Konu Bilgileri
Konu: SÜPERPOZE AV TÜFEKLERİ Yazar: Burhan ÖZDEMİR
Okunma: 6455 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burhan ÖZDEMİR 10-10-2012, Saat: 10:15 PM   
#1
Süperpozeler “üst üstte namlulu tüfekler’’yarışma ve uçan kuşlarınavında ve özelliklede göl,bek ve uçar avlarında tercih edilen yivsiz avtüfeği çeşididir.Taşıma ve temizleme kolaylılığı,ergonomikyapısı,dizaynı,hakimiyet ve kontrolün iyi olmasından dolayı tercihedilir.Avcı kimliğini ve ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyen bu modelinözelliklerini parçalar halinde tanıyalım;

NAMLU Balans,namlu boyu ve şok, tüfeğin değişik formlardayarışma ve avcılıkta kullanma durumunu gösterir. Şoklama namlu ağzınıniç kısmına uygulanan bir konstrüksiyondur.(Bazı avcılar tüfeğin namluboyunu kestirerek kısaltırlar.Bu hata namlunun şok özelliğinin yokolmasına ve namlunun işlevini yitirmesine sebep olacaktır.)Şoklar atışesnasında saçma dağılımını etkileyerek saçmaları yönlendirme etkisinesahiptirler.Şokların dereceleri silindirden ful şoka kadardeğişebilir.Şoklar sabit şok şeklinde kullanılabileceği gibideğiştirilebilen şok borular’’mobil şok’’ şeklinde de olabilirler.Namluiçi krom olup taşlama yöntemiyle döşenir.Krom olmasının amacı saçmanınyada kurşunun namlu içinde iyi sürülmesine olanak vermesi ve patlamaanında saçmanın uzamasını sağlamasıdır.

ŞOK DERECELERİ ŞOK MODELLERi KULLANIM ALANLARI

4/4 FULL Ördek ve Kaz gibi su avlarında,uzun menzilli avlarda

3/4 IMP MOD Keklik, Tavşan ve uzun menzilli avlarda

2/4 MOD Çulluk,Sülün,Bıldırcın ,Keklik ve ağaç bek avlarında

1/4 IMP CYL Bıldırcın,Sarıasma,Üveyik ve kısa menzilli uçar avlarda

Silindir CYL Kısa menzilli uçar –kaçar avları, kurşun atılacak avlarda

Süperpozelerin bantları yüksek ve havalandırmalı,ışığı yansıtmayacakşekilde düz ve içbükey olarak taranırlar.Bantın görevi ,göz ,arpacık vehedefin hizalanmasını mümkün şekilde kolaylaştırmaktır.Banttakihavalandırma kanalları ise ısınan namlunun hızlı şekilde soğutulmasıiçindir.Arpacık hedefi namlu hizasında tutarak avın sürüş avantajınıatıcıya sağlar.Namlu üzerindeki bantın kalın olması da avcının avahakimiyetini kolaylaştıran ekstra bir özelliktir.Kimi avcılar namluortasına özel olarak ikinci arpacığı da taktırırlar.Namlu içindekifişek yatağı namlunun dayanma gücüne göre değişkenlik gösterir.Normalolarak 70 mm olmasının yanı sıra 67 mm-75 mm olanları da vardır.Uzunyatak sahibi olan namlular magnum tipi fişekleri kabuledebilirler.Ayrıca namlu çapı da atılacak fişeğin çapının neolabileceğini belirler.Bu çaplar 10-12-16-20-28-32 mm likolabilir.Genelde avcılar standart kabul edilen 12 mm lik namlu çapıtüfekleri kullanırlar.

KUNDAK ; Boy ve el kundakları genelde ceviz ağacındanyapılır.Ceviz ağacı ağırlık,renk ve damarlarının kundak formuna uygunolması için seçilir.Nem oranı %10 un altındaki ağaç,her kundak tipiiçin ,ilgili standartlara dayanan ölçü ve formlarla yapılır.Boykundakları tipine ve özellikle kullanımına bağlı olarakStandart,İngiliz,Top kapzalı,Trap stili,Yanaklı gibi formlardaolabilir. Bu modeller tüfeklere kullanım kolaylığının yanı sıra estetikkatanda bir özelliktir.El kundakları ise Standart veya Ceylanburnuşeklinde olabilir.Kundak tüfeğin ahşap kısmını oluşturur ve bencetüfeği tüfek yapan, sanatsal değerini veren bölümlerin başında gelir.

BAŞLIK (KUNDUZ); Süperpozenin mekanizma aksamının bulunduğu veişleyen sistemin içinde barındığı bir bütündür. Genel olarak kromalaşımlı bir yapıya sahiptir. Başlık bir taraftan namlu ve elkundağının,bir taraftan da kuyruk vasıtasıyla boy kundağını tespiteder. Diğer taraftan kilit sistemini,emniyettertibatını,horozları,tüfeği açma-kapama mekanizmasını, iğneleri,enjektör sistemini,korkuluğu ve tetik sistemini üzerindetoplar.Başlıkların yan kısımları gravür işlemeciliğine olanakverir.Gravür bu sistemin estetik kısmını oluşturur.Ayrıca mekanizmaiçerisinde tüfeğin dayanma gücünü arttıran çakmak ve yanak kısmı dabaşlıkların yan kısımlarında toplanır.Ayak bölümü ise üzerinde fişekçıkarıcısını barındıran bölümdür.Namlunun kasaya oturduğu kısımdadenebilir.

Tüfeğin kurulması tamamen namlunun tam olarak kırılmasıylayapılır.Kırılan namlu mekanizmanın içinde bulunan iğnelerin geriyedoğru kurulup yay sistemiyle tetik aksamına aktarılmasıylatamamlanır.Tetik mekanizmayı serbest bırakıp iğnelerin fişek kapsülünüateşlemesiyle son bulur.Tetik mekanizması tek ve çift tetik olmak üzereiki çeşittir.Çift tetikli mekanizma başlık içinde her tetiğe ayrı biriğne ile mekanizmaya bağlıdır.Her tetik kendi mekanizmasınıateşler.Emniyet sistemi iki tetiğe de etkilidir.Atıcıya yakın olantetik üst namluyu,uzak olan ise alt namluyu ateşler.Tek tetiksisteminde ise emniyet sistemine bağlı ve iğnelerin çalışma bölümünüetkileyen selektör özelliği ön plana gelir.Bu özellik vites gibiçalışır.İki harekette öncelikle hangi namlunun ateşleneceği atıcıtarafından belirlenir.Atıcı isteğine göre ateşleme sırasınıbelirler.Tetik iki iğneyi de kontrol eder.Selektör özelliği darbesistemiyle çalışır.İlk ateşleme olduktan sonra fişeğin patlamasınınetkisiyle ikinci iğneye tetik hakim olur. Patlama olmaz ise mekanizmaikinci iğneye geçemez. Av bitiminde tek tetik tüfek ile tetikdüşürürken dipçiğe darbe vurmak mekanizmayı rahatlatır ve olası birzarara uğramasını engeller.

Korkuluk tetiklerin çevresini saran köprüdür.Av sırasında, fundalık,çalılık vb. bölgeler de tetiği istenmeyen etkilere karşı korur. Mandaltüfeğin kırılması için kullanılan bir kilit sistemidir. Genelde sağadoğru itilir ve başlık ile namluyu ayırmaya yarar.

Enjektör özelliği ise atıştan sonra namluyu kırdığımızda atılanfişeğin otomatik olarak yataktan atılması özelliğidir. Bu sistem fişekçıkarıcısının üzerinde bulunur. Sadece atılan fişeği dışarı fırlatması,atıcıya kullanım kolaylı sağlar. Bu özellik atıcılık yarışlarındatüfeklerde sıkça bulunan bir özellik olmasının yarı sıra avcılıkta dakullanılan bir sistemdir.

Görüldüğü gibi hepimizin kullandığı poze tüfeklerinin yüzeysel yapısına deyindik.

Avcılık sporunda tartışılmaz bir yeri olduğu ve çoğu kullanıcının dadiğer tip tüfeklerin yerini tutamayacağını belirttiği bu tüfek çeşidiuzun bir süre bu spora hizmet edecektir kuskusuz.
   
   
05318974172
Ara


SÜPERPOZE AV TÜFEKLERİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YİVSİZ AV TÜFEKLERİNDE NAMLU Burhan ÖZDEMİR 0 2,617 01-14-2013, Saat: 01:18 AM
Son Yorum: Burhan ÖZDEMİR
  AV TÜFEKLERİ VE GENEL ÖZELLİKLERİ Burhan ÖZDEMİR 0 8,655 01-14-2013, Saat: 01:10 AM
Son Yorum: Burhan ÖZDEMİR
  AV FİŞEĞİ KULLANIMI Kulucka CLUB 0 4,000 10-09-2012, Saat: 09:25 PM
Son Yorum: Kulucka CLUB
  POMPALI AV TÜFEKLERİ Kulucka CLUB 0 4,127 10-09-2012, Saat: 09:18 PM
Son Yorum: Kulucka CLUB
  ÇİFTE AV TÜFEKLERİ Kulucka CLUB 0 5,028 10-09-2012, Saat: 08:49 PM
Son Yorum: Kulucka CLUB
  YARI OTOMATİK AV TÜFEKLERİ Kulucka CLUB 0 4,461 10-09-2012, Saat: 08:37 PM
Son Yorum: Kulucka CLUB

Hızlı Menü: