Konu Bilgileri
Konu: Unkurdu yetiştireceğim! Yazar: Fatih BULUT
Okunma: 24868 Yorum: 52
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fatih BULUT 05-16-2013, Saat: 06:00 PM   
Merhaba arkadaşlar dün yaşadığım solucan macerasından sonra internette baya bir gezindim un kurtlarının protein olarak yerini tutan bir başka canlı yok.kümes hayvanlarımız için hatta bir tek kümes hayvanlarımız değil kafes ve akvaryum canlıları içinde oldukça başarılı bir besin kaynağı.

üretimi ise oldukça kolay ve ucuz yolla bu zengin mineral depolarını canlılarımıza sunma imkanımız olacak.

internette araştırmalar yaptım ve türk olarak anlatımlı nasıl yaparız bize youtube kanallarında anlatmışlar.

ben yapacağım 2 adet büyük bir leğenden :p ve baya bir miktarda elimde olmuş olacak her gün bunlarla beslemeyi düşünüyorum bakalım fark olacak mı göreceğiz.

benle beraber bu işe kol sıvıyacaklar var mı Smile ?

Ara
Ahmet ÖDÜBEK 05-17-2013, Saat: 01:10 AM   
Bilemedim şimdi ne yapsam öyle kımıl kımıl görünce içim gitti ben de yapsam diye. Verimli olacağı kesin bildiğin top top protein bunlar Big Grin Acaba balığa giderken de kullanılabilir mi suda yaşayabilme durumu nedir kancaya takıldığı zaman ölür mü Big Grin gerçi eve bi kap dolusu solucan getirdiğimde bile evde kıyamet kopuyor ki bi de kurt yetiştireceğim kesin bu sefer evden kovulurum Big Grin
Ama civcivler için bence çok yarayışlıdır. Çünkü bir dönem balık besledim onlara da tubifex (akvaryum balıklarını beslemede kullanılan bir tür kurt) veriyordum baya faydasını gördüm. Hayvanlar hem daha canlı oluyordu hem de çabuk gelişiyorlardı.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Blue  Brahma
- Colombian Blue Brahma
-Black Modlet Brahma
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Ahmet BULUT 05-17-2013, Saat: 01:22 AM   
çok iyi paylaşım benim hep aklımda fakat bir türlü başlayamadım
Ara
Fatih BULUT 05-17-2013, Saat: 10:21 AM   
(05-17-2013, Saat: 01:10 AM)Ahmet ÖDÜBEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilemedim şimdi ne yapsam öyle kımıl kımıl görünce içim gitti ben de yapsam diye. Verimli olacağı kesin bildiğin top top protein bunlar Big Grin Acaba balığa giderken de kullanılabilir mi suda yaşayabilme durumu nedir kancaya takıldığı zaman ölür mü Big Grin gerçi eve bi kap dolusu solucan getirdiğimde bile evde kıyamet kopuyor ki bi de kurt yetiştireceğim kesin bu sefer evden kovulurum Big Grin
Ama civcivler için bence çok yarayışlıdır. Çünkü bir dönem balık besledim onlara da tubifex (akvaryum balıklarını beslemede kullanılan bir tür kurt) veriyordum baya faydasını gördüm. Hayvanlar hem daha canlı oluyordu hem de çabuk gelişiyorlardı.

Bu un kurtları bir çok iş için kullanılıyor.Balık besleme,balık tutma,tarantula,örüncek,kanarya,muhabbet kuşu,güvercin,kaplumbağa,kümes hayvanları her derde deva ilaç gibi aynı zamandada çok yüksek protein değerleri var.O yüzden yapmak gerek aynı zamanda evin içerisinde ypamak zorunda değilsin dışarıda güneş görmeyen bir yerde olsa yeterli. koy kömürlük altına odunların arasına,köşeye bucağa,çatıya sorun olmaz. =)

(05-17-2013, Saat: 01:22 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çok iyi paylaşım benim hep aklımda fakat bir türlü başlayamadım

kısmetse başlamayı düşünüyorum internetten 1000 adetlik sipariş edeceğim onlar için büyük bir kap almayı düşünüyoruz 3 adet ayrı.İlk gelen siparişe dokunmayacağım onlar böcek olup yumurtlasınlar üresinler sonra zaten virüs gibi yayılıp çoğalmaya başlıyorlarmış bi üreyince daha sonradan yavaş,yavaş hayvanlara vermeye başlarım.

ve aynı zamanda bu kurtların bilimsel olarakta yapıaln açıklama ile ne insanlara ne hayvanlara taşıyabileceği bir parazit bulunmuyormuş gayet sağlıklı hijyen ve protin deposuymuş ki hatta uzak doğuda insanlar bile yiyormuş bunları.
Ara
Ahmet BULUT 05-17-2013, Saat: 10:34 AM   
satın alınan 1000 adetlik sipariş kaç günde böcek oluyor kaç günde yumurta bırakıyor o yumurtalar kaç günde hangi evrelere giriyor bilginiz var mı
Ara
Fatih BULUT 05-17-2013, Saat: 10:44 AM   
(05-17-2013, Saat: 10:34 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: satın alınan 1000 adetlik sipariş kaç günde böcek oluyor kaç günde yumurta bırakıyor o yumurtalar kaç günde hangi evrelere giriyor bilginiz var mı

Yaşam Evresi Süre*
Yumurta 4-19 gün
Larva 10 hafta
Pupa 6-18 gün
Ergin Böcek 8-12 hafta

1- metabolizması hızlı bir böcektir.
2- hızlı bir şekilde büyür ( sıcaklığa bağlı olarak)
3- yaşam evrelerinde Larva ( kurt) evresi uzundur. (*)
4- Ergin böcek olduktan yaklaşık 3-4 gün içerisinde uygun ortam varsa çiftleşerek yumurlatlar(**)

Yaşam döngüsünü madde madde özetleyecek olursak:
1- Yumurtadan larva çıkar.
2- Larva yataklık materyalinin altına inerek burada beslenir ve büyür. Bu süreç içinde 10 ila 20 arasında değişen kabuk değiştirme evreleri görülür. Bu kabuklar yataklık içinde gözlenebilir.
3- Larva yumurtadan çıktıktan yaklaşık 3 ay sonra son kez kabuk değiştirir. Yeni kabuk değiştirmiş larva beyaz renklidir ve dış iskeleti henüz sertleşmediği için oldukça yumuşaktır, dolayısı ile sindirilebilirliği yüksektir.
4- Ergin larva yaklaşık olarak 2.5-3.5 cm. boyundadır ve rengi altın sarısından kahverengiye kadar değişen karakterdedir.
5- Son kabuk değişiminden sonra larva yataklığın yüzeyine gelir. Gövde tıknazlaşmış ve dış iskelet yumuşamıştır. Hareket etmeyi bırakır ve “C” harfi şeklinde kıvrık bir hal alır. Kısa bir süre sonra beyaz renkli çıplak pupa halini alır. 1-2 gün sonra rengi sarımsı kahverengiye döner. Pupalar beslenmez ve rahatsız edilmedikleri sürece hareket etmezler.
6- 16-18 gün sonra pupalardan ergin böcekler çıkar. Böcekler pupadan ilk çıktığında beyaz renklidirler ve dış iskeletleri oldukça yumuşaktır. 2-7 gün içinde renkleri önce kırmızı sonra kahverengi ve en son olarak siyaha döner ve dış iskeletleri de tamamen sertleşir. Ergin böcekler kanatlara sahiptirler ancak uçamazlar, hızlı bir şekilde yürüyerek hareket ederler.
7- Pupadan çıktıktan 9-20 gün sonra ergin böcekler yumurtlamaya başlarlar. 2-3 ay kadar yumurtladıktan sonra ölürler. Her bir dişi un kurdu günde yaklaşık olarak 40 kadar beyaz renkli, fasulye tanesine benzer şekilde yumurta bırakır. Yumurtaların gözle görülmesi oldukça zordur. Çünkü hem oldukça küçüktürler, hem de yapışkan bir yüzeye sahip oldukları için yataklık ile kaplanırlar.
8- Yumurtalardan yaklaşık 4-19 gün kadar sonra beyaz renkli larvaların çıkması ile bu döngü tekrar başlar. Larvalar yumurtadan çıktıktan ancak birkaç hafta sonra gözle görülebilirler.
Ara
Tevfik ERCAN 05-17-2013, Saat: 10:49 AM   
Ben anlamadım şimdi biri bana açıklasın un kurdu üretimi için kurt almayı düşünüyorsunuz.İyide kurt almaya ne gerek var bu un zaten böyle bir müddet bekledimi kurtlanır özellikle mısır unu ,bu kurtlar farkı satın alınarak üretilen kurtlar farklımı oluyor.
ÇANAKKALE
Ara
Fatih BULUT 05-17-2013, Saat: 10:57 AM   
(05-17-2013, Saat: 10:49 AM)Tevfik ERCAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben anlamadım şimdi biri bana açıklasın un kurdu üretimi için kurt almayı düşünüyorsunuz.İyide kurt almaya ne gerek var bu un zaten böyle bir müddet bekledimi kurtlanır özellikle mısır unu ,bu kurtlar farkı satın alınarak üretilen kurtlar farklımı oluyor.

satın aldığında gelenler neredeyse yumurtlamaya hazır vaziyette geliyorlar yani biz süreyi hızlandırmış oluyoruz.Hem birden elinizde çok fazla sayıda un kurdu olmuş olacakki zaten 1000 adet'i çok pahalı değil 10-20 tl birşey.

onun dışında kendinizin kurtlanmasını beklerseniz onların lavra süresi yetişme yumurtalama süresi ve tekrar üreyip çoğalma süreci bir hayli uzun bir vakit geçebilir.
Ara
Emre OZCICEKCI 05-17-2013, Saat: 11:07 AM   
iki defa un kurdu aldim civcivlere bu nasil ilgidir, cok seviyorlar.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Sinan ÖZEN 05-18-2013, Saat: 12:53 AM   
Biraz araştırdım da unu kendi kendine bekletince oluşanlar un kurdu değilmiş,yani ilk başta almadan üretmek mümkün değilmiş, okuduğum yazı şöyle ;

Kod:
Un kurdu kesinlikle kültürsüz üretilemez (yani belirtilen cinsteki kın kanatlı cinsi böcek bir yerden ele edilmiş olması gereklidir.)
   un içerisinde, kuru maya, vb. malzeme içerisinde kendiğinden çıkan canlılar un kurdu cinsi olmayıp , güve, ve benzeri tahilla beslenen tip canlılardır. genel hal itibariyle ipeksi,kozamsı ortam hazırlayan kurt ların döngüsü kelebek türü ile sonuca varır. (un kurdunda bu tip bir döngü yoktur.)
Ara
Ahmet BULUT 05-21-2013, Saat: 12:24 AM   
başalayan var mı işe?
Ara
Burak ARAS 05-21-2013, Saat: 07:13 PM   
Un kurdu döngüsünde ısı çok önemli, düşük ısılarda aylarca larva olarak kalabilir.
Ara
Sinan ÖZEN 05-21-2013, Saat: 07:26 PM   
bu un bekleyince oluşan şeyler ne peki?
Ara
Fatih BULUT 05-21-2013, Saat: 07:56 PM   
(05-21-2013, Saat: 12:24 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: başalayan var mı işe?

yataklarını hazırladım fakat henüz şipariş etmedim çünkü şu sıra 500 adet tuğla,çimento ve kum geldi.

Yarın kümesime başlıyorum.Fotoları atarım.

o yüzden biraz onunula uğraşıyorum bu işi bitince yataklara kurtlar yerleştirilecek.
Ara
Funda ARKUTCU 05-22-2013, Saat: 05:18 PM   
Fatih bey ben bıldırcınlarım için öğretmenimde civcivleri için un kurdu üretmek istiyoruz güvenilir bir satıcı isim ve telefonu mevcutmu sizde
Burak ARAS 05-22-2013, Saat: 07:40 PM   
antalyacekirge.net 'ten sipariş verip alabilirsiniz, canlı yem üreten benim alışveriş yaptığım bir firma.
Ara
Burak ARAS 05-24-2013, Saat: 12:01 PM   
Un kurtları için 3 katlı saklama kabı kullanıyorum.

1.Kat Mario kurdu

2.Kat Un kurdu

3.Kat Un kurdu

Ara
Ahmet BULUT 05-24-2013, Saat: 12:28 PM   
burak bey maşallah siz olayı çözmüş ve üretim şekillerini tamamlamışsınız
sıcaklık konusu termostadlık bir olay yok mu neye göre sıcaklık tutuluyor
Ara
Burak ARAS 05-24-2013, Saat: 12:35 PM   
(05-24-2013, Saat: 12:28 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: burak bey maşallah siz olayı çözmüş ve üretim şekillerini tamamlamışsınız
sıcaklık konusu termostadlık bir olay yok mu neye göre sıcaklık tutuluyor
Sıcak olursa çok aktif oluyorlar, kısa sürede böcek şekline geçiyorlar, evin serin bir bölümü onlar için daha uygun oluyor.
Ara
Fatih BULUT 05-24-2013, Saat: 12:37 PM   
gayet başarılı yapmıssın tebrikler benimde kümes yapımı var o bitince bu işe gireceğim.aynı şekilde saklama kablarında bakmayı düşünüyorum o yatakalrını kaç günde bir değiştiriyorsun?
Ara

Unkurdu yetiştireceğim! Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: