Konu Bilgileri
Konu: AVA GÖRE TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ Yazar: Burhan ÖZDEMİR
Okunma: 42650 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burhan ÖZDEMİR 10-10-2012, Saat: 10:29 PM   
#1
BILDIRCIN AVI
Yurdumuzda sezon bıldırcın avı ile açılır. Bıldırcın sülüngillerin en küçüğüdür. Erkek ve dişi görünüş olarak birbirine çok benzerler.
Av olarak avlanması kolay vezevklidir. Usta bir köpeklede daha da zevkli bir hal alır. Eğer köpeğiniz usta değilse yetiştirmeniz açısından en uygun avdır. Çünkü Bıldırcının avlanma ve bulunabilme olasılığı yüksekdir. Av merası;Buğday anızı, pancar , soğan, gündöndü, yonca anları (sınır), kısa otluklar ve sebze türü bitkilerin bulunduğu tarlalardır. Ava yeni başlayan avcılar için ideal bir avdır yürümesi kolaydır ve uzun yürüyüşler gerektirmez. Bıldırcın genelde düz uçuşlar yaptığı için avıda kolaydır. Usta avcılar nadiren boş atış yaparlar. Yaz avı olduğuiçin kıyafet konusunda fazla teferruat gerektirmez.Bıldırcın avında en gerekli şey tozluktur. Yaz ayları olması nedeni ile çok fazla ot vediken olacaktır. Turuncu bir şapkada göz ardı edilmemelidir.
TÜFEK SEÇİMİ:
Ava yeni başlaya avcılar için 12çaplı tüfekler en uygun olanıdır. Kısa namlulu tüfekler tercih edilmelidir. Eğer şoklu bir silahımız varsa 5 ve 4 şok tercihedilmelidir. Çift kırma, Süperpoze ya da Yarıotomatik tüfeklerden biri tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 10 ya da 11 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı ise avcının tercihinegöre değişkenlik gösterebilir. Yarıotomatik tüfeklerde 30 – 32 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise 28 – 30 gr tercih edilebilir.
Usta avcılar atışlarını daha da geliştirebilmek için 24 gr 9 saçma tercih edebilirler.
Bıldırcın avı için kişisel tercihim 24 – 28 gr 10 numara saçmadır. Ejektörlü bir Süperpoze ile çok keyifli bir hal alır.
-------------------------------------------------------------------------------------
TAVŞAN AVI
Tavşan avı yurdumuzda yaygın olarak yapılmaktadır. Tavşanlar hızlı koşması ile bilinirler uzun ot ve çalılıklarda barınırlar. Avın zorluğu arazi durumuna göre değişkenlik gösterir sık çalılıklı arazide çoğu zaman atış imkanı bile bulunamaz.Hızlı koşmaları en büyük silahlarıdır. Arka ayaklarının uzun olmasından dolayı özellikle yokuşta çok daha hızlı koşarlar. Sabır gerektiren bir avdır uzun yürüyüşler gerektirebilir. Bu yüzden tavşan avındaki en önemli eşya iyi bir bot tur.
İyi bir köpek ile verimli bir av yapılabilir. Köpeğin olmayışı kesinlikle dezavantajdır. Çünkü avın nezaman ve nereden kalkacağı belli olmaz, dalgın bir anınızda ansızın yanınızdan fırlayabilir. Eğer arazi de sık çalılıklardan oluşuyorsa avınızı bir an görür ve gözden kaybedersiniz.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise 3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde normal havada 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 32 gr olaraktercih edilebilir.
Tavşan avı için kişisel tercihim normal havada 28 gr 6 numara, soğuk havalarda ise 32 gr 6 numaradır.Tüfek seçimim ise Süperpozedir.
-------------------------------------------------------------------------------------
KEKLİK AVI
Keklik avı avlar içinde en zor olanı ve en çok fişek atılanıdır. Keklik kısa kanatlarını kalkışta çok fazla çırptığı için fazla ses çıkartır. Bu ses avcıların rüyalarını süsler. Ne kadar yorgun düşerseniz düşün kekliğin kanat sesini duyduğunuzda bütün yorgunluğunuzu unutur ve peşinden gidersiniz.Kekliğin kalkmasının ardından süzülmesi onu zor bir hedef haline getirir. Keklik avında en önemli kural sesini iyi dinlemek ve konduğuyeri iyi takip etmektir. Gözünüz ve kulağınız her zaman açık olmalıdır.Keklik avı zorlu arazide uzun yürüyüşler gerektirir. Bu yüzden en önemli eşyanız ayakkabılarınız olmalıdır. Uzun süre ve engellerle dolu arazide yürümeyi göze almalısınız. Giydiğiniz ayakkabı kesinlikle daha önceden denenmiş olmalı ilk defa giydiğiniz bir ayakkabı size sıkıntı yaratabilir.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise sezonun ilk aylarında keklik ürkek olmayacağından daha yakın kalkacaktır bu yüzden 4 – 2 şok tercih edilebilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında keklik daha ürkek olacağından uzak kalkacaktır o zaman da3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 7 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatiktüfeklerde normal havada 28 – 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Keklik avı için kişisel tercihi normal havada 28 gr 7 numara, soğuk havalarda ise 28 – 32 gr 7 numaradır. Tüfek seçimi serbesttir
-------------------------------------------------------------------------------------
ÖRDEK AVI
Ördek avı parlama ve bek avı olarak yapılmaktadır. Bunlardan en zevklisi bek avıdır. Akşam bekleri zevkli olduğu kadar bir o kadar da ürperticidir. Sessiz olmak avın püf noktasıdır iyi bir kamuflaj ve iyi dizilmiş mührelerle güzel sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Çağrı düdüğüde en az mührelerin dizilişi kadar önemlidir. Ördek avı en çok techizat gerektiren avdır. Giysilerimizi özenle seçmeniz gerekmektedir.Ördek avında en önemli kural sıkı giyinmektir. Parlama avlarında hareket halinde olacağınız için pek fazla üşümezsiniz ama bek avında kesinlikle sıkı giyinilmelidir. Yünlü giyecekler tercih edilmelidir.Kar maskesi ve tulum çizmesi işinizi dahada kolaylaştıracaktır.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Parlama avında 66 – 71 namlu tüfekler tercihedilebilir. Bek avında ise 71 – 76 namlu tercih edilebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise namlu boyu o kadar önemli olmayacaktır. Çünkü 66 namlu bir tüfeğe full şok takarak saçmalarımızın daha toplu gitmesini sağlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki saçmaların daha uzun mesafeye gitmesini namlu boyu ile birlikte barutun kalitesi ve miktarı belirler.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 32 – 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Ördek avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise çivtedir
------------------------------------------------------------------------------------
SÜLÜN AVI
Sülünler asil görüntüsü ve rengarenk tüyleri ile şık bir görünüme sahiptirler. Sık ve dikenlik çalılarda barınırlar sıkışmadıkça uçmazlar, tehlike anında sürekli hareket ederler. Başarılı bir sülün avı için en önemli unsur iyi kokuya sahip bir köpekdir. Setter ve pointer ile iyi sonuçlar alınabilir. Köpeğinizin diken dolu çalıların içine girebilme ihtimaline karşı tasması kesinlikle çıkarılmalıdır.Sülünler iri bir yapıya sahip olmalarına rağmen çok hızlı uçarlar ve saçmayı taşıyabilirler. Yaralı bir sülün uzun mesafeler uçabilir. Kıyafet seçeneği mevsime göre seçilebilir. Dikenlerle dolu bir çalının içine girmiş yaralı bir sülünü elinizle çıkarmanız gerekebilir buyüzden yanınızda eldiven bulundurmanız tavsiyemdir.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise 3 – 1 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Sülün avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise Süperpozedir.
-----------------------------------------------------------------------------------
ÇULLUK AVI
Çil büyüklüğünde kuru yaprak rengindedir. Genelde rutubetli, derin ve yumuşak topraklı, içinde çayırlar, sulak alanlar bulunan yapraklı ormanlarda yaşarlar. Çulluklar gagasını yumuşak toprağa sokarak uzun dilleriyle küçük kurtcukları, larvaları yiyerek beslenirler. Yurdumuzda kış göçmeni olarak bulunurlar. Çulluk avı için iyi bir köpek şarttır.Eğer iyi bir köpeğiniz yoksa işiniz şansa kalmış demektir ve vurulan bir çulluğu köpek olmadan bulmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden iyi bir köpek çulluk avının olmazsa olmazları arasındadır.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Kısa namlulu silahlar tercih edilmelidir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise 5 – 4 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 8 – 9 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir.
05318974172
Ara
Emre OZCICEKCI 10-11-2012, Saat: 02:16 PM   
#2
Burhan Bey, magnum namlu yada magnum fisek diyorlar bunu biraz anlatirmisiniz, birde fiyatlara bakdim 200-400 lira arasi cifte var tam otomatik var, bunlar gercek fiyatlarimi yoksa benmi yanlis anliyorum? ucuz geldi bana tufek fiyatlari, taksit fiyatimi yoksa, birde gez goz olan yivli tufek ruhsati ayni cifte ruhsati kapsamindami? m16 benzeri 10 mermilik yivli tufekler var, aklima almadi olaylari, simdiden tesekkurler cevap icin,.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Burhan ÖZDEMİR 10-11-2012, Saat: 09:16 PM   
#3
EMRE abi günümüzde normal bir av tüfeğinin fişek yatağı boyu 70mm dir Bu tüfeklerkovan uzunluğu 70 mm kadar olan fişekler atılabilir. 70 mm fişek yataklı tüfeklerin namlusunda 2,75"(inc) yazılı olarak olarak belirtilir.
Ancak günümüzde üretilen tüfeklerin çoğu 76 mm fişek yataklı olarak üretilmektedir,yani 76 mm fişek yataklı tüfeklerin mamlu üzerini incelediğimizde ise 3"(inc) olarak belirtilir. fişek yatağı boyu 76 mm olan (12 cal. için) ve namlu et kalınlıkları normal namlulara göre fazla olan av tüfekleri magnum tüfek olarak adlandırılır. Magnum tüfekler 65-70 ve 76 mm fişekleri atabilir ancak 70 mm fişek yataklı tüfekler magnum fişekleri atamaz.

Birde son yıllarda ülkemizde üretilmeye başlanılan Süper magnum tüfekler vardır süper magnum ise 89 mm fişek yataklı av tüfekleri için kullanılan tabirdir.
süper magnum olan tüfeklerin namlusunu incelediğimizde 70 ve 76 mm fişek yataklı namlulara göre et kalınlığı fazladır ve bu tüfeklerin namlu yazılarını incelediğimizde 3-1/2" yani (3,5" inc) olarak belirtilir.süper magnum tüfekler 65-70-76 ve 89 mm uzunluğundaki fişekleri kullanabilir ancak 89 mm
uzunluğundaki fişeği sadece süper magnum tüfekler kullanır.

76mm uzunluğunda kovanı bulunan fişeklere magnum ve semi magnum fişek olarak adlandırılır. 40-42 gr fişeklerin kovan uzunluğu 76 m dir ancak saçma ağırlığı ve bar,basınç olayı 50-52 gr lara göre düşük olmasından dolayı semi magnum (yarı magnum) olarak adlandırılır. 50-52-55-57 gr ağırlığındaki fişeklere ise tam magnum yani bildiğimiz "Magnum" olarak adlandırılır bu fişekler 40-42 ve 46 gr fişeklerle aynı kovan boyu 76 mm uzunluğundadır ancak saçma ağırlığı,bar ve basınç olayı bu fişeklerde semi magnum fişeklere göre daha fazladır.
kovanı 89mm olan fişeklere ise süper magnum fişek olarak adlandırılır bu fişeklerde 60-62-64 ve 66 gr ağılığındaki fişeklerdir.

Magnum fişeklerde bulunan saçma ağırlığı da değişkenlik göstermektedir. Bu fişeklerin hangisinin silahınıza uygun olduğunu öğrenmek için fişeğin patlama esnasında kaç bar basınç ürettiğini ve tüfeğinizin kaç bar basınca tahammül ettiğini öğrenmeniz gerekir.
Her magnum tüfek her magnum fişeği atamaz.Fisek yatagı uygun olsa bile Magnum fisek atmaya uygun yapıldıgı ureticisi tarafından belirtilmeyen bir tufekle magnum fisek kullanılmamalıdır.yani benim tüfeğimin fişek yatağı 76 mm namludada 3" (inc) yazıyor diye her magnum fişeği atmaya kalkmanız önerilmez tüfeğinizin kalitesini ve kaç bar basınçla test edildiğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.
Magnum fişeklerde saçma miktarı fazla olduğu için daha yoğun ve güçlü bir grupman elde edilir bu fişekler çok soğuk havalarda Özellikle kaz avında ve avrupa ülkelerde büyük avlarda tercih edilirler.

ayrıca magnum konusunda ayrı bi konuda detaylı anlatım var.

fiyatları konusunda tüfek fiyatları 450tl başlar 200tl-300tl ruhsatsız tüfek satıyorlar taksitli fiyatlarıdır veya 2.ellere bakmış olabilirsin yerli tüfekler 450tl başlıyor fiyatları.

gez göz derken dürbünsüz demissin heralde dürbünle yiv in alakası yok yiv namlunun özelliğidir çifte otomatik süperpoze pompalı yani yivsiz bunların ruhsatı birdir ama YİVLİNİN ruhsatı farklıdır yivliyi almak türkiyede normal ruhsata göre zordur ama yurt dışında yivli almak daha rahat diye biliyorum yurt dışında öldürülen hayvanı daha az çekerek ve daha az zarar vermek için yivli kullanılıyor ve devlette yivliyi destekliyor yani ruhsatta zorluk çektirmiyorlar ancak bizim ülkemizde alan suikastmi düzenliyecek heralde ondan korkup herkese vermiyorlar.
05318974172
Ara
Emre OZCICEKCI 10-11-2012, Saat: 10:54 PM   
#4
Cok guzel aciklamissin, anlasilir sekilde olmus, bende anladim ne oldugunu, gez goz arpacik olan yivli tufek ilanlari gordum durbunsuz, asker tufegi gibi av icin kullaniliyor, bunun ruhsatini merak etmisdim, onuda aciklamissin, merak ettiklerimi ogrenmis oldum, biz burda yivli tufek kullaniyoruz ama anca ciftlik sahibi oldugunu belirtirsen ve zararli hayvalarin oldugu bolgede yasiyorsan ozel izinle yivli tufek temin ediyorsun, fisekli tufeklere hic denk gelmedim hep yivli tufek kullaniliyor ciftliklerde, yazdiklarin cok acikliyici oldu herkesin isine yariyicakdir, sagolasin Burhan Bey,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Ahmet BULUT 10-11-2012, Saat: 11:45 PM   
#5
maşallah burhan sen tam bir av ve tüfek üstadısın
seni tavukçu yapacağım burhanRolleyes
Ara


AVA GÖRE TÜFEK VE FİŞEK SEÇİMİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Otamatik tufek önerileri Ali karataş 8 5,112 03-17-2016, Saat: 04:03 AM
Son Yorum: Refik Arda

Hızlı Menü: