Konu Bilgileri
Konu: YİVLİ TÜFEKLER Yazar: Burhan ÖZDEMİR
Okunma: 2000 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Burhan ÖZDEMİR 10-09-2012, Saat: 08:20 PM   
#1
Yivli tüfekler genelde büyük yaban hayvanların avında kullanılır. Ateşleme sadece tek kurşunla olur . Namluları yüksek kaliteli çelikten imal edilmiş olup , yivsizlere göre daha kalındır . Ateş esnasında fişek yatağında ve namluda büyük basınç oluşmaktadır ( 3000-4000 kcal/cm ) bu oran yivsizlere göre 5-8 kat daha büyüktür. Namlu uzunlukları 54 - 58 - 60 - 65 cm' dir . Namlu içi dönen kanallardan oluşur , kanal araları da yivdir . Yivler genelde 4-6 adetten oluşur , bazen de 8 adet . Bu sayede kurşun , döner hareketi ile namludan hem yivme kazanarak hem de isabet oranı artarak çıkar , bu da atış mesafesinin uzamasını sağlar . Yivli tüfeğin kalibresi namlu içinde karşılıklı yivler arasında milimetre olarak ölçülür . Kalibre yazısına , fişek yatağı uzunluğunun yazısı da eklenir . Mesela,7(kalibre)x57(fişekyatağı); 7x64; 7,62x54 vs ...

Dürbünsüz 100 - 120 metre arası isabetli atış yapılabilir . Ayrıca bütün yivlilere dürbün takılabilme imkanı vardır , bu sayede isabet oranı 200- 250 metre 'ye kadar çıkabilir . Daha uzak mesafelerde tecrübeli atıcılar başarılı olabilir .

Fişeklerin altında yazı vardır , 1. rakam kalibre , 2. rakam fişek yatağının uzunluğunu gösterir. Bazılarında harfler vardır , mesela " K " harfi gibi . Bunlar fişeğin alt kısım şeklini ve tüfeğin kırmalı olduğunu gösterir. Mesela " 7x65 K " Çifte kırmalı anlamına gelir . Altında harf olmayanlar da otomatik ve yarı otomatik içindir . Fişeklerin altında " 8 " yazıyorsa güçlendirilmiş fişek anlamına gelir ve atılan kurşunun çapı büyültülür .

Yivliler için birkaç çeşit fişek vardır .
1. Fişeğin önündeki kurşun sivridir, bunlar avlanacak hayvanın derisi kıymetli olduğundan , derisini yırtmamak amacıyla , genellikle küçük kalibreli ( 5,6 mm ) yivlilerde kullanılır .
2. Fişeğin önündeki kurşun yuvarlak uçludur , daha iri avlar ( ayı , domuz , geyik vs ... ) içindir . Ava çarpınca ucu mantar gibi açılır , şok etkisi yaratır .Bunlar da 7mm ; 7,62mm ; 8mm ; 9,3mm kalibreli yivliler içindir .
3. Fişeğin önündeki kurşun birkaç alaşımdan oluşur , ava çarptıktan sonra parçalanır . Daha küçük avlar için kullanılır . ( Karaca , tilki vs ... )
Bütün kalibrelilerde kullanılır .

Yivlilerde kurşunun namludan çıkış hızı = 760 - 1200 m/sn.

Avcı , bu fişekleri seçerken avlayacağı hayvanın büyüklüğünü , fişeğin gücünü iyi bilmelidir . Bunun için bütün fişek üreticileri , fişekler hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir .

   
   
05318974172
Ara


YİVLİ TÜFEKLER Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: