Konu Bilgileri
Konu: Acemi Kuluçkacı Yazar: Ahmet KARTAL
Okunma: 42130 Yorum: 83
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet KARTAL 12-12-2012, Saat: 04:31 PM   
Değerli Arkadaşlar,

Kuluçka hobisi ile tanışalı ve ilk civcivlerimi çıkaralı neredeyse 7 ayı geçmek üzere,

Cinslerim

RIR ve Ligorin birde saf olmayan Pleymuth lar var.

Civcivlere ilk 2 ay dışında kesinlikle fenni yem yedirmedim. Şu anda da tarlada bulduklarını, benim verdiğim buğdayı ve fırınlarda ki ekmek kesme makinasının arasına düşen kırıntıları yiyorlar.

İki cins üzerinden devam etmem gerekirse , gerek bu işi yapan insanlarla yaptığım konuşmalarda RIR ve Ligorinlerin 5. aydan sonra yumurtlamaya başladıklarını öğrendim. Fakat benim iki cinsimde de yumurtlama gibi eğilim söz konusu değil. 1 mayısta çıkan RIR ler ve 1 haziranda çıkan Ligorinler sizce neden henüzs yumurtaya gelmediler. ?

la vie est breve..
Ahmet BULUT 12-12-2012, Saat: 06:03 PM   
normal şartlarda yumurtlaması lazım

nedenleri
beslenme ile ilgili fenni yem dediğin de aynı adaşım buğdayında aynı mısırında aynı bugday ile mısıır organik değill bunlarında genetiği ile oynanmıştır

hayvanlara boşuna eziyet etme vitaminler mineraller vermez isen ne yumurtaya gelir nede sağlıklı devem ederler Wink
yumurta yemi alanı dar olanlar için yaşam kaynağı içinde mineral vitamin besin enerji kalori vs kalsiyum yok yok bunları vermeyeceğin alan en az 10 dönüm olmalı
Ara
Mehmet Akif DEMİROK 12-12-2012, Saat: 06:20 PM   
Ahmet bey üzülme sürekli yumurta yemide vermiş olsan hayvanlar birbirine uymuyor. Bende sürekli yumurta yemi yiyen ve yumurtlamayan 7 aylık RİR var. Bazıları 2 aydır yumurtluyor bazıları daha başlamadı bile. Vitaminde verdim acı pul biberde ama faydası olmadı. Kendi ne zaman isterse ozaman yumurtlıyacak sanırım.
Ahmet KARTAL 12-12-2012, Saat: 06:41 PM   
Mehmet bey yumurtlayan RIR lerinizin performansı nasıl.

Adaş seni çok iyi anlıyorum ama bende kendi kendime dedim ki, ben yemeyeceğim hiç bir besini tavuklara yem olarak vermiyecem. Yoksa söylediklerin çok doğru, organik diye bir şey yok.

Ama hayvanlara eziyet olduğunu da düşünmüyorum. Bilakis yumurta yemi hayvana eziyet oluyordur. Çünkü hayvanı sürekli yumurtlamaya teşvik edip, metobolizmasını kandıran hormonlar salgılatıyor. Benim yöntemimde ise hayvan normal besleniyor ve sadece hazır olduğunda yumurtluyor. Kuluçka işine gireli 7 ay oldu fakat 1 yıldır kümesim var ve 1 tane tavuğum vefat etti. Yani eziyet çekiyorlarmış gibi bir halleri de yok canlı kanlılar Smile

Benim olayım; Kendi boğazımdan geçenle tavukları besleyip, Ne yumurta gelirse razı olmak, Smile 7 aydır 0 yumurta gibi ehehe Smile
la vie est breve..
Emre OZCICEKCI 12-12-2012, Saat: 07:08 PM   
Ahmet bey, bugday ve ekmegin yumurtlamaya katkisi cok cok azdir, daha proteini yuksek yemle beslemeniz gerekir, tavuk yemlerinin icinde 10 12 14 ayri tahil oluyor, bu tahillar yumurtlamak icin ideal olculeri kapsiyor, tavsiyem yem cesidini farklilasdirmaniz, bugday benim yemlerin icinde en az olan tahil, doyurucu etkisi var ama besin degeri az, kirilmis mercimek, cekirdek, arpa, supurge darisi,kirilmis misir, kuru yonca, turu yemleride deneyin, RIR lar 6 ay sonunda yumurtlamalari gerekir, soguk mevsim oldugunu dusunursek marta kadar beklemenizi oneririm, hayvanlarinizi gozlemleyin, 1. tuy dokumu oncesi yumurtlarken kilo kaybi oluyorsa yem cesidini iyice guclendirmeniz gerekir, yoksa hayvanlar guvercin kadar kaliyor, 3 4 ay sonrada yumurta seyreklesmeye basliyor, yumurta yemleride oldukca kuvvetlidir kendi olceginizin icine az miktarda olsa katmanizi oneririm.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Eren YILDIRIM 12-12-2012, Saat: 09:27 PM   
Abi bu fenni yemi benım tavuklar tüketmıyor mısırını topluyorlar kalanı öle duruyor ...Aç mı kalsınlar ole yerler mi Smile
Ara
Emre OZCICEKCI 12-12-2012, Saat: 10:28 PM   
Eren bey, fenni yem tablet yemmi? tablet seklinde yumurta yemlerine hep nazli olurlar, alismasi zaman alir, azar azar tahillara karistirarak veriyorum ben,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Ahmet BULUT 12-13-2012, Saat: 12:25 AM   
(12-12-2012, Saat: 10:28 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eren bey, fenni yem tablet yemmi? tablet seklinde yumurta yemlerine hep nazli olurlar, alismasi zaman alir, azar azar tahillara karistirarak veriyorum ben,

galiba seçtiğine göre toz yem o
Ara
Eren YILDIRIM 12-13-2012, Saat: 01:04 AM   
Abi toz yem veriyorum coğu kalıyor Smile sıgırların pelet (tablet) yemleri var onları birkac obur tavuktan baskası yemiyor ...
Ara
Mehmet Akif DEMİROK 12-13-2012, Saat: 11:00 AM   
Ahmet bey Malum kış mevsimi geldi. Rir lerim şuan haftada 4 yada 5 yumurta yapıyorlar. Tavuk bazında gözlemlerim. Ama yumurta verimlerini yükseltmek için yeşillik, etlik yem,mısır,kepek ve yumurta yemini tavuklarıma veriyorum. Fakat Red Star cinsi tavuklara bukadar özen göstermediğim halde şu an için haftada tavuk başı 5 yada 6 yumurta alıyorum ve 5 tavuğum var 5 ide yumurtluyor.
Ahmet KARTAL 12-14-2012, Saat: 05:02 PM   
Mehmet bey çok iyi çok güzel performans..

Benim birde şöyle bir sorum olucak, yumurtlamaya başlamayan tavuk, kış ayında yumurtlamaya başlayabilr mi yoksa Tavuk baharımı bekleyecektir ?

Yem konusunda çalışmalarımı arttırdım. Bir yerde Fenni yeme teslim olacakmışım gibi görünse de bu süreyi elimden geldiğince uzun tutucam.
la vie est breve..
Mehmet Akif DEMİROK 12-14-2012, Saat: 05:15 PM   
Ahmet Bey kümesiniz korunaklı ve sıcak ise yumurta alma ihtimalin yüksek. Fakat kış mevsimi tavuklar üşürse yumurtlayanlar bile kesiyor. Kümesin önemli. Arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla Köylerde ahırlarda bakılan tavuklar dışarıdaki tavuklara nazaran çok yumurta yapıyorlar. Sıcaklığın önemi bundan anlaşılabilir.
Ahmet KARTAL 12-21-2012, Saat: 01:17 PM   
Arkadaşlar, şu anda kümesimde hiç yumurtlayan tavuğum yok, ama yarkalarım yumurtlasınlar diye dört gözle bekliyorum. Sizce folluklarıma yumurta koymalımıyım. Yoksa hiç gerek yok vakti gelince onlar gelir kendisi yumurtlar mı.
la vie est breve..
Eren YILDIRIM 12-21-2012, Saat: 02:00 PM   
1 kac yumurtadan zarar gelmez Smile bence koyun yenı yumurtaya baslıcak tavuklar kendilerine yer ararlar sacma sapan yerlere yumurtlarlar, sagda solda yumurta aramayın Smile yumurta olması onları sızın istediginiz yere yöneltecektir...
Ara
Banu Semiha DOKUREL 12-21-2012, Saat: 02:46 PM   
Soğuktan etkilenmeyen cinslerde brahmalar gibi soğuk yumurtlamayı etkilemez bence..
Ara
Ahmet BULUT 12-21-2012, Saat: 06:51 PM   
yumurtaya gerek yok kırarsa yerse koyarsın
Ara
Ahmet KARTAL 12-30-2012, Saat: 03:48 PM   
Bildiğiniz gibi folluklara yumurta koyma düşüncem vardı, geçen hafta bunu yaptım ve 7 ay sonra ilk yumurta mı aldım. (şans yada anatomiyi harekete geçiren bir uyarı bilemem.) Çokta mutlu oldum. A.Bulut gün hesabıyla rekor kırarken biz 7. ayın sonunda ilk yumurtamızı alıyoruz. Smile

Yem konusunda, yeni bir yönteme geçtim.. Yemliklere buğday takviyesi dışında, Şirkette öğlenleri yediğimiz tabltod yemeğinin artanlarını ki günde en az 5-6 kg ediyor kadar yemek artıyor, tavuklarıma getirip veriyorum... Böylelikle insanları ihtiyaç duyduğu vitaminleri bile karşılayan yemeklerle hayvanlarımı yemlemiş olucam.. Fakat bu canlılar için uygun bi durummudur ters etki yapabilir mi bunu bilemiyorum.
la vie est breve..
Fatih ERBAŞ 12-30-2012, Saat: 05:15 PM   
ahmet kardeş 35 senedir iyi köyü tavuk bakıyorum bu sene biraz abarttım yumurta istiyorsan kesinlikle mısır ve ekmekten uzak durucan yumurta yeminide ver organik diye birşey kalmadı artık yemek artıklarınıda içinde tuz yoksa istediğin kadar ver bir avuç tuz bir kümesi öldürür
Ahmet KARTAL 12-31-2012, Saat: 03:06 PM   
Fatih abicim teşekkür ediyorum verdiğiniz değerli bilgiler için. Yakında yumurta yemine başlamayı düşünüyorum (ama belli bir oranda). Ekmeği kestim, mısırı zaten vermiyordum. İlginize teşekkür ederim.
la vie est breve..
Eren YILDIRIM 12-31-2012, Saat: 04:41 PM   
Bence bir tavuk neyi severek yiyorsa ona ihtiyacı var demektir örneğin benim dısarda gezınen tavuklar yumurta kabugunu pek yemezler çünkü dısarda çeşitli taslardan vs kalsiyum ihtiyaclarını karsılıyorlar kısın dısarı salmadıgım zamanlarda yumurta kabugu verdiğimde saldırarak yiyorlar. Diyeceğim o ki her yemin içinde bulunan tavukların severek yediği mısırın aşırıya kacmaksızın tavugu yaglandırmamak kaydıyla faydalı olacağıdır...
Ara

Acemi Kuluçkacı Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: