile örtülmesi çok faydalı olur.Horoz besleme işini de hafife almayın çok önemli.
Bir arkadaşım bu iş yapıyor.Çok ince ayrıntısına kadar sormadım ama baya külfetli,zahmetli bilgi ve zaman isteyen bir iş. Normal besi tavuğu üretiyordu, sonra bu işi yapmaya başladı.Yemini kendisi yapıyor,sebze halinden yeşillik getirip kaliteyi artırmaya ,maliyeti düşürmeye çalışıyor.Küçük marketler ile anlaşmış,yumurta sepeti şeklinde reyona koyuyor.40 kuruştan markete,marketçi de 50 kuruştan müşteriye satıyor.Bölgeye göre değişir ama hesabını siz yapın.
Benim düşüncelerim; yanlış, eksik yazdıysam affola.Allah(cc) utandırmasın,yar ve yardımcımız olsun.
''İlim şehri ben isem, Ali kapısıdır; Ali den geçmeden bana varılmaz''.
Hz.Muhammet(sav)
İlyas KIRDÖK 08-25-2013, Saat: 06:39 PM   
(08-25-2013, Saat: 01:29 AM)Mustafa Ozan SAYILGAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1) 1 tavuk için minimum 4 metre kare resmi standart diye biliyorum fakat fazla olursa 1 tavuk için çok daha iyi olur.
2) hem kapalı hem açık şart (yabani kuşlarla temas riski ve kaçınılmaz hastalık,iklim,yabani hayvanlar,hırsızlık tehlikesi vs.)
3) 100 tavuğa 25 folluk, 1000 tavuğa 250 folluk yapar...folluklar rahat ve seri bir biçimde yumurta toplayacağınız bir şekilde olsun...40cm x 40 cm yeterlidir....3 katlı olsa yanyana 80 tane ortalama eder....32 metre uzunluk 30 tan 90 cm yapar hemen hemen.
4) lohman brown, ligorin, atak-s, atabey, plymouth rock vb hibrit....tabi yıllık bir tavuktan minimum 300 almanız şart.....hormonlu olmayacağından ötürü....Horoz beslemeniz daha doğal olur fakat yem tüketimini arttırır....10 tavuğa 1 horoz dersek 1000 tavuğa 100 horoz olur ve çok çok zarar edersiniz....1 horoz günde 100 gram yem yerse günlük horozlara bile 10 kg yem gidebilir....zaten amaç yumurta olduğundan horoza gerek yok....süs olsun diye 10-15 tane araya salın....hibritlerde sonraki kaliteli nesli elde etmek sanırım çok zor.....ha dersinizki ben LİGHT SUSSEX besleyecem yıllık 250 yumurta işimi görür ve civciv alıp sürekli yeni üretirim orası ayrı.....Türkiyede yumurta tavuğunun üretimi yok diye biliyorum....ama varsada haberim yok..
5) kendiniz civciv olarak başlarsanız daha kaliteli yetiştirebilirsiniz
6) başlangıç maliyeti olarak civciv çıkarın yumurtadan ama sonraki yetiştirme maliyeti yüksek olabilir...çünkü tavuk maksimum kapasiteye 8 ay sonra başlarsa 8 ay cepten yiyecekler yani...
7) Fason üretimde yapabilirsiniz yani başka firma adına.
8) 10 lu organik yumurta migros MM de 7 tl ye gördüm keskinoğlunun yani siz bu fiyata satamazsınız çünkü bunun çok ıvırı zıvırı reklamı vs. var büyük firmalarla baş etmek imkansız kesinlikle.
9) aşı, vitamin, bakım vs. masrafları
10) herşeyden önce garanti günlük vereceğin anlaşmış olduğun firma...çünkü bu işte pazar işin yüzde 90 diyebilirim.
11) alan yoksa elinizde günlük 30 koli yumurtayla kalırsınız çok dikkat edin
12) önce anlaşın sonra işe girin
13) batma riski de var yıllar sonra kapınıza mercedes çekme ihtimalide var Big Grin
14) soğuk hava deposu da lazım....bir tavuk günlük 100 gram yese 1000 tavuk günlük 100 kg yem gider....çuval 50 kg 70 tl olsa günlük 140 tl yem gider...30 koli yumurta satsanız 1000 tavuktan günlük....kolisi organik olduğundan 10 tl ederse 300 tl eder....vs diğer masraflar göze alınınca ortalama günlük 100-150 tl size kar kalır....doğal olan pahalı olmak zorunda yoksa karınız çok az olur...
15) günlük 50 gram yem verseniz diğer ihtiyacını börtü, böcek ot vs. olsa aylık 2000 tl cepte kalır....
16) görüldüğü üzere en küçük gram değişiklikleri bile kar oranınızı çok büyük etkiler..
17) bu işe girmeden size tavsiyem araziye karşık mera ot ekimi yapın.....8-10 çeşit tohumu karıştırın alana serpin iyice sulayın ve iyice köklendikten sonra tavukları günün belli aralıklarında yada alan çok çok geniş ise sürekli salıverin...
18) yeşillik çok önemli özellikle yonca ekilirse harika olur diye düşünüyorum çünkü yüksek oranda protein içerir.
19) kümes projeleri çok kullanışlı , sağlam, hijyenik olmalı.
20) vergi verme de ihtimaller arasında...bakanlıktan onay alma durumuda var...kaçak olarak riskli olabilir
21) Sık sık ilaçlama yapılmalı ufak bir salgın size başladığınız yere getirebilir yada kurtarırsanız hayvanları o ay zararına çalışmış olursunuz yumurta verimi düştüğünden
22) Aklıma gelenler bunlar şimdilik abi eksiklerde olabilir.

NOT : VERDİĞİM RAKAMLAR, ORANLAR, BİLGİLERİN TAMAMEN YILLARDIR İNTERNETTEN, ORDAN BURDAN VE BU FORUMDAKİ DEĞERLİ ABİLERİMDEN EDİNDİĞİM BİLGİLERDİR....YANLIŞ VARSA ŞAHSIMA AİTTİR....DİĞER ABİLERİMİZ ÇOK DAHA DEĞERLİ BİLGİLER VERECEKTİR...BENDE BU İŞİ GELECEK YILLARDA DÜŞÜNÜYORUM AMA BAKALIM İNŞALLAH NASİPSE....KOLAY GELSİN ABİ SAĞLICAKLA KALIN Smile
Çok sıkı çalışmışsın dersini.. Bilgilerin çok değerli. bir çok sorumun cevabını veriyor. Hatta düşünemedikleriminde...
O nedenle beyin fırtınası oluşturarak doğruyu bulmak ve eğer yapacaksam en doğrusunu yapmak istediğimden bu soruları sordum. Başka arkadaşlarımızında katkı vermesini bekliyorum. Ben yapamasam bile başkalarına ışık tutar.
Allah razı olsun değerli bilgi ve fikirleriniz için.

(08-25-2013, Saat: 01:23 PM)Yasin ÖKSÜZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Anadolu insanımın girişimci ruhu!
Bu işin şakası olmaz.Her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap etmeniz lazım.
En önemli şey pazar.Aldığınız ürünü paraya çeviremezseniz; altın olsa bir işe yaramaz.1000 tavuktan günlük 1000 yumurta alsanız bile batarsınız.
Pazar işi biraz farklı bir şey.Yaşadığınız bölge şartları,sosyal durum çok önemli.Ürettiğiniz ürünü tüketebilecek sosyo ve ekonomik durumda olması lazım.
İşe ufaktan başlamak belki daha iyidir.Hem işin geliri giderini daha rahat hesaplarsınız,hemde pazar işinde çok fazla zorlanmadan büyüyerek devam edersiniz.Ürünün kalitesi fark edilerek,artan talebe göre üretimi artırmak.Büyük firma ve üreticiler ile rekabet etmek, veya etmeye çalışmak yerine sizin ürününüzün kalitesi müşteri tarafından onaylandıktan sonra ; talebi karşılamak daha iyi olur.
Arazi konusu ne kadar geniş olursa o kadar iyidir.1 tavuğa 10 m kare altında ki alanlar sadece görüntü amaçlıdır.Tavukların yemlenmesine katkı sağlamaz.Tavukları açık havada yemle beslemeye benzer.Zaten organik diye üretilen yumurtaların yüzde 80 i organik falan değil.Günde 2 saat tavukları dışarı salmak, hükümlülerin cezaevi avlusunda tur atmalarına benzer.Arazinin etrafı hatta üstünün kafes teli ile örtülmesi çok faydalı olur.Horoz besleme işini de hafife almayın çok önemli.
Bir arkadaşım bu iş yapıyor.Çok ince ayrıntısına kadar sormadım ama baya külfetli,zahmetli bilgi ve zaman isteyen bir iş. Normal besi tavuğu üretiyordu, sonra bu işi yapmaya başladı.Yemini kendisi yapıyor,sebze halinden yeşillik getirip kaliteyi artırmaya ,maliyeti düşürmeye çalışıyor.Küçük marketler ile anlaşmış,yumurta sepeti şeklinde reyona koyuyor.40 kuruştan markete,marketçi de 50 kuruştan müşteriye satıyor.Bölgeye göre değişir ama hesabını siz yapın.
Benim düşüncelerim; yanlış, eksik yazdıysam affola.Allah(cc) utandırmasın,yar ve yardımcımız olsun.
Samimikatkılarınız için çok teşekkürler. İzmirdeyim.ve Gıda çarşısının merkezindeyim. Pazar sıkıntısıçekeceğimi sanmıyorum. Ama yinede şak diye karar verip uygulamaya geçebileceğim bir konu değil.
allah razı olsun fikir ve bilgileriniz için.
Onur ALAN 02-19-2014, Saat: 03:24 PM   
Salma tavukçuluk yapan bir kaç yeri tesadüfen gördükçe bu fikir beni de sardı. Şu andaki evim orman içinde bir sitede ve anayola uzak olduğu için tavukçuluğa uygun değil ama satışa çıkardım ve yola yakın Urla civarında 3-4 dönüm kadar arazi araştırıcam ilk iş olarak.

Tanıştığım kişiler öyle resmi olarak tavukçuluk yapan kişiler değildi, bahçeleri geniş olduğu için 100 civarı tavuğu bahçeye salmışlar, basit bir kümes yapmışlar, aşılarını düzenli yapıyorlar, yemine dikkat ediyorlar ve yumurta satışını civardaki evlerden insanlar kendileri gelip alıyormuş. Yani pazar sıkıntıları yok, yaptıkları günlük iş belki 1-2 saat civarıdır. Bana da cesaret verdiler korkma yaparsın başta satamazsan getir ben alırım dediler yumurtaları ama ben her şeyi en ince detayına kadar düşündüğüm için aklıma binbir türlü soru takılıyor.

leghor, lohman gibi ırklar 5 aylık olduklarında yumurtlamaya başlıyor ve 12 aylık olduklarında elden çıkarmak gerekiyormuş. Bu durumda bir tavuğun 7 aylık sezonu var, %80 verim verse genel piyasa fiyatı 0.75 kuruştan satsak 120 tl civarı geliri var. 13 tl ye 5 aylık yarkayı alsak, yemi, ilacı, suyu, aşısı derken 35-40 tl civarı gideri oluyor hesabıma göre.
Bir tavuğun yıllık karı 80 tl oluyor eğer hastalıkla hayvan öldürmeyip maksimum verimi düzenli olarak alırsak. 100 tavuk 8 bin tl eder yıllık gelir. Yani aylık asgari ücret sayılır Smile
Ben bir aileyi geçindirebilmek için 3000-4000 civarı bir geliri hedeflediğimden en az 500 tavuk olmalı, o da birsürü ek iş sıkıntı demek, uğraşmaya değer mi bilmiyorum ve açıkçası korkuyorum batmak istemiyorum.

Kimisi bıldırcın yetiştir diyor, yumurtası 1 tl den satılıyormuş doğru mudur?

Hesaplarımda bir yanlışlık varsa, yada gereksiz bir endişem varsa bilmek isterim. Açıkçası hayvanlarla bu tarz işlerle uğraşmaktan hem keyif alırım hem bir çok işe göre benim için daha stressiz ve huzurlu sayılır. Hem kendi evinin bahçesinde yaşayacaksın hem geçimini sağlayacaksın süper fikir fakat pratikte ne kadar geçerli?
Ara
Mustafa SARPKAYA 02-19-2014, Saat: 05:14 PM   
(02-19-2014, Saat: 03:24 PM)Onur ALAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Salma tavukçuluk yapan bir kaç yeri tesadüfen gördükçe bu fikir beni de sardı. Şu andaki evim orman içinde bir sitede ve anayola uzak olduğu için tavukçuluğa uygun değil ama satışa çıkardım ve yola yakın Urla civarında 3-4 dönüm kadar arazi araştırıcam ilk iş olarak.

Tanıştığım kişiler öyle resmi olarak tavukçuluk yapan kişiler değildi, bahçeleri geniş olduğu için 100 civarı tavuğu bahçeye salmışlar, basit bir kümes yapmışlar, aşılarını düzenli yapıyorlar, yemine dikkat ediyorlar ve yumurta satışını civardaki evlerden insanlar kendileri gelip alıyormuş. Yani pazar sıkıntıları yok, yaptıkları günlük iş belki 1-2 saat civarıdır. Bana da cesaret verdiler korkma yaparsın başta satamazsan getir ben alırım dediler yumurtaları ama ben her şeyi en ince detayına kadar düşündüğüm için aklıma binbir türlü soru takılıyor.

leghor, lohman gibi ırklar 5 aylık olduklarında yumurtlamaya başlıyor ve 12 aylık olduklarında elden çıkarmak gerekiyormuş. Bu durumda bir tavuğun 7 aylık sezonu var, %80 verim verse genel piyasa fiyatı 0.75 kuruştan satsak 120 tl civarı geliri var. 13 tl ye 5 aylık yarkayı alsak, yemi, ilacı, suyu, aşısı derken 35-40 tl civarı gideri oluyor hesabıma göre.
Bir tavuğun yıllık karı 80 tl oluyor eğer hastalıkla hayvan öldürmeyip maksimum verimi düzenli olarak alırsak. 100 tavuk 8 bin tl eder yıllık gelir. Yani aylık asgari ücret sayılır Smile
Ben bir aileyi geçindirebilmek için 3000-4000 civarı bir geliri hedeflediğimden en az 500 tavuk olmalı, o da birsürü ek iş sıkıntı demek, uğraşmaya değer mi bilmiyorum ve açıkçası korkuyorum batmak istemiyorum.

Hesaplarımda bir yanlışlık varsa, yada gereksiz bir endişem varsa bilmek isterim. Açıkçası hayvanlarla bu tarz işlerle uğraşmaktan hem keyif alırım hem bir çok işe göre benim için daha stressiz ve huzurlu sayılır. Hem kendi evinin bahçesinde yaşayacaksın hem geçimini sağlayacaksın süper fikir fakat pratikte ne kadar geçerli?

Onur Bey girişimci ruhunuzu ve sizi tebrik ediyorum fakat bence işe öyle hemen 500 tavukla değil de 100-150 kadar tavukla başlayıp zamanla hem bilinip tanınıp isim yapıp hem işi iyi ve kötü yanlarını cazip ve zor yanları sindire sindire görerek ve büyüyerek yola devam etmenizi öneririm. Bahsettiğini ligorin ve lohman yumurtacılarında 12 ayda ıskartaya çıkarma olayını ancak büyük firmalar yapar çünkü onlar için bir tavuk %20-30 verim düşürmüşse o zarardır maksimum seviyede randıman onlarda çok önemlidir. Ayrıca büyük firmalarda tavukları suni ışıklandırma ile günde iki defa yumurtlatarak ya da başka yöntemlerle tavukları sürekli yumurtlamaya zorladıklarından yani tavuğu sömürdüklerinden dolayı tavuğun yumurta kanalları tahrip olmakta ve 12 ay sonra bu tavuğu rehabilite etmektense cüzi bir rakama praya dönüştürüm yeni dinç genç yumurtacılara alıyorlar.

bıldrıcın konusuna gelince bıldırcın yumurtasının o kadar pahalı olduğunu düşünmüyorum. ve ayrıca bıldırcının çok yem tükettiğini forumdaki bazı arkadaşlardan duymuştum gelir gideri iyi ayarlamak gerek.
Onur ALAN 02-20-2014, Saat: 06:25 PM   
teşekkürler Mustafa Bey
elbette hem işi tam bilmeden ve deneyim sahibi olmadan büyük yatırımlarla girmek batışı hazırlar.
İşe daha küçük başlayıp ilk yıl kar etmeyi beklemeden tüm inceliklerini kavrayıp, pazarı da oluşturdukça adım adım büyümekte yarar var. Fakat bunun için bile önce bu işten para kazanabilirim diye bir ışık görmek gerekir ki adım atılsın. Nasıl olsa yaparım kazanırım diye bodoslama bir sektöre dalmak, işi ne kadar özenli yaparsanız yapın hüsran getirebilir. O ışığı görmek için sürekli araştırıyorum, ona göre adım atarak başlarım umarım.

Bugün Urla civarındaki köyleri gezdim biraz, Kuşçular köyünde çok tatlı bir ablam var, Eşi ile birlikte Almanya'dan Aust. ve LS yumurtaları getirtiyor, yurt içinden sürekli kazık yedikçe artık almayı bırakmış Smile
Tam evinin önünden geçerken bir arayıp sorayım dedim, bir Aust. horoz almıştım kendisinden, 2 adet tavuk var mı diye. Maalesef bırakın tavuğu nisan sonuna kadar yumurta bile veremem, sırada çok kişi var dedi.
Yine daha önce Yelki Köyünde tanıştığım işini ciddi özenli yapan bir arkadaşta aynı şekilde ancak Nisan gibi sana yumurta sırası gelir demişti. Tabi bunları nette okuyup canlı olarak örneklerini de gördükçe acaba cins tavuk yetiştirip yumurta ve civciv satmak karlı olabilir mi diye düşünce sardı Smile
Ortalama cins tavuklar 200 tavuk verseler yılda, 5 tl den satılıyor genel olarak. 1 tavuğun 1000 tl yıllık yumurta geliri var. Yumurta yerine civciv yada daha büyük tavuk olarak satarsanız gelir artabilir.

Bunun içinde en sağlam hayvanları bulacaksın, güzel temizlemesi kolay kümesler yaptıracaksın, aşılar ilaçlar yemler dikkatli takip ederek özenle üreteceksin ve en az 1 yıl geçecek ki piyasa sana ve hayvanlarına güvenecek daha sonra satışlar hızlanıp kar yazmaya başlar belki.

Bakalım araştırmalara devam, bulunduğum yerde net yok, ancak Urla ya geldiğim zaman girip araştırabiliyorum şimdilik, önce evi satıp merkeze yakın bir yere geleyim de gerisi kolay olacak.
Ara
Mustafa SARPKAYA 02-20-2014, Saat: 06:49 PM   
Onur Bey Allah muvaffak eylesin. İnşallah atılımlarınızda başarılı olursunuz. Ben de ileride küçük bir çiftlikimsi birşey yapmayı planlıyorum. Kar amacından ziyade kendi zevkimi tatmin çocuklarımın hayvan sevgisi ile büyüyebilecği ve yem parasını ve diğer giderlerini kendi karşılasın yeter diyebileceğim bir yer düşünüyorum (tabi daha zaman var) Allah güzel düşüncelerimizi boşa çıkarmaz inşallah. Kolay gelsin...
Serkan TASCİ 04-09-2014, Saat: 11:48 PM   
Konuyu hem güncelleyeyim hem de salma tavukçuluk olayına giren somut örnekler var mı acaba?

Bir de yeni bir başlık açmadım ama acaba açsak mı ''Salma etlik tavukçuluk''
nasıl ol_ur/maz fikirler ne bu konuda?
Ara
Onur ALAN 04-10-2014, Saat: 03:03 PM   
araştırmalarımdan sonraki son bilgileri yazayım;

Urla'da tavuk satın aldığım USD tavukçuluk denen çiftlik salma tavukçuluk için proje çiziyor, gittim görüştüm. Kağıt üzerinde yaptığı hesaba göre;

kümes, tel örgü, beton zemin, tavuk masrafı, arsa kirası filan 50.000 tl ile işe başlıyorsun 1000 tavukla
1000 tavuk günde 900 yumurta yaparmış Smile yani verimi %90 dan hesapladı tabi o anda yok %90 olmaz filan diye tartışmaya girmek anlamsız olduğundan sadece anlattıklarını dinledim.
Yumurtaları 36 kuruştan borsaya satacakmışız, hatta gelip kapıdan kendileri alıyormuş.
Bu hesaplara göre 4700 tl civarı net kar kalıyor aylık.
Ben arkadaşın tüm abartılı rakamlarını ve oranlarını törpüleyip hadi 3000 tl bile kalsa iyi paradır 50000 tl ile başlamak için diye düşünerek heyecanlandım açıkçası, ama bu işi yapan bir kaç kişi ile görüşmeden balıklama dalmak mantıksız olacağından, bu işi yapan 2 kişinin adresini aldım ve gittim yerlerinde ziyaret ettim;

Yumurta borsası 36 kuruştan değil 23 kuruştan alıyormuş. Kendileri gelip almıyor, sizin götürmeniz gerekiyormuş.
%90 verim değil %70-75 arası verim var tavuklarda beklendiği gibi.
Arsa kirası aylık 100-200 tl diye hesap yapmıştı arkadaş ama yapan arkadaşlar aylık 2000 tl civarı ödüyormuş arsalara yol kenarında olduğu için.
Yumurtaları borsaya satmayı bırakın, 50 kuruştan aşağı satarsanız zarar ediyorsunuz dediler.
Elden kendiniz satmaya çalışacaksınız, bunun için yoğun reklam yapmalı ve işlek yerlerde olmak gerekiyor dediler.
Açıkçası bir heyecanla başlayıp şu an pişman olduklarını gördüm.

İş göründüğü gibi yumurtaları toptan filanca yere şu fiyattan satarımla olmuyor yani, ya bulunduğunuz yerde gelen geçene 50 kuruş ve üzerinden satacaksınız yada evlere, marketlere bizzat sürekli gidip pazar oluşturmaya çalışacaksınız.
Bu işi yapan arkadaşlardan birisi, 30.000 tl sadece reklam parası harcamış 2 ayda ve hala zarar ettiğini söylüyor, çünkü elinde çok yumurta kaldığı için sürekli ucuz fiyattan marketlere satmak zorunda kalıyormuş.

Bulunduğunuz yerin işlek olması, yumurta borsası varmı varsa kaçtan alıyor yumurtaları, elden yumurtaları satarak eritebilecek misiniz, marketlere kaçtan satabilirsiniz, arsanız varmı yada kiralarsanız ücretleri nedir gibi soruları iyi araştırıp ona göre işe başlayın derim.
Uzaktan toz pembe görünen her şey genelde içine girince hayal kırıklıkları ve sıkıntılarla doludur ve en kötüsü bir kez bulaşınca yapılan yatırım yüzünden bırakmak da mümkün olmuyor.
Ara
Salih ŞAHİNGÖZ 04-10-2014, Saat: 04:01 PM   
Geçen mayıs ayında 500 gross star cinsi tavukla 12 dönümlük bir arazide başladım.
Yukarıda verilen bilgilerin hepsi hayali ve mantık yürütülerek verilen bilgiler. Asla sahada tutmaz.
Bu konuyla ilgili detaylı bir bilgi paylaşımını zaten dafa önce farklı yerlerde paylaştım. Burda tekrar uzun uzun yazmaya vaktim yok malesef. Yönetimin izni olursa link paylaşabilirim. Yada Özelden ulaşmak isteyen arkadaşlara bildiklerimizi paylaşmakdan onur duyarım.
Bu iş gerçekden güzel geliri olan bir iş ama balıklama dalarsanız sonu malesef hüsran olur.
saygılarımla..
Ara
Ahmet BULUT 04-10-2014, Saat: 04:29 PM   
verimde farklı cinslerde denenmeli bilinmişler zaten biliniyor işe girmeden önce ufak ufak demo yapmalı girişecek kişi ve sağdan soldan duyduğu bilgiyi bizzet test etme imkanıda azda olsa görebilir pazar zaten başlı başına sıkıntı Allah kolaylık versin yapanlara bu işi yapanlar bizim forumda bir kaç kişi var onlar burada detaylı bilgi verirlerse seviniriz
Ara
Serkan TASCİ 04-10-2014, Saat: 05:16 PM   
SAyın Onur ALAN, Salih ŞAHİNGÖZ ve Ahmet BULUT; benim de fikrim, hiç bir zama kağıt üzerindeki hesaplamalar reelde tutmaz. Pazarlama olayı olmadan bu işe girilirse elimizde binlerce yumurta ile ortada kalırız. Buna katılıyorum.

Eğer ki başlarsam 100 kadar tavukla salma tavuk işine gireyim diyorum. Tarla kirası olmayacak çok fazla kümes için harcama yapmayı düşünmüyorum. Eşe-dosta satsam yeterli, belli büyüklüklere gelince kesip etini de satabilirim. Sonra gidişata göre bir yol çizebiliriz.
Ara
Özcan OKAY 04-10-2014, Saat: 11:50 PM   
(02-19-2014, Saat: 03:24 PM)Onur ALAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Salma tavukçuluk yapan bir kaç yeri tesadüfen gördükçe bu fikir beni de sardı. Şu andaki evim orman içinde bir sitede ve anayola uzak olduğu için tavukçuluğa uygun değil ama satışa çıkardım ve yola yakın Urla civarında 3-4 dönüm kadar arazi araştırıcam ilk iş olarak.

Onur bey Bıldırcın yumurtası 1 tl ediyor diye duymuşsunuz ama yanlış duyum almışsınız tane fiyatı o kadar etmiyor ayrıca Bıldırcın çok yem tüketimi yapar. Geçen sene ben kendi makinamdan 75 üzeri bıldırcın cıkartmıştım. Ama bu sene bıldırcın çıkımını asla düşünmedim. Şuan elimde 20-25 bıldırcın var onları satacagım yada kesip yemeyi düşünüyorum. Ha dersin ben kendim yemek için düşünüyorum o zaman sıkıntı yok ama maddi olarak düşünüyorsan asla tavsiye etmem....
Ara
M.Münir TOPRAK 04-11-2014, Saat: 12:00 AM   

onur bey tavuklar genelde 24 haftadan itibaren yumurtlamaya başlar
sizin belittiginiz gibi 12 aydan sonra elden çıkartmak gerekmiyor.tavuklar ortalama 84 haftaya kadar verimli yumurtlarlar ondan sonra verimleri düşmeye başlar.
bıldırcın yumurtalarıda 1 tl degil vivolü 2.5-4 tl arası satılır döllü olarak.
ancak bazı cinsler 1-3 tl arası arası satılır.kaliforniya bıldırcını gamble bıldırcını gibi.
Ara
Salih ŞAHİNGÖZ 04-11-2014, Saat: 09:39 AM   
Serkan Taşçı kardeşim en mantıklı olanı söylemişsiniz.
100 tavukla başlayın 6 aya kalmaz önünüzü görmeye başlarsınız.
Birde münir abi size katılmıyorum. ilkile göre tüy dökümüne giren bir hayvan ticari ömrünü tamamlamış demektir. Yani tüy dökümüne girmeden tavukları satıp yenisini almanızı öneririm.
saygılar..
Ara
Ahmet BULUT 04-11-2014, Saat: 10:14 AM   
peki satış işlerinde gramaj nerelerde olması lazım
Ara
Serkan TASCİ 04-11-2014, Saat: 05:47 PM   
(04-11-2014, Saat: 10:14 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki satış işlerinde gramaj nerelerde olması lazım

gramaj derken yumurtadan mı bahsediyorsunuz?

Çevremdeki insanlar doğal olduktan sonra çok da yumurta büyüklüklerine bakmazlar die düşünüyorum. Artan yumurtaları(lohman yumurtası ve LS) arkadaşlara verdiğimde küçüklüklerine dair bir şey demediler.

Önemli olan lezzet geliyor, yoksa 20-25 kuruşa marketlerde yumurtalar var, insanlar daha ucuza alabilirler.
Ara
Ahmet BULUT 04-11-2014, Saat: 09:27 PM   
Bakmaz olurmu küçük yumurta ne kadar lezletli olduğu tartışılmaz ama satışta iriler seçilir hep
Ara
Onur ALAN 04-12-2014, Saat: 02:03 PM   
Bıldırcın yumurtası hakkında haklısınız.
Sallayan şahıs 1 tl deyince bende bir an heyecanlandım, daha sonra markette 12 yumurtayı 3tl görünce hayal kırıklığına uğradım tabi.
Nasıl utanmadan yalan söylüyorlar, açığa çıkınca utanma korkusu yok mu anlamıyorum?

Yumurta yada et satışı için marketi garanti altına almadan girmek intihar olur benim gözlemlerime göre.

Cins tavuk yetiştiriciliğinin pazarı ne boyuttadır, ne kadar yumurta satılabilir, ne kadar civciv tavuk satılabilir bunu takip ediyorum artık.

Mesela ben 3-4 dönüm bir arsa alıp orada cins tavuklar yetiştirsem kaç kişi benden sürekli alır? sürekli alım garantisi verir mi?
3-4 çeşit yetiştirmeyi planlarım, fazla dağılmamak için ve en kaliteli ırk kimdeyse bizzat parası neyse verip oradan alıp başlamayı düşünürüm ki piyasa da güven sorunu oluşmasın ama önce pazarı iyice takip edip emin olmak lazım. O kadar kümes ekipman ve anaç yatırımı heba olmasın.
Ara

AÇIK ARAZİ SALMA YUMURTA TAVUKÇULUĞU HAKKINDA. Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kümes Yapımı Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorum. Tamer Sezen 9 6,716 03-11-2016, Saat: 04:40 PM
Son Yorum: Tamer Sezen
  Köy Evinde Salma Tavuk Çalışması ERGUN CANÖZ 4 5,148 10-20-2015, Saat: 12:22 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  yeni kümes yapımı hakkında bilgi Cafer KOÇ 11 9,601 08-18-2015, Saat: 02:40 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Organik Yumurta mümkün mü? Salih ŞAHİNGÖZ 15 11,964 08-29-2014, Saat: 03:10 PM
Son Yorum: Murat KALGIDIM
  yeni yaptığım kümesim hakkında yorumlarınız Ali KIRKBAŞ 12 10,150 06-25-2014, Saat: 12:04 PM
Son Yorum: Ali KIRKBAŞ

Hızlı Menü: