Konu Bilgileri
Konu: NEM ORANİNİ AYARLAMA Yazar: Sabri YEŞİLEL
Okunma: 43769 Yorum: 19
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sabri YEŞİLEL 03-22-2013, Saat: 12:45 AM   
Sayin
Arkadaslar. Bir haftadan ber deneme yapiyoruz nem ayarlamasi icin. Mesala isi
İcerde 37.7 derece 15cm kare su dolu kap yuzde 60 nem oranini yakaliyorsunuz
Bunu 20cm kareye cikartirdigizda bu max yuzde 65 buluyor
Sonuc olarak 37'7 derece kaldigi surece nem hic bir zaman yuzde 75 bulmuyor
Bence suyu isitmak gerekiyor yuzde. 80 bulmak icin ozel bir isitici buldugumuzda bunuda sizlerle baylasir insallah bilgilerinize bu konuya katkisi olacak arkadasa simdiden tesekkur ederim.
Sabri yesilel
TAŞ YEŞERMEZ GECMİŞ OLSADA NEVBABAHAR
TOPRAK OL BAK NASIL GULLER ACAR
TAŞ GİBİ İDİN COK GONUL KIRDIN YETER
TOPRAK OL USTUNDE HOŞ GULLER BİTER

MEVLANA
Ara
Ahmet BULUT 03-22-2013, Saat: 01:44 AM   
abi nem hava girişiyle alakalı durum sen hava alan yerleri az kapa veya kıs 15 cm aynı su ile nemi istediğin gibi yukarı çekebilirsin makinada çok yalıtım eksiği var yada hava delikleri epey var nem artmıyorsa durum o görünüyor

ben plastik saklama kabına yani AB58 olan modele son olarak baca sistemi yaptım 0.5 ml su pet şişesini ve kapakları baca olarak kullandım istediğim nemi aynı su kabı ile oynuyorum burhan özdemir de fotoğrafları vardı eklerse buraya sevinirimWink
Ara
Sabri YEŞİLEL 03-25-2013, Saat: 01:25 AM   
Ahmet bey

Sanirim bu hafta cumuka kuluck makinasi geldiginde size sistemi nasil calistigini anlatacagim. Gerci sizde var Ama ginede suyun isinmasinda neminartacagina
İnaniyorum

Selamlar

MEVLANA
Ara
Sabri YEŞİLEL 04-02-2013, Saat: 11:45 PM   
Ahmt bulut bey
Ben bu gun. Nem ilgili bilgileri nem ayarlama konusu yazdim burya tekrar yazmak istemedim
bir bakarsiniz basarilar

MEVLANA
Ara
Ahmet ÇAKIBEY 05-18-2013, Saat: 02:51 PM   
Suyu ısıtmak yanlış. Çünkü fizik diyor ki; Bir suyu örneğin 30 derece sıcaklık olan yere koyarsanız su 30 derece olana kadar ısıyı kendine çeker. Eğer kendisi 30 dereceden yüksekse o ortama ısı verir. Yani senin suyu ısıtman bir şey ifade etmez. Zaten su 37.7 dereceye mecburen gelecektir.
Hüseyin DESTİ 05-18-2013, Saat: 05:27 PM   
sabri bey 37,7 de %60 nem varsa çıkım için sıcaklıgı mecbur düşüreceksiniz 37,3 e düşürün bakalım nem kaç olacak ?
Gold Laced Barnevelder
Papagan Club
Papagan Club Facebook

Bekçisi Aslan Olanın , Kendisi Kral Olur . . .
Sabri YEŞİLEL 07-05-2013, Saat: 07:04 PM   
tekrar merhaba
son olarak nemi artırmak icin yertemizleme bezleri velida mıdır
nedir belki ismini yanlişda yazmış olablrim sarı renk te 2 -3 mm kalınlıgında bu bezi kare şeklinde yer bezini baştan 2 cm kesmeyin diğer kaln bölümü şerit gibi 2 cm aralıklarla kesip haznedeki su ya yatay bir bolumunu yatırırsanız yuzey artığı icin nem % 65 lerden % 85 cıkıyor biz en son boyle bir cozum bulduk bilgilerinize

MEVLANA
Ara
Ahmet BULUT 07-05-2013, Saat: 07:28 PM   
aynen ilaveten sünger parçasıWink
Ara
İsa YILDIRIM 07-05-2013, Saat: 09:30 PM   
(05-18-2013, Saat: 02:51 PM)Ahmet ÇAKIBEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Suyu ısıtmak yanlış. Çünkü fizik diyor ki; Bir suyu örneğin 30 derece sıcaklık olan yere koyarsanız su 30 derece olana kadar ısıyı kendine çeker. Eğer kendisi 30 dereceden yüksekse o ortama ısı verir. Yani senin suyu ısıtman bir şey ifade etmez. Zaten su 37.7 dereceye mecburen gelecektir.

Fizik böyle birşey demez. kuluçka makinasının içindeki su hiçbir zaman kuluçka makinasının içindeki havanın sıcaklığına ulaşmaz. 29-32 derecelerde olur. Örnek ıslak termometre. ıslak termometrenin ısısı su tamamen bitinceğe kadar 29-32 dereceleri gösteriyor. bu da suyun sucaklığının 31 dereceği geçmediğini gösterir. Bunu nerden biliyoruz. Buzdolapların icadına sebep olan "buharlaşan sıvı etrafındaki sıcaklığı düşürür kanunundan" Nasıl betona ortam sıcaklığında su dökünce etrafı serinletiyor. Su buharlaşınca havanın sıcaklığı düşürür. Bunu anlayan mucidler buzdolabını icad etmiş. Buzdolabının motorunun içinde sıvı halde gaz bulunur. Motor yardımıyla bu sıvı derin dondurucu bölümüne basılır. yüksek basınçla basıldığı için buzluk için de sıvı halden gaz hale geçer. yani sıvı buzlukta buharlaşır. sıvı halden gaz hale geçerken buzluk içindeki havanın ısısını düşürür. Basınçla kolay bir şekilde gaz haline geçebilen bir sıvı kullanıldığında dafa fazla soğuma olur. klimada aynı şekilde çalışmaktadır. Islak termometrede aynı şekilde çalışmaktadır. Islak termometrenin en altkısmında ıslak duran bezden devamlı su buharlaştığı için termometrenin gösterdiği sıcaklık nem ıslak olduğu sürece 29-32 dereceyi gösterir. bu da bezdeki az bir miktardaki suyun bile kuluçka makinasının içindeki sıcaklığa ulaşmadığını gösterir.

[attachment=12007]

resimde görüldüğü gibi makinanın iç sıcaklığı 37,3 iken
ıslak termometre 32 gösteriyor. bu da demektir ki suyun sıcaklığı 32 derece. ıslak termometrenin tabanındaki bezden buharlaşan sıvı etrafındaki havanın sıcaklığını temas eden termometre camının sıcaklığını 32 dereceye düşürüyor. işte bu buzdolabı ve klimaların çalışma prensibidir. Bu özellik sayesinde bizde içerini nemini analog olarak ölçmüş oluyoruz. 32 derece ıslak termometrenin karşılığı 70 civarı nem demek. ıslak termometrenin su haznesine su koymazsak, su buharlaşıp tamamen bitecek ve termometre kuru olarak çalışmaya başlayacak. 37,3 gösterecek

Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-05-2013, Saat: 11:43 PM   
Birşey aklıma takıldı, nemi niçin %80'e çıkarıyoruz?
Karşıyaka, İzmir

Beslediği Türler: Light Sussex
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/konu-light-su...kiran.html
Ara
İsa YILDIRIM 07-06-2013, Saat: 12:06 AM   
nem resimde yüzde 70dir. seksen yazdığında bakmayın. kalibrasyon yapıyordum. +10 ekledim 80 yazdı.
gerçekte 70. bugün çıkım var nemi yükselttim
Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-06-2013, Saat: 12:10 AM   
İsa Bey, bende yeni bir Cimuka 120lik aldım, ilk 18 gün ve son 3 günde nem değerlerini kaç yapıyorsunuz?
Karşıyaka, İzmir

Ara
İsa YILDIRIM 07-06-2013, Saat: 10:48 PM   
ilk 18 gün 60 yaptım
son üçgün 65 yaptım. bıldırcınlara nem düşük gelmiş. 21 gün kabuk içi kurumuş , kırıp kendim çıkardım, yoksa öleceklerdi. son gün 75 yaptım.

ama ıslak termometre ile doğrulamalısın. dijitale güvenme.
özellikle ısıya güvenme. ben aldıktan sonra yeniden kalibre ettimç dijital 0,5 derece hatalı gösteriyordu, kalibrasyonunu yapıp analog termometreye göre ayarladım
Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-06-2013, Saat: 11:58 PM   
Islak termometre makineyle gelmedi, sadece cıvalı tip bir termometre vardı, ayrıca kalibrasyon olayını bir arkadaşım daha hatırlattı, önce ölçümleri yapıp sonuca göre kalibrasyon gerekiyorsa firmayı ararım, çok teşekkürler önemli bilgiler için.
Karşıyaka, İzmir

Ara
İsa YILDIRIM 07-07-2013, Saat: 12:04 AM   
rica ederim. firmayla çözebileceğini pek ihtimal vermiyırum. onlar kalibre yapıp öğle gönderiyoruz diyorlar. ama öğle olmuyor. siz kendiniz emin olduğunuz birkaç termometre ile doğrulamasını yapın. ıslak termometre extra alırsanız öğle gelir. ben kendim yaptım. yukarıdaki resimdeki ıslak termometreyi kendim yaptım altına küçük ilaç şisesi koydun ,içine su küçük bir bez parçası. hepsi bu kadar. plastik bir parçayı bantlayıp şişe ve termometreyi sabitledim.

kuluçka ile her türlü teknik (elektriksel ve termostad sıcaklık ve nem ayarları )sorununuza yardımcı olabilirim. Bir sıkıntı olursa ne zaman isterseniz iletişim kurabilirsiniz. acil durumlarda telefonum ile ulaşabilirsiniz. telefonu açmazsam mesaj yazın. sıksık toplantıda oluyorum.
Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-07-2013, Saat: 03:43 PM   
Desteğiniz için çok teşekkürler. Cimuka'nın kitapçığında yazdığı şekilde ayarları yaptım ve 3 gün boyunca makineyi boşta çalıştırdım. Nemi kontrol etme şansım olmadı fakat ısıda analog ve digital göstergeler aynı değerleri gösterdi. Yakında makineye yumurta yüklemesi yapacağım. Profesyonel nem ölçen cihazlar var, almamı tavsiye eder misiniz? yoksa firmanın digital ölçümlerine güvenmelimiyim? nem ayarı çıkım için hayati bir fonksiyon mu? 5 birim sapma olsa mesela çıkım kötü sonuçlanır mı?
Karşıyaka, İzmir

Ara
İsa YILDIRIM 07-07-2013, Saat: 04:02 PM   
nem için profosyonel cihaza gerek yok. 5 puan altı üstü çok farketmiyor. en sağlıklısı ıslak termometre yapın camına, oradan bakın. içiniz rahat olur.
önemli olan sıcaklık. sıcaklıktan eminseniz problem yok. Ben memnun değilim. belki benim cihaz sorunludur. onun için yeni dijital termostad siparişi verdim. makninanın üzerindeki termostadı sadece nem için kullanacağım. Yeni gelecek cihazı ısı için kullanacağım. bence ısı fonsiyonu düzenli çalışmıyor. ısıyı çok geç algılıyor. sizde deneme yapın . kapısını biraz açık tutun. dijital gösterge ve analog gösterge aynı anda tepki veriyorlar mı. benim analog gösterge hemen değişiyor. dijital çok daha geç değişiyor. ayarlarında filtre olabilir diye baktım bulamadım. ayrıca içersinin nemine göre sıcaklık değişiyor. mesela 55 nemde 37,7 derece olarak kalibrasyon yaptım. dijital de analogta (yani civalıda9 37,7 gösteriyor. nemi 70 yaptığımda dijital ile civalı arasında fark oluşuyor. nem 70 iken tekrar kalibre edip ısıları eşitliyorum. nemi 50 çektiğimde yine ısı farkı oluşuyor. cihazın yaptığı hata neme göre 0,5 ile 1,2 derece arsında değişiyor. bence tehlikeli fark. şu an yumurta var. ilk çıkımlar sıkıntılı oldu. civcivler neredeyse ölecekti,yumurtaların içi kurumuştu. sadece gagaları görünüyordu. 22 gün kırıp çıkarttım. bir tanesini 23 güne bıraktım. denemek için. bıraktığım civciv yumurtanın içinde ölmüştü.(kalforniya bıldırcınları kuluçka süresi 22-23 gün) şu an makinanın ısısını 37 yaptım. nem 70 de duruyor şu an. 37,7 diye düşündümüz 38,8-39 olabilir. civalılara da güven yok. aynı markadan iki tane cihazın üzerinde duran civalı termometreden aldım ikisini arasında 1 derece fark vardı. sizde şu an cihazın üzerindeki civalıya bakıyorsanız güvenmeyin. birkaç tane daha alıp kontrol edin. eczanelerde 5 tl ye satılan dijitallerden de alın hepsi farklı değerler gösteriyor. civalı veya alkollü tiplerden birkaç tane alın
Ara
Sami TUNÇKIRAN 07-07-2013, Saat: 04:13 PM   
Firma analog dereceyi üstte açtığı deliğe yerleştirmiş fakat ön camada takılabilir diyor kitapçıkta. Siz hangi bölgelerde kullanıyorsunuz? birde şu kalibrasyon olayı nasıl yapılıyor? En kısa sürede birkaç analog ediniyorum ve boşta denemelere devam ediyorum.
Karşıyaka, İzmir

Ara
İsa YILDIRIM 07-07-2013, Saat: 04:40 PM   
en üstte kullanıyorum. en üst sıcaklık 37,7 ise altta bundan daha düşüktür. ısınan hava yukarı çıkar. her zaman sıcaklığın en yüksek olabileceği yerden ölçmek lazım. ama aşağıda kaç oluyor diye bir de alt tarafa koydum. aynı zamanda ön cama birde ıslak termometre koydum.
makina boş iken herşey normaldi. yumurta dolu iken durum değişiyor. mesela makina boş iken su tablasının bir gözü su ile doldurduğumda nem 55 oluyordu. biraz yumurta koyunca yetmedi 2 gözü su ile doldurdum nem 60 oldu. 3. gözü su ile doldurdum nem 65 oldu. 65 in üzerine çıkmayınca nem nozulunu devreye soktum. nem nozulu ile 70 oluyor. istersen 80 de oluyor. nemi tabladan sağlamak daha sağlıklı oluyor. nem nozulu sıcaklığı dalgalandırıyor. 3 tabla dolu iken yanına başka kablarda su koyarsan nem nozuluna ihtiyaç olmuyor. nem nozulu yedekte duruyor. tablada su azalırda nem düşerse nozul devreye giriyor. Cihaz sıcaklığı PİD olarak ayarlıyor. bu iyi bit şey. ama sensörden bilgi geç geliyor dedğim gibi. ben başka PİD çalışan kontrol rölesi sipariş ettim değiştireceğim.
Kalibrasyonlarını size anlatırım.
Ara
Tevfik ERCAN 08-04-2013, Saat: 05:50 PM   
Şimdi düz mantıkla ben kuluçka makinesinin içindeki suyu akvaryum ısıtıcısıyla 33 derecede tutsam 37.3 sıcaklıkta %80 veya %75 nem oranını yakalarmıyım. Bunun çıkıma ne gibi bir etkisi olur (hesabı bu linkden yaptım http://www.yolyapi.com.tr/tr/KuleTasarim...klikHesabi )
ÇANAKKALE
Ara

NEM ORANİNİ AYARLAMA Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nem Tahliye Için önerilerinize Ihtiyacım Var Nihat ÇAMLIBEL 3 1,424 06-08-2017, Saat: 12:37 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
Information !!! İç-Dış Sıcaklık ve Nem Ölçer !!! gereklilik ve tavsiye mesut balaban 2 1,981 05-06-2017, Saat: 12:46 AM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  Nem Otomasyonu İçin Ne yapmalıyım? Berk Demirakı 1 1,577 02-26-2017, Saat: 11:04 PM
Son Yorum: Tolga Demir
  El Yapımı Nem kontrol Cihazı Ahmet KUNT 0 1,250 01-18-2017, Saat: 02:17 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  21 günlük ısı ve nem ayarı ersin kara 4 3,165 06-18-2016, Saat: 04:15 PM
Son Yorum: ersin kara
  Nem kutusu burak demirkapak 23 10,465 05-23-2016, Saat: 03:44 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  Makinemin Isı ve Nem Değerleri Halil ARIKAN 14 7,745 05-21-2016, Saat: 03:09 PM
Son Yorum: Fethi Oğuz
  NEM konusunda Yardımcı 1-2 Örnek İbrahim Selcuk 7 4,703 05-15-2016, Saat: 02:29 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Nem ayarı burak demirkapak 9 4,599 03-23-2016, Saat: 10:53 AM
Son Yorum: Ali karataş
  NEM İbrahim Selcuk 3 2,172 03-19-2016, Saat: 01:22 AM
Son Yorum: burak demirkapak

Hızlı Menü: