Kulucka Club
Bahçeyi zeninleştirmek - Baskı Önizleme

+- Kulucka Club (http://www.kuluckaclub.com)
+-- Forum: DİĞER KONULAR (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=995)
+--- Forum: YEŞİLİ SEVELİM (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=69)
+---- Forum: BAHÇELER VE PEYZAJ UYGULAMALARI TASARIM VE ÇİM ALANLARI (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=643)
+---- Konu Başlığı: Bahçeyi zeninleştirmek (/showthread.php?tid=1268)

Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-05-2012

arkadaşlar beinm bahçem yaklaşık yarım dekar.
Şu anda arpa ekili. kaz badikleri ve LS ler yayılıyo şu anda.
Kıyı kısmında 3 ad ceviz ağacı var.
2 adet kümesim var.
Bizim bahçemiz bundan 10 yıl evvel orman gibiydi(küçüklük resimlerimden biliyorum)
fakat şimdi Allahın otu büyüyüp yayılmıyo.
Sadece arpa ektim ve onun yeşilliği var.
Acaba cevizlerden oalbilirmi?
ve son olarak bahçemi yeşil renge bürümek için hangi yöntemlere başvurabiliirim.

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Aytaç Keçeci - 06-05-2012

Ceviz Ağaçlarından Olacağını Sanmıyorum Ama Ekim Zamanı Tarlayı Sürüp Havalandırırsanız Yağmuru Görünce Hemen Yeşillenir Diye Düşünüyorum. Ben Tarımla Ben İlgili Biri Değilim Ama Sanırım Toprağı Havalandırmak İşe Yarayabilir...

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-05-2012

evet bahçe özellikle son 3 yıldır su ve herk yüzü görümüyodu. ve nisanda bahçeyi traktörle derin bi şekilde sürdüm. arpayı saçtım. üzerine kesek kırmak için ve arpayı kapatması için tırmık çektim. ve 10 numara arpa çıktı ama eski yıllarda bahçemde binbir çeşit yeşillik vardı ama şimdi sadece ektiğim bölgede arpa var başka bilgiğin gri toprak.

Toprağı Güzel Değil Ozaman Sad

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-05-2012

abi bence son yıllardaki sulamanın azalması ve cevizlerin kökleri ve ve cevizlerin gölgelerindenSad

Hımmm... Her Türlü Negatif Faktörler Etken Olabilir Tabi... Dediğim Gibi Toprakla İçli Dışlı Olan Kimseler Daha İyi Anlar Senin Derdinden...

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-06-2012

ah o dedem varya bana güzelim arpayı yaktırdı. düğün vardı gelmiş. çadırlar vardı bahçede şunları toparla oğlum çürü yazık vs vs. tutu ucundan toparladık da arpanın üzerine kapattık geçtiğimiz haftasonuda hava sıcak gidince yandı güzelim arpalar. yeniden yonca ekecem.

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Aytaç Keçeci - 06-06-2012

Hadi Yaaa Sad Yeşillik Adına Yonca En Güzeli Boşver Ek Yonca Gitsin Wink

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-18-2012

arkadaşlar arpanın son kalıntılarınıda kazlar yedi ve sarardı ortam. şimdi 'arsız bela' Big Grin olarak nitelendirilen yonca ekmeyi düşünüyorum. peki bu yoncayı temmuz ayında eksem illaki agusstos ve eylülde verimini görürüm fakat kış gelince ne olur onlara tohum döküp gelecek bahar yeniden açarlarmı yoksa yenidenmi ekmem gerekir.?

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Aytaç Keçeci - 06-18-2012

(06-18-2012, Saat: 12:18 PM)Hüseyin GÜL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar arpanın son kalıntılarınıda kazlar yedi ve sarardı ortam. şimdi 'arsız bela' Big Grin olarak nitelendirilen yonca ekmeyi düşünüyorum. peki bu yoncayı temmuz ayında eksem illaki agusstos ve eylülde verimini görürüm fakat kış gelince ne olur onlara tohum döküp gelecek bahar yeniden açarlarmı yoksa yenidenmi ekmem gerekir.?

Suyunu Eksik etmezsen Bişey Olacağını Sanmam Wink

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Ahmet BULUT - 06-18-2012

cevizmi incir mi bir deyim vardı o ağaçların altında yatan iflah olmaz diye unuttumSmile

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Hüseyin GÜL - 06-18-2012

evet bencede ceviz ağacı yan etki yapyıo . neyse ekeyim bakalım inşallah kış-kar kökünü kurutmaz.

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Ali Kemal EMİR - 04-17-2013

Evet Ceviz ağacı.Buralarda da meşhurdur.Cevizin gölgesinde yatan iflah olmaz derler.Gerçekten ceviz gölgesi çok makbul değildir.Bitki örtüsünü de etkileyen bu sanırım

RE: Bahçeyi zeninleştirmek - Ahmet ÖDÜBEK - 04-17-2013

Ceviz ağacının bir etkisi olacağını sanmıyorum. 18 sene 4,5 dönüm bahçesi olan bir evde yaşadım ve bahçede 8 tane büyük ceviz ağacı vardı altları da yemyeşildi. Bence toprağı bir analiz ettirin. Ona göre bir gübre uygulayın ve daha sonra ekim yapın.
Yonca ekmek güzel fikir yonca çok yıllık bir bitkidir eğer yoncayı kısa süreliğine düşünüyorsanız ertesi seneye kökleri başınıza belâ olabilir. Kökleri çok derinlere kadar iner ve ektiğiniz bitkinin aralarından çıkabilir.
Yoncanın yanı sıra balbardağı veya ballıbaba ismini tam olarak bilmiyorum ancak tavukların severek yediği üzerinde pembe çiçekleri olan bir bitki varmış onu da bir araştıralım isterseniz. Şimdiden kolay gelsin.