Konu Bilgileri
Konu: Hayvan Satışı ve Üretimiyle ilgili Kanun Yazar: A.Ümit GÜNENDİ
Okunma: 3826 Yorum: 6
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

A.Ümit GÜNENDİ 01-19-2013, Saat: 03:11 AM   
"""Bir haftadır tarım la uğraşıyoruz dükkan ruhsatları ile ilgili.
Hani hepimizin bildiği internett en hayvan satışı ve evde tavuk ,sülün, kuş,balık gibi hayvanları üretenlere ceza ve yaptırımlar olduğu söylenen 2004 senesinde yürürlüğe giren kanunun yaptırımları 2013 senesi itibari ile başladı.
2013 itibari ile üretim ruhsatı olmayanla ra ruhsatsız satış yapanlara Tarım bakanlığı 6600 tl ceza kesiyor ve ceza kesilen insanla da birebir görüşme imkanı buldum.
Tabi beslediğiniz hayvanın ırkına yani yasak olup olmamasına göre de cezalar değişiyor.
Üretim yapma yeri için istenen şartlar.
Hayvanların yaşam refahına uygun barınma yerleri
veteriner odası
duş odası
karantina odası
ve yanınızda aktif çalışan veteriner .
ayrıca benim şu an devam ettiğim EVCİL HAYVAN BAKICILIĞI KURSU na katılmış ve sertifika almış olmak şart (Bu kurs 5 hafta haftada 1 gün teorik 5 hafta haftada 1 gün aktif olarak hayvan bakılan yerde veteriner tarafından verilen eğitimlerden oluşuyor.)
Bu kanunda 16 yaşından ufakların hayvan almasını yasaklıyor.
ve hayvan besleyece k olanlara aynı sertifika yı zorunlu tutuyor ama onlar için henüz denetim söz konusu değil (şikayet durumunda onlar içinde sistem işliyor)

kısacası hepimizin bildiği duyduğu o yasaklar aynen ve katı bir şekilde denetlenm ek suretiyle işlemeye başladı .
Ruhsat sahibi dükkanlara bile çok cezalar geldi.

petshop dernekler i internet üzerinden satış yapan siteler ve o sitelere ilan veren bireyler hakkında şikayet mekanizma sı oluşturmaya başlamış durumdala r.
Ben burada size karşı yükümlülüğüm olan bilgi aktarımını yerine getirdim daha fazla bilgi aldığım da sizlere ileteceğim.

Bu bilgiler direkt olarak tarım denetçileri ve veteriner lerinden alınmıştır""""

Başka bir forumda dolaşırken böyle bir konu ile karşılaştım ve hararetli bir bilgi alışverişi vardı.
Bu konu hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırlarsa forum üyeleri açısından faydalı olacağını düşünüyorum
Ara
Ahmet BULUT 01-19-2013, Saat: 04:25 AM   
bu konu cok uzun detaylı ve cetrefilli bir konu ama biz genelde keklik sulun yabani hayvanlar ceza bakim sartname belge vs vs ek belgesi onları biliyoruz kanunlar sert mantiga uygun yasalara ters veya yasalara uygun mantiga ters
bilgilendirme ve konu icin tesekkurler gittiniz kursdan biraz daha detaylı bahsedelirmisiniz orda yasalar islenmiyormu mesela tavukla ilgili
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-19-2013, Saat: 04:46 AM   
Ahmet bey, koyu yazı ile tırnak içersinde yazdığım konunun başka bir forumda hararetli bir şekilde tartışıldığını, en alt kısımda belirtmiştim.
Yazım yanlış anlaşılmasın ben herhangi bir kursa gitmedim.

Önceki yazımın sonunda "Alıntı" şeklinde bir uyarı yazmaman benim unutkanlığımdan kaynaklanan bir hata, haklısınız.

Yukarıdaki yazı başka bir forumdan alınan ALINTI bir yazıdır.
Ara
Ayhan ÖZTÜRK 02-10-2013, Saat: 05:17 AM   
Bu konu çok önemli. Paylaşım için teşekkürler.
Ramazan ERSOY 02-10-2013, Saat: 08:46 PM   
Ne yani insanlar hobi amaçlıda olsa hayvan besleyemeyecekmi çok saçma bence
Gardaş Arkadaşlık Pekey Demekle Kaimdir.(Mehmet Zahid Kotku R.A)
Ara
Ayhan ÖZTÜRK 02-10-2013, Saat: 09:16 PM   
(02-10-2013, Saat: 08:46 PM)Ramazan ERSOY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne yani insanlar hobi amaçlıda olsa hayvan besleyemeyecekmi çok saçma bence
Ramazan bey, yanlış hatırlamıyorsam 360 adet kanatlı hayvanı besleyebilirsiniz. Bu sayının üzerine çıktığınızda iş ticarete giriyor. Ama her halukarda Tarım ilçeden ruhsat almak gerekiyor.
M.Münir TOPRAK 04-06-2014, Saat: 12:52 AM   
(02-10-2013, Saat: 09:16 PM)Ayhan ÖZTÜRK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-10-2013, Saat: 08:46 PM)Ramazan ERSOY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne yani insanlar hobi amaçlıda olsa hayvan besleyemeyecekmi çok saçma bence
Ramazan bey, yanlış hatırlamıyorsam 360 adet kanatlı hayvanı besleyebilirsiniz. Bu sayının üzerine çıktığınızda iş ticarete giriyor. Ama her halukarda Tarım ilçeden ruhsat almak gerekiyor.
ben bu sınırın 50 adet oldugunu duymuştum.(kümes hayvanları için)
Ara

Hayvan Satışı ve Üretimiyle ilgili Kanun Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yumurta ile ilgili şok iddia! Ahmet BULUT 3 1,914 07-22-2013, Saat: 07:58 PM
Son Yorum: İsa YILDIRIM
  Organik kümes hayvancılığı ile ilgili bir haber İlyas ARDIÇ 1 1,859 04-25-2013, Saat: 01:03 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT
  Tavuklarla İlgili Korkunç Gerçekler Mustafa Ozan SAYILGAN 8 4,344 09-24-2012, Saat: 07:41 PM
Son Yorum: Hüseyin EREN

Hızlı Menü: