Konu Bilgileri
Konu: tavuklara aşı nasıl yapılır Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 38824 Yorum: 34
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 11-07-2012, Saat: 07:12 PM   
tavuk aşı konusu hastalık olunca hortluyor ben hastalık olmadan bir hortlatayım dedim göz önünde olsun ve çok ihmal ettiğimiz aşılarımızı yapalım ve nasıl yapalım? alıntı olmadan biz bir şeyler katalım yoksa net alıntı anlatımlar ile kaynıyor gerçekte ne yapalım nasıl yapalım veya nasıl yaptık burda anlatalım ben bir kaç gündür yoğun araştırma yaptım tavuk hastalıklarına karşı programlar ve aşı tecrübelerini elde edebilecek kişilerlerle sohbetlerde bulundum benim ricam aşı yapan yaptıran uygulayan uygulatan tecrübelerini burda anlatsın ve zihinlerimize aynı yem almak gibi aşıyıda kazıyalım ben ilk siparişleri verdim resimler gelecek gün içinde inşallah
Ara
Ahmet BULUT 11-07-2012, Saat: 07:25 PM   
bu konu alıntı olamadan devam etsin inşallah resimler videolar hep kendimizde varsa ekleyelim birde bilgi ve brikimler tabi

şuan canlı aşı içme sularına veya daldırma
ve inaktiv aşı enjektör ile kas içi yapma bunları öğrenmiş durumdayımSmile
Ara
Aytaç Keçeci 11-07-2012, Saat: 09:31 PM   
Güzel Bir Düşünce... Tebrikler.
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Davut SALİH 11-07-2012, Saat: 10:31 PM   
Konu hakkında yaptığım araştırmlardan edindiğim ( muhtemele n eksik ) bilgiler ışığında inaktive aşıların farklı teknikler le yapılabildiğini ( aşı üreticisi kendi aşısına göre bir teknik tavsiye ediyor )gördüm.

Buna göre aşılar boyundan, gögüsten, kanattan, bacaktan, kuyruktan tatbik edilebili yor.Yine okuduğum bir kaynak acemiler için gögüsten tatbik etmenin en sağlıklısı olduğunu belirtmiş.

Aşılama iki teknikle oluyor Intramusc ular (IM) – kasa ve Subcutane ous (SC) – deri altına,
deri altına tatbikatt a deri yukarıdaki görselde de göüldüğü üzere el ile yukaraı kaldırılıp bir boşluk oluturulu yor ve aşı boşluğa zerk ediliyor, eger şırınga iğnesi serbest hareket etmiyorsa kasa veya hayati bir organa saplandığı düşüncesi ile aşı yapılmayaıp iğne geri çekiliyor...
Ahmet BULUT 11-08-2012, Saat: 11:58 AM   
benim malzemeler elime ulaştı hafta sonu kanat içinden salmonella veba ve 4 lü karma aşıyı iğne ile kendim yapacağım bir iki foto çekebilirsem inşallah yayınlarım

artı newcastle ve bronşit aşılarınıda sularına katarak yapacağım artık rutin programa uyacağım tedbir benden artık gerisi takdir
Ara
Mehmet Akif DEMİROK 11-09-2012, Saat: 10:34 AM   
Ahmet Kardeşim 4 lü karma aşısını tavuğun sağ göğsüne vurmanı tavsiye ederim. Kalpten uzak olma bakımından. Birde Aşıların yapılma sürelerini iyi takip edersek zaiyat vermeyiz. Mesala 4 lü karma aşı ortalama 120 gün ve üzeri damızlıklara birer ay ara ile iki dafa yapıldığını biliyorum.
Aytaç Keçeci 01-01-2013, Saat: 04:05 PM   
Bu Aşı Konusunu ve Newcastle Hastalığı İle İlgili Hala Sağlıklı Bir Bilgi Birikimi Yapamadık..

Hangi Aşılar Hayvanların Sularına Katılarak Yapılır, Hangi Aşılar Şırınga İle NASIL Yapılır, Uygulayan Bilenler Bilgilerini Paylaşırsa Güzel Olur...

Kulaktan Dolma Bir Duduğum Uygulamayı Paylaşayım;

Kümesi 2 Gün Susuz Bırakıp 3. Gün Sadece Yarım Saat İlaçlı Suyu Tüm Kanatlılara Doya Doya İçirip Yarım Saat Sonra İlaçlı Suları Kaldırıp Temiz Suyu Sistemine Geri Dönülüyormuş..!

Acaba Bu Uygulama Hangi Hastalığın İlacı Uygulanırken yapılıyor? Yada Her Suyla Yapılan Aşılarda Bu Taktik Mi Uygulanıyor?

Bu Videoda Hem Sulu Hemde Şırıngalı Aşı Yapımını Gösteriyor. Ama Aşı Makineleri Biraz Profesyonel. Bir Tıkla Bir Doz Atıyor... Ama Bir Sonraki Videoda İse Enjektör İğnesinin En Fazla 4-5 Civcivde Kullanıp Atılması Kanaatinde...

http://www.youtube.com/watch?v=Gvhwkk_xptE
Ara
Aytaç Keçeci 01-01-2013, Saat: 04:42 PM   
Bu Video, MAREK Aşısını Yaparken Bilgilendirme Amaçlı Çekilmiş... Ama Bu Marek Olur Diğer Aşılar İçin Olur. Maksat Civcivlere Piliçlere Nasıl Aşı Yapılacağını Güzel Bir Şekilde Gösteren Bir Video... Gerçekten Benim İçin Faydalı Bir Video Oldu Ama Tek Başına Bu Şekilde Nasıl aşı Yaparım Smile Kimsede Bana Yardım Etmez Bu Konuda... Daha Pratik Bi Yolunu Bulmam Lazım Smile

9:48 Saniyede Her İğne Aşınmaya Sebep Olur Diye Yazıyor. Bu Sebeple bir Enjektörü En Fazla 4 Yada 5 Civcivde Kullanıp Atmamız Gerektiğini Anlıyoruz...

http://www.youtube.com/watch?v=lYlorsUN2E0
Ara
Mustafa AKGÜN 01-01-2013, Saat: 05:55 PM   
Arkadaşlar dikkat etmemiz gereken bir husus var.İnaktif aşı yapacağımız hayvanlarımızın daha önceden 6 hafta gibi mesela canlı aşı ile aşılanmış olması gereklidir.canlı aşı yapmadığınız hayvana direk inaktif aşı yapmayınız.
ne ekersen onu biçersin.
Ara
Aytaç Keçeci 01-01-2013, Saat: 06:08 PM   
(01-01-2013, Saat: 05:55 PM)Mustafa AKGÜN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar dikkat etmemiz gereken bir husus var.İnaktif aşı yapacağımız hayvanlarımızın daha önceden 6 hafta gibi mesela canlı aşı ile aşılanmış olması gereklidir.canlı aşı yapmadığınız hayvana direk inaktif aşı yapmayınız.

Abi Bu Konuyu Açar Mısın Biraz... Canlı Aşı, İnaktif Aktif Falan?
Ara
Banu Semiha DOKUREL 01-01-2013, Saat: 10:08 PM   
Çok korkunç.. Ben kesinlilkle yapamam...
Ara
Ahmet BULUT 01-01-2013, Saat: 11:06 PM   
canlı aşı suya katılabilir vaya spreyleme veya daldırma ile oluyor acıldığı takdirde hemen kullanılması lazım

inaktif aşı enjektör ile kas içi kanat içi göğüs eti veya aşı firmalarının tavsiye ettiği bölgeden son kullanma tarihine kadar saklanabilir
benim bildiklerim böyle yanlışsa düzeltin lütfen önemli konu sağlık yanlış bilgi vermeyeyim

konularımızda olması lazım süs tavukları aşı takvimi ne ne zaman uygulanır onlarda orda mevcut
Ara
Ahmet BULUT 01-01-2013, Saat: 11:23 PM   
bende bugün salmonella aşısı yaptım geçenlerde eksik kalmıştı

yukarıdaki hintli galiba o videoda adam onları maşallah takır takır yapıştırıryor o kadar civciv yap yap bitmezSmile

diğer enseye ise ben şahsen o bölgeden korkarım nede olsa amatörüm ve işin ehli değilim ama kanat içi kas ve göğüs taraflarına pro sayılırım artıkWinkWink
Ara
Mustafa AKGÜN 01-02-2013, Saat: 12:15 AM   
Ahmet bey son kullanma tarihine kadar yazmışsınız ama , son kullanma tarihi şişeden iğne ile ilaç çekmezseniz yani ilaç hava veya metal ile temas etmez ise o tarihe kadar kullanabilirsiniz.Aksi taktirde ilaç kullanılmadan önce oda sıcaklığına çıkması gerekmektedir(iğne yapmadan önce ilacı 21 c cıkartılması gerek ) bu sıcaklığa cıktıktan sonra zaten ilacı 2 saat içinde kullanmalısınız. yoksa kullanıpta tekrar dolaba koyma imkanınız yok.ilaç 2 yıl boyunca +2 - +7 dereceler arasında muhafaza edilebilir.şişenin içine enjektör iğnesi girdikten sonra aşının kimyası bozulacağından geriye kalanın hayvanlarınıza bir faydasıda olmayacaktır.
ne ekersen onu biçersin.
Ara
Ahmet BULUT 01-02-2013, Saat: 12:19 AM   
peki kocaman serum şişelerine hazırlanan o yağlı beyaz aşı nasıl kullanılıyor iğne ile çekilmiyormu dolapta dururken
Ara
Mustafa AKGÜN 01-02-2013, Saat: 12:28 AM   
Ahmet bey aşılar tek kullanımlıktır.aşı üreticisi firmaların ürünlerinin üzerinde özellikle yazmaktadır.kullanmadan önce oda sıcaklığına cıkarıp iyice çalkalayınız.İlaç açıldıktan yada iğne ile çekildikten sonra tamamen kullanılmalıdır diye.Hatta dolabımda yedekte beklettiğim aşılarımdan bir tanesinin resmini çekip buraya koyacağım .üstündeki yazıları okursak daha aydınlanmış oluruz.
ne ekersen onu biçersin.
Ara
Ahmet BULUT 01-02-2013, Saat: 12:37 AM   
siz haklısınız aşı kulllanım şekline tekrar baktım

Kompozisyon
Aktif bileşenler:
- İnaktif Salmonella enteritidis PT4.
- İnaktif Salmonella typhimurium DT104.

Formulasyon
Adjuvant olarak aluminyum hidroksit içeren enjeksiyonluk süspansiyon.

Endikasyonlar
Tavukların S. enteritidis ve S. typhimurium’ a karşı aktif immunizasyonu ve yavrularında bu hastalıklara karşı pasif immunite oluşturmak amacı ile kullanılır.

Aşılama
Önerilen aşılama programı, aralarında 6 hafta olmak kaydı ile 10-12 haftalık yaşlar arası 0.5 ml olarak uygulanır ve 14-18 haftalık yaşlar arasında 0.5 ml olarak tekrarlanır.
Erken dönem enfeksiyon riski durumlarında 1 günlük yaşta 0.1 ml’lik birinci aşılamayı takiben 4 haftalık yaşta 0.5ml ikinci aşılama ve 14-18 haftalık yaşlar arasında 0.5 ml booster aşılama uygulanabilir.

Dozaj
1 günlük civcivler için 0.1 ml ve daha ileri yaştaki hayvanlar için 0.5 ml.

Uygulama şekli
But veya göğüs kasına kas içi yolla uygulanır.

Yasal arınma süresi
0 gün

Sunum
250 ml ve 500 ml’lik şişelerde.

Saklama
2-8°C’de saklanmalıdır ve dondurulmamalıdır.

Kontra-endikasyonlar
Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanıldığında yoktur.

Diğer Bilgiler
Boş veya kısmen kullanılmış şişeleri kanunlara uygun olarak imha ediniz.

Uyarılar

Sadece sağlıklı hayvanlar aşılanmalıdır.
Kullanımdan önce aşının oda sıcaklığına (20-25°C) ulaşması sağlanmalıdır.
Kullanmadan önce şişeleri iyice çalkalayınız.
Steril enjektörler kullanınız.
Aşı açıldıktan sonra tüm içeriği kullanınız.
Açılmış şişeler 3 saat içerisinde tüketilmelidir.
Diğer aşılarla karıştırmayınız.
Yanlış uygulamalar sonucu aşının uygulayıcıya enjekte edilmesi durumlarında hekime müracat edilmeli ve yağlı emülsüyonlu aşı olduğu belirtilmelidir
İntervet Vet. İlacl. Paz. ve Tic. Ltd. Sti. Yasal UyarıSite HaritasıGizlilik

ancak bana veteriner hazırlamış yolladı ve dediki bu dolabta bekler istediğin an yaparsınız salmonella ve karma aşı için sadece newcastle bronşit veba canlı aşı hemen anında kullanılacak diye orda ben ikilemde kaldımHuh
Ara
Mustafa AKGÜN 01-02-2013, Saat: 12:46 AM   
Ahmet bey haklılık yada haksızlık gibi bir durum asla olmaz.Herkes doğruyu bilirse verim yüksek olur.bu aşıyı 2 yıl boyunca 5 ayda bir vuran arkadaşlarım vardı.hayvanlarına su enjekte ettiklerini söyledim güldüler bana .üretici firmalar bizim gibi hobicileri düşünemezler tabiki.daha yeni aşı yaptım inanın 1000 mg aşının sadece 100 mg kullandım 900 mg çöpe attım yapacak bir şey yok.Köyde canlı aşı yaptığım tüm komşuların hayvanlarına inaktif aşıda yaptım ücretsiz herkese haber yolladım geldiler aşılarını yaptım.yinede yazık tabiki keşke 5 6 arkadaşım yakında olsalardıda tüm hayvanlarına aşı yapsaydık .
ne ekersen onu biçersin.
Ara
Ahmet BULUT 01-02-2013, Saat: 01:18 AM   
veterinerle görüşeceğim bu konuyu neden bana o şekilde gönderdi acaba o aşı için ayrı bir konu mu var çünkü adını vs bilmiyorum aşının şişesi yok sadece karma ve salmonelle yağlı süt gibi bir şeydi
Ara
Mustafa AKGÜN 01-02-2013, Saat: 09:49 PM   
Genelde hepsi yağlı aşı olarak gecer.Tanıdığım 20 veterinerden sadece 3 tanesi bu aşılar ve kanatlılar ile ilgili bilgiye sahipti.geri kalanlar büyükbaş hayvanlarla ilgileniyorlardı.Kanatlı bilgisine sahip veterinerler genelde tavukçuluğun yaygın oldugu yerlerde görev yapıyorlar.
ne ekersen onu biçersin.
Ara

tavuklara aşı nasıl yapılır Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ası burak demirkapak 2 2,049 05-13-2016, Saat: 01:07 PM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  SÜS TAVUKLARI AŞI PROGRAMI‏ Ahmet BULUT 19 17,211 04-26-2016, Saat: 03:22 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  Bu ilaç nasıl kullanan varmı ( Clamoxyl oral toz- Amoksisilin 500 mg / g ) Alpay YILDIZ 8 4,708 03-11-2016, Saat: 01:07 AM
Son Yorum: Alpay YILDIZ
  Nasıl bir tedavi önerirsiniz Mehmet KURU 3 2,345 06-16-2015, Saat: 11:49 PM
Son Yorum: Ali Yılmaz
  BU NASIL BİR HASTALIK (KURUMA) MI NEDİR Mustafa ALKAN 4 3,832 05-27-2015, Saat: 05:15 PM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  bolfo bit ilacını tavuklara ne zaman serpilmeli Cafer KOÇ 5 4,576 05-14-2015, Saat: 03:45 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  ben bu bitlerden nasıl kurtulucam arkadaşlar Can KATIRCI 11 8,124 04-10-2015, Saat: 11:11 PM
Son Yorum: Eren YILDIRIM
  4'lü İnaktif Karma Aşı kullanımı hakkında.. Gokhan DİLBAZ 2 3,211 03-24-2015, Saat: 02:29 AM
Son Yorum: Caner ÇIRIKKA
  DİKKAT DİKKAT!!! AŞI İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR MI? İsmail MENGİR 5 4,678 03-16-2015, Saat: 02:57 AM
Son Yorum: Şaban KAYA
  Aşı Tabancası Burhan ÖZDEMİR 5 14,375 02-06-2015, Saat: 08:29 PM
Son Yorum: Huseyin KILIÇ

Hızlı Menü: