Konu Bilgileri
Konu: BRAHMA (Türleri, Fotoğrafları, Genel Bilgiler) Yazar: Mustafa SARPKAYA
Okunma: 91867 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mustafa SARPKAYA 08-17-2013, Saat: 01:34 AM   
#1
Arkadaşlar Bu ırk çok hoşuma gidiyor ve şu an ben de civcivlerini beslemekteyim. Piyasada çok fazla varyasyonları olan ve çok yaygın bir ırk. Elimden geldiğince bulabildiğimce en güzel ve saf ırklarını ben de beslmek istiyorum. Bu ırk üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Bir süredir araştırıyorum. Çok güzel bilgiler ve fotoğraflar edindim. Bunları sizinle paylaşmak istedim.

Not: Birkaç ayrı yerden alıntı yaptığım için belki aynı muhtevayı içeren cümleler tekerrür etmiş olabilir.

BRAHMA
Brahma’lar Malay ve Cochin ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Yetiştiricilerin bu ırk üzerinde ABD’de yaptıkları çalışmalarla açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiş, 1874′de bu varyeteler standartlara katılmıştır. Sarı varyete ise 1923 yılında Amerikan standartlarına alınmıştır. Ortalama canlı ağırlıkları, açık renkli varyetelerde horozlarda 5.4, tavuklarda 4.3 kg’dır. Diğer iki varyetesi biraz daha hafiftir. Deri renkleri sarı, yumurta kabuğu kahverengidir.
Brahma’lar güzel ve gösterişli hayvanlardır. Küçük ibik ve sakalları, oldukça fazla tüylenmiş bacakları ve paçalı ayakları, iri ve sakin görünüşleri ile tipik Asya ırkı özelliği gösterir. Bu özellikleri sıcak ve soğuk iklim şartlarına dayanmalarında önemli bir etkendir.Ağır bir ırk olmalarına rağmen, büyüme hızlarının yavaş, cinsi olgunluk yaşlarının uzun ve paçalı oluşları Brahma’ların etçi olarak ticari sürülere girmesine engel teşkil etmektedir. Yıllık yumurta verimleri 100-120 adet kadardır.

BRAHMANIN TARİHÇESİ
brahma hindistanın BRAHMAPUT RA bölgesine ait bir tavuk türüdür.brahmaların bir orman tavuğu (Gallus Gigantus) ve Cochin ile yakından ilişkili olduğuna inanılıyor.
ilk brahmalar 1846 yılında hindistan dan amerikaya getirildi .amerikay a getirilen brahmalar ilk önceleri kış mevsimind e dayanıklılığını artırmak ve yumurta tavuklarının kanlarını yenileyeb ilmek amacıyla kullanıldı.amerikaya ilk gelenler 6,5 km kadar ulaştılar.ama bugün bu ağırlıklar nadiren görülür.bugün standart bir horozun ağırlığı yaklaşık 5 kg civarındadır.bir brahma tavuğunun ise yaklaşık 4 kg civarındadır.gerçi bazı üreticilerin bu ağırlıkların çok çok üzerinde brahmalar elde ettiğini okuyoruz , duyuyoruz .tabi bunda ilk elde edilen brahmaların yanında bugün çok çeşitli renklerde brahmalar elde edilmiş ve bu çalışmalar yapılırken bu tavuk cinsinin ağırlığı da artırılmış durumdadır.
1870 li yılllarda brahmalar o kadar popüler bir ırk olduki American Poultry Associati on's Standard of Perfectio n derneği brahmaları ayrı bir ırk olarak kabul etti.
BRAHMANIN HUYU
sakin , arkadaş canlısı olan bir kümes ve sergi hayvanıdır.kolayca korkmazla r.brahmal ar çocuklarla arkadaşlık için çok iyi bir seçimdir.uysal tavrı nedeniyle kolayca eğitilebilirler ve böylece herkesin elinden yem yemek gibi bir takım özellikler kazandırılabilir.bir de ben kendi deneyimle rimden biliyorum .brahmala r çok meraklı bir ırk.
KABUL EDİLMİŞ ÇEŞİTLERİ
şu anda brahmalar la ilgili en çok konuşulan konularda n birisi renk konusu.bu konuda dünyada olaya değişik yaklaşan kulüpler var.
American Standard of Perfectio n kuruluşu sadece üç rengi kabul etmektedi r.light , dark , buff.bu renklerin dışındakileri standart dışı kabul etmektedi r.
Australia n Poultry Associati on kuruluşu ise daha çok rengi kabul eder görünümdedir.dark , light , buff ,black , blue ,
partridge ,crele , barred renklerin i kabul etmektedi r.

BRAHMANIN OLUŞUM SERÜVENİ

Bu gün bildiğimiz Brahma ırkı aslında Amerika'da oluşturulmuş olmasına rağmen, Asya sınıfından bir ırktır. Hindistan'daki Brahmaput ra nehri adına izafeten adlandırılmıştır.

İlk başta Hindistan’da, Malay ve Cochin ırkların melezlenm esiyle iri yapılı, tüylü bacaklı tavuklar oluşturulmuş, sonra Çin ihraç edilmiştir. Orda Çinliler onlara Shanghay adı vermiştir. Şanghaylar daha sonra Gri Chittagon glarla melezleni p bugün Brahmada gördüğünüz bezelye ibik ve düşük kaşlı özellikler kazandırılmıştır.
Brahma tavukları ilk zamanlar Chittagon gs, Gri Shanghais ve Brahma Pootras gibi çeşitli isimlerle anılıyordu. Brahmalar Birleşik Krallığa (İngiltere) 1840-1850 yıllarında gitti. ilk Tavukçuluk kitabı 1856 yılında çıktı ve Brahmalar bu kitapta yer aldı. Kraliçe Victoria’nın da bu ırktan oluşan bir küçük sürüsü oluştu ve kendisi Brahma'ya çeşitli uzun isimleri kısaltarak. Brahma adını verdi.
Bir ırk olarak Brahmaların gelişmesi çoğunlukla 1850 ve 1890 yılları arasında Amerika Birleşik Devletler inde oldu. şimdi orijinal damızlık olarak yetiştirilen ve Light ve Dark varyetele ri olarak bilinen tipler burada rafine oldu.Buff varyetesi ise daha sonra oluşturuldu.
large fowl (LF) (Ağır ırklar ) grubunda olan Brahma 1874 yılında Amerikan kümes hayvanları Derneğince (APA) mükemmellik Standartlarını oluşturularak derneğe kabul edildi. Bu sadece Light ve Dark varyetele ri içermekteydi.Buff varyetesi ise 1924 kabul edildi.
Bantam Dark Brahma (Koyu bodur) Brahma, 1895 yılında kabul edildi, Light Bantam Brahma (Parlak bodur) 1898 yılında ve Buff Bantam Brahma (Deve tüyü bodur) 1946 yılında kabul edildi.
APA sadece ağır ırk olarak üç Brahma varyetesi ni tanırken American Bantam Derneği (ABA) Standartl arını belirlediği Brahma ırkının beş varyetesi ni tanımaktadır. Bunlar Dark Siyah, Buff, Light ve Beyaz Brahmalar dır. Böyle olmasına rağmen üretilen Dark, light, white, gold, buff Columbian varyetele ri ve nerdeyse tüm renkleri taşıyan tiplere rastlanma ktadır.

Standartl ara göre ağır Brahma ırklarının tam bir olgunluk ve büyüklüğe ulaşması için, yaklaşık iki yıllık bir süre gereklidi r. Tüm Brahmalar şekil ve renk tanımı temelde ağır ırklar için aynıdır. Ağır ırk bir Light Brahmanın standart ağırlıkları olgun horozda 5,4 kg, tavukta 4,3kg olmalıdır. Piliç aşamasındaki Brahma horozu 4,5 kg ve yarka ise 3,6 kg olmalıdır. Dark ve Buff varyetele ri genellikl e ağır değildir; yaklaşık bu verilen ağırlıklardan yarım kilo daha az ağırlıkta olmadırlar

Yumurta, Kabuk rengi kahvereng idir. küçük ve sayıca az, ancak civcivler genellikl e güçlü yumurtada n çıkar ve hızla büyür.

Önemli ırk özelliklerini düşük ağır kaş ya da "sarkık kaş,"(bu özellik onu şahin bakışlı yapar) küçük bir bezelye ibik, kısa, güçlü bir gaga, ve küçük sakal oluştururken geniş baş ve kafatası oluşturmaktadır. Cilt rengi sarı olmalıdır. Bunların yani sıra geniş organları ve tam bir göğüs iyi gurkluk ve yavru bakmak ve oldukça az sayıda yumurta nedenle oturaklı tavuklar olmalıdırlar.

BLACK BRAHMA
   

BLACK BRAHMA HOROZ

   

BLUE BRAHMA TAVUK
   

BLUE BRAHMA HOROZ

   

BUFF LACED BRAHMA TAVUK
   

BUFF LACED BRAHMA HOROZ
   

DARK BRAHMA HOROZ
   

DARK BRAHMA TAVUK
   

gold blue partridge brahma
   

gold blue partridge brahma TAVUK

   

LİGHT BRAHMA

   

BLUE BUFF COLOMBİAN BRAHMA

   

gold laced brahma

   

LEMON PYLE BRAHMA

   

RED PYLE BRAHMA

   

SİLVER BLUE BRAHMA

   

SİLVER LACED BRAHMA

   

SPLASH BRAHMA

   

WHİTE BRAHMA

   

BUFF BRAHMA BANTAM (KÜÇÜK IRK)

   
Cevapla


BRAHMA (Türleri, Fotoğrafları, Genel Bilgiler) Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  brahma Metin AKALP 0 1,546 06-13-2015, Saat: 10:00 PM
Son Yorum: Metin AKALP
  Brahma ve Ülkemiz Ahmet BULUT 0 2,410 06-13-2012, Saat: 07:13 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT
  Brahma Türü Davut SALİH 0 2,465 05-04-2012, Saat: 12:29 PM
Son Yorum: Davut SALİH

Hızlı Menü: