Konu Bilgileri
Konu: en lezzetli hayvan eti? Yazar: Onur ALAN
Okunma: 25448 Yorum: 29
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anket Başlığı: en lezzetli hayvan eti?
tavuk
ördek
kaz
keklik
bıldırcın
kuzu-koyun
oğlak-keçi
dana
[Anket Sonuçlarını Göster]

Hatırlatma: Bu anket genel bir ankettir. Diğer kullanıcılar sizin hangi seçeneğe oy verdiğinizi görebilirler.

Onur ALAN 03-24-2013, Saat: 05:43 AM   
Arkadaşlar sizce en lezzetli et hangi hayvanın ki?

Benim deneyimim olmadığından ve okudukça her türü besleme heyecanı hissediyorum o yüzden sizlerin değerli deneyimleri ve yorumları ile yolumu çizeceğim.
Keklik, bıldırcın gibi kuşlar lezzetli midir beslemeye değer mi gibi meraklarım var. tavuk ve kaz yeterli olursa her yeni kuş yeni sıkıntı demek haliyle.
Anketteki oy oranları fikir verecektir, elbette değerli yorumlarınızı ve deneyimlerinizi de yazarsanız çok bilgilendirici olacaktır.

ilk oy ve yorum benden gelsin Smile
tavuk belki sürekli yediğimizden belki tavuklar tavukluktan çıktığından artık sıradanlaştı
ördek bir kez Belarus'ta yemiştim çok sevdim, tabi pişirme tekniği sosu filan etkili
Kaz etini bir kez yedim ama kalabalıktan dolayı çok az yiyebildim bayıldım resmen, hala tadı damağımda bir daha bulamadım.

fakat beni en çok etkileyen et oğlak eti oldu. inanılmaz bir lezzetti. konuk olduğumuz arkadaşımız oğlak dedi, ama dayım oğlak eti iyi olmaz çemiş güzel olur diyor. yani tam keçi olmayacak genç olacak anlaşılan.
Ara
Abdullah SEMERCİ 03-24-2013, Saat: 10:17 AM   
Hayvanlarının türünün yanında ne ile beslendiği daha önemli bence. Keklik eti gibi lezzetli sözü vardır, Bıldırcın yumurtası meşhurdur ama eğer tamamıyla fenni yemlerle besleniyorsa diğer hayvanlardan farkı yoktur bence...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.
Muğla/Fethiye-Seydikemer : 0532 058 9898
Ara
Hatice Akarcay 03-24-2013, Saat: 10:34 AM   
Kendi fikrimce kırmızı etin yerini hiçbir et tutmaz ne kanatlılar ne de balık, bu soru anketi sadece beyaz etliler arasında yapılsa yada kırmızı etliler arasında yapılsa daha uyun olurdu.Beyaz etli hayvanlardan kazın yerini hiçbir şey tutmaz.Kırmızı ette de kuzu eti birinci sırada sonrasında genç koyun ve çebiş eti yani oğlaklağın biraz yetişkinidir.
Emre OZCICEKCI 03-24-2013, Saat: 02:17 PM   
1 dilim etden alinicak protein icin 5 kilo pirinc yemek gerekiyor, hintli vejeteryanlarin vay haline.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Ayhan ÖZTÜRK 03-24-2013, Saat: 08:58 PM   
Bence ilk sırayı sülün eti alır, onuda ankete koymamışsınız.
Aytaç Keçeci 03-24-2013, Saat: 09:51 PM   
Burda Bir Ayrıntı Es Geçilmiş... Öncelikle Beyaz Et ve Kırmızı Et Ayırt Edilmeliydi, Benim Görüşüm... Kırmızı Etin En Lezzetlisi Dana, Beyaz Et ise Tavuk ve Balıktan Başka Bişey Yemedim Smile Beyaz Ete De Tavuk Diyebilirim Smile Ama Hepsinin Yeri Ayrıdır Smile
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Ayhan ÖZTÜRK 03-25-2013, Saat: 01:01 AM   
Doğal beslenen her hayvanın eti lezzetlidir. Ben oyumu sülünden sonraki tercihim keklik etine verdim.
Onur ALAN 03-25-2013, Saat: 03:04 AM   
Aslında soruyu en lezzetli kümes hayvanı diye soracaktım ama sormuşken tüm hayvanları sorayım da en lezzetli hayvanı bulalım dedim Smile
Sülün de aklıma geldi de, hani pahalı bir kuş diye belki fazla kesip yiyen olmamıştır artı anket şıkları arttığı için eklememeye karar verdim.
Bu konuyu kapatıp yeni başlıkta, en lezzetli kümes hayvanı diye baştan mı açsak acaba?
Ara
Ahmet BULUT 03-25-2013, Saat: 09:36 AM   
herkesin damak tadı farklıdır ancak Et, dünya ve âhirette yiyeceklerin efendisidir bu söz kırmızı et için söylenmiştir bende çok severim tam etçiyimdir kuzu olur dana olur gerisi onların yanında benim için yalan olurSmile şaka tabi hepsini ben çok severim fakat dana kuzu baştacıdırWink

ET

Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“Et, dünya ve âhirette yiyeceklerin efendisidir.” buyurmuşlardır.

Peygamberimiz’in en çok koyunun kürek ve ön kollarının etini sevdiği rivayet edilir. Bir hadîs-i şerifte:

“– En iyi et, koyunun sırt etidir.” buyurmuşlardır.

Hayvanların sağ taraf etleri, sol taraf etlerinden daha üstün ve hafiftir. Et, işkembeden uzaklaştıkça değeri artar. Yine bir hadislerinde:

“Sizden biriniz çorba yapmak için et satın aldığında suyunu çok koysun. Zira yiyen kişi çorbanın içinde et bulamazsa, suyundan içer. Çünkü et suyu, iki etten birisidir.” demişlerdir.
Ara
Onur ALAN 03-25-2013, Saat: 01:05 PM   
(03-25-2013, Saat: 09:36 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: herkesin damak tadı farklıdır ancak [color=#FF0000]
Hayvanların sağ taraf etleri, sol taraf etlerinden daha üstün ve hafiftir. Et, işkembeden uzaklaştıkça değeri artar. Yine bir hadislerinde:

Bu durumda işkembe çorbası içmek günah mı oluyor?
İyi temizlenmiş olması bu durumu yine değiştirmez mi?
Tüm sakatat türlerinin en az et kadar yararlı olduğuna inanıyorum dinlediklerim okuduklarım göre.
Kokoreçe de bayılırım Smile
Ara
Ahmet BULUT 03-25-2013, Saat: 01:45 PM   
günah diye ibare yok ,,, yazıda lezzet ve et ile olan farkı konu etWink
Ara
İlyas ARDIÇ 03-25-2013, Saat: 08:43 PM   
Bence kuzu eti en iyisi Smile
Ara
Ali İrfan ÇEVİK 03-26-2013, Saat: 03:47 AM   
Bence en lezzetli et "kurban eti" , ne hikmetse ben ondaki lezzeti 364 gün bekliyorum. Hayvan çeşidi farketmeksizin.
"Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır"- Fuzuli

Ara
Mesut TAHA Smile  11-02-2013, Saat: 01:51 PM   
pişiren en önemli unsur bence....
Ara
Şenol KAŞIKCI 11-02-2013, Saat: 02:58 PM   
kutsal kitaplarda ziyafet olarak yenen bıldırcın etidir
bende bıldırcın üzerine et tanımam
Ara
Mustafa SARPKAYA 11-02-2013, Saat: 04:29 PM   
Beyaz eti bir kenara bırakırsak ve eğer ette lezzet nasıl olur sorusuna cevap arıyorsak içerisinde en az sinir bulunduran ve et partikülleri içine mermerimsi yağların en fazla ve eşit miktarda dağıldığı et yani ekonomik tabiri ile biftek eti en lezzetli ettir.

Dünyanın en gözde biftekleri Japonya Tayvan taraflarındaki özel yetiştirilen sığırlardan elde ediliyor. Bir belgeselde izlemiştim, adamlar daha doğduğundan itibaren 3 kişi bir tarftan 3 kişi diğer taraftan hayvana günün belli saatlerinde masaj yapıyorlar ve bu böylece hayvan kesime gelene kadar devam ediyor. Böylece hayvanıın eti içerisindeki yağ dengesini eştitliyorlar. Zaten hayvanlar masaj yapılmaktan artık bir sür sonra mayışıyorlar ve kılları bile kıpırdamıyor. bu sebebple hayvanda kas oluşumu neredeyse sıfır oluyor. hep aynı yerde sabit duruyorlar. Ben tabiki hiç yemedim bu biftekten ama dünyanın en pahalı ve en lezzetli eti olduğu söyleniyor. Yalnızca bir parça bifteği 350 dolar civarına satılıyor. En gözde mekanlarda zengin iş adamlarına ve devlet adamlarına sunuluyor... Tabi bu etin pişirilme yöntemi de farklı bir tarafını az bir tarafını biraz daha fazla pişiriyorlar. pişirme ızgarası bile sıcaklık değerleri bile farklı. önce yüksek ateşte dışını zırhlıyorlar ve atin suyunu bırakıp kurmuasını engelliyorlar ve böylece daha lezzetli oluyor....

Bu da o biftekten bir kare fotoğraf...

Bakın etin içerisindeki mermerimsi yağlara...

Ahmet BULUT 11-02-2013, Saat: 05:09 PM   
(11-02-2013, Saat: 01:51 PM)Mesut TAHA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pişiren en önemli unsur bence....

Çok önemli bir unsur. Vezirde eder rezilde
Ara
Tevfik ERCAN 11-02-2013, Saat: 07:19 PM   
Alıntı:Bu durumda işkembe çorbası içmek günah mı oluyor?
İyi temizlenmiş olması bu durumu yine değiştirmez mi?
Tüm sakatat türlerinin en az et kadar yararlı olduğuna inanıyorum dinlediklerim okuduklarım göre.
Kokoreçe de bayılırım Smile

Dinen sadece erkek hayvanın billurlarını yemek mekruhtur.
ÇANAKKALE
Ara
Mesut TAHA 11-02-2013, Saat: 08:18 PM   
(11-02-2013, Saat: 05:09 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(11-02-2013, Saat: 01:51 PM)Mesut TAHA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pişiren en önemli unsur bence....

Çok önemli bir unsur. Vezirde eder rezilde
aynen mustafa beyin dediği bifteği alıp karaburuna getirsem kim pişirecekSmile hep birlikte bakarız... tren gibiSmile
Ara
Ahmet BULUT 11-02-2013, Saat: 08:36 PM   
beyin yenmesi dinen bilgi sahibi olan var mı ?
beyinde de vardı sanki yemediğim için beni bağlamıyordaSmile
Ara

en lezzetli hayvan eti? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kümeslerin en zekisi kaz Leyla ALTUN 1 1,477 02-02-2014, Saat: 11:24 AM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Az tükettiğimiz sağlığa en faydalı 11 gıdayı Ahmet BULUT 0 1,879 01-16-2013, Saat: 04:08 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: