Konu Bilgileri
Konu: Kronik Solunum Sistemi Hastalığı Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 68108 Yorum: 24
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 12-13-2012, Saat: 03:58 PM   
#1
KRONİK SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIĞI (CRD- Cronik Respiratory Disease)

Piliç, tavuk, hindi ve güvercinlerde ülkemizde de çok yaygın görülen bakteriyel bir hastalık olan CRD’nin spesifik etkeni Mycoplasmatocea ailesinden “Mycoplasma gallisepticum”dur.

Etken;
Gram negatif, hareketsiz, sporsuz, hücre duvarı olmayan bir bakteridir.(Penisilin gibi hücre duvarına etkiyen antibiyotikler kullanılmaz)
Etkenin üremesi için temel besi yerleri;
PPLO buyyon+PPLO agar
Brusella buyyon + Brusella agar

Bulaşma;
Başlıca bulaşma solunum yolu ile olur, az olarak da sindirim sisteminden bulaşma gerçekleşir.
Kontamine su ve yem
Suni tohumlama
Aşılar
İşletmede çalışan insanların dışarıdan etkeni taşımaları


Klinik belirtiler;
Hasta hayvanlarda durgunluk, iştahsızlık, öksürük, tıksırık, yüzün ve sinusların şişmesi, göz ve burun akıntısı, solunum güçlüğü, tracheal hırıltı, yumurta veriminde düşme, zayıflama, büyümede gerileme ve genç hayvanlarda %50’ye varan ölümler gözlenebilir. Komplikasyonlar ölüm oranını artırır.
Tavuk embriyolarında görülen M. gallisepticum gelişme geriliği, hava kesesi yangısı ve ölüme neden olur.
Enfekte hindilerde hava kesesi yangısı geliştir.
Broylerlerde; vücut ağırlığında düşüş, yemden yararlanmanın düşmesi, yem veriminin azalması, embriyonel ölümler önemli ekonomik kayıplara neden olur.

Nekropsi;
Üst solunum sisteminde mucus
Hava kesesi normal şeffaflığını kaybetmiş, ödem.
Perikartta toplanan eksudat nedeniyle kalp göğüs kemiğine yapışır.

Karıştığı hastalıklar;
•İnfeksiyöz koriza
•Kolibasilloz
•New castle
•IB
•İnfeksiyöz laringotracheitis

Laboratuvar tanı;
Antibiyotik uygulanmamış canlı hayvanlardan, taze karkastan, kabuk altı ölen civcivlerden, yumurta kabuğunu kıran ama çıkamayan civcivlerden alınan örnekler ve hasta hayvandan alınan serum tahlil için gönderilir.
Serolojik olarak alınan serumlara Lam aglutinasyon, HI, koloni ve üreme inhibisyon testleri uygulanır

Tedavi;
Hastalık antibiyotik kullanımıyla önlenebilir. Furaltadon, erythromycin, tylosin, spectinomycin ve linkomycin mycoplasma aktivitesini engeller ve iyi sonuçlar verir. Bu antibiyotiklerin pek çoğunun uygulaması yem, içme suyu veya enjeksiyon yoluyla yapılabilir. Bu yöntemler hastalık etkisinin azaltılmasında etkilidir, bununla beraber hayvanlar yaşamları boyunca taşıyıcı olarak kalırlar.
Kümeslerdeki stres faktörleri önlenemezse yine tam bir başarı elde edilemez.

Koruma;
•Mycoplasma kontrolünde en etkin yöntem sürü içinde eradikasyondur.
•Dezenfeksiyon
Ara
Cevapla
Ahmet BULUT 12-13-2012, Saat: 04:14 PM   
#2
CRD hastalığı hepimiz duyarız tam biliriz veya bilmeyiz kulaktan dolmada olabilir ama özellikle bilinen kümese girdimi kökten götüren cinsten gibi gibi vs vs yukarda alıntıda zaten her şey yazıyor

benim asıl sorum mesela evde 2-3 ilaç var hepsinde crd ile koruma gibi yada crd için gibi yazılar var geçenlerde burda çok konuştuk tylan ilaç hem pahalı hemde az ölçekli bulunmuyor vs diğer ucuzlarda da yazıyor crd neye göre biri tam etkili biri yalandan mı bende mesela sistemik antibaktireyel bir ilaç adı coxidin onda da yazıyor eritrom var onda da yazıyor ama ucuz ilaçlar nedir ne değildir

http://www.vetbb.com/COXIDIN_(PFIZER)__VETBB6RN001Q095

http://www.vipveteriner.com/index.php?di...t_id=29944
Ara
Cevapla
Kadir YAVUZ 12-13-2012, Saat: 06:24 PM   
#3
bu iş için tilkomisin grubu antibiyotikler oldukça iyi iş görüyo kesin çözüm
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 06:54 PM   
#4
Sulfa grubu antibiyotikler bu is icin tam koruma sagliyor, ben sulfa3 kullaniyorum, o esnada aldigim yumurtalarida kulucka ediyorum,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Sami TUNÇKIRAN 12-13-2012, Saat: 07:06 PM   
#5
Tylan tam olarak tedavi etmiyor, 1 ay sonra hastalık belirtileri hafifte olsa görülmeye başlıyor. Bu hastalıkla yaşamaya alışmak gerekiyor.
Karşıyaka, İzmir

Beslediği Türler: Light Sussex
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/konu-light-su...kiran.html
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:14 PM   
#6
(12-13-2012, Saat: 07:06 PM)Sami TUNÇKIRAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tylan tam olarak tedavi etmiyor, 1 ay sonra hastalık belirtileri hafifte olsa görülmeye başlıyor. Bu hastalıkla yaşamaya alışmak gerekiyor.

Sami bey, sulfa ile 30 yada 40 gun tedavi ederseniz kesin geciyor, crd ye 3,5,7 gun antibiyotik verin gecer diyenler var, bunlar gercegi yansitmiyor, antibiyotik ile 21-30 gunden az tedavi edilirse gecmiyor, bu hastalihi tasiyici ozellikleri zaten hic kaybolmuyor hayvanlar olene kadar tasiyici, o yuzden crd olan kumese baska yerden tavuk sokmak yada baska yere tavuk satmak etik olarak uygun degil, hastalik etrafa dagitilmis olunur,yeni gelen tavuklarada bulasir.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:17 PM   
#7
CRD tedavisi yavas olan bir hastalik, 3 gun 5 gun antibiyotik kullanimi ise yaramiyor, duzenli olarak en az 21 gun 30 gun arasi antibiyotik sivi olarak sularina katmak gerekiyor, sagdan soldan alinan hayvanlarin birisinde crd varsa tamam, kakasindan butun kumes crd kapiyor, hastalik belirtisi olusmasa bile bunyelerinde tasiyici ozellik basliyor, afrikadan yayilmis dunyaya lanet sey.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:18 PM   
#8
CRD tasiyici bir tavugun yumurtasindaki civcive bu hastalik bulasmiyor, her zaman icin 0 dan baslama imkani var, hasta hayvanlar az miktarda ise kesilir ve yeni hastalikdan arinmis civcivler ile yola devam edilir.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:19 PM   
#9
CRD farkli cesitleri var, tek goz olarak gecen CRD hayvanlarin ic organlarina zarar vermiyor, tedavi edilirse olum olasiligi az (100 tavukda 1 yada 2) tedavi edilmezse kayiplar artar, allah korusun tavuklar kor oluyor, Turkiye'de en yaygin olan CRD turu tek goz olani bilimsel ismi Coryza.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:21 PM   
#10
CRD tavuk bunyesini o kadar sarsiyor ki, hayvanlarin vucut direnci 0'a yakin oluyor, ve en kotusu CRD gec tedavi edilirse yada ilgi az olursa, CRD ile birlikde baska hastaliklarda basliyor, en kotusu Allah korusun, CRD sonrasi kuruma hastaligi baslamasi, sonbahar ve kis mevsimi ortaya cikiyor soguk zamanlarda, hayvanlarin isitmali ortamda olmali tedavi icin mecburi, hayvanlar hasta olduklari icin kendilerini sogukdan koruyamiyorlar, ayni zamanda yuksek proteinli yemde olmazsa olmazlardan.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 12-13-2012, Saat: 07:22 PM   
#11
CRD olan tavuklarimizi karantinaya ayirdigimiz zaman, kumes girislerine kesinlikle siterilir su yapmak gerekiyor, ayakkabi altlari bu suya sokulucak, olmadi yapamadiniz, kumese giris cikislarda baska ayakkabi giyilicek, CRD en cok ayakkabi altindan tasiniyor, ustumuzdeki tozlarda CRD'yi baska yere tasimaya baska sebeb.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Ahmet BULUT 12-14-2012, Saat: 07:17 PM   
#12
HASTALIĞIN TEDAVİSİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR

Bakteri nedenli bir hastalık olduğundan antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Antibiyotik uygulaması oldukça olumlu sonuçlanmaktadır. Çeşitli antibiyotikler bu amaçla kullanılabilir. Yurt dışında bu hastalık için üretilmiş olan güvercin ilaçlarında yaygın olarak Chlortetracyline ve Doxycyline etken maddeli ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi sırasında kuşların kalsiyum kaynaklarından (grit taşları, gaga taşları vb) uzak tutulması gerekmektedir. Çünkü kalsiyum Chlortetracyline’nin ve Doxycyline’nin etkisini azaltmaktadır. Yumurtlama dönemlerinde olan kuşlarda bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Ancak kuşların multivitamin takviyesine gereksinimleri de vardır. Bunun için kalsiyum içermeyen bir vitamin kompleksi olan Bavitsole Solüsyonu öneririm.

DEVAMİSİN TABLET

Chlortetracyline Hydrochloride etken maddeli bir ilaçtır. Her tablette 500 mg etken madde bulunur. 12 tabletlik ambalajlar halinde piyasada satılmaktadır. Güvercinlerde bakteri kökenli bütün hastalıklarda kullanılabilir ancak özellikle CRD hastalıklarında tercih edilmektedir. CRD hastalıklarının tümünde kullanılabilir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur, Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 15 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya ¼ tablet karıştırmak uygun olabilir. Tabletler toz haline getirilip eritildikten sonra 5 gün süre ile her gün taze ilaçlı su verilerek aynı doz tekrarlanır.

HİPRADOXİ-S ÇÖZELTİ

Doxycyline Hiklat etken maddeli bir ilaçtır. Gürtav ilaç firmasının bir üretimidir. 1 ml ilaçta 100 mg etken madde bulunur. Güvercinlerde bakteri etkenli bütün hastalıklarda kullanılabilir. Ancak özellikle bütün CRD hastalıklarında tercih edilmektedir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur. Ticari şekli 100, 500 ve 1000 gramlık kavanozlar halindedir. Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 25 Mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya 1 ml karıştırmak uygun olabilir. Tedaviye 5 gün süre ile devam edilir. Kalsiyum, demir, alüminyum ve magnezyum içeren ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilacın etkisi azalmaktadır. Bu bakımdan kalsiyum kaynaklarının salma içinden uzaklaştırılması ve mineral takviyesi yapılmaması gerekmektedir. Ancak vitamin takviyesi şarttır. Vitamin olarak Bavitsole oral solüsyon kullanılabilir.

TYLAN ORAL TOZ

Tylosin etken maddeli bir antibiyotiktir. Ellanco fimasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Ticari şekli 25 ve 100 gr’lık ambalajlar halindedir. Güvercinlerde tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. Kullanılacak doz 10 güvercin için 1 gram ilaç 2 litre içme suyuna karıştırılarak verilebilir. İlaç tedavisi 2 gün sonra kesilmelidir. Ağır durumlarda tedavi 5 güne kadar uzatılabilir.

TERRAMYCİN GÖZ MERHEMİ

Beşeri bir ilaçtır. Pfizer firmasının bir üretimi olup, eczanelerde bulunur. Etken maddesi, Oxytetracyline ve B vitaminidir. Antibakteriyel etkili bu merhemin göz için olanı güvercinlerde One eye cold hastalığında haricen yani dışarıdan sürülmek sureti ile kullanılabilir. Günde 1 – 2 kez dıştan göze sürülür. Ticari şekli 3.5 gr’lık tüpler halindedir.

2) Coryza ( Catarrh )

GENEL BİLGİLER

“Akut Nezle” (şiddetli nezle) adı ile Türkçeleştirebileceğimiz bu hastalığa Hemophilus İnfluenzae adlı bir bakteri neden olmaktadır. Kış aylarında daha çok görülen bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu güvercinin üst solunum yollarına yerleşir ve çeşitli rahatsızlıklar yaratır. Çoğu zaman Ornithosis ve mycoplasmasis ile bağlantılı olarak gelişir. Hızlı bir gelişme gösterir. Hassas bazı kuşlarda mikrobun vücuda girişinden itibaren 3 gün içinde hastalığın belirtileri görülmeye başlar.

BELİRTİLER

Başlangıçta kuşun boğazda sümük salgısı vardır. Boğaz, gırtlak ve burunda sümük benzeri bir balgam oluşur. Bu oluşum gaga üzerinde ya da kenarında gözlenebilir. Kuşun gagası açıldığında bu balgam, dil ve damak arasında, tel gibi şerit halinde uzanır. Kuşta solunum zorluğu, hırıltılı soluma, ses çıkartırken hırıltılı tonlar gözlenebilir. Sulu yeşilimsi bir ishal ile birlikte ağırlık kaybı, uçma isteksizliği ve yavru veriminde düşme vardır. En belirgin özellik, burun akıntısı ve her iki gözde de yaşarmaların olmasıdır. Burun akıntısı ve sümük kokuludur. Sinüslerde şişme gözlenir. Buna bağlı olarak kuşun yüzünde ve özellikle göz altlarından buruna doğru olan bölümlerde, alın kısmında hissedilir bir şişme oluşur. Öldürücü bir hastalık değildir. Bu hastalıktan ölüm oranı oldukça düşüktür. Ancak güvercinlerde ciddi strese neden olan bu durum diğer hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini hızlandırır.

BULAŞMA ŞEKLİ

Diğer evcil olmayan kuşlarla her türlü temasın kesilmesi gerekir. Bu kuşlar mikrobu taşıyıcıdırlar. Hasta kuşların akıttıkları göz yaşı ve sümük gibi salgılar mikropludur. Bu salgıların kuruyup toz haline gelmesi ve bu tozun solunması yolu ile hastalık bulaşabilir. Ayrıca aynı salgıların içme suyuna bulaşması ile bu suları içen kuşlarda hastalanabilirler. Doğrudan temas ise başka bir bulaşma yoludur. Eğer salmanızda bir güvercin hastalandıysa mikrobun bütün salmaya yayıldığını düşünerek önlem almanız gerekmektedir. Temizlik, salma içinde havadar bir ortam yaratılması rutubetin önlenmesi ve hijyenik koşullara uyulması hastalık riskini azaltacaktır.

HASTALIĞIN TEŞHİSİ

Kesin olarak teşhis edebilmek için burun veya göz akıntısının laboratuvar analizi gereklidir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

Bakterilerin neden olduğu bir hastalık olduğu için antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Antibiyotiklerin yanı sıra vitamin takviyesi de önemlidir. Ornithosis için kullanılan ve haklarında daha önce bilgi vermiş olduğumuz ilaçlar Devamycin, Hiprodoxi-s, ve Tylan aynen Coryza için de kullanılabilir. Hepsi etkili ilaçlardır. Bu listeye farklı olarak Neo –Terramycin toz ve Eritromycin toz gbi güçlü antibiyotikler de ilave edilebilir. Vitamin olarak Bavitsol oral solüsyon verilmelidir.

ERİTROM ORAL TOZ
Eritromycin etken maddeli bir antibiyotiktir. 1 gram ilaç 50.9 mg etken madde içerir. Ticari şekli 50 ve 225 gr’lık cam kavanoz halindedir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimi olup veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Güvercinlerde Coryza başta olmak üzere tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. 1 litre içme suyuna 1 ölçek ilaç (2.5 gr) karıştırılarak 5 gün süre ile kullanılır.

NEO–TERRAYCİN TOZ
Pfizer ilaç firmasının bir üretimi olup Neomycin Sülfat ve Oksitetracyline etken maddelidir. Gram ilaç, 176 mg oksitetracyline ve 123 mg neomycin içermektedir. CRD hastalıklarının tümü için kullanılabilecek güçlü bir ilaçtır. Güvercinlerin 2.5 litre içme sularına 2.5 gram ilaç karıştırmak uygundur. (yarım çay kaşığı) Ticari şekli 20 ve 100 gramlık alüminyum poşet şeklindedir.

NOBİLİS CORYZA (CORYZA AŞISI)
Tavuklardaki Coryza hastalığının önlenebilmesi için geliştirilmiş bir aşıdır. İntervet firmasının bir üretimi olan aşı, güvercinlerde de doz ayarlaması yapılarak kullanılabilir. İnaktif bir aşıdır. Sadece sağlıklı hayvanlarda kullanılmalıdır. Hastalığa yakalanmış kuşlarınızda kullanmayınız. Aşının kullanılmadığı zamanlar, 2–8 derece arasında buzdolabında bulundurulması gerekmektedir. Kullanılmadan önce şişe iyice çalkalanmalıdır. Kullanmadan önce aşının oda sıcaklığına gelmesini beklemek gerekmektedir. Ticari şekli, 250 ml lik (1000 dozluk) ambalajlar şeklindedir. Kullanım şekli ve doz için prospektüse bakılmalıdır.

3) Mycoplasmosis ( Mycoplasma )

GENEL BİLGİLER

“Kronik Nezle” olarak adlandırabileceğimiz bir hastalıktır. Hastalık genellikle diğer solunum yolları hastalıklarının (Ornithosis ve Coryza) bir devamı şeklinde kendini gösterir. Hastalığın etkeni mycoplasma denilen bakteri kökenli bir organizmadır.

BELİRTİLERİ


Hastalık belirti olarak diğer solunum yolları hastalıkları ile benzer bir görüntü sunduğu için ayırt edilmesi oldukça zordur. Boğaz, gırtlak ve burunda sümük benzeri bir balgam oluşur. Bu oluşum gaga üzerinde ya da kenarında gözlenebilir. Kuşun gagası açıldığında bu balgam, dil ve damak arasında, tel gibi şerit halinde uzanır. Burunun dış deliklerinde sümük şeklinde oluşum vardır. Burun akıntısı gözlenebilir. Aksırma vardır. Sinüslerdeki şişmeye bağlı olarak yüzde ve özelliklede alın bölgesinde şişlik görülebilir. Kuşun ateşinde yükselme saptanabilir. Özellikle geceleri hırıltılı soluma, hırıltılı ses çıkarma ve nefes alıp verme zorlukları gözlenebilir. Kuş nefes alırken burnu tıkalı olduğu için gagasını açma ihtiyacı hisseder. Solunum yetersizliğine bağlı olarak kandaki oksijen miktarı azalır ve kuşun derisinin rengi mavimsi bir görünüm kazanabilir. Kuşun karın ya da göğüs bölgesindeki tüyler aralanıp deri rengi kontrol edilebilir. Güvercinlerimizin uçuş performansını ve yumurta üretimini olumsuz etkiler. Bu hastalıktan ölüm olayı görünmez ancak bu hastalığın en önemli özelliği diğer bazı hastalıklarla birlikte seyretmesidir. Böyle olduğunda kuşumuz için ölümcül risk yaratır.

BULAŞMA ŞEKLİ


Bu mikroorganizma sadece canlı vücutlarda yaşayabilir. Kuşun vücudunun dışında yaşam süresi 15–20 dakika ile sınırlıdır. Bu nedenle fazla bulaşıcı bir hastalık değildir. Bulaşma daha çok direk temas yolu ile olmaktadır. Evcil olmayan diğer kuş türleri mikrobu taşıyıcıdırlar. Hastalığın yayılmasını sağlayan en önemli etkenler arasında, olumsuz hijyenik koşullar, salma içinde rutubetli ve havasız ortam başta gelmektedir.

HASTALIĞIN TEŞHİSİ

Kesin tanı hasta kuşun kan analizi ile olabilir. Kuşun salgıladığı balgamın tahlili ise hastalığın aşamaları ve seyri konusunda bir fikir vermektedir.

TEDAVİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR

Hastalığın tedavisinde antibiyotikler ve vitaminler kullanılmaktadır. Ancak genellikle başka hastalıklarla birlikte görüldüğü için ilaç seçimi buna göre değişebilir. Chlortetracyline, Doxycyline, Tyolisin, Enrofloxacin, ve Oxytetracyline, ve etken maddeli ilaçlar tercih edilmektedir. Vitamin olarak yukarıda bahsettiğimiz Bavitsol oral solüsyon verilmelidir.

DEVAMİSİN TABLET
Chlortetracyline Hydrochloride etken maddeli bir ilaçtır. Her tablette 500 mg etken madde bulunur. 12 tabletlik ambalajlar halinde piyasada satılmaktadır. Güvercinlerde bakteri kökenli bütün hastalıklarda kullanılabilir ancak özellikle CRD hastalıklarında tercih edilmektedir. CRD hastalıklarının tümünde kullanılabilir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur, Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 15 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya ¼ tablet karıştırmak uygun olabilir. Tabletler toz haline getirilip eritildikten sonra 5 gün süre ile her gün taze ilaçlı su verilerek aynı doz tekrarlanır.

HİPRADOXİ-S ÇÖZELTİ
Doxycyline Hiklat etken maddeli bir ilaçtır. Gürtav ilaç firmasının bir üretimidir. 1 ml ilaçta 100 mg etken madde bulunur. Güvercinlerde bakteri etkenli bütün hastalıklarda kullanılabilir. Ancak özellikle bütün CRD hastalıklarında tercih edilmektedir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur. Ticari şekli 100, 500 ve 1000 gramlık kavanozlar halindedir. Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 25 Mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya 1 ml karıştırmak uygun olabilir. Tedaviye 5 gün süre ile devam edilir. Kalsiyum, demir, alüminyum ve magnezyum içeren ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilacın etkisi azalmaktadır. Bu bakımdan kalsiyum kaynaklarının salma içinden uzaklaştırılması ve mineral takviyesi yapılmaması gerekmektedir. Ancak vitamin takviyesi şarttır. Vitamin olarak içinde kalsiyum bulundurmayan Bavitsole oral solüsyon kullanılabilir.

TYLAN ORAL TOZ
Tylosin etken maddeli bir antibiyotiktir. Ellanco fimasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Ticari şekli 25 ve 100 gr’lık ambalajlar halindedir. Güvercinlerde tüm CRD hastalıklarında kullanılabilir. Özellikle CRD hastalıkları için üretilmiş bir ilaçtır. Kullanılacak doz 10 güvercin için 1 gram ilaç 2 litre içme suyuna karıştırılarak verilebilir. İlaç tedavisi 2 gün sonra kesilmelidir. Ağır durumlarda tedavi 5 güne kadar uzatılabilir.

BAYTRİL % 2.5 ORAL SOLÜSYON
Bayer ilaç firmasının bir üretimidir. Kuvvetli bir anti – bakteriyeldir. Etken maddesi Enrofloxacin’dir. 1 cc (ml) ilaç 25 mg etken madde içerir. Aynı ilacın % 10 konsantrasyona sahip olanı da vardır. Ancak %2.5’luk olan güvercinler için daha uygundur. Hem de fiyat olarak daha ucuzdur. Veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Ticari şekli 25 ve 100 gr’lık ambalajlar halindedir. Kanatlı hayvanlarla birlikte güvercinlerde de kullanılabilir. Güvercinlerde başta salmonella ve E.Coli olmak üzere, Pasteurella ve kısa adı CRD olan kronik solunum yolları hastalıklarında kullanılmaktadır. Kullanılacak doz, güvercin için, kuş başına 5 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için, 2 litre suya 0.5 cc ilaç karıştırmak uygundur. Bu dozu tam verebilmek için kullanılmayan bir plastik enjektörden yararlanabilirsiniz. Tedaviye 5 gün süre ile devam edilmelidir. Ticari şekli 20, 50, ve 100 ml’lik şişeler halindedir. Salmanızda yumurtlamak üzere olan kuşlarınız ya da bir aydan küçük yavrularınız varsa bu ilacı kullanmayınız. Yavrularda sakatlıklara neden olabilmektedir. Ayrıca Kloranfenikol ve Tetra grubu antibiyotiklerle birlikte kullanılmaması yerinde olur. Mangnezyum ve aleminyum gibi maddeler içeren mineral takviyeleri ile birlikte kullanıldığında etken maddenin emilmesi azaldığından fazla önerilmez. Bu ilaçla birlikte vitamin takviyesi uygundur. Polivitamin forte kullanılabilir.

GEOSOL TOZ
Oxytetracyline etken maddeli bir ilaçtır. 1 gram toz içeriğinde 55 mg etken madde bulundurur. Bir ölçek 2.5 gramdır ve 137.5 mg etken madde içerir. Geosol toz, Vetaş ilaç firmasının bir üretimi olup, veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Anti-bakteriyeldir. Kanatlılarla birlikte güvercinlerde de kullanılabilir. Güvercinlerin bakteri etkenli hastalıklarının tamamında kullanılabilmekle birlikte özellikle, Stereptococcosis, Pasteurelosis ve CRD hastalıklarından Mycoplasmosis ve Haemophillus hastalıklarına iyi gelir. Ticari şekli 20 ve 100 gr’lık kavanozlar halindedir. Güvercinler için 2.5 litre içme suyuna yarım ölçek toz karıştırılıp eritildikten sonra kullanılabilir. İlaç 5 gün süre ile uygulanır. Hastalığın devam etmesi durumunda 7 gün aradan sonra tekrar aynı doz kullanılabilir. Bu ilaç kullanılırken yanında vitamin takviyesi yapmakta yarar vardır. Polivitamin forte gibi bir vitamin uygundur.

NEO – TERRAYCİN TOZ
Pfizer ilaç firmasının bir üretimi olup Neomycin Sülfat ve Oksitetracyline etken maddelidir. Gram ilaç, 176 mg oksitetracyline ve 123 mg neomycin içermektedir. CRD hastalıklarının tümü için kullanılabilecek güçlü bir ilaçtır. Güvercinlerin 2.5 litre içme sularına 2.5 gram ilaç karıştırmak uygundur. (yarım çay kaşığı) Ticari şekli 20 ve 100 gramlık alüminyum poşet şeklindedir.

NOBİLİS MG İNAC (MYCOPLAZMA AŞIŞI)
İntervet firmasının tavuklar için geliştirdiği bir inaktif aşıdır. Sağlıklı kuşlarımızda mycoplasmosis hastalığından korunmak amacı ile kullanılabilir. 2-8 derece sıcaklıkta buzdolabında saklanmalıdır. 500 ml lik ticari ambalajı bulunmaktadır.

4) Haemophillus

Bu hastalığın nedeni Haemophillus adlı bir bakteridir. Bu bakteri güvercinlerimizin solunum yollarına yerleşerek burada çeşitli sorunlara yol açar. Hastalığın en önemli belirtisi genellikle kuşun her iki göz kapağında belirgin şişme ve göz sulanması ile birlikte gözlerde ve burunda akıntı gözlenmesidir. Bu hastalığı, diğer CRD hastalıklarına bağlı göz sorunlarından ayıran en önemli özellik, göz iç dokularında çok belirgin şişme ve hastalığın her iki gözde aynı anda görülebilmesidir. Bunun yanı sıra solunum yollarında çeşitli problemler vardır. Nefes alma güçlüğü, aksırma vb. Hastalık doğrudan temas veya hastalık mikrobunu taşıyan göz ve burun akıntılarının salma tabanında biriken toz ve dışkılara bulaşarak, kuşlarımızın yedikleri yem ya da içtikleri sulara taşınması yolu ile yayılır. Hastalığın tedavisinde antibiyotikler olumlu sonuç vermektedir. Özellikle Tetracyline grubu antibiyotikler kullanılmaktadır.

DEVAMİSİN TABLET :
Chlortetracyline Hydrochloride etken maddeli bir ilaçtır. Her tablette 500 mg etken madde bulunur. 12 tabletlik ambalajlar halinde piyasada satılmaktadır. Güvercinlerde bakteri kökenli bütün hastalıklarda kullanılabilir ancak özellikle CRD hastalıklarında tercih edilmektedir. CRD hastalıklarının tümünde kullanılabilir. Vetaş ilaç firmasının bir üretimidir. Veteriner ilaçları satan eczane ve ilaç depolarında bulunur, Güvercinler için kullanılabilecek doz, kuş başına günde 15 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için 2 litre suya ¼ tablet karıştırmak uygun olabilir. Tabletler toz haline getirilip eritildikten sonra 5 gün süre ile her gün taze ilaçlı su verilerek aynı doz tekrarlanır.

GEOSOL TOZ : Oxytetracyline etken maddeli bir ilaçtır. 1 gram toz içeriğinde 55 mg etken madde bulundurur. Bir ölçek 2.5 gramdır ve 137.5 mg etken madde içerir. Geosol toz, Vetaş ilaç firmasının bir üretimi olup, veteriner ilaçları satan eczane ve ecza depolarında bulunur. Anti-bakteriyeldir. Kanatlılarla birlikte güvercinlerde de kullanılabilir. Güvercinlerin bakteri etkenli hastalıklarının tamamında kullanılabilmekle birlikte özellikle, Stereptococcosis, Pasteurelosis ve CRD hastalıklarından Mycoplasmosis ve Haemophillus hastalıklarına iyi gelir. Ticari şekli 20 ve 100 gr’lık kavanozlar halindedir. Güvercinler için 2.5 litre içme suyuna yarım ölçek toz karıştırılıp eritildikten sonra kullanılabilir. İlaç 5 gün süre ile uygulanır. Hastalığın devam etmesi durumunda 7 gün aradan sonra tekrar aynı doz kullanılabilir. Bu ilaç kullanılırken yanında vitamin takviyesi yapmakta yarar vardır. Polivitamin forte gibi bir vitamin uygundur.
Ara
Cevapla
Metin TÜRKCAN 06-07-2013, Saat: 08:00 PM   
#13
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar
Ben bu hastalık hakkında bazı sitelerde hasta tavukların yumurtalarından çıkan civcivlerinde hasta olduğunu okumuştum.Fakat bu sitede hasta olmadığı yazıyor.Tecrübeli bir arkadaş yardım edebilir mi acaba tavukları kesicem ama civcivleri ne yapayım
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 06-07-2013, Saat: 10:37 PM   
#14
Crd hayvanin yumurtasi temiz olur, her zaman icin 0 dan baslama imkani vardir, bazi yerlerde crd yumurtaya civcive bulasir yaziyor ki bu gercehi yansitmiyor, 10 farkli cesidi var crd nin, Turkiye'de gorulen crd yumurta icindeki civcivi etkilemez.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Metin TÜRKCAN 06-08-2013, Saat: 12:44 AM   
#15
(06-07-2013, Saat: 10:37 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Crd hayvanin yumurtasi temiz olur, her zaman icin 0 dan baslama imkani vardir, bazi yerlerde crd yumurtaya civcive bulasir yaziyor ki bu gercehi yansitmiyor, 10 farkli cesidi var crd nin, Turkiye'de gorulen crd yumurta icindeki civcivi etkilemez.

sağolun Emre bey
Ayrıca kusura bakmazsanız size bir soru daha sormak istiyorum.Sulfa gurubu antibiyotikler etkili demişsiniz.Sulphamezathine kullansam acaba etkili olur mu.
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 06-08-2013, Saat: 01:19 AM   
#16
(06-08-2013, Saat: 12:44 AM)metin türkcan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-07-2013, Saat: 10:37 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Crd hayvanin yumurtasi temiz olur, her zaman icin 0 dan baslama imkani vardir, bazi yerlerde crd yumurtaya civcive bulasir yaziyor ki bu gercehi yansitmiyor, 10 farkli cesidi var crd nin, Turkiye'de gorulen crd yumurta icindeki civcivi etkilemez.

sağolun Emre bey
Ayrıca kusura bakmazsanız size bir soru daha sormak istiyorum.Sulfa gurubu antibiyotikler etkili demişsiniz. kullansam acaba etkili olur mu Metin bey.

Sulfa icerik gormem gerekir, sulfa c d onunda cesitleri var, yuzde 16 18 Sulphamezathine karisim olmasi gerekiyor, ambalaj etiketinde yazar, veteriner varsa yakinda sormaniz daha iyi olur.

Bir konuda tanisma metnini doldurursaniz sizi yakindan tanimis oluruz, diger uyelerimizde sizi selamlamis olur.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Sami TUNÇKIRAN 07-30-2013, Saat: 06:31 PM   
#17
Emre kardeşimin tavsiyesiyle başta Koriza ve Kanlı İshal tedavisinde kullanılan geniş etkili antibiyotik olan Sulphamezathine %16 aldım. Önleyici tedavi amaçlı ecza dolabımda sürekli bulunacak ilaçlardan olacak. Emre'ye çok teşekkür ediyorum.

   
Karşıyaka, İzmir

Beslediği Türler: Light Sussex
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/konu-light-su...kiran.html
Ara
Cevapla
Selami AKBULUT 11-29-2013, Saat: 11:50 PM   
#18
slm arkadaşlar benim tavuklardada burun akıntısı ve hırıltı lı ses gelıyor ne yapmam gerekıyorr yada en etkilı antıbıyotık onere bılecek bı arkadaş varmı ben eritrom di bi oral cuzultucu ilaç aldım pek etki gormedım yada daha etkisini gösterecekmi yoksaa veya kaç gune kadar kulanmam gerekıyor aldıgım yer sadece 5 6gun verılemsı gerekıyor dedıı ama halen geçmedii burun akıntısı ve hıltı sesiii
Ara
Cevapla
Şenol KAŞIKCI 11-30-2013, Saat: 12:47 AM   
#19
selami bey
ben largopen 1 gr lık aldım 8 liraya kutusu 1litre suya karıştırıp ver üçgünde iyileşti benim tavuklar
horoz ötemiyodu sesi gitmişti iyice ilaç iyi
Ara
Cevapla
Ahmet Ünsal CİVELİ 11-30-2013, Saat: 12:53 AM   
#20
(11-29-2013, Saat: 11:50 PM)Selami AKBULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: slm arkadaşlar benim tavuklardada burun akıntısı ve hırıltı lı ses gelıyor ne yapmam gerekıyorr yada en etkilı antıbıyotık onere bılecek bı arkadaş varmı ben eritrom di bi oral cuzultucu ilaç aldım pek etki gormedım yada daha etkisini gösterecekmi yoksaa veya kaç gune kadar kulanmam gerekıyor aldıgım yer sadece 5 6gun verılemsı gerekıyor dedıı ama halen geçmedii burun akıntısı ve hıltı sesiii

ben pazardan aldıgım bir tavuk yüzündan 12 civciv 4 tavuk 2 horoz kaybettim veterinerin demesine göre hepsini kesin dedi. kalıcı bir hastalık
Cevapla


Kronik Solunum Sistemi Hastalığı Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  CRD Hastalığı Belirtileri Sonuçları ve Tedavisi Hasan ÇETİNEL 25 24,357 06-16-2016, Saat: 04:37 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
  CRD (Kronik solunum sistemi enf.) Erdem ÖZKAN 2 2,784 06-15-2016, Saat: 12:31 AM
Son Yorum: Erdem ÖZKAN
  Kuruluk hastalığı Fevzi ÜNAL 3 2,859 07-27-2015, Saat: 11:44 AM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Koriza hastalıgı için bilgi Selami AKBULUT 6 4,675 11-01-2014, Saat: 06:54 PM
Son Yorum: Selami AKBULUT
  Bağışıklık Sistemi Mustafa Ozan SAYILGAN 6 2,913 10-18-2014, Saat: 05:59 PM
Son Yorum: Leyla ALTUN
Rainbow KÜMES HAYVANLARINDA SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI Harun İRTEM 2 2,646 08-16-2014, Saat: 07:06 PM
Son Yorum: Harun İRTEM
  Hırıltılı Solunum Eren YILDIRIM 7 4,123 06-19-2014, Saat: 10:15 AM
Son Yorum: Murat KALGIDIM
  solunum hastalıkları Selami AKBULUT 11 4,809 12-24-2013, Saat: 07:29 PM
Son Yorum: Selami AKBULUT
  Solunum Hastalığı? Fatih BULUT 14 9,601 05-28-2013, Saat: 10:04 PM
Son Yorum: Aytaç Keçeci
  Kronik Solunum Yolları Hastalığı Ahmet BULUT 0 2,051 04-21-2012, Saat: 01:34 AM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: