Konu Bilgileri
Konu: Nar Ve Narın Faydaları Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 8497 Yorum: 17
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 12-06-2012, Saat: 11:57 AM   

Malum sonbahar kış gelince her evde nar bulunmaya başlar. Son yılların bomba niteliğindeki meyvasıdır nar.. Okul yıllarında ilk öğrendiğimiz bilmece… Yerli malı haftasında üzerimizde kocaman nar resmiyle sınıfta bangır bangır bağırarak nar şiiri okumak …… Şöyle bi düşündüm de yaşlanıyor muyum ne Şaka şaka her yaşın kendine göre bir güzelliği vardır bence Ama yine de nar yiyip sağlığımıza katkıda bulunalım diye nardan ve faydalarından azıcık bahsedeyim dedim
Nar, eski Yahudi toplumlarında gücün, bereketin, bolluğun ve iyi şansın simgesi olmuş bir meyvedir. Kutsal Roma İmparatoru Maksimilan, kişisel amblem olarak narı seçmiştir. Nar, aynı zamanda İspanya’nın antik kenti Granada’nın isim babasıdır. Nar, İslam tıbbının da önemli bir şifa kaynağı olmuştur. Nar ağacı, uzun yıllar yaşayabilen bir bitki olup Fransa’da 200 yaşından büyük nar ağacı vardır. Narın ana vatanı Himalaya dağları ve kuzey Hindistan’dan İran’a uzanan bölgedir.
Narın Faydaları : Nar suyundaki antioksidan miktarı, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla. 1 bardak nar suyu, 2 kadeh kırmızı şarap, 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan madde içerdiği, Narda ayrıca C vitamini, demir ve potasyum var. Narın 100 gr.da 20 mgr. C vitamini bulunduğu Vücuda enerji veren meyvalardan biri olan narın 100 gr.ında 62 kalori var olduğu ayrıca bol miktarda şeker, mineral içerdiği ve potasyum bakımından da zengin olduğu bilim adamları tarafından söylenir. Ağaçın gövde, kök ve dal kabukları; nişasta, mannit, reçineli maddeler, asitler, tanen, punicin ve olkoloidler taşır. Nar kabuğundan yapılan ilaçlar tenya düşürmek için kullanılıyor..Narın vücudu ve kalbi kuvvetlendirme, ishali kesme, şerit düşürme, burun poliplerine faydalı olma gibi yararları bulunduğu söylenir. Ancak içerdiği bazı kimyevi maddeler yüzünden mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin fazla kullanmamaları tavsiye edilir. Tatlı nar midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır. Ancak zaman zaman midede şişkinlik ve gaz meydana getirdiği için ateşli hastalığı olanlara iyi gelmeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca tatlı nar mideyi kuvvetlendirdiği, boğaza ve akciğerlere faydalı olduğu, öksürüğe iyi geldiği, Ekşi nar ise mide yanmalarına karşı faydalı olduğu idrar söktürdüğü ishali kusmayı kabızlığı kalp ve mide ağzındaki ağrılara iyi geldiği yazılır. Suyu zarıyla birlikte çıkarılıp bal ile merhem kıvamına gelinceye kadar pişirilip diş etlerine sürüldüğünde diş eti tahrişine iyi gelir. Dolama / tırnak iltihabı ve cerahatli yaraların tedavisinde nar çekirdeğinin balla birlikte karıştırılarak merhem halinde tatbik edilmesi tavsiye edilir. Nar çiçeği de yaralar için kullanıldığı söylenir.
NOT: Zaman zaman midede şişkinlik ve gaz meydana getirdiği için ateşli hastalığı olanlara iyi gelmeyeceği belirtilmiştir. Ancak içerdiği bazı kimyevi maddeler yüzünden mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin fazla kullanmamaları tavsiye edilir.Tabiki her şeyin fazlası zarar olduğuda unutulmamalıdır.
alıntıdır
Ara
Ahmet BULUT 12-06-2012, Saat: 11:59 AM   
tavuklarda kurt düşürme bağırsak parazitlerinden kurtulma araştırıken gözüme çarptı Wink
Ara
Aytaç Keçeci 12-06-2012, Saat: 09:33 PM   
(12-06-2012, Saat: 08:38 PM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ekşi oluyor biraz nar Big Grin,o Yüzden ben kendim yemekten ziyade tavuklara veriyorum zaten Big Grin

Bende Aksine Ekşi Nar Olmazsa Tatlı Narı Yemem Smile Böyle Kıpkırmızı Ekşi Olacak Smile
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Ramazan ERSOY 12-07-2012, Saat: 10:15 PM   
(12-06-2012, Saat: 09:33 PM)Aytaç KEÇECİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2012, Saat: 08:38 PM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ekşi oluyor biraz nar Big Grin,o Yüzden ben kendim yemekten ziyade tavuklara veriyorum zaten Big Grin

Bende Aksine Ekşi Nar Olmazsa Tatlı Narı Yemem Smile Böyle Kıpkırmızı Ekşi Olacak Smile

Aynen Aytaç Bey Ekşi nar ve ekşi nar suyu harika bir lezzet.
Gardaş Arkadaşlık Pekey Demekle Kaimdir.(Mehmet Zahid Kotku R.A)
Ara
Aytaç Keçeci 12-07-2012, Saat: 10:51 PM   
(12-07-2012, Saat: 10:15 PM)Ramazan ERSOY Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-06-2012, Saat: 09:33 PM)Aytaç KEÇECİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Aynen Aytaç Bey Ekşi nar ve ekşi nar suyu harika bir lezzet.

Kesinlikle Wink Tatlı Narı Sevmiyorum Yiyemiyorumda.
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Hüseyin EREN 12-08-2012, Saat: 05:23 PM   
Tadı bir yana, nar gerçekten özellikle enfeksiyon rahatsızlıklarının önlenmesinde süper bir meyve, antioksidan özelliği ile, hasar almış ümmin sisteminin çabuk tamir edilmesine yardımcı oluyor. Narı meyve olarak yemeye üşeniyorsak mutlaka mutfak ve soframızdan nar ekşisi yada sirkesini eksik etmemek gerekir.
Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.(Hz.Mevlana)
Ara
Ali İrfan ÇEVİK 12-09-2012, Saat: 01:56 AM   
Çekirdeği ile çekirdeğin dışındaki sulu tatlı kısım çok orantısız. Hani yemiyor değilim lakin; sanki "sadece çekirdeğini" yiyormuşum gibi bir şey ifade ediyor bana nedense.
"Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır"- Fuzuli

Ara
Ramazan ERSOY 12-09-2012, Saat: 11:22 AM   
Nar çekirdeği deyip geçmeyin Ali İrfan Bey Nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tannin ve antisiyoninler içerirler ki bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır.
Gardaş Arkadaşlık Pekey Demekle Kaimdir.(Mehmet Zahid Kotku R.A)
Ara
Ali İrfan ÇEVİK 12-09-2012, Saat: 04:29 PM   
Evet ama ; bunları bilmek bahsettiğim hisleri değiştirmiyor yerken Tongue
"Mey biter saki kalır. Her renk solar haki kalır. İlim insanın cehlini alsa da, hamurunda varsa eşeklik; baki kalır"- Fuzuli

Ara
Mehmet Akif DEMİROK 12-11-2012, Saat: 10:41 AM   
Aşı narlarda çekirdek ağıza burukluk vermiyor. Ben ençok salatalarda nar ekşisini seviyorum. Nar ekşisininde anlatılan faydaları vardır umarım.
Ahmet KARTAL 12-11-2012, Saat: 11:29 AM   
Siirt in "Zivzik Narı" çok lezzetli bir nardır. Bulursanız kaçırmamanızı tavsiye ederim. (Ekşi tatlı arasıdır..)

Nar Ekşisi gerçekten çok güzel bir şurup, fakat sahtekarlığa çok açık çünkü 30 kg nar dan 1 kg nar ekşisi elde ediliyor. kaba bir hesap

nar 1kg = 2tl olsa (ki daha pahalı)

30x2 = 60 tl eder işçili ti, kabdı kaçaktı muhafaza derken alır başını gider.
Yani Bal ı bile yarı yarıya ya mal edebilirsiniz.

Nerden çıktı şimdi bu hesap kitap işleri Smile
la vie est breve..
Hemid ÖZTURNA 12-07-2013, Saat: 03:14 PM   
Bahçemde 2 türlü narvar biri çekirdeksiz öteki boyu olmadığı halde inanılmaz nar veriyır yaşı 4 yıl ohaldeyken üzerinde 50ye yakın nar vardı, bu yıl nar verdirmeyip gücünü boyuna varmesi için budadım, tavuklara faydalı olduğunu bilmiyordum iyi'oldu teşekkür ederim.
Abdullah SEMERCİ 12-07-2013, Saat: 07:21 PM   
Arkadaşlar ben de bir gazeteden okuyup aşağıdaki gibi maddelerdim. Belki Aynı şeylerdir ama okuması daha kolay olabilir Smile
Bu arada narın tavuğu yumurtadan vazgeçirdiği konusunda tecrübesi olan var mı ? Ben geçen yıl yaşadım.30 tavuktan sıfır yumurtaya kadar düştü. Sıfırın altı olmuyor Smile Tabi benim gibi kasa kasa önlerine döken yoktur.
NAR IN FAYDALARI ;
1. Nar yaşlanmayı geciktirir,Büyük miktarda antioksidan içerir. Narın suyu serbest radikallar tarafından emilir; bu da yaşlanma sürecini yavaşlatır.
2. Nar böbrekleri korur, Nar suyu böbrek hasarını önler ve vücuttaki zararlı toksinlere karşı böbrekleri korur.
3. Nar karaciğeri korur ve yeniler.
4. Nar bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk mevsimlerde yorgunluğun giderilmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine içerdiği C vitamini ile yardımcı olur.
5. Nar antialerjiktir. Nar alerji ile bağlantılı olan biyokimyasal süreçlerin azaltılmasına içeriğinde bulunan yüksek miktardaki polifenol ile yardımcı olur.
6. Nar kalp hastalığını önler. Nar damar içerisinde yer alan kolestrol sentezini ve serbest radikalleri yok etmek için vücudun direncini artırdığı gözlemlenmiştir.
7. Nar prostat kanserini önler. Nar suyu ve nar özünün prostat kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
8. Nar meme kanserini önler. Nar ve suyunun potansiyel kanser ilerlemesini önlemek için çok etkili bir tedavi olduğu tespit edildi.
9. Nar cilt kanserini önlemede de önemli bir yere sahiptir.
10. Nar DNA yı korur. Narın içeriğinde bulunan bitkisel ve doğal oksidanlar DNA hücrelerindeki genetik hasarı, bozulmayı önler.
11. ;Nar yüksek kan basıncını düşürür. Yağlı yemek yemeye bağlı yüksek tansiyonu, yani kan basıncını normale düşürmeye yardımcı olur.
12. Nar obezitenin sebep olduğu şeker hastalığı için önleyici etki oluşturuyor ve kilo vermeye de yardımcı oluyor.
13. Nar bulaşıcı hastalıklara karşı korur.Nar özünün bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılan ilacın etkinliğini artırdığı tespit edilmiştir.
14. Nar, Alzheimer a karşı korur. Alzheimer ın ilerlemesini önlemekte etkili bir meyvedir.
15. Nar kireçlenmeye karşı korur.
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.
Muğla/Fethiye-Seydikemer : 0532 058 9898
Ara
Ahmet BULUT 12-07-2013, Saat: 09:17 PM   
Narı ben çok nadir yerdim
Bu yazılardan sonra biraz daha fazla yemeye gayret ediyorum
Ara
Abdullah SEMERCİ 12-08-2013, Saat: 10:39 AM   
(12-07-2013, Saat: 09:17 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Narı ben çok nadir yerdim
Bu yazılardan sonra biraz daha fazla yemeye gayret ediyorum

Biz kendi üretimimiz olduğundan da olabilir; her akşam oturur nar yeme merasimi yaparız Smile
Ne ekşidir ne tatlı hafif bir mayhoşluk ( ekşilik) vardır. Tatlı olsa çok yiyemezsiniz keser. Ekşi zaten zor. Smile
Ara
Eren YILDIRIM 12-08-2013, Saat: 11:29 AM   
Nar'ı pratik temizleme yolu var mı? ben ugrasıpta yemeye hiç kalkmıyorum,temizlenip verseler severek yiyecem Smile
Ara
Abdullah SEMERCİ 12-09-2013, Saat: 12:07 AM   
(12-08-2013, Saat: 11:29 AM)Eren YILDIRIM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nar'ı pratik temizleme yolu var mı? ben ugrasıpta yemeye hiç kalkmıyorum,temizlenip verseler severek yiyecem Smile

Nar taneleme aleti bile var kullanmasam da mağazaların duvarlarında ilanlarını gördüm Smile
Narı güzel keserseniz yemesi de temizlemesi de kolay olur.
Ara
İsmail Hakkı ÖZDİLEK 12-09-2013, Saat: 12:39 AM   
Fotoda görüldüğü gibi benimde tavukların kümesinin olduğu yerde büyük bir nar ağacı var senelerdir meyvelerinden faydalanırız uzun ömürlü bir ağaçtır yerini severse ve aynısından bahçede bir tanede daha var ekşi ama gribe soğuk algınlığına birebir ayrıca nar suyunda kandaki kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağladığı gibi bağşıklık sistemini güçlendiriyor.

Ek Dosyalar Resimler

Ara

Nar Ve Narın Faydaları Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: