Konu Bilgileri
Konu: AB58'in yapımına başlıyorum. (Vira Bismillah) Yazar: Mustafa SARPKAYA
Okunma: 54427 Yorum: 104
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mustafa SARPKAYA Lightbulb  07-17-2013, Saat: 12:12 AM   
İyi Akşamlar sayın forum sakinleri. Yakın zamanda ben de bir AB58 tipi kuluçka makinesi yapmayı düşünüyorum.
Şu an itibarıyla temin ettiğim ürünler

1 adet 40 Lt tekerli şeffaf saklama kabı (18 TL)
1 adet Emko 3710 Termostat => şu an kargoda (Kargo dahil 70 TL)
4 mt kaliteli kablo (4 TL)
1 adet fiş ucu (1 TL)
6 adet duy (6 TL)
2 adet 25 watt ampul (3 TL)
4 adet 15 watt ampul (5 TL)
1 adet adaptör (10 TL)
1 adet fan çıkma olduğu için para almadılar Smile

Şu halde bu durumda makinenin parçaları 117 TL'ye mal oldu.

*Termostat şu an kargoda gelir gelmez kısmet olursa makinemin yapımına başlayacağım. Öncelikle Ahmet BULUT kardeşimizden ve akabinde konuyla alakalı diğer forum üyelerimizden yardımlarını esirgememelerini istiyorum ve şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Evet arkadaşlar vira bismillah deyip işe koyulduk. Fakat bu konu ile alakalı termostatımız gelene kadar siz tecrübeli arkadaşların engin bilgisine dayanarak bazı sorular sormak istiyorum.

Ben çin kaynaklı bir siteden arasıra alışveriş yapıyorum. Ürünler hem güzel hem uygun fiyatlı. Aşağıya birkaç link atıyorum bunların kuluçka makinesi için uygun olup olmadığı konusunda fikir beyan ederseniz memnun olurum. Görüşlerinizi bekliyorum.

* Kuluçka için hava ısıtıcı

* Termometre-Nemölçer-Tarih saat gösterici

Ahmet BULUT 07-17-2013, Saat: 12:34 AM   
hayırlı olsun
güzel olur AB58 verimi iyi denenmiş kolay bir sistem
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-17-2013, Saat: 12:38 AM   
* Termostat

(07-17-2013, Saat: 12:34 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hayırlı olsun
güzel olur AB58 verimi iyi denenmiş kolay bir sistem

Teşekkür ederim Ahmet Bey bu süreçte sizden yardım bekliyorum. biraz başınız ağrıyabilir Smile
A.Ümit GÜNENDİ 07-17-2013, Saat: 01:00 AM   
Hayırlı olsun Mustafa bey,

Alışveriş yaptığınız Aliexpress çin sitesi bildiğim kadarıyla PayPal ödeme sistemini kullanmıyor. Herhangi bir anlaşmazlık veya ürün gelmeme durumunda, müşteriyi koruma mekanizması nedir, nasıl çalışıyor, benim pek bilgim yok. PayPal ödeme sistemini kullanmadığı için ben pek tercih etmemiştim, işin açıkçası aliexpress'i. Onun yerine ben buyincoins.com sitesinden alışveriş yapıyorum. Herhangi bir ürün gelmeme gibi durumlarda 45 gün içersin deki itirazımda PayPal devreye giriyor ve sorun kısa sürede çözülüyor.

Ayrıca daha hesaplı ürünler var,
sizin almayı düşündüğünüz "temperature controller "
http://www.buyincoins.com/item/12371.html
Ara
İsa YILDIRIM 07-17-2013, Saat: 01:04 AM   
hayırlı olsun. her türlü soru sorabilirsiniz.

dijital termostadın PİD kontrollü ve kalibrasyon yapabilme özelliği olması önemlidir.
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-17-2013, Saat: 01:15 AM   
(07-17-2013, Saat: 01:00 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlı olsun Mustafa bey,

Alışveriş yaptığınız Aliexpress çin sitesi bildiğim kadarıyla PayPal ödeme sistemini kullanmıyor. Herhangi bir anlaşmazlık veya ürün gelmeme durumunda, müşteriyi koruma mekanizması nedir, nasıl çalışıyor, benim pek bilgim yok. PayPal ödeme sistemini kullanmadığı için ben pek tercih etmemiştim, işin açıkçası aliexpress'i. Onun yerine ben buyincoins.com sitesinden alışveriş yapıyorum. Herhangi bir ürün gelmeme gibi durumlarda 45 gün içersin deki itirazımda PayPal devreye giriyor ve sorun kısa sürede çözülüyor.

Ayrıca daha hesaplı ürünler var,
sizin almayı düşündüğünüz "temperature controller "
http://www.buyincoins.com/item/12371.html

Ümit bey Aliexpress paypal dahil birkaç sistemi birden kullanıyor. sizde hangisi varsa onu seçiyorsunuz. ben paypal kullanmadığım için (kişi bilmediğini düşmanıdır) ne olduğundan pek bilgim olmadığı için biraz ürküyorum zaten. bu yüzden e bay den filan alışverişte yapmıyorum. Bu aliexpres denen site zaten çok geniş kapsamlı bir site. aynı zamanda alibaba.com adında bir de toptan satış sitesi var. sahibi arap diye biliyorum. çin üzerinden çalışıyor ve ürün gelmemesi durumunda sizin de söylediğiniz gibi belirli bir süresi var ve hemen iade yapıyor. Bizim burada arkadaşla ve ben müdavim olduk diyebilriz. Arkadaşlar daha çok alışveriş yapıyor tabi. Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce bir arkadaşım bisiklet siparişi vermişti, göndermediler. ve arkadaş siteden hemen iptal etti siparişi 2 gün sonra hesaba aktardılar parasını geri.

Ben makinemin parçalarını zaten şu an temin ettim. Biraz yedek parça olsun, ya da civciv büyütme ünitesi filan yaparım belki de ileride ikinci makineyi yaparım diye bakıyorum. Uzun vadede yani.

Bu arada sizce ampul kullanmak yerine yukarıda linkini verdiğim ısıtıcı sizce iş görür mü?

(07-17-2013, Saat: 01:04 AM)İsa YILDIRIM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hayırlı olsun. her türlü soru sorabilirsiniz.

dijital termostadın PİD kontrollü ve kalibrasyon yapabilme özelliği olması önemlidir.

Teşekkür ederim isa bey. sorularım olacak zaman zaman. bu platformdan yönelteceğim.

Termostat ile alakalı çok bilgim yok ama gitti...yor'dan aldım ürün açıklaması aynen şöyle. sizce işimi görür mü?

2 YIL GARANTİLİ
Made in TURKEY
ADINIZA FATURALI
TSE İSO 9001 onaylı
2006 DAN BERİ YÜZDE YÜZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
GENİŞ TEKNİK SERVİS AĞI
MONTAJ DAHİL İLANIMIZDIR ÜRÜNÜNÜZ KULLANIMA HAZIR OLARAK TARAFINIZA HAZIRLANIP GÖNDERİLECEKTİR.
1 Klamens bağlantısı
2 Makaron kullanımı
3 Bağlantı noktaları ayırımı açıklamalı
4 Set alt üst değerleri girilmesi
YURTİÇİ KARGO İLE %35 İNDİRİMLİ VE SÜPER HIZLI GÖNDERİ
EMKO 3710- PTC 100 PROBLU
-19,9 ile + 99,9 derecede çalışma skalası
0.1 hassasiyet (Kuluçka Makinası için çok önemli)
1,5 metre yanmaz ısıya dayanıklı sensör , prob
10 amper tek kontak histeresizli çıkış
Kutu içerisinde bağlantı şeması ve kullanım klavuzu
Garanti belgesi ( 2 yıl garantili)
Ürünün kutusunda türkçe kullanma klavuzu ve adınıza kaşeli kayıtlı garanti evrağı gönderilecektir.

MAĞAZAMIZI ZİYARET ETMEK İÇİN AŞŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLMANIZ YETERLİ
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Greenz...lektronik/
ARAS KARGO 5,19 TL ADRES TESLİM
YURTİÇİ KARGO 6,49
TÜM ÜRÜNLER ADINIZA FATURALI VE GARANTİLİ
MAKİNA KURULUMU HAKKINDA DESTEK Verilmektedir
A.Ümit GÜNENDİ 07-17-2013, Saat: 01:25 AM   
Ben ısıtıcı olarak ilk başlarda rezistans kullamıştım. Fakat makinanın içindeki ısı 37.7 dereceye geldiğinde termostat elektiriği kesiyordu, ama rezistansın kendi ısısı bir müddet daha devam ettiğinden içerideki ısı benim kontrolüm dışında yükseliyordu. Ben rezistansı iptal edip ampul kullanmaya başlayınca bu sorundan kurtuldum. Sizin resmini eklediğiniz ısıtıcıyı kullanmadım, elektrik devresi kesildiğimde üzerindeki ısıyı ne kadar muhafaza ediyor bilgim yok,
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-17-2013, Saat: 01:40 AM   
(07-17-2013, Saat: 01:25 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben ısıtıcı olarak ilk başlarda rezistans kullamıştım. Fakat makinanın içindeki ısı 37.7 dereceye geldiğinde termostat elektiriği kesiyordu, ama rezistansın kendi ısısı bir müddet daha devam ettiğinden içerideki ısı benim kontrolüm dışında yükseliyordu. Ben rezistansı iptal edip ampul kullanmaya başlayınca bu sorundan kurtuldum. Sizin resmini eklediğiniz ısıtıcıyı kullanmadım, elektrik devresi kesildiğimde üzerindeki ısıyı ne kadar muhafaza ediyor bilgim yok,

Söylediğiniz mantıklı Ümit bey. Galiba en iyisi ampul kullanmak. Estetik açıdan biraz kalabalık görünüyor ama olsun. bizim için önemli olan çıkım yüzdesi...
ALİ BEY 07-17-2013, Saat: 01:50 AM   
Mustafa abi ben %90 nını bıtırdım sadece kalıbrasyon kaldı saolsun isa abim bana her zaman yardımcı oldu suan onunla bırlıkte saklama kabı ıçın raf dusunuyoruz Smile dışarıdan elle cevirmeli olucak benm makıne sızede hayırlı olsun Smile bu arada makınaya başlayınca foto beklıyoruz
HOROZ KENTLİ
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-17-2013, Saat: 02:18 AM   
(07-17-2013, Saat: 01:50 AM)Ali BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mustafa abi ben %90 nını bıtırdım sadece kalıbrasyon kaldı saolsun isa abim bana her zaman yardımcı oldu suan onunla bırlıkte saklama kabı ıçın raf dusunuyoruz Smile dışarıdan elle cevirmeli olucak benm makıne sızede hayırlı olsun Smile bu arada makınaya başlayınca foto beklıyoruz

Hayırlı uğurlu olsun. Allah muvaffak etsin inşallah bol çıkım alırsın kardeşim. Bu kalibrasyon dediğin şey umarım çok karmaşık değildir.

gelişim tablası olarak çimukaya bakabilirsin. kargo ücreti var ama senin için seçenek olur.

http://www.kulucka.com/kulucka/Kulucka-G...i-ul4.aspx
Ahmet BULUT 07-17-2013, Saat: 11:38 AM   
ısı gecerse istenilen sıcaklığı dimmer ile gücü düşürürürsünüz kısarsınız iyice hatta termostad bile fazla çalışmaz sadece kapak açıp kapatmalarda çalışır
Ara
ALİ BEY 07-17-2013, Saat: 01:19 PM   
(07-17-2013, Saat: 02:18 AM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-17-2013, Saat: 01:50 AM)Ali BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mustafa abi ben %90 nını bıtırdım sadece kalıbrasyon kaldı saolsun isa abim bana her zaman yardımcı oldu suan onunla bırlıkte saklama kabı ıçın raf dusunuyoruz Smile dışarıdan elle cevirmeli olucak benm makıne sızede hayırlı olsun Smile bu arada makınaya başlayınca foto beklıyoruz

Hayırlı uğurlu olsun. Allah muvaffak etsin inşallah bol çıkım alırsın kardeşim. Bu kalibrasyon dediğin şey umarım çok karmaşık değildir.

gelişim tablası olarak çimukaya bakabilirsin. kargo ücreti var ama senin için seçenek olur.

http://www.kulucka.com/kulucka/Kulucka-G...i-ul4.aspx

Sağolasın abi inşallah ikimizde meklerimizin karşılıgını alırız kalibrasyon karmaşık değil Smile canın sıkılmasın

(07-17-2013, Saat: 11:38 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ısı gecerse istenilen sıcaklığı dimmer ile gücü düşürürürsünüz kısarsınız iyice hatta termostad bile fazla çalışmaz sadece kapak açıp kapatmalarda çalışır

dimmer kesinlikle gereklimi ben dimmersiz yapıyorum abi deneme aşamasında ampuller sönunce ayarladığım ısıda sabit kalıyor yukselmıyor.
HOROZ KENTLİ
Ara
Ahmet BULUT 07-17-2013, Saat: 02:09 PM   
ampulde dimmere gerek yok ben ilk modellerime her ihtimale karşı takmıştım ama gerek olmadı hiç
Ara
ALİ BEY 07-17-2013, Saat: 03:22 PM   
(07-17-2013, Saat: 02:09 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ampulde dimmere gerek yok ben ilk modellerime her ihtimale karşı takmıştım ama gerek olmadı hiç

tamam abi teşekür ederim.
HOROZ KENTLİ
Ara
Mustafa SARPKAYA 07-18-2013, Saat: 06:51 PM   
Sayın Ahmet BULUT, İsa YILDIRIM ve diğer konuyla alakalı arkadaşlar.
Malzemelerim şu an tamam ve geriye makinenin yapımı kaldı, fakat yapımla alakalı bazı sorularım olacak.

1. Duyları kapağa slikon ile mi yapıştırıyoruz. Eğer öyleyse bu slikon ısı durumunda koku ve zehirleme yapmıyor mu?
2.Makinenin dibine koyduğumuz ızgaranın tabandan yüksekliği 3-4 cm yeterlimidir. ya da taban yerine yan tarafa bir ap içinde su koysak olr mu? bu durumda suyun yüzeyi ne kadar olmalı?
3. Fan havayı kapak tarafından çekip yumurtalara doğru üfleyecek şekildemi monte edilecek.
4. (En önemlisi) Emko 3710 Termostatın arka kısmında iki adett çiftli siyah kablo var. bunların bağlantı şekli nasıl olacak.
5. diyelim ki termostattan birinci ampule bağlantı yaptık. diğerlerine o ampulden mi paralel bağlantı mı yapacağız. biribirine aktara aktar mı gideceğiz.
6. Nem bacası koymam şart mı? koymasak ne değişir.

Bu sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim

İsa YILDIRIM 07-18-2013, Saat: 07:12 PM   
Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:1. Duyları kapağa slikon ile mi yapıştırıyoruz. Eğer öyleyse bu slikon ısı durumunda koku ve zehirleme yapmıyor mu?
2.Makinenin dibine koyduğumuz ızgaranın tabandan yüksekliği 3-4 cm yeterlimidir. ya da taban yerine yan tarafa bir ap içinde su koysak olr mu? bu durumda suyun yüzeyi ne kadar olmalı?
3. Fan havayı kapak tarafından çekip yumurtalara doğru üfleyecek şekildemi monte edilecek.
4. (En önemlisi) Emko 3710 Termostatın arka kısmında iki adett çiftli siyah kablo var. bunların bağlantı şekli nasıl olacak.
5. diyelim ki termostattan birinci ampule bağlantı yaptık. diğerlerine o ampulden mi paralel bağlantı mı yapacağız. biribirine aktara aktar mı gideceğiz.
6. Nem bacası koymam şart mı? koymasak ne değişir.
Bu sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim
0. bu konuya malzeleri almadan önce başlamalıydın. farklı ürünler önerebilirdik.
1. Duyları mika almışsın. porselen almanı öneririm. ısıya dayanıklı yandına sebep olmaz. Duyları silikon ile yapıştırabilirsin. silikon 120 dereceye ısıya dayanıklı ve zehirli değildir. akvaryumlarda gıdada kullanılıyor. Vida ile bağlantı yapanı gördüm. daha şık görünüyor.
2. kullanacağını kabın ölçülerine göre değişir. parçalı kap kullanırsanız farklı nem değerleri elde edebilirsiniz.
3. Fanı tavana yakın koyarsan tavandaki havayı aşağı üflemeli, fanı yumurtalara yakın koyarsan fan havayı aşağıdan yukarı üflemeli, biz en son ali beyle fanı aşağı koyalım yukarı üflesin yaptık.
4. resimlerini çizip göndereyim.
5. lambaların hepsi parelel olacak.
6. baca şarttır. hatta alttan taze hava girmeli üstten çıkmalı. aslında oksijende devamlı ölçülmeli. yumurtalar canlıdır ve oksijene ihtiyacı var. 120 lik makinada 1 cm çapında 4 adet delik koymuşlar.
Ara
ALİ BEY 07-18-2013, Saat: 07:20 PM   
isa abi bu baca yı nasıl yapacağız şuanda ben deneme amaçlı yarım saattir çalıştırıyorum hava delikleri filan yok onları nereye açmalıyım bacayı nasıl yapayım ben birazdan makınaın son halini bu kobu aaaltında paylaşayım ve önerilerinizi söylersiniz. Mustafa beyde yararlanır bu arada önce duyları bende mıka almıştım sonra porselen duyla değiştirdim sizede tavsiye ederim
HOROZ KENTLİ
Ara
İsa YILDIRIM 07-18-2013, Saat: 07:56 PM   
(07-18-2013, Saat: 07:20 PM)Ali BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: isa abi bu baca yı nasıl yapacağız şuanda ben deneme amaçlı yarım saattir çalıştırıyorum hava delikleri filan yok onları nereye açmalıyım bacayı nasıl yapayım ben birazdan makınaın son halini bu kobu aaaltında paylaşayım ve önerilerinizi söylersiniz. Mustafa beyde yararlanır bu arada önce duyları bende mıka almıştım sonra porselen duyla değiştirdim sizede tavsiye ederim

bacayı üstten açmalısın. ayarlı yaparsan nemi ayarlamanda faydası olur. hiçbir zaman tamamı kapalı olmamalı.
porselen duy ısıya dayanıklı, yangına karşı emniyetlidir. ayrıca mika duyu vida ile kapağa sabitleyemezsiniz ama porselen duyda delikler vardır, bu deliklere uydun çap ve uzunlukta somunlu vida takılarak kapağa monte edilebilir. Aslında benim fikrim duyları kapağa değilde yan duvarın en üst noktasına konmalı. kapak açıldığında lambalar içerde kalsın. hatta kap bunun için biraz daha büyük seçilmeli dijital kontrolürde yan duvara monte edilmeli ki kapakta hiçbir şey olmasın. Lambaların yumurtalara yakın olmaları iyi birşey değil.
Ara
ALİ BEY 07-18-2013, Saat: 08:01 PM   
mustafa abi ben 6 adet 15 watt taktım böylelikle ısı heryerde sabit suan isa abinin onayıyla önce iki adet 25 wat takmıştım yüksek geldı şimdi eşitve sabit kalıyor makınamda suan hava delıklerı ve kalıbrasyon etmek kaldı civalı termometreleri beklıyorum bugun gelıcektı gelmedı yarın gıdıp kendım alıcam artık bu arada hayırlı olsun sizede bende yumurta yuklemeden önce bu konuyu takip edeceğim sizin bilgilerinizden forumdakı üyelerden önerileriden yola cıkarak eksık veya fazlalıklarımı öğrenıcem

(07-18-2013, Saat: 07:56 PM)İsa YILDIRIM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-18-2013, Saat: 07:20 PM)Ali BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: isa abi bu baca yı nasıl yapacağız şuanda ben deneme amaçlı yarım saattir çalıştırıyorum hava delikleri filan yok onları nereye açmalıyım bacayı nasıl yapayım ben birazdan makınaın son halini bu kobu aaaltında paylaşayım ve önerilerinizi söylersiniz. Mustafa beyde yararlanır bu arada önce duyları bende mıka almıştım sonra porselen duyla değiştirdim sizede tavsiye ederim

bacayı üstten açmalısın. ayarlı yaparsan nemi ayarlamanda faydası olur. hiçbir zaman tamamı kapalı olmamalı.
porselen duy ısıya dayanıklı, yangına karşı emniyetlidir. ayrıca mika duyu vida ile kapağa sabitleyemezsiniz ama porselen duyda delikler vardır, bu deliklere uydun çap ve uzunlukta somunlu vida takılarak kapağa monte edilebilir. Aslında benim fikrim duyları kapağa değilde yan duvarın en üst noktasına konmalı. kapak açıldığında lambalar içerde kalsın. hatta kap bunun için biraz daha büyük seçilmeli dijital kontrolürde yan duvara monte edilmeli ki kapakta hiçbir şey olmasın. Lambaların yumurtalara yakın olmaları iyi birşey değil.

bacayı nasıl bişey yapmalıyım abi hem mustafa bey içnde gereklı olur.
HOROZ KENTLİ
Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-18-2013, Saat: 10:49 PM   
AB58 serüveni bir kez daha başlamış, hayırlı olsun, bol çıkımlar diliyorum. Smile
Karşıyaka, İzmir

Beslediği Türler: Light Sussex
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/konu-light-su...kiran.html
Ara

AB58'in yapımına başlıyorum. (Vira Bismillah) Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vira bismillah Yasin ÖKSÜZ 36 14,861 03-27-2018, Saat: 07:47 PM
Son Yorum: Yasin ÖKSÜZ
  Bende Başladım AB58 yapımına... İsmail ARIK 14 6,653 02-15-2018, Saat: 11:53 PM
Son Yorum: Ahmed Arif
  AB58 MÜTHİŞ PERFORMANS Ahmet BULUT 13 6,740 11-21-2016, Saat: 10:43 PM
Son Yorum: OKAN TİKTAŞ
  Yeni Makineye Başlıyorum ''Desteklerinize İhtiyacım Var'' burak demirkapak 47 19,070 05-28-2016, Saat: 12:19 AM
Son Yorum: burak demirkapak
Question AB58 hakkında kafama takılanlar Cemil Demirci 5 2,974 04-28-2016, Saat: 10:35 PM
Son Yorum: Erkan Şensoy
  YENİ MAKİNAYA BAŞLIYORUM Turan Kurt 12 5,867 03-30-2016, Saat: 08:59 PM
Son Yorum: Turan Kurt
Shocked İlk Deneyim AB58 Cemil Demirci 6 4,137 02-15-2015, Saat: 12:59 AM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  sezona hadi Bismillah Salih AKTOP 7 3,144 02-06-2015, Saat: 03:10 PM
Son Yorum: Salih AKTOP
  Makine yapımına başlıyorum bayezid kayar 0 1,283 01-10-2015, Saat: 05:14 AM
Son Yorum: bayezid kayar
  AB58 yapımına başlıyorum. BurakTuci 33 16,060 10-09-2014, Saat: 07:33 PM
Son Yorum: BurakTuci

Hızlı Menü: