Konu Bilgileri
Konu: tavuklar neden yumurtadan kesilir Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 81497 Yorum: 10
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 10-03-2012, Saat: 07:20 PM   
Tavuğum niçin yumurtadan kesildi diye soranlar çok. Oysa bu gayet normaldir. Devamlı yumurtlamaları normal değildir.

Tavukların en çok yumurtladıkları zaman genel olarak tüm cinslerde mart – haziran sonu arası dönemdir. İşte bu aylarda yumurtadan kesiliyorlarsa ve üstelik gurk da olmamışlarsa beslenmelerinde veya barınmalarında problemler var demektir. Yaşlılık da önemlidir.

1- Beslenme sorunu – Tavukların iyi gıda almaları gerekiyor
Yumurta, civciv oluşması içindir bunu önce iyi bilelim unutmayalım. Bu yüzden tavuğun yediği şeylerden aldığı en önemli besin maddeleri yumurtaya aktarılır ki hiç yoktan sağlıklı bir civciv oluşabilsin. Dolayısıyla da yumurtlayan tavukların çok iyi beslenmeleri şarttır yoksa bünyeleri çok zayıf düşer. Bünyesi fazlaca zayıf düşen tavuk yumurtadan kesilir. Çünkü “doğa” besleyiciliği çok düşük yumurtalara izin vermez, tavuk dinlenmeye çekilir.

2- Barındıkları yer sorunu – Gündüz süresi
Doğanın gereği olarak tavuklar ilkbaharda yeni nesiller geliştirirler. En çok “gündüzlerin uzun olduğu zamanlarda” yumurtlarlar. En uygun zaman mart sonundan haziran sonuna kadardır. Siz eğer tavuklarınızı karanlık kümeslere kapatıyor, sabah geç aydınlığa kavuşturuyor, akşam erkenden karanlığa sokuyorsanız yumurtadan zamansız kesilmeleri normaldir.

3- Yaşlılık
Tavukların en verimli çağı bir buçuk yaşına kadardır. Bu dönemde çok iyi bakılırlarsa verimliliklerinde üç yıla kadar önemli bir düşüş olmaz. Civcivlikten başlanarak birbuçuk yaşına kadar çok iyi bakılmalıdırlar. Daha sonra ise daha iyi bakım gerekiyor.

4- Tüy dökme zamanı
Her yıl sonbaharın ilk yarısında tüy ve deri yenilenmesi gereçekleşir, bu zamanda tavuklar yumurtadan kesilir.

5- Kış ayları
Her cinsi bağlamaz ama kasım ortasından ocak sonuna kadarki zaman yumurta veriminin sıfıra yakın olduğu bir dönemdir. Tavuklarınızı rahat bırakın. Kış mevsimi çok soğuk geçen yerlerde kış boyunca yumurta verimi daha da düşük olur belki hiç yumurtlamazlar.

www. tavuk.devletli.com dan alınmıştır
Ara
Emre OZCICEKCI 10-03-2012, Saat: 09:36 PM   
ilk tuy dokumunden sonraki donem, irkina gore belki farklilik olabilir ama hafif tuy degisiminden bahsetmiyorum, nerdeyse tamamen derisi gorunucek sekilde tuy dokumu oldukdan sonraki donem tavuk yumurtalarinin iyice irilesdigi donemdir,

gene irkina gore 14-18 yada 24 aylik tavuk yumurtasi kulucka makinasina konulucak en iyi yumurtadir, yumurta ilk doneme gore hem oldukca iridir hemde tavuk tuyden cikip kendini yeniledigi icin butun enerjiyisini protein olarak yumurta icine doldurur, ben bu tur tavukdan alinan yumurtalara onem veriyorum, buyuk yumurtadan buyuk civciv cikiyor, daha anac, saglikli ve damizlik kriteri icin daha uygun oluyor,

tuy degisim vakdi oncesinde ve suresince cok iyi bir bakim gerekiyor, bu donem soguk havaya denk geldigi icin hayvan yedigi yem ile hem kendini isitiyor hem tuyune enerji harciyor, normal verilen yemdem daga protein derecesi yuksek yem verilmesi gerekiyor, vitamin ve yesillik takviyesi olmazsa olmazlardan, eger bu donemde bakima itina gosterilmezse, tuyden cikan tavuklar guvercin gibi kucucuk kaliyorlar, kas yapisinda erime meydana geliyor, iskelet yapisi kucucuk kaliyor, bu sanirim bircok hobicinin basina gelmis can sIkIcI bir olaydir.

benim gibi tropikal ulkede yasiyanlarda, tavuklarin tuy degisimi senelik degilde 22-24 ayda bir oluyor, kendimden ornek verirsem, Turkiye'de ki hafif tuy degisimi 40 gun tam tuy degisimi 3 ay surmekde, benim tavuklarimin tuy degisimi, yaslarinin 20. ayinda basladi ve tam 6 ay surdu, tavuklar tamamen ciplak kaldilar, boyun sirt gohus kuyruk tuyleri tamamen dokuldu, bu sure zarfinda 1,5 kilodan fazla vitamin bitti, donem donem antibiyotuk verdim, bol yesillik ve fazlaca yem yedirdim, sabir ile tuy bitimini bekledim, o kadar kotu bir olayki gunde 1 yada 2 tane yumurta alabiliyordum tavuklardan, bu yumurtadan kesilme zamani gercekden sabir gerektiriyor, dilimin dondugunce anlatmaya calisdim, bu bilgi tavuk beslemeye yeni baslayan hobici arkadaslarimin isine yarar insallah.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Ahmet BULUT 09-15-2014, Saat: 11:49 AM   
galiba şuan tam tüy değişme zamanı marmara bölgesi özellikle
tüy değişiminde tavuklar yumurtlamadığı gibi yemde az yiyorlar sanki bana öyle geliyor sizlerde durum nasıl
Ara
Kamil SAİM 09-15-2014, Saat: 12:08 PM   
iç parazitte çok etkiliyor hayvanın yumurta verimini..
Abdullah GÖKPINAR 09-15-2014, Saat: 12:20 PM   
Evet Marmara'da dediğin gibi tam tüy döküm zamanı ama benim Hüseyin EREN abiden aldığım sussexler tüylerini tamamlamak üzereler ve yem tüketme,eşinme yem arama durumları normal gibi.
Ara
Serkan ÖZGÜRBÜZ 09-15-2014, Saat: 01:48 PM   
Ben bu hobide daha yeniyim... Hiç tüy değişimi ile karşılaşmadım... Eğer bu bilgilendirme olmasaydı böyle bir durum karşısında tavuklara bir şey oldu sanarak paniklerdim... Bilgilendirme için teşekkürler... yinede sormadan edemiyceğim... Tüy değişimini acemi olsamda anlarmıyım... Yani gözle görülür, bariz değişiklikler olacak dimi... Derileri görülürçesine tüyler dökülecek mi...
Ben istanbuldayım ama tavukların tüylerinde bir değişiklik yok henüz... Yumurta verimleride iyi...
HAYALLERİ OLAN İNSANLAR DURDURULAMAZ... !!!
Ara
Abdullah GÖKPINAR 09-15-2014, Saat: 02:08 PM   
Evet çok net göreceksiniz.Kümesin heryeri tüy olacak,tavuklarızın özellikle sırt bölgesine ait deri tamamen gözükecek,çıplak kalacak.
Ara
Yasin ÖKSÜZ 09-15-2014, Saat: 07:11 PM   
Tüy dökme meselesi biraz karışık gibi!!!.Havalar, beslenme ve ırk en büyük etken bu konuda.Beni şaşırtan bir tavuğum var; yaklaşık 4 yaşında.2,5 yıldır tüy döküyor, dökecek surprised.Ne iştir anlamadım!! Ne yumurtadan kesildi, ne tam olarak tüyünü döktü nede yeni tüy çıkarmaya başladı.Arada kaldı zavallı.Irkı tam belli değil; her telden var anlayacağınız Rolleyes.Hele yumurtlaması; bir başka vallahi!!!Neredeyse kesintisiz 4 yıldır yumurtluyor; yumurtalarıda hibrit yumurta tavuklarından büyük.Acayip bir tavuk Big Grin.Diğer bütün tavuklarımdan daha kaliteli; daha verimli, daha uyumlu.Şu an diğerleri yumurta yapmıyor , o hala devam; makine misali.Selamlar.
''İlim şehri ben isem, Ali kapısıdır; Ali den geçmeden bana varılmaz''.
Hz.Muhammet(sav)
Leyla ALTUN 09-15-2014, Saat: 11:49 PM   
Tavuklarım şöyle takır takır yumurta yapmıyorlar malumunuz hepsi hint.Akılları fikirleri gurk olmakta.Gurklukten fırsat bulsalar yumurtlayacaklar da....Ama şunu söyliyeyim ki hint tavuklar çok huysuz en ufak stres hemen yumurtayı keserler.Ufak bir yer değişimi yapsanız yumurtayı sıkar iki gün etmez sonra yumurtayı nereye atar Allah bilir.

O(Allah) ne güzel vekildir bize yeter.
Ara
AHMET BANCAR 09-18-2014, Saat: 11:54 AM   
Kümesimde 110 civarı tavuğum var. Lohmann ve köy tavuğu besliyorum. Çoğunluk genç ve yumurtlama evresinde. Kapalı kümeste olmalarına rağmen günde 3 saatten fazla geniş araziye salıyorum. Yem olarak yumurta yemi, buğday unu, mısır, bayat ekmek ve yeşillik olarak aklınıza ne geliyorsa veriyorum. Vitamin takviyesi de yapıyorum. Yaklaşık 2 aydır yumurta sayısı ortalama 25-30 civarında oluyor. Nedenini anlayamadım. Görüşlerinizi bekliyorum.
Ara
Mustafa SARPKAYA 09-19-2014, Saat: 03:12 AM   
(09-18-2014, Saat: 11:54 AM)AHMET BANCAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kümesimde 110 civarı tavuğum var. Lohmann ve köy tavuğu besliyorum. Çoğunluk genç ve yumurtlama evresinde. Kapalı kümeste olmalarına rağmen günde 3 saatten fazla geniş araziye salıyorum. Yem olarak yumurta yemi, buğday unu, mısır, bayat ekmek ve yeşillik olarak aklınıza ne geliyorsa veriyorum. Vitamin takviyesi de yapıyorum. Yaklaşık 2 aydır yumurta sayısı ortalama 25-30 civarında oluyor. Nedenini anlayamadım. Görüşlerinizi bekliyorum.

TANIŞMA BÖLÜMÜ ŞABLONU
Tüm Üyelerimiz Bu Şekilde Kendini Tanıtmasını Önemle Rica Ederiz..!

Kulucka Club

Adınız, soyadınız :
Yaşınız :
Mesleğiniz :
Hobileriniz :
Yaşadığınız İl :
İletişim bilgileriniz :
Gsm :
Beslediği türler :
Kuluçka Yöntemi :

tavuklar neden yumurtadan kesilir Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tavuklar 3 aydır yumurtlamıyor burak demirkapak 4 3,679 01-06-2017, Saat: 06:02 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  HOROZ ve genç tavuklar Nuri ALKAYIŞ 6 5,254 12-15-2016, Saat: 11:51 PM
Son Yorum: SELMA IŞIK
  Tavuklar İçin Kolay Yeşillik Yetiştirmek! Aytaç Keçeci 7 8,809 02-23-2016, Saat: 06:05 AM
Son Yorum: Refik Arda
  farklı cins tavuklar aynı kümeste olurmu burak demirkapak 5 6,812 05-31-2015, Saat: 10:45 AM
Son Yorum: Servet ÇOBAN
  tavuklar ve civcivleri Fevzi ÜNAL 4 3,703 04-14-2015, Saat: 04:21 PM
Son Yorum: Fevzi ÜNAL
Star tunege binmeyen tavuklar Serkut GÜREL 8 5,394 04-06-2015, Saat: 04:30 PM
Son Yorum: Fikret BODUR
  TAVUKLAR İÇİN ÇUHA ÇİÇEĞİ Soner YAYLA 7 5,847 04-06-2015, Saat: 03:18 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  tünek ve tavuklar Ahmet BULUT 15 20,198 04-03-2015, Saat: 09:02 PM
Son Yorum: Serkut GÜREL
  arkadaşlar bu tavuklar ırkının özelliklerini taşıyormu sizce ? Mehmet UZUN 1 2,412 03-11-2015, Saat: 12:45 AM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Tavuk/Horoz kaç aylıkken kesilir Selçuk AYDOĞDU 9 16,952 10-07-2014, Saat: 02:40 PM
Son Yorum: Mesut TAHA

Hızlı Menü: