Konu Bilgileri
Konu: YEM BİTKİLERİ Yazar: Ahmet ÖDÜBEK
Okunma: 12449 Yorum: 13
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet ÖDÜBEK 07-20-2013, Saat: 02:44 AM   
Arkadaşlar tavuklar için en yarayışlı bitkiler hangileridir hepimiz bildiklerimizi burda paylaşırsak daha kolay sonuca varabileceğimiz kanaatindeyim. Ben bahçemi yeşillendirmek istiyorum gerçi zaten yeşil ama hayvanlarıma daha yarayışlı bitkiler ekmek istiyorum ne ekeceğimede karar veremedim henüz.

Şu anda aklımda olan bitkiler, yonca, faselya ve ballıbaba bitkisidir sizlerin de önerileri ile daha da çeşitlendirmek istiyorum önerileriniz nelerdir.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
İsa YILDIRIM 07-20-2013, Saat: 11:44 AM   
yer örtücü bitkilerin içindeki en yüksek protein değerine sahip bitki yoncadır. kurutulmuş yonca 27 proteindir. yani 1000 gram kuru yoncada
270 gram ham protein bulunur. Büyük baş besicilikte ineklere verilen kaba yemlerin içindeki en yüksek proteinli yem yonca samanıdır. Çok yıllık bir bitkidir. kendisini hızla yeniler.
Ara
Mustafa Ozan SAYILGAN 07-20-2013, Saat: 01:30 PM   
kesinlikle yonca bir numara...tavuklar parçalıyor resmen
6 Australorp (avustralya)
1 Light Sussex
32 melez köy tavuğu-horozu
Ara
Emre OZCICEKCI 07-20-2013, Saat: 02:31 PM   
evet guzel bir baslik, ben oyumu sark yoncasindan yana veriyorum, sark yoncasi cok besleyici bir bitkidir, ulkemizde de cok guzel yetismekdedir ozelliklede dogu anadoluda bu tur yonca her yerde var, tavuk inek koyun keci gibi ciftlik hayvanlari severek yerler, hem taze hem kurutulmus olarak hayvanlara verilebilir.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-20-2013, Saat: 04:32 PM   
bir keresinde yonca biçip hayvanların önüne attım. biraz bakındılar, biraz kokladılar sonra döndüler arkalarını ve gittiler. nedense beğenmediler. Acaba biçip önlerine attığım iin mi? Belki ekili alanda olsalar kendileri yerler. Ya da yonca boyutuyla mı alakalı acaba. Neyse bizim hayvanlar pek sevmedi yani.. Baharın başlangıcında yerdeki çimlerden deli gibi yiyorlar ama. şu an bile çimlerin kartlaşmasına rağmen bazen yediklerini görüyorum..
Ahmet Ünsal CİVELİ 11-19-2013, Saat: 11:35 PM   
ben mutfakta ne varsa soganın yenmeyeyn kabukları dahil ne kadar atık varsa meyva kabukları havuç sapları kereviz sapları tavuk tenceresinde karıştırıp pul biberde ekleyerekSmile))kaynatıp sogutup veriyorum bir ara süpürge tohumu almıştım yemediler bu karışıma katınca ne varsa silip süpürüler mübarekler çöp ögütme makinası
Ahmet ÖDÜBEK 11-20-2013, Saat: 12:41 AM   
GAZAL BOYNUZU

Gazal Boynuzu (Lotus corniculatus)
Ömrü: Çok yıllık
Boy: 50-100 cm.
Ekim Oranı: 2-2,5 Kg.

- Çok yıllık bir baklagil yem bitkisidir.
- Kıraca oldukça dayanıklıdır.
- Drenajı zayıf, tuzlu ve alkali, verimsiz topraklarda yetişebilir.
- Tuzluluğa dayanıklıdır.
- Özellikle otlatma amacıyla tek başına ve karışım olarak ekilebilir.
- Otu lezzetli ve besin değeri yüksektir.

Arkadaşlar bu otu deneyen eken var mı, bu sene bunu denemek istiyorum ne dersiniz.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Aytaç Keçeci 11-20-2013, Saat: 01:25 AM   
Dediğin Bitki Bu Mu Ahmet?

MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Ahmet ÖDÜBEK 11-20-2013, Saat: 11:39 PM   
Evet kardeşim ta kendisi aramızda bundan eken var mı ?
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Ahmet ÖDÜBEK 11-20-2013, Saat: 11:39 PM   
Evet kardeşim ta kendisi aramızda bundan eken var mı ?
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Abdullah GÖKPINAR 09-11-2014, Saat: 11:13 AM   
Konunun üzerinden çok vakit geçmiş ama yeni öğrendiğim bir bitki var. İtalian rygrass (italyan çimi-Lolium multiflorum) özellikle ineklerde süt verimini %30-50 civarında arttırdığı ayrıca hazır yem-saman tüketimini de azalttığı belirlenmiş bilimsel olarak.Ayrıca sindirilmesi de bir o kadar kolaymış ve büyükbaş hayvanlar çok severek yiyorlarmış.Bir inek günde 150 kilo yese bile hayvana rahatsızlık vermiyormuş.Bu bitkiyi eken, hayvanlarına yediren varmı acaba?Belki bizim tavuklarda yer.Kökü topraktan çıkmadıkça sürekli yenilenen ve iyi büyüyebilen bir bitki.
Ara
Murat Alp 04-21-2016, Saat: 02:12 PM   
Abilerim merhabalar. Bursada doğal çiftlik diye bir yerden 500 tavuk sipariş verdim. Yarkalar bi hafta içinde gelecekler. Çadır kümes, yemlikler ve bi aylık yemi geldi. Yine lohman dan devam edicem. Dün bi ziraat bayisinden yonca tohumu ve 10 lu karışık ot tohumu aldım. Bu gün yeri ve ariklarini hazırlıyoruz. Mandalin bahçesinin içini kullanıcaz. 10 lu ot tohumunun dönüme ne kadar ekilecegi yazmıyor sizce ne kadar ekmeliyim. Daha önce kullanan varmı acaba.
Ara
A.Altan SEZEN 04-21-2016, Saat: 02:41 PM   
(04-21-2016, Saat: 02:12 PM)Murat Alp Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abilerim merhabalar. Bursada doğal çiftlik diye bir yerden 500 tavuk sipariş verdim. Yarkalar bi hafta içinde gelecekler. Çadır kümes, yemlikler ve bi aylık yemi geldi. Yine lohman dan devam edicem. Dün bi ziraat bayisinden yonca tohumu ve 10 lu karışık ot tohumu aldım. Bu gün yeri ve ariklarini hazırlıyoruz. Mandalin bahçesinin içini kullanıcaz. 10 lu ot tohumunun dönüme ne kadar ekilecegi yazmıyor sizce ne kadar ekmeliyim. Daha önce kullanan varmı acaba.

Sorunuzun cevabını bilmiyorum. Smile
Başka bir konu...
Daha erken davranmalımıydınız bilemedim.
Ziraat mühendisine göre 5 haftalık ilk gelişim yonca için çok önemli. Yoksa tavuklar kökünü kazıyormuş. Büyümeye, yenilenmeye fırsat bulamıyormuş.
Ara
Murat Alp 04-24-2016, Saat: 03:02 PM   
Abim çok teşekkürler. Ayrı bi bölüm daha yapmak gerekicek.
Ara

YEM BİTKİLERİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yem Karışımım Burak ARAS 11 6,173 11-25-2016, Saat: 12:28 AM
Son Yorum: Mert Çaylak
  Türkiye Geneli Yem Fiyatları Ahmet BULUT 76 106,120 05-19-2015, Saat: 04:13 PM
Son Yorum: hakan bayraktar
  Kış Yem Karışımı Merve KARA 4 3,320 10-31-2014, Saat: 03:10 PM
Son Yorum: Merve KARA
  SİZCE BU YEM NASIL Ahmet ÖDÜBEK 24 11,436 09-12-2014, Saat: 01:51 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  yem büyüklüğü İsmail ARIK 14 6,206 04-19-2014, Saat: 03:44 PM
Son Yorum: İsmail ARIK
  Optima yem Hüseyin DESTİ 0 2,938 02-27-2013, Saat: 02:12 PM
Son Yorum: Hüseyin DESTİ
  Canlı Yem Türleri Ve Üretim Teknikleri Ahmet BULUT 0 3,075 12-14-2012, Saat: 12:04 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT
  cp yem fiyatları Ahmet BULUT 6 15,006 09-27-2012, Saat: 09:45 AM
Son Yorum: Kadir YAVUZ
  Anaç olacak hayvanlara etlik yem vermek. Hüseyin GÜL 6 4,796 06-28-2012, Saat: 06:46 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: